Wielka wyprzedaż w BONAMI! -15% na wszystko z kodem: MINUS15
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Kuchnia z dwoma oknami – jak funkcjonalnie urządzić kuchnię z dwoma oknami?

Kuchnia z dwoma oknami może być zarówno atutem, jak i przekleństwem. Wiele zależy od tego, czy kuchnia jest duża, czy mała, jakiej wielkości i na jakiej wysokości znajdują się okna, a także jak są rozmieszczone. Nowoczesne propozycje architektów pokazują, że możliwości jest na szczęście sporo, a nawet najbardziej niefortunne rozmieszczenie, kształt i wielkość okien w kuchni można przekuć na atut! Podpowiadamy, jak urządzić kuchnię z dwoma oknami.

kuchnia z dwoma oknami
Fot. IJ Wnętrza

Kuchnia z dwoma oknami – zaleta czy wada?

Najważniejszym elementem aranżacji w kuchni są meble. W przypadku kuchni ślepej lub z jednym oknem, urządzenie jej nie stanowi większego problemu. Gdy jednak w kuchni, zwłaszcza niewielkiej, są aż dwa okna, umeblowanie jej w estetyczny i funkcjonalny sposób nie jest już takie oczywiste: przez dodatkowe okno traci się część ściany.

Kuchnia narożna z dwoma oknami lub niewielka kuchnia z dwoma oknami na jednej ścianie, zwłaszcza, gdy są małe, mogą być niemałym utrapieniem. Kuchnia z dwoma oknami na jednej ścianie może być jednak także urządzona nowocześnie i praktycznie. Jak zaaranżować kuchnię z dwoma oknami? Projekty architektów pokazują, że możliwości jest sporo, a ograniczeniem jest przede wszystkim wyobraźnia.

Zalety kuchni z dwoma oknami

  • Więcej naturalnego światła – światło dzienne, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach, jest na wagę złota! Dzięki dwóm oknom kuchnia będzie lepiej doświetlona, a to z kolei sprawi, że dłużej będzie można się cieszyć naturalnym światłem. Tym samym to również oszczędność prądu!
  • Wrażenie lekkości i przestrzeni – zwarta zabudowa meblowa, zwłaszcza w postaci górnych szafek, może optycznie przytłoczyć pomieszczenie, zwłaszcza jeśli jest niewielkie. Dwa okna siłą rzeczy wymuszają rezygnację z wiszących szafek na ścianie, na której się znajdują. Naturalnie więc kuchnia wygląda na lżejszą i bardziej przestronną.
  • Duże możliwości aranżacyjne – tak, tak! Potrzebna jest matką wynalazków, a praktyka pokazuje, że doskonale radzimy sobie z nietypowymi wyzwaniami. Dwa okna w kuchni wcale nie muszą wpłynąć niekorzystnie na możliwość zagospodarowania przestrzeni, a dodatkowo mogą być świetnym elementem dekoracyjnym. Urocze, ozdobne firanki, dekoracje na parapecie, a nawet świecące cotton balls na szybie – wszystko to sprawia, że kuchnia zyska absolutnie nowy, niecodzienny wygląd.

Wady kuchni z dwoma oknami

  • Mniejsza przestrzeń aranżacyjna – tam, gdzie mogłyby być szafki ścienne, jest okno.
  • Więcej sprzątania – wilgotne, zanieczyszczone olejami i innymi cząsteczkami powietrze w kuchni sprawia, że okno i firanki brudzą się w niej częściej. Im więcej okien, tym więcej sprzątania!
Półka , wieszak

Półka , wieszak

189 zł
IKEA BEKVÄM Uchwyt na przyprawy, osika, Szerokość: 40 cm

IKEA BEKVÄM Uchwyt na przyprawy, osika, Szerokość: 40 cm

15 zł
IKEA NEREBY Półka ścienna, brzoza, 40x10 cm

IKEA NEREBY Półka ścienna, brzoza, 40x10 cm

30 zł
Półeczka na słoiczki z przyprawami z kauczukowca T&G Woodware Colonial

Półeczka na słoiczki z przyprawami z kauczukowca T&G Woodware Colonial

131 zł

Kuchnia z dwoma oknami – o czym pamiętać przy aranżacji?

Meble kuchenne i pozostałe elementy aranżacji trzeba ściśle dopasować do możliwości zagospodarowania przestrzeni, jakie daje projekt kuchni z dwoma oknami.

Kuchnia w kształcie litery U czy litery L z dwoma oknami to najbardziej wymagające typy przestrzeni, jednak nie ma sytuacji bez wyjścia! Zarówno one, jak i kuchnia z dwoma oknami i drzwiami mogą być praktyczne i… urocze. O czym pamiętać, urządzając kuchnię z dwoma oknami? Aranżacja powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Pamiętaj o:

  • funkcjonalnych meblach – w przypadku, gdy tracisz przynajmniej część jednej ściany (a czasem całą) na rzecz okna, nie masz możliwości wykorzystania szafek ściennych. Ich funkcję muszą przejąć szafki stojące. Dlatego wybierz taki zestaw mebli, w którym dolne szafki będą pojemne, a miejsce w nich będzie dobrze zorganizowane;
  • możliwości zastosowania półek ściennych – w zależności od tego, jaką część ściany zajmuje okno, możliwe jest funkcjonalne zastosowanie otwartych półek ściennych zamiast szafek. Możesz wykorzystać je do przechowywania przypraw czy przetworów. Będą rozwiązaniem praktycznym i dekoracyjnym jednocześnie;
  • wykorzystaniu stołu – w kuchni narożnej z dwoma oknami lub gdy dwa okna zajmują większość ściany, najlepszym rozwiązaniem będzie stworzenie kącika jadalnego w tym miejscu. Stoły z kompletem krzeseł ładnie wypełnią przestrzeń, którą trudno byłoby zapełnić innymi meblami.

To także Ci się przyda: Modne kuchnie w 2021 roku – sprawdź najnowsze trendy kuchenne

Kuchnia z dwoma oknami – aranżacje w różnych stylach

Kuchnię z dwoma oknami możesz zaaranżować na wiele sposobów. Zainspiruj się niektórymi z nich!

Nowoczesna kuchnia z dwoma oknami

Nowoczesna kuchnia z dwoma oknami i wyspą to jeden z tych sposobów, które sprawdzą się prawie zawsze. Wyspa ma w tym przypadku podwójne znaczenie: może służyć do szykowania posiłków, dzięki czemu nie będzie potrzebny dodatkowy blat roboczy.

To rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim w otwartej kuchni z dwoma oknami, w której do zagospodarowania zostaje właściwie tylko jedna lub dwie ściany.

W nowoczesnej kuchni narożnej z dwoma oknami, w tym kąciku warto stworzyć miejsce na zlew, najlepiej z pojemną szafką.

Kuchnia w stylu angielskim z dwoma oknami

Biała kuchnia z dwoma oknami i stołem w stylu angielskim to rozwiązanie wręcz wymarzone przy takim układzie. Urocze firanki i dekoracje na okno, do tego stoliki i ławy dopasowane do stylu i urocza, praktyczna aranżacja kuchni gotowa.

Skandynawska kuchnia z dwoma oknami

Kuchnia z dwoma oknami obok siebie na jednej ścianie daje spore możliwości aranżacyjne. Na tej ścianie warto zaaranżować blat roboczy, zmywarkę i zlew. Skandynawska kuchnia z dwoma oknami i wyspą, urządzona w jasnej kolorystyce i minimalistycznym stylu to świetne wyjście z sytuacji!

SELSEY Regał kuchenny Ramizu 90x40 cm

SELSEY Regał kuchenny Ramizu 90x40 cm

530 zł 589 zł
Kuchenna szafka dolna dąb miodowy - Limo 7X

Kuchenna szafka dolna dąb miodowy - Limo 7X

188 zł
Szafka kuchenna pod zlewozmywak dąb miodowy - Limo 10X

Szafka kuchenna pod zlewozmywak dąb miodowy - Limo 10X

208 zł
vidaXL Szafka wisząca, biała, 49 x 22 x 59 cm, lite drewno

vidaXL Szafka wisząca, biała, 49 x 22 x 59 cm, lite drewno

387 zł

Mała kuchnia z dwoma oknami – jak ją urządzić?

Wąska kuchnia z dwoma oknami nie pozostawia zbyt wielkiego pola manewru. Nie dość, że jest wąska, to jedna lub dwie ściany są zajęte przez okno, przez co nie ma możliwości powieszenia na nich szafek czy postawienia tam lodówki. Jak więc urządzić kuchnię z dwoma oknami? Meble na ścianach bez okien powinny być wysokie, głębokie i pojemne. Wybierz np. zamykaną szafkę na całą wysokość ściany – zastąpi jedną z wiszących szafek, zapewniając tyle samo miejsca (a może nawet i więcej!) do przechowywania.

Jasna kuchnia z dwoma oknami będzie wyglądać na lekką i przestronną, dlatego warto stawiać na takie kolory, jak biel, beż czy szarość. Nawet mała kuchnia z dwoma oknami może być zaaranżowana praktycznie i elegancko. Na ścianie pod oknami warto ustawić stół z krzesłami i stworzyć tam kącik jadalniany. W tym miejscu świetnie sprawdzą się również stojące szafki: z blatem roboczym, zlewem czy zmywarką.

Sprawdź też: Organizacja szafek w kuchni – poznaj niezawodne sposoby na kuchenny porządek

Dwa okna w kuchni nieco komplikują urządzenie tego pomieszczenia, jednak na szczęście wybrnięcie z tej sytuacji jest dosyć proste. Drugie okno zabiera co prawda możliwość wykorzystania ściany, ale nadal pozostaje opcja zagospodarowania tej jej części, która znajduje się pod oknem. Stojące szafki, blat roboczy, zlew, zmywarka czy stół z krzesłami – to najczęściej stosowane rozwiązania, dzięki którym kuchnia jest estetyczna i praktyczna. W małych kuchniach z dwoma oknami postaw na wysoką, zamykaną szafkę na wolnej ścianie, dzięki czemu wcale nie będziesz mieć mniej miejsca do przechowywania rzeczy niż wówczas, gdyby na ścianie, na której jest okno, powiesić mniejszą szafkę.


Inne artykuły w tej kategorii