Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Co to jest czeczota? Jak wykorzystać ją w meblarstwie?

Drewno to jeden z najpiękniejszych i najbardziej szlachetnych materiałów wykończeniowych. Rozmaite rodzaje i różny koloryt drewna pozwalają na uzyskanie stylizacji oryginalnych i nietuzinkowych. Projektanci bardzo chętnie sięgają zatem po typ drewna z wyraźnie zaznaczonymi słojami i sękami, które dodają drewnianym płaszczyznom smaczku i charakteru. Oprócz sęków bardzo lubianą „wadą” drewna jest czeczota, powstająca na skutek… choroby drzewa. Więcej o tej osobliwej skazie, która paradoksalnie czyni drewno niezwykle dekoracyjnym, można przeczytać w poniższym artykule.

Czeczota – co to jest?

Drewno czeczotowe to nic innego jak materiał powstały w wyniku obrzęku pnia. Na drzewie tworzą się narośle, zgrubienia i wybrzuszenia, sprawiające, że układ włókien drewna i rysunek słojów ulega znacznej zmianie. Pod korą tworzą się zatem charakterystyczne wzory – plamki, niewielkie sęki, spiralne desenie. Takie drewno jest zdrowe, jednak o zdecydowanie zmienionej budowie. Taka kolej rzeczy sprawia, że drewno czeczotowe jest wysoce cenione przez designerów, producentów mebli czy rzeźbiarzy.

vidaXL Stolik kawowy, 65 x 65 x 32 cm, lite drewno akacjowe

vidaXL Stolik kawowy, 65 x 65 x 32 cm, lite drewno akacjowe

671 zł
vidaXL Stolik kawowy, chropowate drewno mango, 70 x 70 x 40 cm

vidaXL Stolik kawowy, chropowate drewno mango, 70 x 70 x 40 cm

1150 zł
vidaXL Stolik kawowy, 75 x 40 cm, lite drewno dębowe

vidaXL Stolik kawowy, 75 x 40 cm, lite drewno dębowe

706 zł
vidaXL Ażurowy stolik kawowy z aluminium, kolor srebrny

vidaXL Ażurowy stolik kawowy z aluminium, kolor srebrny

858 zł

Meble czeczotowe – w jakim stylu?

Nie jest prawdą, że tego typu wada tyczy się wyłącznie brzóz. Rzeczywiście, brzozy bywają nią dotknięte stosunkowo często, jednak charakterystyczne zgrubienia pojawiają się również na topolach, jesionach, orzechach, kasztanach czy klonach (dwa ostatnie nazywane są często ptasimi lub pawimi oczkami). Drewno czeczotowe popularność zdobyło już w XVIII wieku, ale największym bestsellerem okazało się w wieku XIX. Ukochali je miłośnicy mebli stylu Biedermeier oraz mebli eklektycznych. Meble czeczotowe występowały również bardzo często w epoce art déco. Eleganckie i lśniące meble w stylu art déco wędrowały do salonów, jadalni i sypialni.

Drewno czeczotowe – cena

Drewno czeczotowe najpiękniej prezentuje się w formie forniru. Dzięki subtelnemu połyskowi nabiera jeszcze więcej uroku i lekkości. Nic zatem dziwnego, że designerzy stawiają na dekoracyjne forniry czeczotowe. Warto jednak pamiętać, że tego typu meble są niezwykle unikatowe, przez co ich ceny są zazwyczaj znacząco wyższe niż w przypadku klasycznych mebli drewnianych. Inwestując w tego typu produkty, warto jednak pamiętać, że drewno czeczotowe to materiał niełatwy w obróbce, a także w późniejszej renowacji. Ze względu na wiele spękań i drobnych sęków proces odnawiania mebla jest o wiele bardziej czasochłonny.

Czeczota – wykończenia i dekoracje

Z drewna czeczotowego projektuje się nie tylko kredensy, stoły, szafy czy szafki nocne. Czeczota to również doskonały sposób na wykończenie schodów, drzwi czy ścian. Warto pamiętać, że czeczota wykorzystywana jest również do wyrobu nieco mniejszych, ale równie ekskluzywnych produktów, jak np. noże myśliwskie, szkatułki, figurki dekoracyjne czy długopisy. Jeśli zatem szukasz luksusowego i jednocześnie oryginalnego prezentu z drewna, postaw na czeczotę!

Garderoba drewniana Rustyk

Garderoba drewniana Rustyk

3326 zł
Szafa drewniana dwudrzwiowa Rustyk

Szafa drewniana dwudrzwiowa Rustyk

4075 zł
Szafa przesuwna dąb sonoma 150 cm - Palmira 4X

Szafa przesuwna dąb sonoma 150 cm - Palmira 4X

1648 zł 2148 zł
Szafa tekowa, szwedzki design, lata 60, produkcja: Royal Board

Szafa tekowa, szwedzki design, lata 60, produkcja: Royal Board

4634 zł 5149 zł

Drewno to materiał ciepły i piękny, od wieków wysoce ceniony przez miłośników świetnego designu. Czeczota jest zatem dodatkowym smaczkiem, który z pewnością doceni każdy esteta!


Inne artykuły w tej kategorii