Co musisz wiedzieć, zanim kupisz armaturę do nowoczesnej łazienki?

Coraz więcej uwagi poświęcamy na urządzanie domowej przestrzeni. Wybieramy pomiędzy designem a funkcjonalnością, starannie dopasowujemy detale, sięgamy po innowacyjne rozwiązania. W łazience chętnie wykorzystujemy bieżące trendy, bo wiążą się z użyciem naturalnych motywów, a na pierwszy plan wysuwa się potrzeba odprężenia w zaciszu swojego domu.

Jednak poza odpowiednią paletą barw i doborem geometrycznych form musimy skoncentrować się także na wyborze armatury, która powinna być nie tylko oryginalna, ale również ekonomiczna w użytkowaniu. W poniższym przewodniku wykorzystaliśmy m.in. serię KLUDI AMEO, by wskazać, na co zwrócić uwagę, stojąc przed zakupem baterii umywalkowej, wannowej czy natryskowej.

łazienka w stylu industrialnym, płytki łazienkowe imitujące drewno, czarne ściany w łazience

W nowoczesnej łazience dobór armatury to jeden z kluczowych elementów tworzenia aranżacji, nadających charakter całości wnętrza. W surowej i oszczędnej przestrzeni najlepiej sprawdzą się baterie o prostej, czystej formie. Nie możemy jednak zapominać o podstawowej funkcji armatury łazienkowej – względy estetyczne muszą iść w parze z ergonomią, czyli wygodą w codziennym użytkowaniu baterii oraz zastosowaniem ekologicznych rozwiązań, pozwalających zredukować codzienne zużycie wody. Kwintesencją minimalizmu są - cieszące się obecnie coraz większą popularnością - baterie podtynkowe, zarówno dzięki wyraźnie podwyższonym względom estetycznym armatury podtynkowej, jak i z uwagi na wygodę w utrzymywaniu czystości wyposażonej w nią łazienki.

Zasady urządzania nowoczesnej łazienki

Nowoczesne wnętrza są pełne prostoty i dekoracyjnej oszczędności. Bazą takich aranżacji jest naturalna paleta barw ziemi – chłodnych szarości, bieli, neutralnych beżów, intrygujących czerni i grafitów, a także brązów. Surowość kierunku uwidacznia się w stosowaniu stali, betonu i cegły – charakterystycznych dla industrializmu – a do ich ocieplenia wykorzystuje się drewno i materiały imitujące jego nieregularną fakturę. Wrażenie lekkości i przestronności – zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach – wywołują szkło oraz powierzchnie odbijające światło – połyskliwe płytki i duże lustra.

Nowoczesność wiąże się ze zredukowanym designem, dlatego oryginalne baterie łazienkowe przejmują rolę estetycznych dekoracji. W sztuce i architekturze użytkowej przedmioty o łagodnych, delikatnie zaokrąglonych kształtach, wyposażone w inteligentne funkcje oraz kreujące odpowiednią atmosferę, określane są jako soft-purystyczne. KLUDI AMEO ciekawie odzwierciedla ten wzorniczy język. Bateria połączona z zaokrąglonym korpusem, przełamana łagodnym wykończeniem i dyskretnymi oznaczeniami ciepłej i zimnej wody jest wyszukanym detalem wyróżniającym się na tle stonowanej kolorystyki.

łazienka z bidetem w stylu industrialnym, płytki łazienkowe imitujące drewno

Perlator i głowica – bez tego ani rusz!

W nowoczesnym stylu forma wynika z funkcji, więc praktyczne względy armatury są równie ważne co estetyczne. Zwracamy uwagę na ekonomiczne rozwiązania, ponieważ wiążą się one nie tylko ze zmniejszonymi wydatkami, lecz także są wyrazem świadomej ekologicznej postawy i troski o środowisko naturalne. W bateriach KLUDI AMEO służy temu m.in. perlator s-pointer eco, który ogranicza przepływ do 6 l/min, gwarantując miękki, napowietrzony strumień. Obniżenie zużycia wody, przy jednoczesnym podwyższonym komforcie użytkowania baterii KLUDI AMEO, jest idealnym urzeczywistnieniem współczesnych zasad projektowania artykułów sanitarnych.

Jeśli oczekujemy bezawaryjnej eksploatacji i długotrwałego działania, obowiązkowo wybierzmy armaturę wyposażoną w głowicę ceramiczną. Rozwiązania dobrane na podstawie kryterium jakości i niezawodności pozwolą wyeliminować wiele problemów w przyszłości. Przyczyna uciążliwego kapania kranu, nieszczelności i konieczności wymiany baterii po krótkim okresie eksploatacji może leżeć w tej niewidocznej, ale i najważniejszej, części baterii.

Jaka umywalka, taka bateria

Ergonomia strefy umywalkowej zależy od tego, czy stworzymy dobrany duet składający się z baterii i ceramicznej misy. Nie ma nic gorszego niż rozchlapująca się dookoła woda lub ograniczony dostęp do strumienia. Aby zapewnić optymalne warunki, musimy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Dzięki różnym wysokościom korpusu i wymiarom wylewki w bateriach AMEO możemy idealnie dopasować armaturę do ceramiki i wyeliminować problematyczne kwestie. W kolekcji znajdują się m.in. baterie o wysokości wylewki 270 mm lub 205 mm przeznaczone do montażu na blacie lub modele sztorcowe, umieszczane na krawędzi ceramiki, dostępne nawet w rozmiarze XL.

Jeśli w nowoczesnej łazience zarezerwowaliśmy miejsce na umywalkę wiszącą, możemy zdecydować się na baterie ścienne KLUDI AMEO. Z tym typem armatury dobrze prezentują się również umywalki stawiane na blacie, a kryterium zapewniającym wygodę będzie wysięg wylewki. Z racji tego, że wolnostojąca misa najczęściej umieszczana jest dalej od krawędzi ściany, lepiej wybrać rozwiązania o dłuższym zasięgu – np. 235 mm.

łazienka w stylu industrialnym, czarno brązowa łazienka, czarno-brązowa łazienka
>> Zobacz całą linię baterii KLUDI AMEO
Nowoczesna armatura wannowa, czyli jaka?
--
Dylemat „wanna czy prysznic" pewnie nigdy nie zostanie rozstrzygnięty, a c ...

Nowoczesna armatura wannowa, czyli jaka?

Dylemat „wanna czy prysznic" pewnie nigdy nie zostanie rozstrzygnięty, a czynnikami wpływającymi na ostateczną decyzję są metraż pomieszczenia oraz preferencje użytkowników. Kąpiel w wannie kojarzy się z maksymalnym odprężeniem, dlatego tę strefę łazienki warto zaopatrzyć w odrobinę luksusowych akcentów. Ekstrawagancka 3-otworowa bateria wannowa KLUDI AMEO dopełni industrialny, minimalistyczny klimat aranżacji, zwłaszcza jeśli wybierzmy wersję z owalnymi pokrętłami odwzorowującymi przekrój korpusu. By nadać wnętrzu bardziej eleganckiego charakteru, sięgnijmy po wariant z płaskimi, wydłużonymi uchwytami.

Wyposażając wannę w nowoczesne wzornictwo, nie możemy pominąć kwestii praktycznych, związanych z obsługą wybranych produktów. Istotnym elementem w bateriach typu wanna/natrysk jest przełącznik – występujący najczęściej w formie, która zaburza wizualną spójność rozwiązania. Marka KLUDI decydując się na współczesny charakter serii AMEO, wkomponowała przełącznik w linię wylewki. Taki dyskretny atrybut pozwala łatwo zmienić strumień, a tym samym doskonale wpisuje się w kanon zredukowanego designu.

Jak urządzić strefę prysznica?

Współczesna łazienka często wyposażona jest w kabiny walk-in. Szybka kąpiel po treningu lub męczącym dniu w pracy to gwarancja orzeźwienia, jednak poza aspektami oszczędności czasu i zużycia wody zwróćmy uwagę na relaksującą stronę natrysku, czyli deszczownicę. W rozwiązaniu KLUDI A–QA szeroka głowica zapewni obfity deszcz spadających kropel, a wersja z dodatkowym naturalnym strumieniem spotęguje uczucie odświeżenia. Na sporą dawkę relaksu pozwoli też zestaw wannowo-natryskowy KLUDI FRESHLINE z trzema wariantami strumienia – masującym, deszczowym lub miękkim – który w zależności od potrzeb albo postawi na nogi, albo rozluźni napięte mięśnie.

Połączenie funkcjonalności i designerskiej formy jest nieodłącznym elementem nowoczesnej łazienki. Armatura KLUDI ma wiele praktycznych zalet – począwszy od możliwości usuwania wody z rączki natrysku, sprawnej regulacji strumienia, blokady wypływu przy temperaturze 38°C, a na szybkim pozbywaniu się kamienia wapiennego skończywszy. To wszystko prowadzi do uzyskania równowagi między tym, co użyteczne i przyjemne.

prysznic walk-in w stylu industrialnym, przeszklony prysznic

Nowoczesne wnętrze musi być urządzone z charakterem i pełne technicznych udogodnień. Armatura łazienkowa w całym zestawieniu modnych geometrycznych form, surowych detali i kolorystycznych kompozycji barw ziemi jest ważnym składnikiem. To ona wpływa na funkcjonalność przestrzeni, ogranicza wydatki, a do tego stanowi dekorację łazienki.

>> KLUDI <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Łazienka
Zobacz więcej artykułów w kategorii Łazienka
Komentarze
Armaturę łazienkową najwyższej jakości można wykonać także na wymiar, według indywidualnego projektu. Firmy tworzące meble unikatowe bazują na najlepszych materiałach kompozytowych, np. Corian, Staron, GFK Luxum, Krion. Poza najwyższą estetyką wykończenia, bardzo ważne jest bezpieczeństwo. Umywalki, wanny, brodziki na wymiar stworzone z pasji do projektowania i doświadczenia związanego z produkcją znajdziesz na https://luxum.pl/ :)
  • Dodano 2 lata temu

Zobacz więcej produktów