Czas na nową kanapę? Kupuj z dostawą za free!😍
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Szafy do zabudowy: jak projektować?

Szafa pod zabudowę jest remedium na problemy z przechowywaniem. Dyskretnie wtopiona w ścianę skrywa w sobie dużą przestrzeń spełniającą rolę drugiego pomieszczenia – schowka, składzika czy garderoby. Możemy ją zamontować w przedpokoju, sypialni, salonie, ale i w pokoju dziecka czy kuchni. Kupić gotową lub dopasować do wnętrza, zlecając wykonanie; wykończyć lustrami lub obudować frontami, pasującymi do pokoju. Jak wygląda projektowanie szafy pod zabudowę? Co warto uwzględnić w projekcie i czym kierować się podczas wyboru? Oto nasz poradnik.

Szafy do zabudowy – przemyślany projekt to podstawa

Montaż szafy w zabudowie to jeden z popularniejszych sposobów na sprytne wykorzystanie przestrzeni. Zrobiona na zamówienie szafa idealnie dopasowuje się do każdego pomieszczenia, maksymalnie wykorzystując jego metraż. Oferta producentów specjalizujących się w tego typu zabudowie jest bardzo bogata – możemy dopasować kolor mebla, rodzaj frontów oraz sposób otwierania drzwi, a także wybrać konfigurację modułów we wnętrzu szafy. Projektowanie takiej szafy to dość rozbudowany i skomplikowany proces ze względu na szeroki wachlarz dostępnych opcji i rozwiązań.

Szafę pod zabudowę tworzy się w następujących krokach, w których określa się:

 1. Wymiary szafy
 2. Funkcję mebla
 3. Liczbę skrzydeł
 4. Sposób otwierania
 5. Dobór materiałów
 6. Wykończenie frontów
 7. Wewnętrzne moduły
 8. Dodatkowe funkcje i udogodnienia

Wymiary szafy

Bazą w projektowaniu szafy pod zabudowę będą wymiary wnęki lub pomieszczenia, w którym chcemy zamontować mebel, dlatego pierwszym krokiem jest dokładne wymierzenie pokoju, z uwzględnieniem wszystkich skosów i nierówności. Dysponując wymiarami, można wstępnie określić wielkość mebla.

Istotne będzie wobec tego również miejsce montażu, które wpłynie na formę mebla. Mamy do wyboru szafy pod zabudowę narożne, szafy pod zabudowę wnękowe, szafy pod zabudowę pod skosy (na poddasze lub pod schody).

Funkcja szafy do zabudowy

Miejsce montażu szafy wpłynie również na funkcję, jaką ma pełnić mebel. Zamontowany w sypialni bez wątpienia będzie pełnić rolę garderoby, natomiast w przedpokoju – schowka lub składzika na sprzęt i inne akcesoria domowe. Szafa pod zabudowę w kuchni zamieni się w funkcjonalną spiżarkę, w pokoju dziecka w miejsce do przechowywania zabawek.

Projektując szafę, warto mieć na uwadze funkcję mebla, która będzie nam narzucała ostateczny kształt, a przede wszystkim – układ wewnętrznych półek.

Liczba skrzydeł szafy pod zabudowę

Ilość drzwi zależeć będzie od szerokości samego mebla. Wąskie szafy do przedpokojów zazwyczaj mają dwa skrzydła, natomiast te większe montowane w salonach czy sypialniach mogą mieć ich znacznie więcej. Podział samych drzwi warto dopasować również pod moduły przechowywania w środku tak, abyśmy mieli możliwie ułatwiony dostęp do wszystkich półek i szuflad.

Na rynku najczęściej spotyka się szafy dwu- lub trzyskrzydłowe, ale bez przeszkód stworzymy większe szafy z czterema czy pięcioma panelami.

Sposób otwierania drzwi szafy do zabudowy

Szafa może otwierać się na różne sposoby – typ drzwi należy dobrać, kierując się wymiarami wnętrza oraz układem pozostałych mebli.

Drzwi przesuwne

Najczęściej spotykane szafy pod zabudowę to te ze skrzydłem przesuwnym, czyli tzw. drzwi suwane na prowadnicach. Takie rozwiązanie w szczególności poleca się do wąskich i problematycznych przestrzeni, w których niemożliwe jest wstawienie zwykłej szafy otwieranej do zewnątrz. Szafa z przesuwnymi drzwiami zmieści się praktycznie wszędzie, ponieważ nie zabiera dodatkowej przestrzeni tak jak zwykły mebel. Na rynku znajdziemy również drzwi przesuwne ścięte, które wpasują się w przestrzeń pod skosami.


Do drzwi przesuwnych należy również dobrać mechanizm oraz system prowadnic. Mamy do wyboru system drzwi przesuwnych aluminiowy, stalowy oraz bezramowy. Materiał prowadnic oraz ich kolor również należy dopasować do stylu wnętrza.


Drzwi uchylne/otwierane

Choć najczęściej wybieranymi szafami pod zabudowę są te z systemem przesuwnym, to nie oznacza to, że nie możemy wybrać tradycyjnie otwieranych drzwi. Decydując się na takie rozwiązanie, należy dobrze rozplanować przestrzeń, aby otwierane skrzydło nie zahaczało o inne elementy wyposażenia pomieszczenia.

szafa w zabudowie
Szafa wnękowa ze składanymi drzwiami.

Drzwi składane/łamane

Innym rodzajem otwierania szafy są drzwi harmonijkowe. Pionowe skrzydła składają się jak harmonijka, umożliwiając dostęp do wszystkich półek i szuflad. Taki rodzaj szafy możemy zamontować w sypialni, jeśli mebel ma pełnić funkcję garderoby. Zsunięte na boki skrzydła otworzą całą szafę, w przeciwieństwie do systemu przesuwnego, który odsłania tylko część wnętrza.

Drzwi przesuwne podwieszane

Taki system drzwiowy najczęściej stosuje się do oddzielania dwóch pomieszczeń. Skrzydła drzwi podwiesza się na górnej prowadnicy, rezygnując z tej dolnej, dzięki czemu drzwi nie mają kontaktu z podłogą. Taki system drzwiowy sprawdzi się w szafach wnękowych, których wnętrze pełni rolę drugiego pomieszczenia – np. garderoby.

Szafa pod zabudowę otwarta – bezdrzwiowa

Szafa pod wymiar nie musi być obudowana drzwiami, zwłaszcza jeśli pełni rolę otwartej garderoby. Rezygnacja z drzwi oznacza nieskrępowany dostęp do całego wnętrza szafy – półek, drążków czy szuflad. Sam mebel oraz jego wnętrze będzie stanowić integralną część całego pomieszczenia.

Dobór materiałów do szafy zabudowanej

Koszt szafy w zabudowie w dużej mierze zależy od materiału, z jakiego została wykonana. W wielu przypadkach surowiec ogrywa kluczową rolę, ponieważ sposób wykończenia szafy zazwyczaj wpisuje się równocześnie w styl samego wnętrza.

 • Szafa pod zabudowę drewniana

Mebel możemy zamówić w stolarni, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że szafa jest wykonana z najwyższej jakości drewna. Najczęściej wybieranym gatunkiem drewna jest sosna, którą pokrywa się lakierobejcą w wybranym przez nas kolorze, imitującym dąb, orzech czy olchę. Drewniane szafy idealnie pasują do klasycznych i rustykalnych wnętrz.

 • Szafy z płyt meblowych

Tańszą alternatywą dla naturalnego drewna są płyty meblowe - wiórowe lub MDF tworzone z utwardzonych mieszanek włókien drzewnych i żywicznych. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, płyty pokrywa się specjalnymi powłokami (lakierem, folią PCV czy laminatem), które zwiększają wytrzymałość materiału. Szafę możemy zamówić w dowolnym kolorze, w macie lub połysku. Aby szafa z płyt imitowała drewnianą powierzchnię pokrywa się dodatkowo płatami okleiny.


Na materiale możemy zaoszczędzić, tworząc niewidoczne plecy szafy z tańszej płyty meblowej. Część reprezentatywną szafy, czyli fronty, mogą już tworzyć droższe drzwi – np. drewniane lub ze szkła.


Wykończenie frontów szafy pod zabudowę

Niewątpliwą zaletą zabudowanej szafy na wymiar jest dostosowanie jej kształtu i wyglądu do własnych preferencji oraz stylu całego wnętrza. Szafę projektujemy, mając na uwadze sposób urządzenia wnętrza, aby mebel korespondował jego estetyką.

Szafa do zabudowy z lustrem

Najczęściej stawia się na funkcjonalność mebla, stąd jedno lub więcej skrzydeł wykończone są lustrem. Takie rozwiązanie będzie pasować do sypialni czy przedpokoju, jeśli szafa ma pełnić funkcję garderoby lub schowka na buty czy odzież wierzchnią. Duże pionowe lustro obejmujące całą sylwetkę będzie przydatnym elementem w mieszkaniu, niezwykle pomocnym podczas kompletowania stroju przed wyjściem.

Szafa wykończona lustrami korzystnie wpłynie na wygląd pomieszczenia, optycznie powiększając i rozświetlając małe czy zacienione pokoje.

szafa w zabudowie ażurowe drzwi
Ażurowe fronty będą pasować do stylu rustykalnego.

Szafa z gładkimi frontami

Jeśli szafa ma być nierzucającym się w oczy elementem pomieszczenia i ma stanowić raczej tło niż wyrazisty akcent, możemy jej fronty pozostawić gładkie. Bezpiecznym wyborem będzie szafa z białymi drzwiami, która dyskretnie wtopi się w ścianę, co nie oznacza, że należy rezygnować z innych kolorów. Fronty mogą korespondować z innymi elementami wykończenia pomieszczenia (np. drewnianą podłogą) czy meblami.

Szafa z ozdobnymi frontami

Do szafy możemy także dobrać drzwi o nierównej powierzchni. Producenci oferują fronty z żłobieniami czy rzeźbieniami – wklęsłymi lub wypukłymi. Takie skrzydła będą pasować do wnętrz urządzonych w klasycznym angielskim lub rustykalnym stylu. Ciekawą formą wykończenia frontów są ażurowe drzwiczki szczebelkowe, kształtem przypominające żaluzje. Taki rodzaj frontów oprócz funkcji dekoracyjnej pełni także praktyczną, ponieważ dzięki wolnej przestrzeni między szczebelkami przepływ powietrza jest znacznie ułatwiony. W szafach z ażurowymi drzwiami możemy bez obaw przechowywać ubrania, pościel i inne tekstylia domowe.

<p>– <strong>Szafa ze szklanymi drzwiami</strong></p>
<p>W pomieszczeniach urządzonych w minimalistycznym czy nowoczesnym stylu doskonale sprawdzi się szafa wykończona szklanymi drzwiami. Jej błyszcząca powłoka podkreśli charakter wnętrza i będzie korespondowała z jego prostotą. Szklane drzwi mogą być również półprzezroczyste lub matowe – tak wykończona zabudowa jest dyskretna i nierzucająca się w oczy.</p>
<p>Przeciwny efekt osiągniemy natomiast pokrywając szklane drzwi grafiką, która w pomieszczeniu będzie spełniać funkcję fototapety. Będzie wyrazistym akcentem w całym pomieszczeniu. Takie rozwiązanie sprawdzi się w pokoju dziecka lub nastolatka. To jedna z droższych opcji dostępnych na rynku, ale doskonale dobrana może stać się ponadczasową dekoracją.</p>

Szafa ze szklanymi drzwiami

W pomieszczeniach urządzonych w minimalistycznym czy nowoczesnym stylu doskonale sprawdzi się szafa wykończona szklanymi drzwiami. Jej błyszcząca powłoka podkreśli charakter wnętrza i będzie korespondowała z jego prostotą. Szklane drzwi mogą być również półprzezroczyste lub matowe – tak wykończona zabudowa jest dyskretna i nierzucająca się w oczy.

Przeciwny efekt osiągniemy natomiast pokrywając szklane drzwi grafiką, która w pomieszczeniu będzie spełniać funkcję fototapety. Będzie wyrazistym akcentem w całym pomieszczeniu. Takie rozwiązanie sprawdzi się w pokoju dziecka lub nastolatka. To jedna z droższych opcji dostępnych na rynku, ale doskonale dobrana może stać się ponadczasową dekoracją.

Wewnętrzne moduły szafy na wymiar

Środek zabudowy również możemy dostosować do własnych potrzeb. Konfigurację modułów wnętrza szafy należy odpowiednio wcześniej przemyśleć i zaprojektować w oparciu o funkcję, jaką szafa ma spełniać.

Szuflady i drążki – idealne do garderoby

Zabudowana szafa najczęściej pełni rolę garderoby w sypialni lub przedpokoju. Musimy zatem zadbać, aby w szafie znalazły się przynajmniej dwa drążki – jeden podwieszony wysoko na płaszcze i sukienki, na niższym natomiast powiesimy bluzki i koszule. Oprócz tego warto zamontować rząd szuflad lub wysuwanych koszy, które pomieszczą mniejsze elementy garderoby oraz akcesoria. Niżej powinny znaleźć się zwykłe półki na buty oraz mniejszy sprzęt AGD (żelazko czy parownicę).

Klasyczne regały i półki – domowy składzik

Spore problemy z miejscem do przechowywania większych przedmiotów mają mieszkania o małym metrażu, do których nie przynależy piwnica. Rozwiązaniem może być montaż większej szafy wnękowej, która pomieści akcesoria AGD, sprzęt sportowy czy narzędzia. Wobec tego półki w szafie powinny być stosunkowo większe, abyśmy bez problemu zmieścili w nich masywne przedmioty.

Dodatkowe funkcje i udogodnienia szafy do zabudowy

Korzystanie z szafy możemy dobrać do własnych oczekiwań i preferencji innych domowników, dzięki czemu użytkowanie mebla będzie przyjemne i komfortowe.

Ciekawym sposobem na wykończenie szafy jest jej podświetlenie. Możemy zamontować świecącą listwę led lub oczka przy miejscu przy suficie, z którym przylegają fronty szafy. Najczęściej montuje się oświetlenie w jej wnętrzu, co w znacznym stopniu ułatwia korzystanie z każdej wnęki czy półki. Lampy zakłada się także przy suficie z zewnętrznej strony, zwłaszcza jeśli szafa wykończona jest lustrami – odbijają padające wiązki światła na całe pomieszczenie, które wydaje się jasne i przestronne.

Jeśli z szafy będą korzystać dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne, to warto ułatwić im dostęp do wnętrza. Oświetlenie wnętrza to jedno, warto także zadbać o inne udogodnienia – np. lekkie mechanizmy, poręczne uchwyty, szuflady z cichym domykaniem.

Mając sprecyzowany projekt i z góry określone oczekiwania, możemy omówić konstrukcję szafy z różnymi wykonawcami i producentami. Warto w tym celu odwiedzić większe zakłady specjalizujące się w tego typu zabudowie, ale i mniejsze zakłady czy stolarnie, w których pracują doświadczeni, znający swój fach rzemieślnicy. Poprośmy o wstępną wycenę i porównajmy ją z innymi ofertami. Zdarza się, że ten sam model szafy pod zabudowę może różnić się w cenie nawet o kilkaset złotych. Co wpływa na ostateczną cenę szaf na wymiar? Więcej przeczytasz w naszym poradniku.


Inne artykuły w tej kategorii

Kwiaty do sypialni – jakie rośliny do sypialni wybrać?

Kwiaty do sypialni – jakie rośliny do sypialni wybrać?

Jaka tapeta do sypialni? Pomysły na dekoracje ścian w sypialni

Jaka tapeta do sypialni? Pomysły na dekoracje ścian w sypialni

Jak doświetlić skosy? - skorzystaj z porad Homebook.pl

Jak doświetlić skosy? - skorzystaj z porad Homebook.pl

Kwiaty cięte: jak przedłużyć trwałość kwiatów w wazonie?

Kwiaty cięte: jak przedłużyć trwałość kwiatów w wazonie?

Jak rozjaśnić ciemny pokój? Poznaj triki ekspertów

Jak rozjaśnić ciemny pokój? Poznaj triki ekspertów

Retro-nowocześni, czyli wielki powrót drewna

Retro-nowocześni, czyli wielki powrót drewna

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.