Jak zaplanować oświetlenie w kuchni? Praktyczny poradnik
Oświetlenie w kuchni rządzi się jasnymi zasadami. Urządzając kuchnię, podziel pomieszczenie na strefy i zaprojektuj oświetlenie o różnej funkcji i charakterze, aby uzyskać najlepszy efekt: wygodną, ergonomiczną kuchnię, w której domowe obowiązki stają się przyjemnością. Jakie oświetlenie będzie idealne do małej kuchni, a jakie do dużej? Czy lepiej postawić na jedną, główną lampę, czy może kilka mniejszych punktów? Podpowiadamy.

Oprawa sufitowa natynkowa IP20 okrągła ruchoma AMAT - czarna
33 zł
Oprawa sufitowa, okrągła, ruchoma ES111 - czarna matowa
65 zł
Oprawa sufitowa natynkowa okrągła wodoodporna GU10 230V- czarna szczotkowana
45 zł
Oprawa wodoodporna MR11 biała, okrągła, stała, odlew - aluminium
15 złOświetlenie w kuchni – najważniejsze zasady
Projektując oświetlenie w kuchni, kieruj się zasadami kuchennej ergonomii. Wyznacz w pomieszczeniu mniejsze strefy odpowiedzialne za realizację różnych funkcji. Podporządkuj im poszczególne rodzaje oświetlenia:
oświetlenie centralne, ogólne;
oświetlenie zadaniowe;
oświetlenie dekoracyjne.
Jak widać, podejście do oświetlenia w kuchni diametralnie się zmieniło. Jeszcze kilkanaście lat temu często poprzestawaliśmy na jednej, głównej lampie z żarówką o dużej mocy, obecnie zaś za najwygodniejsze uważamy mniejsze punkty oświetleniowe, które znacznie ułatwiają pracę i poruszanie się po pomieszczeniu.



Oprawa wodoodporna MR11 biała, okrągła, stała, odlew - aluminium
15 zł
Oprawa sufitowa, wpuszczana, okrągła, ruchoma ROLLO MIDI - biała matowa
44 zł
Oprawa do nabudowania OH37 - biała
46 zł
KINKIET LAMPA ŚCIENNA WALEC ŚWIATŁO GÓRA DÓŁ ALUMINIUM BIAŁY LED GU10 LM K 1360 WH
80 złPrawidłowe oświetlenie w kuchni: centralne i zadaniowe
Sufitowe oświetlenie w kuchni to tylko jeden z możliwych wariantów – trzeba jednak przyznać, że bardzo wygodnych. Włączana przy wejściu do pomieszczenia lampa rozświetla wnętrze i sprawia, że nie błądzimy po omacku. Zamiast jednej, głównej lampy możesz wybrać parę punktów świetlnych, które przejmą na siebie rolę wstępnego oświetlenia kuchni – sprawdzą się tu reflektorki halogenowe lub lampki LED np. wbudowane w sufit podwieszany czy w efektowną listwę.
Podsumowując: w kuchni należy zaplanować oświetlenie centralne. Tę funkcję w małej kuchni może pełnić jedna, główna lampa lub parę punktów świetlnych (oświetlenie w kuchni LED czy halogenowe). Nic nie stoi też na przeszkodzie, szczególnie w większych pomieszczeniach, aby połączyć jedno i drugie.
Dzięki wiszącemu oświetleniu do kuchni z łatwością zlokalizujesz w szufladzie poszukiwane składniki i bez obaw o swoje zdrowie pokroisz marchewkę. Nie rezygnuj z niego, chyba że jego funkcje z powodzeniem przejmą lampy ścienne lub podszafkowe oświetlenie kuchni, czyli lampki zamontowane nad blatem roboczym.
Oświetlenie w kuchni pod szafkami – jakie wybrać?
Strefa przygotowywania potraw to jedno z najważniejszych miejsc w kuchni. Ma być wygodnie i funkcjonalnie, komfortowo i bezpiecznie! Oświetlenie nad blatem w kuchni może mieć postać punktowych lub liniowych LED-ów. Jeśli zdecydowałeś się na punkty świetlne, rozmieść je co 40-60 cm, aby równomiernie oświetlić przestrzeń roboczą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oświetleniu pod szafkami, przeczytaj artykuł Oświetlenie blatu kuchennego – poznaj 5 skutecznych rozwiązań.


Jakie oświetlenie wybrać nad wyspę lub stół w kuchni?
Większe pole do popisu masz w przypadku oświetlenia wyspy kuchennej. W zależności od jej przeznaczenia (dodatkowa strefa przechowywania czy może miejsce przygotowywania posiłków?) możesz je zrealizować za pomocą okapu z wbudowanymi oprawami, wiszących lampek bądź LED-ów zamontowanych w suficie podwieszanym.
Na charakter kuchni w ogromnej mierze wpływa oświetlenie stołu, przy którym będziesz spożywać posiłki w rodzinnym gronie. Jeśli zaplanowałeś miejsce dla 2-5 osób, egzamin celująco zda tu jeden punkt światła. Jeżeli jednak stół jest większy, zaprojektuj dwie wiszące lampy. Powieś je na takiej wysokości, aby nie przeszkadzały w korzystaniu ze stołu (50-80 cm; żarówka nie może znajdować się na wysokości wzroku, tylko co najmniej na poziomie kilkunastu centymetrów nad głowami siedzących osób), ponadto wybierz nieprzezroczysty klosz, aby światło nie raziło w oczy.

Welurowy abażur Kamelia - szara lampa wisząca do salonu, sypialni (kolekcja - Standard, 1xE27) ręcznie robiona
241 zł
Potrójna lampa wisząca do pokoju dziecka Ksenia biało szare stożki w gwiazdki
279 zł
Potrójna szaro-biało-czarna z złotym wnętrzem lampa wisząca Selena
279 zł
Potrójna szaro-biało-czarna z srebrnym wnętrzem lampa wisząca Selena
279 złJakie oświetlenie wybrać do kuchni – ciepłe czy zimne?
O czym jeszcze należy zadecydować? Zastanów się, jakie oświetlenie do kuchni, ciepłe czy zimne, będzie strzałem w dziesiątkę. Uzależnij to m.in. od warunków oświetleniowych we wnętrzu. Jeśli pomieszczenie przez większą część dnia skąpane jest w promieniach słońca, dobrze poradzi tu sobie zimne światło. Jeżeli jednak kuchnię użytkujesz raczej przy sztucznym oświetleniu (np. w przypadku, gdy nie ma w niej okna), sięgnij po świetlówki dające ciepłe światło, inaczej jeszcze bardziej wychłodzisz wnętrze.



Taśma LED LEDline PRO 300SMD3528 24V biała dzienna IP65 WODOODP. - 5m
103 zł
Taśma LED LEDline PRO 600SMD3528 biała zimna IP20 NIEWOD. - 5m
139 zł
Taśma LED 300SMD2835 czerwona IP63 WODOODPORNA - 5m.
40 zł
Taśma LED MAGIC 150RGB IP65 5m. + kontroler + pilot + zasilacz
166 złProjektując oświetlenie w kuchni, miej na uwadze funkcje, jakie będzie ono spełniać. Lampy i lampki, świetlne punkty czy kinkiety nie tylko wpływają na estetykę wnętrza, ale przede wszystkim pozwalają na bezpieczne korzystanie z pomieszczenia. Pamiętaj, że wygodna kuchnia to kuchnia dobrze oświetlona. Dokładnie przemyśl, w jaki sposób i za pomocą jakich rozwiązań osiągnąć najlepszy efekt.










