Kolor w pokoju malucha – czym kierować się przy wyborze barwy ścian?

Pierwsze malowanie dziecięcego pokoju to duże przeżycie dla każdego rodzica. Powitanie nowego członka rodziny jest nie tylko ekscytujące, ale także wymaga odpowiedniego przygotowania przestrzeni. Bazą, od której zaczynamy urządzanie pokoju malucha, jest oczywiście pomalowanie ścian – jednak na jaki kolor się zdecydować, by pozytywnie wpływał na nowego mieszkańca domu? Pamiętajmy, że kolory mają ogromną moc, potrafią wpływać na nasz nastrój, a także wywoływać określone emocje, dlatego ze szczególną rozwagą powinniśmy wprowadzać je do pokoju dziecka. Nie bez znaczenia pozostaje również użyta farba – powinna być bezpieczna, trwała, a także zapewniać perfekcyjne wykończenie.

neutralny pokój dziecka, neutralne kolory w pokoju dziecka

Bezpieczna farba do pokoju dziecka

To, jakiej farby użyjemy, będzie miało nie tylko wpływ na estetykę wnętrza, ale również na samopoczucie przebywających w nim osób. Dzieci są szczególnie wrażliwe, dlatego warto postawić na produkt, który oprócz pięknego wyglądu będzie charakteryzował się znakomitymi właściwościami użytkowymi. Niektóre farby, na przykład Magnat Ceramic Care mogą oczyszczać powietrze ze szkodliwego formaldehydu. Czym jest formaldehyd? To niebezpieczny związek chemiczny, który dostaje się do atmosfery w efekcie spalania paliw, utylizacji odpadów komunalnych, a także emisji spalin samochodowych. Niestety jest również powszechnie wykorzystywany w budownictwie, przy produkcji mebli, tworzyw sztucznych, a także w przemyśle papierniczym czy włókienniczym. Powietrze w naszym mieszkaniu jest nim zanieczyszczone, choć nie jesteśmy w stanie go zobaczyć, dlatego warto postawić na produkty, które zredukują ilość tego związku w naszym najbliższym otoczeniu – w przypadku farby Magnat Ceramic Care może być to nawet 98%*.

neutralny pokój dziecka, neutralne kolory w pokoju dziecka, niebieski w pokoju dziecka
Znajdź wymarzony kolor do pokoju malucha >>

Jaki kolor do pokoju dziecka?

By odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto zastanowić się nad tym, jak dziecko postrzega kolory. Odczucia te zmieniają się wraz z wiekiem, jednak podczas pierwszych miesięcy życia, zanim wzrok niemowlęcia w pełni się ukształtuje, nie rozróżnia kolorów. Najbardziej widoczne są dla niego kontrastowe powierzchnie – na przykład czerń i biel. Zanim maluch będzie mógł zdradzić nam swoje kolorystyczne preferencje, musimy sami zadecydować, jakie barwy przybierze jego najbliższa przestrzeń.

Tak jak w każdej aranżacji, także podczas urządzania pokoju dziecka, warto stosować kolory z umiarem. Najbezpieczniejszą opcją będzie użycie barw neutralnych, które będą rosły razem z maluchem – warto zwrócić szczególną uwagę na ciepłe odcienie, które kojarzone są ze skórą matki. Dobrym wyborem będą delikatne beże, odcienie brzoskwiniowe i rozbielone żółcienie, a także jasne brązy czy spokojne róże. Takie barwy sprzyjają odpoczynkowi i stwarzają we wnętrzu ciepłą i komfortową atmosferę odpoczynku. W tej roli doskonale sprawdzą się kolory z palety Magnat Ceramic Care, takie jak Świetlisty Jassonit, Kremowy Marmur, Szampański Agat, Tajemniczy Bronzyt czy Marokański Aragonit.

neutralny pokój dziecka, neutralne kolory w pokoju dziecka, farba tablicowa w pokoju dziecka

Neutralne kolory to doskonała baza, do której możemy dopasować różnorodne dodatki. Ciekawą opcją są odcienie pastelowe i jasne, które nie tylko pięknie się prezentują, ale także są dobrą alternatywą dla miłośników kolorów. Wystarczy spojrzeć na paletę barw Magnat Ceramic Care – Nieśmiały Turmalin, Czuły Morganit czy Morski Tananit będą prezentowały się pięknie i nienachlanie.

Jeśli jednak pragniemy wprowadzić do pokoju dziecka bardziej zdecydowane kolory – postawmy na dwie bazowe barwy. Jedna z nich może być neutralna, a druga intensywniejsza i definiująca przestrzeń. Z biegiem czasu dziecko zaczyna postrzegać kolory podobnie do osoby dorosłej i również ulega ich wpływom, dlatego przed wyborem barwy, która wydaje nam się stworzona do dziecięcej przestrzeni, sięgnijmy do psychologii kolorów. Podstawowym faktem, który warto znać jest rozróżnienie wpływu kolorów ze względu na ich temperaturę barwową – ciepłe działają na nas energetyzująco i pobudzająco, zimne natomiast – uspokajająco. Nie bez znaczenia pozostaje również poziom nasycenia koloru – subtelne, rozbielone odcienie są dla nas zawsze bardziej przystępne niż ich intensywne rodzeństwo.

kolorowy pokój dziecka
>> Dowiedz się więcej na temat psychologii kolorów

Po jakie barwy warto sięgnąć? Wśród nich z pewnością znajdzie się żółty, najbardziej pozytywny kolor z palety, kojarzony z radością i pozytywną energią – w wydaniu intensywnym, jak Słoneczny Cytryn od Magnat Ceramic Care, warto zestawić go z neutralnym kremowym odcieniem lub czystą bielą. Możemy pokusić się również o pomarańcz, jednak pamiętajmy, że zbyt intensywny odcień może działać pobudzająco. Warto również spojrzeć na zieleń, która jest niezwykle kojąca i odprężająca, a także na fiolet, który sprzyja uspokojeniu i ułatwia zasypianie. Co zatem z tak często wybieranym błękitem oraz różem?

Pokój dziecka – niebieski czy różowy?

Kolor niebieski tworzy atmosferę relaksu i bezpieczeństwa. Kojarzony jest zazwyczaj z wystrojem pokoju małego chłopca, jednak z powodzeniem sprawdzi się także w pokoju dziewczynki. Decydując się na konkretną barwę, warto eksperymentować z odcieniami – pomocne będą testery w formie kartonika, które możemy przykładać do ścian w różnych konfiguracjach. Jasne odcienie, takie jak Lazurowy Tanzanit od Magnat Ceramic Care możemy połączyć z ciemniejszym Śmiałym Tanzanitem.

Róż, tak chętnie wybierany do dziewczęcych pokoi to symbol delikatności, wrażliwości, a także kobiecości. Wybierajmy jasne, pudrowe odcienie, których wydźwięk jest neutralny i pamiętajmy o umiarze – delikatny róż prezentuje się pięknie w duecie z bielą. Wspomniany wcześniej Różowy Diament od Magnat Ceramic Care to doskonały wybór w tym zestawieniu, wybierając kolor, warto wziąć również pod uwagę Uroczy Morganit.

niebieski pokój dziecka, różne odcienie niebieskiego w pokoju dziecka

Biały pokój dziecka

Utarło się, że pokój dziecka powinien być kolorowy i wesoły – efekt ten możemy jednak osiągnąć dzięki dodatkom, nie kolorom ścian. Biały pokój zapewni nam swobodę dekoracyjną i pozwoli wybrać dodatki w wybranych barwach, które będziemy mogli zmieniać w zależności od upodobań i okoliczności. Biel nie musi kojarzyć się z zimnym, szpitalnym korytarzem – wystarczy odpowiednio ją podkreślić. W takim pokoju nie może zabraknąć drewna i barwnych elementów uzupełniających.

neutralny pokój dziecka, neutralne kolory w pokoju dziecka

Jakich kolorów lepiej unikać przy aranżacji dziecięcego pokoju?

Postawmy na barwy relaksujące, a unikajmy stymulujących i pobudzających. Pamiętajmy, że dziecięcy pokój zawsze wypełniony jest kolorem, ze względu na znajdujące się w nim przedmioty – zabawki i dziecięce bibeloty. Jeśli dodamy do nich kolorowe meble, a także intensywnie kolorowe ścian, możemy osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego, a wnętrze, zamiast stać się spokojnym miejscem odpoczynku, będzie powodowało niepokój, rozdrażnienie, a nawet problemy z zasypianiem.

beton dekoracyjny w pokoju dziecka, neutralny pokój dziecka, neutralne kolory w pokoju dziecka

Zanim rozpoczniemy poszukiwania idealnego koloru do pokoju malucha, wybierzmy odpowiednią farbę, która będzie nie tylko trwała, ale również poprawi jakość powietrza we wnętrzu. Decyzja ta jest równie ważna, jak późniejszy wybór kolorystyki i może znacznie wpłynąć na samopoczucie domowników. Wybierając kolor, kierujmy się rozsądkiem – zdecydujmy się na odcienie neutralne lub barwy, które wprowadzają do dziecięcego pokoju atmosferę odpoczynku i relaksu.

>> MAGNAT <<

*Na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych na zlecenie FFIL Śnieżka SA (szczegóły w kartach technicznych na www.magnatfarby.pl). Szybkość i skuteczność procesu redukcji formaldehydu oraz czas jego wiązania przez wymalowanie wykonane farbą MAGNAT CERAMIC CARE zależą od: stężenia formaldehydu w pomieszczeniu, cyrkulacji powietrza, kubatury pomieszczenia, wielkości wymalowanej powierzchni (m2).

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kolor we wnętrzu
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kolor we wnętrzu
Komentarze
Bardzo ładne propozycje i dobre uwagi, zwłaszcza o nieszkodliwych dla dzieci farbach i kierowaniu się przy wyborze koloru tym, że pokój powinien rosnąć razem z dzieckiem. Czekamy z mężem na nowe mieszkanie od Robyga w Warszawie i juz nie mogę się doczekać na myśl o urządzaniu pokoiku dla naszego dziecka.
  • Dodano 3 miesięce temu

Zobacz więcej produktów