Szukasz pomysłu na prezent? Dodatki i akcesoria w supercenach!💥
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Kolorowa farba tablicowa – zastosowanie we wnętrzach

Farba tablicowa już dawno przestała być produktem wykorzystywanym wyłącznie w pokojach dziecięcych. Dziś czarną i kolorową farbą tablicową chętnie malujemy kuchnie, salony, przedpokoje i inne pomieszczenia w domu. Chcesz wykorzystać w swoim mieszkaniu farbę tablicową? Kolory farb, spośród których możesz wybierać, dają ogrom możliwości. Zobacz, jaki rodzaj farby tablicowej wybrać, jakie są jej zalety i jakie kolory sprawdzają się we wnętrzach najlepiej.

kolorowa farba tablicowa
Fot. Farby polskie

Farba tablicowa – czym się charakteryzuje?

Co to jest farba tablicowa? Charakterystyczną cechą tego rodzaju farby jest to, że po wyschnięciu tworzy na malowanej powierzchni matową lub półmatową powłokę odporną na szorowanie i ścieranie na mokro. Dzięki tym właściwościom doskonale nadaje się do tworzenia m.in. zmywalnych tablic informacyjnych czy kalendarzy, które mogą być wielokrotnie zapisywane kredą, a następnie ścierane. Aby cieszyć się zadowalającą kondycją tablicowych ścian czy elementów wystroju wnętrz przez długi czas, warto zainwestować w wysokiej jakości farby tablicowe.

Farba tablicowa – jakie ma zalety?

Ogromna popularność farby tablicowej nie bierze się znikąd. Farby tego rodzaju mają wiele zalet, które sprawiają, że produkty te są coraz chętniej wybierane przez osoby planujące budowę lub remont, a producenci tworzą nowe, ciekawe dla odbiorców warianty kolorystyczne. Jakie są największe zalety farb tablicowych?

 • Szeroka paleta kolorystyczna. Farby tablicowe jeszcze nie tak dawno kojarzone były wyłącznie ze ścianami pokrytymi czernią. Dziś kolory farby tablicowej są dużo bardziej zróżnicowane, a Ty możesz wybrać dowolną barwę, która będzie pasowała do Twojej aranżacji.
 • Zmywalność. Farby tablicowe są odporne na zmywanie i szorowanie, dlatego świetnie sprawdzają się np. w kuchniach w miejscach narażonych na zabrudzenia.
 • Wszechstronność. Farbą tablicową możesz pokryć nie tylko ścianę, ale również wiele innych powierzchni – np. drzwi lub fronty szafek.

Farba tablicowa – jakie są jej wady?

Farba tablicowa nie jest również pozbawiona wad. Warto zdawać sobie z nich sprawę, by w pełni świadomie podjąć decyzję o pomalowaniu ścian przy jej pomocy. O jakich wadach mowa?

 • Trudne do usunięcia ślady po kredzie. Powierzchnia farby tablicowej z czasem się zużywa, ślady po kredzie stają się coraz trudniejsze do usunięcia, a na powierzchni ściany widać delikatną, białą warstwę.
 • Wydajność. Farby tablicowe są nieco mniej wydajne niż inne rodzaje farb – do osiągnięcia oczekiwanego efektu może być konieczne nałożenie nawet 5 warstw farby.
 • Pylenie. Kreda podczas rysowania po ścianie tablicowej może kruszyć się i pylić, dlatego w okolicy ściany pokrytej tą farbą warto odkurzać nieco częściej niż w innych miejscach.

Farba tablicowa – co wziąć pod uwagę przy wyborze?

 • Kolor. Podstawową kwestią przy wyborze kolorowej farby tablicowej jest znalezienie produktu w kolorze, który będzie Ci odpowiadał. W sklepach z chemią budowlaną możesz kupić podstawowe kolory farb tablicowych, np. czarny, zielony, granatowy i szary, a także farby w modnych, odważnych barwach takich jak np. turkusowy, fuksja, pomarańczowy, biały czy limonkowy. Jeśli zależy Ci na konkretnym odcieniu, który trudno znaleźć wśród gotowych farb, najlepiej będzie kupić nieco droższą kolorową farbę tablicową z mieszalnika.
 • Typ farby. Kolejnym kryterium, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru najlepszej farby tablicowej, zwłaszcza w przypadku stosowania tablicówki w pokoju dziecięcym, jest także typ farby. Większość dostępnych na rynku farb tablicowych to wodorozcieńczalne farby akrylowe lub lateksowe, które są z reguły bezwonne i nieszkodliwe dla najmłodszych. Inaczej jest z olejnymi farbami tablicowymi na bazie rozpuszczalników. Te na szczęście – ze względu na swój charakterystyczny zapach i konieczność zdrapywania przed kolejnym malowaniem – są rzadziej produkowane i wybierane przez klientów.
 • Wydajność. Istotna jest również wydajność kolorowej farby tablicowej. Średnio przyjmuje się, że litr dobrej jakości tablicówki (niezależnie czy czarnej, czy kolorowej) powinien pokryć ok. 10 metrów kwadratowych powierzchni (np. ściany). Wyliczając ilość farby niezbędnej do wykonania naszego projektu, warto sprawdzić jednak na puszce produktu, jaką wydajność podaje sam producent oraz ile warstw farby da nam satysfakcjonujący efekt.

Farba tablicowa – jaki rodzaj wybrać?

Farba tablicowa magnetyczna

Kolorowe tablice w naszych domach mogą być również magnetyczne. Wystarczy zastosować kolorową farbę tablicowo-magnetyczną, po której można zarówno pisać i ścierać swoje zapiski, jak i przypinać kartki czy zdjęcia za pomocą magnesów.

Tablicowa farba magnetyczna sprawdzi się m.in. w pokoju dziecięcym (np. nad biurkiem), jak również w kuchni czy w przedpokoju. To rozwiązanie idealne dla osób, które lubią mieć zawsze na oku kartki z zapiskami czy zdjęcia najbliższych, ale nie chcą przytwierdzać do ściany ramek czy zawieszanych na hakach tablic (np. korkowych).

Zobacz również: Farba magnetyczna – przeczytaj więcej o farbach magnetycznych

Farba tablicowa suchościeralna

Ciekawym i stosunkowo nowym rozwiązaniem są również suchościeralne farby tablicowe, czyli lakiery do flamastrów, którymi można pokryć ściany czy powierzchnie pomalowane farbą w dowolnym kolorze. Lakier ten tworzy po wyschnięciu bezbarwną, gładką warstwę, po której można pisać zmazywalnymi kolorowymi mazakami do tablic.

W efekcie uzyskuje się kolorową tablicę. Taka farba tablicowa ma bardzo dobre opinie zwłaszcza wśród osób, którym szkodzi pył powstający przy pisaniu kredą i ścieraniu jej z tablicy.

Farba tablicowa – kolory

Farba tablicowa szara

Szara farba tablicowa to świetny wybór, który będzie pasować niemal do każdego wnętrza – zarówno skandynawskiego, jak i nowoczesnego czy klasycznego. Szarość wygląda lżej niż charakterystyczna dla farb tablicowych czerń i można zastosować ją na większych powierzchniach bez obaw o to, że cała aranżacja zostanie przytłoczona.

Farba tablicowa czarna

Czarna farba tablicowa to klasyka, która mimo dostępności innych kolorów nadal nie wychodzi z mody. Czarne farby tablicowe świetnie sprawdzają się na niewielkich powierzchniach, np. w kuchni lub drzwiach w pokoju dziecka. Czarna ściana doskonale wkomponuje się np. w surowe industrialne wnętrza lub minimalistyczne skandynawskie aranżacje.

Farba tablicowa biała

Białe farby tablicowe to najczęściej farby suchościeralne, po których można pisać specjalnymi flamastrami. Taka farba tworzy gładką, białą powierzchnię, która idealnie sprawdza się do zostawiania notatek dla pozostałych domowników.

Kolorowa farba tablicowa

Jeszcze kilka lat temu w polskich sklepach budowlanych dostępne były niemal wyłącznie czarne farby tablicowe. Czasami znaleźć można było również nawiązujące do tradycji szkolnych tablic farby tablicowe zielone (w bardzo ciemnym, leśnym odcieniu), niebieskie lub granatowe. Współcześnie większość najbardziej rozpoznawalnych producentów chemii budowlanej oferuje farby tablicowe w wielu kolorach.

Niektóre marki mogą poszczycić się niezwykle bogatą, liczącą kilkanaście tysięcy próbek paletą kolorów farb tablicowych. Jak to możliwe? Podobnie jak inne typy farb, których kolor wybieramy z próbnika, kolorowe farby tablicowe w nietypowych odcieniach uzyskuje się w mieszalnikach, dodając do neutralnej w barwie tablicowej bazy odpowiednie proporcje pigmentów.

To rozwiązanie idealne dla osób, które chcą w swoim domu stworzyć zmywalną ścianę czy tablicę na zapiski w kolorze pasującym do reszty wnętrza, zamiast w ciemnych barwach klasycznej tablicówki.

Farba tablicowa w domu – gdzie ją zastosować?

Farba tablicowa w kuchni – inspiracje i pomysły

Farba tablicowa do kuchni może być wykorzystywana na wiele sposobów. Świetnym wyborem jest zastosowanie farby tablicowej w kuchni między szafkami zamiast płytek. Często używa się jej również do malowania ściany, która staje się tablicą informacyjną dla domowników, a także miejscem na zapiski dotyczące zakupów czy przepisów kulinarnych. Dlaczego jeszcze warto malować ściany farbą tablicową w kuchni? Tłuszcz i inne zabrudzenia nie są jej straszne! Tablicówkę można bez problemu wielokrotnie zmywać i szorować.

Tablicówka w kuchni może przydać się również do stworzenia etykiet na plastikowych i ceramicznych doniczkach lub kartonowych czy drewnianych tabliczek wbijanych do hodowanych w domu ziół. Farbę tę zastosować można także do stworzenia zmywalnych etykiet na słoikach czy pojemnikach na artykuły spożywcze lub przyprawy, dzięki czemu jeden rzut oka wystarczy, aby przeczytać, co jest w środku.

Farba tablicowa w pokoju dziecka – opinie

Zastosowanie kolorowej farby tablicowej w pokoju dziecięcym sprawia, że wnętrze, mimo że zyskuje na funkcjonalności, nie jest przytłaczające i ciemne, jak zdarza się przy użyciu czarnej tablicówki. Tablice do pisania po nich kredą sprawdzą się zwłaszcza w strefie zabawy, aby dziecko mogło tworzyć na nich swoje dzieła sztuki.

Nad biurkiem czy stolikiem najlepiej zastosować farbę tablicowo–magnetyczną, po której można nie tylko rysować, ale również przyczepiać rysunki za pomocą magnesów. Dla małych alergików najlepszym rozwiązaniem będzie suchościeralna farba tablicowa.

Farba tablicowa na ścianie w przedpokoju – czy się sprawdzi?

Farba tablicowa w holu najczęściej stosowana jest na jednej ścianie. Taka ścienna tablica pozwala na zapisanie najważniejszych informacji – np. terminów spotkań czy wizyt u lekarza. Często wykorzystywana jest również jako miejsce, w którym można domownikom lub odwiedzających nas gościom przekazać kilka miłych słów. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie na takiej ścianie wieszaków czy półeczek na klucze.

Farba tablicowa na zewnątrz – czy to dobry pomysł?

Jeśli chcesz stworzyć miejsce do pisania kredą na zewnątrz, konieczny będzie wybór odpowiedniej farby, ponieważ niektóre z nich nadają się tylko do użytku wewnątrz budynków. Wybierając farbę tablicową zewnętrzną, dokładnie czytaj jej specyfikację i zalecenia producenta co do sposobu jej użycia.

Farba tablicowa – ile kosztuje?

Ile kosztuje farba tablicowa? Ceny puszki o pojemności 0,5 l wahają się między 20 a 90 zł. Koszt farby tablicowej magnetycznej, ze względu na jej dodatkowe właściwości będzie wyższy. Kupując farbę, przelicz dokładnie, ile produktu będziesz potrzebował na pomalowanie wybranej powierzchni, tak by nie zabrakło Ci farby podczas wykonywania prac.

Jaka farba tablicowa jest najlepsza? Taka, która będzie wydajna, bezpieczna i której kolor będzie pasował do Twojego wnętrza. Farba tablicowa kolorowa to świetna opcja dla tych, którzy nie przepadają za czernią we wnętrzach i wolą ściany pomalowane na jaśniejsze barwy.


Inne artykuły w tej kategorii

Tapeta do łazienki: jaka tapeta w łazience sprawdzi się najlepiej?

Tapeta do łazienki: jaka tapeta w łazience sprawdzi się najlepiej?

Malowanie mebli kuchennych krok po kroku – praktyczne porady

Malowanie mebli kuchennych krok po kroku – praktyczne porady

Jak zabudować wannę? Poradnik krok po kroku

Jak zabudować wannę? Poradnik krok po kroku

Jak skutecznie zwalczać chwasty?

Jak skutecznie zwalczać chwasty?

Obalamy 5 mitów na temat farb z ekspertką Anną Szymaszek

Obalamy 5 mitów na temat farb z ekspertką Anną Szymaszek

Lakier do drewna – jaki wybrać? Rodzaje lakierów do drewna

Lakier do drewna – jaki wybrać? Rodzaje lakierów do drewna

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.