Jak dobrać kolor stolarki do stylu domu?

Nowoczesna architektura nie znosi przypadku. Każdy element precyzyjnie zaprojektowanego domu musi do siebie pasować. Osiągnięcie harmonijnej całości jest trudne, ale możliwe. Zwłaszcza, że na rynku pojawiła się możliwość doboru kompletu stolarki w jednej konwencji kolorystycznej.

Stolarka na budowie – dlaczego jest taka ważna?

Do niedawna twierdzono, że największe znaczenie dla osiągnięcia wizualnej spójności w projekcie budynku rodzinnego mają ściany zewnętrzne i połacie dachowe. Rzeczywiście, to właśnie te elementy determinują najczęściej pozostałe wybory. Jednakże dziś okna, drzwi czy brama garażowa nie są już tylko dodatkami, bo ich niewłaściwy dobór może zniweczyć wizję architekta, a tym samym sprawić, że klient nie będzie zadowolony z finalnego kształtu. Coraz częściej, już nie tylko z powodu wygody, decyzja pada na komplet stolarki od jednego producenta. To rozwiązanie ma wiele zalet.

Jak dobrać stolarkę?

Wybór stolarki od jednego producenta to gwarancja osiągnięcia zamierzonego, spójnego efektu. Niewiele jednak firm, szczególnie na polskim rynku, może pochwalić się tak bogatym asortymentem. Przykładem takiego przedsiębiorstwa może być wrzesińska firma KRISPOL, która oferuje kompleksowe rozwiązanie – W 2018 roku uruchomiliśmy sieć innowacyjnych salonów, które proponują komplet stolarki dla domu. Projekt KRISHOME wywodzi się z trendu, który zaobserwowaliśmy. Dziś klient, dla którego design jest bardzo ważny, chce miejsca, w którym może zasięgnąć nie tylko fachowej porady, ale równie załatwić wszystkie kwestie związane ze stolarką. – mówi Katarzyna Kozłowska, Marketing Manager z firmy KRISPOL. – Dom to inwestycja na długie lata, więc prócz aspektów wizualnych istotna jest również jakość produktów. Naszym klientom udzielamy 5-letniej gwarancji.

Przeczytaj więcej porad na temat stolarki >>

Wbrew pozorom wybór stolarki nie jest prosty i pomoc fachowca często jest nieoceniona. Firma KRISPOL oferuje swoim klientom wachlarz możliwości 200 kolorów RAL oraz kilkudziesięciu oklein, więc w ich produkty można „ubrać” każdy, nawet najbardziej ekstrawagancki czy fantazyjny projekt domu. Warto też zwrócić uwagę, że firma KRISPOL, jako jedna z nielicznych, okleinuje systemy aluminiowe, również w wersji bikolor. Dzięki temu klient ma pełną dowolność i możliwość łączenia produktów. Może np. zamówić okna w systemie PVC, a do dużych przeszkleń zastosować profile aluminiowe, zachowując spójność kolorystyczną. W poniższym poradniku podpowiadamy, jak dobrać stolarkę do domów w różnych stylach.

Stolarka okienna i drzwiowa w stylu nowoczesnym – wybieraj te kolory!

Elewacje domów w stylu nowoczesnym utrzymane są w eleganckim, ascetycznym stylu i oszczędnej kolorystyce. Prym wiodą odcienie bieli i szarości, od jasnoszarego po antracyt. Ciepła dodadzą elementy drewniane: okładziny, deski tarasowe czy stolarka okienno-drzwiowa. Domy budowane w stylu nowoczesnym są coraz popularniejsze wśród inwestorów. Wyróżnia je ciekawa bryła, wykończenie elewacji oraz duże przeszklenia, które nierzadko zajmują całą ścianę.

Jak dopasować stolarkę do domu w stylu nowoczesnym?

Domy w stylu nowoczesnym pokazują dynamizm oszczędnej architektury. Lekkość bryły podkreślają duże przeszklenia, które doświetlają jej wnętrze, a prostota znajduje odzwierciedlenie w funkcjonalnym układzie wnętrz. Kolorystyka elewacji bazuje na bieli i szarościach, często łączonych z metalowymi elementami fasad i konstrukcji, która idealnie komponuje się ze stolarką okien i drzwi, utrzymaną w wyrazistych barwach. Proponowane zestawienia kolorystyczne dla domu w stylu nowoczesnym:

Jak dopasować stolarkę do domu w stylu uniwersalnym?

Styl uniwersalny to idealny wybór dla wszystkich, którzy myślą o jego przyszłych użytkownikach – dzieciach czy potencjalnych kupcach. Taki dom budowany jest bez nadmiernych zdobień, a jego architektura jest prosta i uniwersalna. Dzięki temu przetrwa najważniejszą próbę – czasu.

Jakie kolory stolarki zewnętrznej dla stylu uniwersalnego?

Styl uniwersalny charakteryzuje prostota i stonowanie. Królują w nim ponadczasowe beże i brązy doskonale komponujące się z ciemną dachówką i drewnianymi elementami architektury ogrodowej. Solidna murowana lub otynkowana bryła, drewniane elementy wykończeniowe w towarzystwie jasnej kolorystyki – zarówno na elewacji, jak i we wnętrzach, do których wnoszą ciepło i stabilność. Poniżej prezentujemy rekomendowane zestawienia kolorystyczne dla domu w stylu uniwersalnym.

Jak dopasować stolarkę do domu w stylu tradycyjnym?

Styl tradycyjny to połączenie klasycznej kompozycji ze stonowanymi barwami i naturalnymi materiałami. Dominuje w nim symetria w aranżacji elewacji, podziale okien czy drzwi frontowych. Przytulny charakter domów tradycyjnych przywołuje ciepło domowego ogniska. Styl tradycyjny jest chętnie wybierany przez Polaków. Znaczna część budowanych w Polsce domów jednorodzinnych to właśnie domy w stylu tradycyjnym. Przywiązani do tradycji Polacy wierzą, że jest ona ponadczasowa i nie przemija tak szybko jak moda. Podczas prac renowacyjnych, gdy zależy nam na zachowaniu charakteru domu wpisanego w konkretne otoczenie, styl tradycyjny jest pewnym wyborem. Jego wszechstronność sprawia, że pasuje zarówno do zabudowy miejskiej, jak i wiejskiej, a dzięki niewielkim adaptacjom architektonicznym bryła zyska indywidualny charakter.

Stolarka w domu tradycyjnym – jakie kolory wybrać?

Domy budowane w stylu tradycyjnym pokryte są najczęściej dachówką w naturalnych odcieniach gliny i jasną elewacją z elementami ozdobnymi, takimi jak gzymsy, bonie, czy klinkier. Takie połączenie dobrze koresponduje ze stolarką okienną i drzwiową w ciepłym kolorze drewna. Poniżej przedstawiamy propozycje:

Kolorystyka stolarki decyduje o ostatecznym wyglądzie naszego domu, warto zatem poświęcić jej sporo uwagi i wybrać taką, która zapewni elewacji wizualną spójność i harmonię. Dopasowanie koloru stolarki do stylu projektu zagwarantuje efekt, który będzie cieszył nasze oko oraz budził podziw sąsiadów i gości.

>> KRISPOL <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze