Studia czas start! Zobacz biurka do -46% z darmową dostawą 🚚
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Oświetlenie przedpokoju – jakie lampy wybrać do przedpokoju?

Przedpokój pełni zazwyczaj rolę strefy wejściowej. Przecinają się tu liczne ścieżki komunikacyjne, a więc poruszanie się po omacku mogłoby być wręcz niebezpieczne. Z drugiej strony to jedynie sektor przejściowy, czyli miejsce, w którym nie spędzamy czasu, w związku z czym światło o mocnym natężeniu również nie zda egzaminu. Przedpokój, zazwyczaj ciemny i pozbawiony okien, w kwestii oświetlenia wymaga indywidualnego podejścia. Jakie oświetlenie do przedpokoju sprawdzi się najlepiej?

KINKIET LAMPA ŚCIENNA LOFT NAVARRO LUMINA DECO

KINKIET LAMPA ŚCIENNA LOFT NAVARRO LUMINA DECO

219 zł
SELSEY Kinkiet ścienny Laurina

SELSEY Kinkiet ścienny Laurina

389 zł 469 zł
LAMPA ŚCIENNA KINKIET KRYSZTAŁOWY ZŁOTY VENISIA W1

LAMPA ŚCIENNA KINKIET KRYSZTAŁOWY ZŁOTY VENISIA W1

349 zł
NOWOCZESNA LAMPA ŚCIENNA KINKIET CZARNY FORNERI D15

NOWOCZESNA LAMPA ŚCIENNA KINKIET CZARNY FORNERI D15

349 zł

Oświetlenie do przedpokoju – projektowanie

Jak oświetlić przedpokój? To zależy od kilku kwestii. Podstawowa z nich to kształt oraz wielkość pomieszczenia. Jeżeli przedpokój jest raczej niewielki i kwadratowy, sprawdzi się tu nawet pojedyncze źródło światła zamontowane na suficie lub wbudowane w sufit podwieszany (LED, halogen, plafon sufitowy). W przypadku wąskiego, ale długiego przedpokoju konieczne jest równomierne rozmieszczenie kilku źródeł rozproszonego światła w suficie lub zamontowanie listwy oświetleniowej na całej jego długości. W dużym i wysokim przedpokoju sprawdzą się przede wszystkim lampy wiszące i kinkiety. Podobnie powinniśmy projektować i wybierać oświetlenie w starych kamienicach.

Kiedy planować oświetlenie w przedpokoju? Najlepiej przed rozpoczęciem generalnego remontu. Większość zmian będzie wymagała wymiany lub modyfikacji instalacji elektrycznej przeprowadzonej przez fachowców ze stosownymi uprawnieniami.

Oświetlenie w przedpokoju – ciepłe czy zimne?

Z uwagą dobierzmy nie tylko oprawy czy kierunek światła, ale także jego temperaturę. Strumień światła może mieć ciepłe lub zimne zabarwienie. Jak dopasować je do wnętrza? Zasada jest tu prosta: jeśli pomieszczenie ma dostęp do naturalnego światła i – co więcej – przez większą część dnia jest skąpane w promieniach słonecznych, wybieramy zimne światło (ciepłe mogłoby wypadać tu nazbyt jaskrawo).

W przypadku przedpokoju usytuowanego zazwyczaj z dala od okien dostęp do dziennego światła jest raczej ograniczony, w związku z czym lepiej sprawdzi się tu strumień światła o ciepłej barwie. Sprawi, że wnętrze będzie odbierane jako przytulne i komfortowe.

Oświetlenie do przedpokoju sufitowe, ścienne, ledowe – jakie wybrać?

Oświetlenie LED w przedpokoju to jedno z popularniejszych i sprawdzonych rozwiązań, które daje nam szerokie możliwości, jeśli chodzi o kształtowanie warunków w pomieszczeniu, estetykę, a ponadto jest wyjątkowo funkcjonalne i energooszczędne. LED-y mogą mieć formę listwy lub oddzielnych punktów świetlnych wbudowanych w sufit podwieszany lub oczek zamontowanych bezpośrednio na suficie lub na ścianie, nie tylko w górnym jej odcinku, ale i u dołu.

Zamontowanie linii świetlnej lub kilku punktów światła w dłuższym przedpokoju to o wiele lepszy pomysł niż oparcie projektu oświetlenia w przedpokoju na jednym, głównym źródle światła. Klasyczne, wiszące lampy mogłyby wizualnie pomniejszyć, zagracić przestrzeń, której i tak zazwyczaj brakuje lekkości (dotyczy to szczególnie oświetlenia do przedpokoju w bloku). Ponadto musimy sprawdzić, czy wiszące lampy nie przeszkadzałyby chociażby w otwieraniu szaf. Oczywiście niektóre aranżacje, np. w stylu retro, aż proszą się o interesujący akcent, jakim jest zwisająca z sufitu efektowna oprawa. Dobrą alternatywę mogą w tym przypadku stanowić stylowe, niezbyt duże kinkiety.

Sprawdzonym trikiem jest zestawienie ze sobą kilku różnych źródeł światła. Jako główne warto zastosować sufitowe oświetlenie do przedpokoju pod postacią wspomnianych LED-ów lub halogenów. Można je również uzupełnić (lub też całkowicie zastąpić) kinkietami ściennymi. Strumień światła skierowany ku dołowi wizualnie doda pomieszczeniu kilku centymetrów wysokości, z kolei skierowane z pewnej odległości na ścianę, odrobinę je poszerzy. Możemy połączyć kwestie praktyczne i estetyczne, kierując wiązkę światła na oryginalny wazon, ale też wiszący na ścianie obraz lub plakat z intrygującą grafiką.

Pamiętajmy, że oddzielnego zaaranżowania wymaga oświetlenie lustra. Jeżeli ma służyć wyłącznie szybkiemu sprawdzeniu naszego wyglądu przed wyjściem (np. lustro na drzwiach szafy przesuwnej), wystarczy rozproszone światło główne. Jeżeli jednak lubimy wykonywać przy nim makijaż czy jego ostatnie poprawki, postawmy na lampy lub kinkiety zamontowane po dwóch stronach ramy, dzięki czemu zniwelujemy cienie, które generuje oświetlenie przedpokoju na suficie. Ponadto oświetlenie lustra w przedpokoju to sprawdzony sposób, aby powiększyć i rozświetlić przestrzeń, która w większości przypadków właśnie tego wymaga.

Zamontowane lampy w przedpokoju może dopełnić subtelne oświetlenie meblowe w postaci niewielkich punktów świetlnych lub taśm ledowych przy półkach czy szafie przesuwnej. Oświetlenie przy meblach będzie pełnić funkcję praktyczną, rozświetlając zaciemnioną przestrzeń we wnękach, oraz dekoracyjną, tworząc delikatną poświatę w przedpokoju.

Lampa wisząca pająk ARANEA 6xE27 czarny EDO777189 EDO

Lampa wisząca pająk ARANEA 6xE27 czarny EDO777189 EDO

75 zł
Lampa wisząca spider ARANEA 5xE27 czarny EDO777188 EDO

Lampa wisząca spider ARANEA 5xE27 czarny EDO777188 EDO

99 zł
ROTO 1 GOLD lampa wisząca sufitowa czarny duży abażur złoty środek regulowana

ROTO 1 GOLD lampa wisząca sufitowa czarny duży abażur złoty środek regulowana

129 zł
ROTO 3 MIX 192/3 lampa wisząca sufitowa duże abażury regulowana wysokość kolory

ROTO 3 MIX 192/3 lampa wisząca sufitowa duże abażury regulowana wysokość kolory

299 zł

Projektując oświetlenie w przedpokoju, powinniśmy kierować się ściśle określonymi regułami. Owszem, estetyka jest bardzo istotna, ale za kluczowe uznajemy kwestie funkcjonalne, chociażby z tego względu, że bez prawidłowo dobranych lamp czy kinkietów wnętrze przedpokoju skąpane byłoby w półmroku.


Inne artykuły w tej kategorii