Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Czajnik czysty jak łza. Najskuteczniejsze sposoby na odkamienianie

Włączając czajnik, oczekujemy, że uzyskamy dzięki niemu gorącą, krystalicznie czystą wodę. Tymczasem okazuje się, że wraz z częstym użytkowaniem urządzenia na jego dnie osadza się kamień. Jak się go pozbyć przy użyciu domowych sposobów?

Czym jest ów kamień, albo inaczej: twarda woda? To wapń i magnez, które obecne są w wodzie pochodzącej z naszych kranów. W wyniku podniesienia temperatury pierwiastki te ulegają wytrąceniu. Pozostaje im wtedy osadzenie się na dnie zbiornika, w którym podgrzewamy wodę. Magnez i wapń nie są szkodliwe dla naszego zdrowia. Przyznajmy jednak, że zdecydowanie lepiej i wygodniej jest je przyjmować podczas picia wody mineralnej. Na dodatek kamień obecny w czajniku z czasem zaczyna psuć smak kawy i herbaty, które zalewamy wodą.

Sposoby na twardą wodę

Na szczęście kamienia z czajnika możesz się pozbyć szybko i łatwo. Na sklepowych półkach dostępne są specjalne środki do tego celu. Możesz również z powodzeniem zastosować składniki, które masz w domu pod ręką.

<p><strong>1. Ocet.</strong> Najpopularniejszy domowy sposób na kamień. Wystarczy, że wlejesz do czajnika szklankę octu oraz pół szklanki wody. Następnie włącz czajnik. Po zagotowaniu wody poczekaj około godziny – ocet usunie nawet bardzo gruby osad. Po wszystkim umyj wnętrze czajnika i zagotuj wodę kilka razy, by pozbyć się przykrego zapachu.</p>
<p><strong>2. Sok z cytryny.</strong> Łagodniejszy odkamieniacz od octu, ale też nieco mniej skuteczny. Wystarczy wlać do czajnika szklankę soku z cytryny i odczekać godzinę. Po tym czasie umyj dokładnie komorę. Jeśli osad nie jest zbyt gruby, możesz spróbować go usunąć, wcierając przekrojoną połówkę cytryny w ściany czajnika.</p>

1. Ocet. Najpopularniejszy domowy sposób na kamień. Wystarczy, że wlejesz do czajnika szklankę octu oraz pół szklanki wody. Następnie włącz czajnik. Po zagotowaniu wody poczekaj około godziny – ocet usunie nawet bardzo gruby osad. Po wszystkim umyj wnętrze czajnika i zagotuj wodę kilka razy, by pozbyć się przykrego zapachu.

2. Sok z cytryny. Łagodniejszy odkamieniacz od octu, ale też nieco mniej skuteczny. Wystarczy wlać do czajnika szklankę soku z cytryny i odczekać godzinę. Po tym czasie umyj dokładnie komorę. Jeśli osad nie jest zbyt gruby, możesz spróbować go usunąć, wcierając przekrojoną połówkę cytryny w ściany czajnika.

DZBANEK FILTRUJĄCY TIME 2,5L NIEBIESKI + 3 WKŁADY B100-25 -AQU kod: 40A-DZB-2,5T/N

DZBANEK FILTRUJĄCY TIME 2,5L NIEBIESKI + 3 WKŁADY B100-25 -AQU kod: 40A-DZB-2,5T/N

56 zł
DZBANEK FILTRUJĄCY JASPER 2,8L CZARNY + WKŁAD B100-25 MAXFOR -AQU kod: 40A-DZB-JAS/28CZAW

DZBANEK FILTRUJĄCY JASPER 2,8L CZARNY + WKŁAD B100-25 MAXFOR -AQU kod: 40A-DZB-JAS/28CZAW

52 zł
DZBANEK FILTRUJĄCY AMETHYST 2,8L CZARNY + 3 WKŁADY B100-25 -AQU kod: 40A-DZB-2,8A/3W

DZBANEK FILTRUJĄCY AMETHYST 2,8L CZARNY + 3 WKŁADY B100-25 -AQU kod: 40A-DZB-2,8A/3W

71 zł
DZBANEK FILTRUJĄCY AMETHYST 2,8L BIAŁY + WKŁAD B100-25 MAXFOR -AQU kod: 40A-DZB-28AME/BI

DZBANEK FILTRUJĄCY AMETHYST 2,8L BIAŁY + WKŁAD B100-25 MAXFOR -AQU kod: 40A-DZB-28AME/BI

57 zł

3. Kwasek cytrynowy. Również kwasek cytrynowy, składnik wielu produktów żywnościowych, pomoże ci w walce z kamieniem. Wystarczy jedna torebka (20 g) wsypana do czajnika zalanego w połowie wodą. Następnie włącz czajnik, trzy godziny później możesz wylać mieszankę – pozbędziesz się problemu.

4. Soda oczyszczona. To prawdziwa pogromczyni kamienia w czajniku. Potrzebujesz dwóch łyżek sody, które wsypuje się do urządzenia. Nie minie kwadrans i czajnik powinien być wolny od osadu. Dokładnie go jednak wymyj, gdyż soda, podobnie jak ocet, wydziela nieprzyjemny zapach.

<p><strong>5. Obierki ziemniaka.</strong> To nie żart! Resztki po przygotowaniu obiadu również mogą pomóc w walce z kamieniem. Napełnij czajnik obierkami, a następnie zalej wodą. Teraz musisz ją zagotować, wylać, a potem ponownie zagotować czajnik pełen wody.</p>
<p><strong>6. Coca-cola.</strong> Niektórzy amatorzy tego napoju uronią łzę, czytając o tym sposobie. Szklanka coli pomoże w usuwaniu kamienia - wystarczy wlać ją do czajnika, dolać trochę wody i zagotować. Metoda zyska na skuteczności, jeśli dosypiesz do &quot;mikstury&quot; odrobinę sody oczyszczonej.</p>
<p><strong>7. Środki od odkamieniania.</strong> W supermarketach i sklepach z chemią przemysłową kupisz profesjonalne odkamieniacze. Są one szybkie w działaniu i nie wydzielają przykrych zapachów.</p>

5. Obierki ziemniaka. To nie żart! Resztki po przygotowaniu obiadu również mogą pomóc w walce z kamieniem. Napełnij czajnik obierkami, a następnie zalej wodą. Teraz musisz ją zagotować, wylać, a potem ponownie zagotować czajnik pełen wody.

6. Coca-cola. Niektórzy amatorzy tego napoju uronią łzę, czytając o tym sposobie. Szklanka coli pomoże w usuwaniu kamienia - wystarczy wlać ją do czajnika, dolać trochę wody i zagotować. Metoda zyska na skuteczności, jeśli dosypiesz do "mikstury" odrobinę sody oczyszczonej.

7. Środki od odkamieniania. W supermarketach i sklepach z chemią przemysłową kupisz profesjonalne odkamieniacze. Są one szybkie w działaniu i nie wydzielają przykrych zapachów.

Jeśli chcesz cieszyć się czystą wodą z czajnika, powinieneś czyścić go regularnie, przynajmniej raz w miesiącu. Będziesz wtedy mógł zapraszać gości na kawę albo herbatę bez obaw, że w filiżance znajdą coś więcej niż ulubiony napój.

Treść artykułu pojawiła się w serwisie dzięki uprzejmości dom.wp.pl. Autor tekstu: Michał Leszczyński


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności