Jak zaplanować oświetlenie w kuchni? Praktyczny poradnik

Jedna lampa w centralnym punkcie pomieszczenia? Tutaj to się nie sprawdzi! Oświetlenie do kuchni rządzi się jasnymi zasadami i regułami. Podzielmy pomieszczenie na strefy, zaprojektujmy oświetlenie o różnej funkcji i charakterze, aby uzyskać najlepszy efekt: wygodną, ergonomiczną kuchnię, w której domowe obowiązki stają się przyjemnością.

Projektując oświetlenie w kuchni, musimy mieć na uwadze funkcję, jakie będzie ono spełniać. Lampy i lampki, świetlne punkty czy kinkiety nie tylko wpływają bowiem na estetykę wnętrza, ale przede wszystkim pozwalają na bezpieczne korzystanie z pomieszczenia. Pamiętajmy, że podczas przygotowywania posiłków mamy do czynienia z ostrymi narzędziami oraz sprzętem elektrycznym i gazowym. To zatem oczywiste, że naszym priorytetem powinno być zapewnienie idealnych warunków oświetleniowych. Jakie oświetlenie będzie idealne do małej kuchni? Jakie zaś do dużej? Czy lepiej postawić na jedną, główną lampę, czy może kilka mniejszych punktów? Podpowiadamy.

oświetlenie nowoczesnej kuchni

Oświetlenie w kuchni – zasady i reguły

Projektując oświetlenie w kuchni, kierujmy się zasadami ergonomii. Wyznaczmy w pomieszczeniu mniejsze strefy formalne, odpowiedzialne za realizację różnych funkcji. Podporządkujmy im poszczególne rodzaje oświetlenia:

– oświetlenie centralne, ogólne;

– oświetlenie zadaniowe;

– oraz oświetlenie dekoracyjne.

Jak widać, podejście do oświetlenia w kuchni diametralnie się zmieniło. Jeszcze kilkanaście lat temu często poprzestawaliśmy na jednej, głównej lampie z żarówką o dużej mocy, obecnie zaś za najwygodniejsze uważamy mniejsze punkty oświetleniowe, które znacznie ułatwiają nam pracę i poruszanie się po pomieszczeniu.

Czy lampy sufitowe w kuchni są niezbędne?

Sufitowe oświetlenie w kuchni to tylko jeden z możliwych wariantów – trzeba jednak przyznać, że bardzo wygodnych. Załączana przy wejściu do pomieszczenia lampa rozświetla wnętrze i sprawia, że nie błądzimy po omacku. Zamiast jednej, głównej lampy możemy wybrać parę punktów świetlnych, które przejmą na siebie rolę wstępnego oświetlenia kuchni – sprawdzą się tu reflektorki halogenowe lub lampki LED np. wbudowane w sufit podwieszany lub w efektowną listwę.

Podsumowując: w kuchni należy zaplanować oświetlenie centralne. Tę funkcję w małej kuchni może pełnić jedna, główna lampa lub parę punktów świetlnych (oświetlenie w kuchni LED czy halogenowe – to już temat na oddzielne opracowanie). Nic nie stoi też na przeszkodzie, szczególnie w większych pomieszczeniach, aby połączyć jedno i drugie.

Dzięki wiszącemu oświetleniu do kuchni z łatwością zlokalizujemy w szufladzie poszukiwane składniki i bez obaw o swoje zdrowie pokroimy marchewkę. Raczej nie powinniśmy więc z niego rezygnować, chyba że jego funkcje z powodzeniem przejmą ścienne kinkiety lub podszafkowe oświetlenie kuchni, czyli lampki zamontowane nad blatem roboczym.

>> Zobacz ofertę: lampy wiszące

Oświetlenie w kuchni pod szafkami – jakie wybrać? Jakie lampy nad wyspę lub stół?

Strefa przygotowywania potraw to jedno z najważniejszych miejsc w kuchni. Ma być wygodnie i funkcjonalnie, komfortowo i bezpiecznie! Oświetlenie nad blatem w kuchni może mieć postać punktowych lub liniowych LED-ów. Jeśli zdecydowaliśmy się na punkty świetlne, rozmieśćmy je co 40-60 cm, aby równomiernie oświetlić przestrzeń roboczą.

Jak oświetlić blaty pod szafkami?

Większe pole do popisu mamy w przypadku oświetlenia wyspy kuchennej. W zależności od jej przeznaczenia (dodatkowa strefa przechowywania czy może miejsce przygotowywania posiłków?) możemy je zrealizować za pomocą okapu z wbudowanymi oprawami, wiszących lampek bądź LED-ów zamontowanych w suficie podwieszanym.

Na charakter pomieszczenia w ogromnej mierze wpływa oświetlenie stołu, przy którym będziemy spożywać posiłki w rodzinnym gronie. Jeśli zaplanowaliśmy miejsce dla 2-5 osób, egzamin celująco zda tu jeden punkt światła. Jeżeli jednak stół jest większy, zaprojektujmy dwie wiszące lampy. Powieśmy je na takiej wysokości, aby nie przeszkadzały w korzystaniu z jadalni (50-80 cm; żarówka nie może znajdować się na wysokości wzroku, tylko co najmniej na poziomie kilkunastu centymetrów nad głowami siedzacych osób), ponadto wybierzmy nieprzezroczysty klosz, aby światło nie raziło w oczy.

Jakie oświetlenie do kuchni: ciepłe czy zimne?

O czym jeszcze należy zadecydować? Zastanówmy się, jakie oświetlenie do kuchni, ciepłe czy zimne, będzie strzałem w dziesiątkę. Uzależnijmy to m.in. od warunków oświetleniowych we wnętrzu. Jeśli pomieszczenie przez większą część dnia skąpane jest w promieniach słońca, dobrze poradzi tu sobie zimne światło. Jeżeli jednak kuchnię użytkujemy raczej przy sztucznym oświetleniu (np. w przypadku, gdy nie ma w niej okna), sięgnijmy po świetlówki dające ciepłe światło, inaczej jeszcze bardziej wychłodzimy wnętrze.

Pamiętajmy, że wygodna kuchnia to kuchnia dobrze oświetlona. Dokładnie przemyślmy, w jaki sposób i za pomocą jakich rozwiązań osiągnąć najlepszy efekt.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze
Oświetlenie centralne to bardzo praktyczne rozwiązanie. Osobiście preferuję niewielkie punktowe oświetlenie rozlokowane bezpośrednio pod górnymi szafkami. Ciekawy tekst na ten temat znalazłem na maxkuchnie.pl/artykuly/oswietlenie-centralne-w-kuchni-1294.html
  • Dodano 9 miesiący temu

Zobacz więcej produktów