Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Wnętrza w stylu Memphis. Powrót do lat 80

Styl Memphis powstał dzięki awangardowej Grupie Memphis, w której skład wchodzili uznani projektanci i architekci. Wizjonerski ruch został założony przez jednego z najbardziej  znaczących i oryginalnych twórców włoskiego designu - Ettore Sottassa. Postmodernistyczny styl Memphis okazał się w latach 80. prawdziwym novum, które na zawsze odmieniło świat designu.

Abstrakcyjne wzory, energetyczna kolorystyka, eklektyczne połączenia i geometryczne motywy na dobre wpisały się w ówczesną estetykę i pozostawały hitem przez niemal dekadę. Dziś Memphis powraca w wielkim stylu - nieco unowocześniony i odmieniony, ale wciąż tak samo awangardowy i zaskakujący.

Styl Memphis - główne założenia

Warto pamiętać, że kluczową pobudką do stworzenia stylu Memphis był bunt przeciwko zwracaniu uwagi wyłącznie na funkcjonalność rzeczy. Teraz na piedestale miała stanąć forma! W modne przestrzenie wdarły się zatem nieoczywiste bryły - stożki, walce, trapezy. Projektanci mieli za nic pojęcie dobrego smaku, śmiało puszczając oko do barwnych popartowych połączeń, a nawet oscylując na granicy kiczu. We wnętrzach zagościły zatem śmiałe kontrasty, krzykliwe kolory, a także komiksowe graficzne wzory.

<h2 id="memphis-jakie-materiały">Memphis - jakie materiały?</h2>
<p>Styl Memphis nie bawił się w kompromisy i śmiało zapraszał tanie materiały do luksusowych wnętrz. Co znamienne, najważniejszym materiałem okazał się tu… <strong>plastik</strong>! Plastikowe krzesła, stoliki, naczynia i lampy nie dziwiły doprawdy nikogo. Oprócz tego, projektanci zdecydowanie odrzucali minimalizm, kierując się zasadą „im więcej, tym lepiej!”.</p>

Memphis - jakie materiały?

Styl Memphis nie bawił się w kompromisy i śmiało zapraszał tanie materiały do luksusowych wnętrz. Co znamienne, najważniejszym materiałem okazał się tu… plastik! Plastikowe krzesła, stoliki, naczynia i lampy nie dziwiły doprawdy nikogo. Oprócz tego, projektanci zdecydowanie odrzucali minimalizm, kierując się zasadą „im więcej, tym lepiej!”.

Memphis - z jakich stylów czerpie?

Oprócz Pop Artu, można było tu znaleźć również inspiracje stylami takimi jak Bauhaus czy Art Deco. Początkowo styl Memphis wywołał więc niemałe zdziwienie, aby wkrótce przerodzić się w prawdziwą designerską rewolucję. Co ciekawe, jego siła wpłynęła również na sektory architektury i mody. Nie dziwiły już zatem ani postmodernistyczne meble, ani tkaniny, biżuteria czy dekoracje.

<h2 id="jak-zaaranżować-wnętrze-w-stylu-memphis">Jak zaaranżować wnętrze w stylu Memphis?</h2>
<p>Współcześnie styl Memphis pozostaje nieco bardziej stonowany niż w latach 80. Wciąż jednak warto zaprosić do wnętrz wesołe, barwne mariaże i nieoczywiste materiały! Najlepszą bazą dla włoskiego trendy będzie <strong>jasna, minimalistyczna podłoga</strong> - najlepiej wykonana z drewna, kamienia czy betonu. Oprócz tego możesz postawić na ściany w neutralnych barwach, które będą stanowić fantastyczna oprawę dla krzykliwych mebli i dodatków. Mile widziane będą tu także tkaniny ozdobione wzorami w intensywnych barwach. Trójkąty, kwadraty, koła i fantazyjne esy-floresy to absolutny must-have!</p>

Jak zaaranżować wnętrze w stylu Memphis?

Współcześnie styl Memphis pozostaje nieco bardziej stonowany niż w latach 80. Wciąż jednak warto zaprosić do wnętrz wesołe, barwne mariaże i nieoczywiste materiały! Najlepszą bazą dla włoskiego trendy będzie jasna, minimalistyczna podłoga - najlepiej wykonana z drewna, kamienia czy betonu. Oprócz tego możesz postawić na ściany w neutralnych barwach, które będą stanowić fantastyczna oprawę dla krzykliwych mebli i dodatków. Mile widziane będą tu także tkaniny ozdobione wzorami w intensywnych barwach. Trójkąty, kwadraty, koła i fantazyjne esy-floresy to absolutny must-have!

Memphis - kolory i wzory

Ulubione kolory stylu Memphis to kanarkowa żółć, soczysta zieleń, turkus, amarant oraz intensywna czerwień. Oprócz tego, pamiętaj, że możesz śmiało mieszać nie tylko krzykliwe barwy, ale i style! Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby obok monochromatycznej sofy w stylu skandynawskim zamieszkał wściekle zielony stolik pamiętający czasy vintage oraz różnobarwny dywan w geometryczne wzory. Kolorowy klosz lampy z transparentnego plastiku? Doskonały wybór! Podobnie jak szalona, tęczowa ceramika czy komiksowe plakaty w warhalowskim stylu.

Styl Memhis - nieoczywisty, żywiołowy, zabawny. Spodoba się każdemu, kto lubuje się w łamaniu schematów i tworzeniu tęczowych, eklektycznych mariaży. Aby zaprojektować wnętrze w tym stylu, należy bawić się konwencją, otworzyć się na „nowe” i mieć do designu nieco dystansu. Mimo to, warto pamiętać o granicy dobrego smaku. Bo jeśli wracać do lat 80, to tylko z klasą!


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności