Wygodne nowości, które odmienią Twój salon!✨
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Meble ze skrzynek – 8 pomysłów na efektowne i tanie meble

Meble ze skrzynek od kilku lat cieszą się wielką popularnością na blogach i forach poświęconych tematyce DIY. Choć z pewnością są funkcjonalne i zgodne z ekologicznymi założeniami ograniczania odpadów, to czy jednak mogą być ozdobą domu? Oczywiście! Zebraliśmy najlepsze i najciekawsze pomysły na meble z drewnianych skrzynek – wykonaj z nami stolik, regał albo półki, które znakomicie dopasują się do każdej aranżacji.

Stolik ze skrzynek – jak zrobić stolik ze skrzynek po owocach?

Stoliki ze skrzynek po owocach to najprostsze meble typu DIY. Do ich wykonania nie jest konieczne duże doświadczenie, wystarczą też podstawowe umiejętności manualne. Jak więc zrobić stolik ze skrzynek, który stanie się interesującą ozdobą salonu i alternatywą dla mebli ze sklepu?

Do wykonania niewielkiego stoliczka kawowego potrzebne Ci będą:

 • 4 skrzynki po jabłkach;
 • kawałek sklejki;
 • kółka do mebli (niekoniecznie);
 • szlifierka do drewna i papier ścierny;
 • wkrętarko-wiertarka i wkręty;
 • wyrzynarka;
 • farby do drewna, bejca, lakier, olej do drewna itp.;
 • pędzel.

Tworzenie stolika kawowego ze skrzynek po jabłkach rozpocznij od oszlifowania drewna. Następnie odpyl je miękką szczotką i pomaluj farbą lub bejcą, a następnie zabezpiecz lakierem. Jeśli zależy Ci na bardziej naturalnym efekcie, skrzynki możesz pokryć kilkoma warstwami oleju do drewna – pamiętaj jednak, że co jakiś czas taką powłokę trzeba będzie odnawiać.

Sklejkę dotnij na wymiar i jeśli chcesz, by stolik był ruchomy, przymocuj do niej kółka. Drewniane pojemniki najpierw przykręć do sklejki, a następnie do siebie wzajemnie. I to w zasadzie koniec pracy, Twój stolik kawowy ze skrzynek jest gotowy!

Jeśli chcesz, by jego blat miał jednolitą powierzchnię albo po prostu był bardziej elegancki, od góry możesz przykryć go jeszcze jednym arkuszem malowanej sklejki albo taflą hartowanego szkła. Pustą przestrzeń po bokach mebla możesz wykorzystać na przechowywanie książek albo czasopism. W ten sam sposób wykonasz różnorodne stoliki i ławy, np. z większej liczby skrzynek możesz zrobić stolik pod telewizor.

Półki ze skrzynek – jak zrobić półki na książki ze skrzynek?

Półki ze skrzynek to nieco mniej oczywisty pomysł niż stoliki – czy rzeczywiście da się zrobić je w taki sposób, by były nie tylko funkcjonalne, ale i ładne? Pewnie, że tak! Kluczem do sukcesu jest kreatywne ułożenie drewnianych pojemników.

Zanim przystąpisz do pracy, zastanów się nad efektem, który chcesz osiągnąć. Czy wolisz, by półki były rozmieszczone równomiernie, czy asymetrycznie? Lepiej będą wyglądały pomalowane farbą, czy bejcą? A może cenisz eklektyzm i meblom ze skrzynek chcesz nadać kilka różnych wykończeń? Pojemniki możesz umieszczać na ścianie pojedynczo i w grupie, możesz ustawiać skrzynki poziomo lub pionowo, a także łączyć różne ustawienia.

Układ półek ze skrzynek po jabłkach rozrysuj na papierze, a następnie przenieś go na ścianę, ołówkiem zaznaczając krawędzie. Przyłóż skrzynki w naszkicowanych granicach i wyznacz na ścianie miejsca, w których znajdą się wkręty. Drewniane pojemniki oszlifuj, odpyl i pokryj wybranym preparatem do drewna. Następnie przymocuj skrzynki do ściany, umieszczając wkręty w zaznaczonych miejscach.

Regał ze skrzynek – jak zrobić regał z drewnianych skrzynek?

Regał ze skrzynek w porównaniu do mebli typu stoliki czy półki wymaga odrobinę większej zręczności, zwłaszcza jeśli zależy Ci na dużym modelu. Jednak i tak jest to dość łatwy mebel do samodzielnego wykonania – grunt to odpowiednie planowanie.

Zastanów się najpierw, do czego ma służyć szafka. Czy regał ze skrzynek potrzebny jest na książki? A może raczej ma pełnić funkcję wysokiej szafki na buty? Rozplanuj układ półek i zbierz odpowiednią liczbę drewnianych pojemników. Regał może oczywiście posiadać regularny układ schowków, ale znacznie ciekawiej będzie prezentował się mebel z półkami różnej wielkości, o asymetrycznym rozkładzie.

Pojemniki możesz ułożyć na planie prostokąta lub kwadratu, dzięki czemu regał ze skrzynek po owocach zyska geometryczną „ramę”. Jeśli jednak lubisz nieco bardziej ekstrawaganckie regały i witryny, możesz poszaleć i połączyć skrzynki w taki sposób, by kształt mebla był nieregularny.

Do regału ze skrzynek DIY potrzebujesz:

 • drewnianych skrzynek tej samej lub różnej wielkości (ale tej samej głębokości);
 • płyty sosnowej;
 • drewnianych nóżek;
 • szlifierki i papieru ściernego;
 • wkrętarko-wiertarki i wkrętów;
 • metalowych złącz;
 • farby do drewna, bejcy, lakieru, oleju do drewna itp.;
 • pędzla.

Standardowo, skrzynki oszlifuj, oczyść i pomaluj w wybrany sposób. Następnie przygotuj podstawę z płyty sosnowej – duże meble ze skrzynek muszą posiadać stabilną konstrukcję. Płytę dobierz na wymiar i przykręć do niej nóżki. Na płycie przymocuj pierwsze skrzynki, a na nich układaj kolejne, mocując je do siebie za pomocą złączy i wkrętów.

Szafka ze skrzynek – jak zrobić szafkę nocną ze skrzynek?

Szafka ze skrzynek to najprostszy do wykonania mebel w naszym poradniku. W wersji minimalistycznej do jej stworzenia potrzebujesz tylko jednego drewnianego pojemnika po owocach – taki mebelek może posłużyć jako stolik nocny do sypialni. Wszystko, co musisz zrobić, to oszlifować i pomalować drewno. Jeśli chcesz, by szafka nocna ze skrzynek była bardziej stabilna, możesz podbić ją płytą ze sklejki i dokręcić do niej nóżki.

Funkcjonalnym rozwiązaniem jest też niewysoki mebel z kilku drewnianych pojemników zbitych na planie prostokąta lub kwadratu. Szafka na buty ze skrzynek może dodatkowo spełniać funkcję praktycznego siedziska do przedpokoju. Skręć ze sobą dwa lub cztery pojemniki a na wierzchu umieść miękką poduszkę. Ze skrzynek możesz też wykonać szafkę RTV, czyli niską konsolę z niewielkimi półkami. Najlepiej będzie prezentować się mebel wykonany na planie prostokąta. Pamiętaj, że jeśli ma na niej stanąć telewizor, konstrukcja szafki musi być solidna – podbij ją płytą sosnową i dokręć nóżki.

Kwietnik ze skrzynek – jak zrobić meble ze skrzynek na balkon?

Kwietnik ze skrzynek będzie znakomitą ozdobą balkonu lub tarasu utrzymanego w stylu prowansalskim, rustykalnym czy inspirowanym scandi. Może on przybrać naprawdę rozmaite kształty i formy – od pojemników z pojedynczych skrzynek począwszy, na wielopoziomowych kwietnikach skończywszy. Jak zatem zrobić kwietnik ze skrzynek po owocach, który nada balkonowi zupełnie inne oblicze?

Najprostszy pojemnik na rośliny wykonasz, malując skrzynkę farbą lub bejcą, a jej wnętrze wykładając folią ochronną. I to w zasadzie tyle, do skrzynki możesz już nasypać ziemię i posadzić w niej kwiaty. Jeśli jednak masz duży taras i marzą Ci się bardziej okazałe kwietniki, spróbuj zbić ze sobą kilka skrzynek i zamocować je na wysokich nóżkach lub ułożyć w drewnianych stojakach.

Proste meble ze skrzynek na balkon uzyskasz w podobny sposób, co szafkę na buty z siedziskiem. Wystarczy skręcić ze sobą kilka pojemników, a na wierzchu rozłożyć ogrodowe poduszki. Meble na balkon warto zaimpregnować w taki sposób, by były odporne na działanie deszczu i słońca.

Biurko ze skrzynek – jak zrobić meble ze skrzynek dla dzieci?

Biurko ze skrzynek to oryginalny pomysł na spersonalizowany mebel do nauki, który przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i nastolatkom. Na początek wspólnie z dziećmi zastanówcie się nad kształtem i wymiarami mebla, pamiętając o tym, by dobrać je do wzrostu użytkownika. Następnie zaopatrzcie się w kilkanaście drewnianych skrzynek – warto przygotować ich trochę więcej na wypadek, gdybyście chcieli dodać do biurka schowki czy półki.

Najprostsze biurko z drewnianych skrzynek wykonasz, ustawiając oszlifowane i pomalowane pojemniki w dwie kolumny. Skręć je ze sobą i przykryj blatem z sosnowej płyty dociętej na wymiar. Odstęp pomiędzy oboma kolumnami powinien być na tyle duży, by swobodnie zmieścił się w nim fotel i nogi siedzącej osoby.

Przeznaczone dla dzieci meble ze skrzynek warto starannie zabezpieczyć lakierem, który wzmocni powierzchnię drewna. Oczywiście tego typu meble nie muszą być przeznaczone wyłącznie dla dzieci – biurka i sekretarzyki ze skrzynek mogą też stanąć w domowym gabinecie.

Siedzisko ze skrzynek – jak zrobić siedzisko ze skrzynek do przedpokoju?

Siedzisko ze skrzynek, o którym wcześniej wspomnieliśmy, to bardzo prosty mebel jednofunkcyjny. Bez trudu można go jednak przerobić na modny i praktyczny puf z zamkniętą przestrzenią na przechowywanie.

Do wykonania takiego siedziska z drewnianych skrzynek będziesz potrzebować:

 • jednej skrzynki po owocach;
 • płyty ze sklejki;
 • pianki tapicerskiej;
 • tkaniny tapicerskiej;
 • zszywacza tapicerskiego;
 • dwóch zawiasów;
 • szlifierki i papieru ściernego;
 • wiertarko-wkrętarki;
 • farby do drewna, bejcy, lakieru, oleju do drewna itp.;
 • pędzla.

Skrzynkę oszlifuj, oczyść i pomaluj. Kolejny krok to tapicerowanie mebla. Z płyty wytnij prostokąt i obłóż go pianką tapicerską dociętą na wymiar. Piankę okryj tkaniną i przymocuj ją do drewna zszywaczem. Tapicerowaną pokrywę połącz ze skrzynką za pomocą zawiasów.

Schowek ze skrzynek – jak zrobić meble ze skrzynek do przechowywania?

Schowek ze skrzynek to jedna z pierwszych rzeczy, która nasuwa się na myśl w związku z meblami wykonanymi z pojemników po owocach. Ciekawie ozdobiony drewniany pojemnik świetnie sprawdzi się szczególnie w pokoju córki lub syna, jako skrzynia na maskotki i zabawki. Tworzenie mebli ze skrzynek do pokoju dziecka to zresztą bardzo dobry pomysł na spędzenie czasu ze swoją pociechą – wspólnie możecie pomalować pojemniki na ulubione kolory albo okleić je ozdobnymi papierami.

Jeśli do tej pory hasło „meble ze skrzynek” budziło Twoje zdziwienie, jesteśmy przekonani, że rozwialiśmy wszelkie wątpliwości. Meble ze skrzynek i palet to proste, praktyczne i modne wyposażenie, które na dodatek świetnie koresponduje z trendami eko i ideą zero waste. Pomysły na meble ze skrzynek są właściwie nieograniczone – nie bój się eksperymentować i tworzyć alternatyw dla tradycyjnego wyposażenia domowego!


Inne artykuły w tej kategorii

Jak zrobić świecznik oraz miskę z jesiennych liści? DIY

Jak zrobić świecznik oraz miskę z jesiennych liści? DIY

Jak zrobić doniczkę z drewna? Drewniana doniczka DIY krok po kroku

Jak zrobić doniczkę z drewna? Drewniana doniczka DIY krok po kroku

Jak zrobić poduszkę do pokoju dziecięcego?

Jak zrobić poduszkę do pokoju dziecięcego?

Jak nadać charakteru oprawie do żarówki? DIY

Jak nadać charakteru oprawie do żarówki? DIY

DIY: Jak samodzielnie wykonać dekoracyjną kulę śnieżną?

DIY: Jak samodzielnie wykonać dekoracyjną kulę śnieżną?

Jak zrobić namiot tipi dla dziecka?

Jak zrobić namiot tipi dla dziecka?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.