Projekt szafy przesuwnej. Jak zaprojektować szafę przesuwną?

Szafa z drzwiami przesuwnymi to absolutny must have nowoczesnych wnętrz. Pozwala na efektowne zagospodarowanie pomieszczenia i stworzenie wygodnej strefy przechowywania. Podpowiadamy, jak ją zaprojektować.

Szafa z drzwiami przesuwnymi to jedno z najprostszych, a przy tym najwygodniejszych rozwiązań, pozwalających na stworzenie komfortowej przestrzeni do przechowywania. System przesuwny jest łatwy w obsłudze, nie zabiera dużo miejsca, umożliwia sprytną i zarazem efektowną aranżację wnętrza. W jakim pomieszczeniu się sprawdzi? O czym należy pamiętać podczas projektowania szafy z przesuwnymi drzwiami?

szafa przesuwna z lustrem

Szafa przesuwna: gdzie się sprawdzi?

W pierwszej kolejności zastanówmy się, czy lepsza będzie szafa do zabudowy, czy może wolnostojąca. Decyzję uzależnijmy od naszych potrzeb związanym z przechowywaniem oraz dostępną przestrzenią. W odróżnieniu od mebli wolnostojących system do zabudowy niemal zawsze powstaje na zamówienie. Takie rozwiązanie znajdzie zastosowanie w każdym pomieszczeniu: nawet w wąskim przedpokoju czy niewielkim dziecięcym pokoju. Sprawdzi się przede wszystkim w sypialni (w której będzie pełniło rolę garderoby), ale także salonie czy kuchni (tzw. garderoba kuchenna pomoże nam w ogarnięciu bałaganu – za przesuwnymi drzwiami ukryjemy słoiczki z przyprawami, zapasy spożywcze, akcesoria kuchenne i zastawę stołową).

szafa przesuwna biuro

Szafa z drzwiami przesuwnymi: o czym należy pamiętać?

Szafa na wymiar jest doskonale dostosowana do specyfiki pomieszczenia, jego wymiarów oraz ilości miejsca, którym dysponujemy. Zyskujemy pewność, że każdy centymetr zostanie odpowiednio zagospodarowany i wykorzystany. Doskonałym pomysłem jest zaprojektowanie strefy przechowywania we wnęce. W tym przypadku szafa przesuwna na wymiar to niemal tylko i wyłącznie system szyn oraz zamontowane pomiędzy nimi skrzydła. W zależności od szerokości wnęki szafa wnękowa będzie miała dwa, trzy lub nawet cztery skrzydła.

Architektura pomieszczenia może podpowiedzieć nam, które miejsce będzie najodpowiedniejsze dla montażu systemu przesuwnego. Projektanci przekonują nas, aby wykorzystać skomplikowany projekt salonu czy sypialni oraz dostrzec potencjał chociażby we wspomnianych wnękach. Wnęka, zagłębienie czy zmiana kierunku ściany wcale nie są tu jednak absolutnie niezbędne – szafa z drzwiami przesuwnymi może powstać również przy jednej ze ścian i kończyć się np. przed strefą wejścia.

szafa przesuwna w przedpokoju

Planowanie szafy przesuwnej

Aby stworzyć wygodny, komfortowy w użytkowaniu system (niezależnie od tego, czy jest to garderoba do przedpokoju, czy może szafa do sypialni), kierujmy się kilkoma podstawowymi regułami.

Po pierwsze, najpierw ustalmy głębokość szafy. Nie powinna ona wynosić mniej niż 55-60 cm. Weźmy pod uwagę, że szerokość standardowego wieszaka to około 40 cm, jednak potrzebujemy więcej miejsca, aby drzwi nie gniotły ani nie niszczyły rękawów ubrań. Poza tym pamiętajmy, że drzwi przesuwne zajmują około 10 cm głębokości szafy, które nie wliczają się do przestrzeni przechowywania.

Po drugie, szerokość drzwi przesuwnych dostosujmy do podziału wnętrza, ścianek i modułów. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której otwarte skrzydło przesłoni nam połowę półki, utrudniając tym samym dostęp do ubrań.

Po trzecie, przemyślny wewnętrzny układ szafy. Koszule, garnitury, sukienki na specjalne okazje powinny być przechowywane na wieszakach, te zaś zawieszone na drążku. Jeśli dysponujemy większą ilością wolnego miejsca, zaplanujmy dwa lub nawet trzy drążki – na dłuższe oraz krótsze elementy naszej garderoby. Na wysokości około 170 cm zamontujmy drążek na długie suknie i dłuższe okrycia wierzchnie, 120-140 cm wystarczy, aby wygodnie przechowywać spodnie, marynarki i spódnice, z kolei 100 cm to optymalna wysokość dla przechowywania koszuli i bluzek.

Po czwarte, nie zapomnijmy również o dodatkowych elementach garderoby, przedmiotach czy sprzętach, które chcemy schować za przesuwnymi drzwiami. Półki na buty to podstawa – system wysuwany pozwoli nam na szybkie zlokalizowanie poszukiwanej pary. Niezbędne są również – oprócz otwartych półek na niegniotącą się odzież, ręczniki, pościel i szlafroki – szuflady, w których schowamy m.in. bieliznę i skarpetki.

Otwarte półki warto zaplanować na wysokości wzroku (przeznaczmy je na najczęściej używaną odzież), niżej zaś szuflady. Na najniższym poziomie mogą się znaleźć wspomniane półki na buty, na najwyższym – odzież sezonowa.

Po piąte, deska do prasowania, odkurzacz, żelazko, kosz na pościel i ręczniki wymagają zazwyczaj indywidualnego podejścia i uwzględnienia w projekcie wnętrza szafy wnękowej w przedpokoju czy sypialnianej garderoby.

Po szóste, koniecznie sięgnijmy po akcesoria, które pomogą nam w uporządkowaniu wnętrza. Separatory do szuflad, wysuwane druciane kosze, plastikowe kosze na kółkach czy wiszące organizery sprawią, że nigdy nie będziemy narzekać na nieporządek w szafie.

>> Zobacz szafy <<
szafa przesuwna ze szklanymi drzwiami

Jak zrobić szafę przesuwną?

Mimo że wnętrze szafy jest kluczowe dla wygody jej użytkowania, ogromną uwagę należy poświecić także jej wyglądowi oraz wkomponowaniu mebla w aranżację. Doskonałym pomysłem są szafy przesuwne z lustrem, które w oczywisty sposób uzupełniają strefę przechowywania i wpisują się w charakter prywatnej garderoby. Poza tym szafa z lustrem powoli na wizualne powiększenie przestrzeni – szklana tafla będzie odbijać wiązki światła, dzięki czemu pomieszczenie wyda się przestronniejsze niż jest w rzeczywistości.

Lustro jest bardzo przydatnym gadżetem, jednak wcale nie absolutnie niezbędnym. Dzięki ujednoliceniu frontów drzwi przesuwnych szafy uzyskamy zwartą zabudowę, która dodatkowo – dzięki odpowiednio dobranym kolorom – idealnie scali się z powierzchnią ściany. Zachowamy tym samym lekkość aranżacji, nie przeładujemy wnętrza.

Jeśli z kolei wybieramy meble na wymiar do raczej małego czy wręcz ciasnego pomieszczenia (niezależnie od tego, czy są to wnękowe szafy do przedpokoju, czy też szafy przesuwne do sypialni), postawmy na jasne wykończenie. Sprawdzą się tu m.in.: jasne drewno czy okleina, ponadto gładkie, nawet lekko połyskliwe powierzchnie.

Ergonomia, ład i porządek. Szafa przesuwna o przemyślanym projekcie pomieści wszystkie przedmioty i sprzęty, elementy garderoby, a nawet pamiątki z wakacji, których nie chcemy umieszczać na półkach czy w gablotkach. W zależności od naszych potrzeb możemy zaplanować tego rodzaju zabudowę w kilku oddzielnych pomieszczeniach lub postawić na jeden większy system.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Anonimowy użytkownik

Jak zaprojektować szafę w małym przedpkoju
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Kamil Waydowicz
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Dorota Bachmura
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

kto takie robi we Wroclawiu?
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Natalia, coś dla nas!
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Za późno! Ja już jestem po projekcie swojej 😛
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Polecamy się http://sensso-szafy.pl/ :-)
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Łukasz
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Marco Man
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Najlepsze szafy .Ja mam z Ikei 😁
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

www.mebsto.pl Ekstra szafy wnękowe --> Poznań i okolice 😊
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Patryk Powązka to cos dla nas
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Nam również się podoba👍Zapraszamy do nas 😉
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

nie ma szaf przesuwnych, są drzwi przesuwne lub szafy z drzwiami przesuwnymi☠️
 • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Polonista-co się czepiasz?😀
 • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów