Wszystko pod ręką - czyli sprytna kuchenna ergonomia

Kuchnia potrafi być prawdziwym polem walki! Na płycie bulgocze garnek z gotującym się makaronem, a Ty spoglądasz na niego, zmywając naczynia i zastanawiasz się, gdzie tym razem podział się durszlak? Gorączkowo przeczesujesz szafki i szuflady, podczas gdy woda z garnka wesoło rozbryzguje się po płycie indukcyjnej, unikając Twojego czujnego spojrzenia. I w końcu, jest! Ratujesz odrobinę rozgotowany makaron i zrezygnowany łypiesz na przypaloną płytę. Scena niczym z kultowego polskiego filmu "Poszukiwany Poszukiwana" Stanisława Barei. Ale gotowanie nie musi być wcale takie trudne!

A gdyby durszlak miał swoje dedykowane miejsce w szafce tuż obok zlewu – czy nie byłoby prościej sięgnąć po niego, zamiast gorączkowo przeszukiwać kuchenne szafki? Podczas gotowania i krzątania się po kuchni wykonujemy ciągi określonych czynności, często nawet nie zdając sobie sprawy, że odpowiednie ułożenie poszczególnych jej stref, ma ogromny wpływ na wygodę korzystania i funkcjonalność naszej kuchni. Jak więc stworzyć idealną, ergonomiczną przestrzeń, w której gotowanie będzie czystą przyjemnością? Razem z marką Halupczok, podpowiadamy i inspirujemy do ciekawych rozwiązań!

czarna kuchnia, czarne szafki kuchenne, czarna ściana w kuchni, szklany żyrandol w kuchni
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Sekret tkwi w rozmieszczeniu sprzętów!

Każdy, kto do tej pory myślał, że funkcjonalna kuchnia, to duża kuchnia – jest w błędzie! Kuchnia nie musi być wielkogabarytowa, żeby była praktyczna. Kluczem do stworzenia idealnej przestrzeni, jest dokładne jej rozplanowanie – składa się na to zarówno sprytne rozmieszczenie sprzętów, jak i mebli kuchennych. Zastanówmy się, ile rzeczy znajduje się w naszej kuchni, pewnie nie łatwo byłoby je policzyć? A każda z nich ma swoją określoną rolę, którą wykorzystujemy, wykonując konkretne czynności. Czasami trwa to tylko kilka sekund, czasami dłuższą chwilę – a wszystkie razem składają się na czas, który spędzamy w kuchni. Perfekcyjnie zaprojektowana kuchnia powinna oszczędzać nasz czas, sprawiając, że nie będziemy tracić go na poszukiwania, stawanie na palcach, kucanie czy spacerowanie przez całe pomieszczenie przeczesując kolejne szafki i szuflady.

blaty kuchenne na wysoki połysk, dwupoziomowa wyspa kuchenna, biała kuchnia, oryginalna lampa w kuchni

5 kuchennych stref i trójkąt roboczy

W kuchni odnajdujemy 5 stref, z których każda łączy się z wykonywaniem określonych czynności. Strefa pierwsza to strefa zapasów – lodówka oraz miejsce, w którym przechowujemy produkty spożywcze. Kolejną jest strefa przechowywania, czyli pojemne szafki, regały i szuflady, w których chowamy naczynia, szklanki czy sztućce. W trzeciej strefie – zmywania – znajdują się zlew, zmywarka i kosz na śmieci. Tuż za nią znajduje się strefa przygotowywania, czyli blat roboczy oraz wszelkie przedmioty bezpośrednio związane z przyrządzaniem potraw lub obróbką ich komponentów – deski, miski, małe AGD (np. mikser), a także przyprawy. Ostatnią strefą jest obszar gotowania, w którym znajdują się kuchenka z piekarnikiem, a także garnki, rondle i patelnie. To właśnie odpowiednie ułożenie owych stref jest kluczowe dla szybkiego i sprawnego poruszania się po naszym kuchennym królestwie. Strefy te należy rozmieścić w kuchni zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jeśli jesteśmy praworęczni i odwrotnie – jeśli jesteśmy leworęczni.

czarna kuchnia, drewniany zlewozmywak, oryginalna bateria do zlewozmywaka, czarne szafki kuchenne

Warto przy tym pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego, którego wierzchołki opierają się na trzech głównych elementach wyposażenia kuchni, czyli na lodówce, kuchence lub płycie kuchennej i zlewozmywaku. W myśl ergonomicznego urządzania przestrzeni kuchennej, odległość pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem powinna mieścić się w przedziale 120-210 cm, między zlewozmywakiem a kuchenką 120-210 cm (w małych pomieszczeniach 90 cm), a między lodówką i kuchenką 120-270 cm.

dwupoziomowa wyspa kuchenna, szara wyspa kuchenna, drewniana wyspa kuchenna, czarna okrągła lampa wisząca

W aranżacji Sienna wierzchołki trójkąta roboczego zlokalizowane są w trzech kierunkach – płyta grzewcza zintegrowana z wyspą, naprzeciw usytuowano zlewozmywak z elektrycznie otwieranymi szafkami pod nim, oraz chłodziarko-zamrażarka na ścianie pomiędzy nimi. Przestronny blat roboczy znajdujący się zarówno na wyspie, jak i w przeciwległej części aranżacji, sprzyja realizacji codziennych kulinarnych wyzwań, tworząc komfortową strefę do pracy. Podświetlane, logowane uchwyty wykonane z piaskowanego szkła podkreślają unikalność detali, a pozostałe elementy świetlne w tym projekcie nadają wyjątkowy klimat, pełniąc jednocześnie rolę funkcjonalnego doświetlania strefy roboczej.

wyspa kuchenna ze stali nierdzewnej, stalowa zabudowa kuchenna, drewniany blat wyspy kuchennej

Jak w praktyce wygląda funkcjonalnie urządzona kuchnia? Spójrzmy na poniższe przykłady! W przypadku kuchni Liguria, na pierwszy plan wysuwa się oszałamiająca wyspa o obłych kształtach, emanująca śmiałym zestawieniem podświetlanego naturalnego łupka i śnieżnej błyszczącej bieli blatu oraz ciepłem szczotkowanego naturalnego drewna. To ona stanowi bazę dla trójkąta roboczego, mieszcząc w sobie zarówno płytę grzewczą, jak i zlewozmywak. Vis-a-vis ulokowana jest chłodziarko-lodówka oraz piekarnik, co gwarantuje wysoki stopień ergonomii i wygodę w poruszaniu się po strefie kuchennej. Funkcjonalności dodają elektrycznie zamykane szafki nad blatem oraz szuflady wyposażone w system organizacji, który ułatwia przechowywanie aromatycznych przypraw i akcesoriów kuchennych.

oryginalna wyspa kuchenna, wyspa kuchenna połączona z barkiem, dwupoziomowa wyspa kuchenna, biała zabudowa kuchenna

Funkcjonalne przechowywanie

Przemyślane rozmieszczenie sprzętów to jednak nie wszystko, powinniśmy zadbać również o przestrzeń do przechowywania, która pomieści niezbędne kuchenne gadżety i akcesoria. Pamiętajmy, że w takich właśnie szczegółach tkwi sekret funkcjonalności niewielkich kuchni – wszystko powinno mieć swoje miejsce i być zorganizowane tak, by po użyciu było intuicyjnie w to miejsce chowane. Z tego względu zaopatrzmy kuchnię w wygodne rozwiązania, pojemne i funkcjonalne szafki cargo i wysuwane systemy, dzięki którym bez problemu sięgniemy po potrzebne produkty czy przedmioty. Zwróćmy także uwagę na szuflady – te wyposażone w wewnętrzne organizery umożliwiają uporządkowanie akcesoriów i szybkie ich znalezienie. Przegródki to ważny element kuchennej organizacji – spójrzmy tylko na ich zastosowanie w kuchniach Eleganza czy Calabria – są szczególnie istotne w miejscach, w których przechowujemy produkty spożywcze, czy sztućce, ponieważ pozwalają na sprawną segregację często niewielkich elementów.

wysuwane szuflady, drewniane organizery do szuflady, drewniane wnętrza szuflad

Warto zwrócić również uwagę na nietypowe rozwiązania zastosowane w kuchniach Halupczok, które z pewnością jeszcze bardziej podniosą funkcjonalność kulinarnego centrum domu. Wśród nich są przesuwne wnęki wynurzające się z blatu wyspy kuchennej kuchni Valentia oraz Rivoli – zaaranżujmy je wedle naszych indywidualnych potrzeb. Mogą posłużyć jako ziołowy mini ogródek, lub dodatkowe miejsce na akcesoria i przybory kuchenne. Dzięki wtopieniu w blat funkcjonalnej wnęki, jej zawartość będziemy mieć zawsze pod ręką.

Ciekawym rozwiązaniem są także przeszklenia, które nie pełnią przecież jedynie funkcji dekoracyjnej (choć prezentują się zjawiskowo!), ale również pozwalają na szybsze odnalezienie poszukiwanych przedmiotów. Przeszklenia umieszczone na wysokości wzroku w kuchni Eleganza pozwalają rozpoznać zawartość szuflady, bez konieczności jej otwierania.

drewniane szafki kuchenne, czarna wyspa kuchenna, drewniana wyspa kuchenna

Praktyczna kuchnia to wygodna kuchnia – gotowanie może być przyjemnością, jeśli tylko odbywa się w idealnie zaprojektowanej przestrzeni! Pożegnajmy mozolne poszukiwania i czas stracony na wielokrotnym przemierzaniu kuchni wzdłuż i wszerz, dziś możemy mieć wszystko pod ręką i w zasięgu wzroku! Aranżując kuchnię, pamiętajmy o odpowiednim rozmieszczeniu stref oraz wyborze praktycznych rozwiązań do przechowywania, a przekonamy się, jak proste i przyjemne może stać się codzienne funkcjonowanie w sercu naszego domu.

>> HALUPCZOK <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze