Przegląd najpiękniejszych jarmarków świątecznych w Europie!

Kojarzy się z wesołym gwarem, zapachem grzanego wina i aromatem słodkich pierników. Zaczyna się już w listopadzie i zazwyczaj trwa aż do 31 grudnia, czyli do nocy sylwestrowej. Na jarmark bożonarodzeniowy, bo o nim mowa, wiele osób czeka z prawdziwym utęsknieniem. Dzięki niezwykłym zimowym aranżacjom, fantazyjnemu oświetleniu i malowniczym straganom, można poczuć niezwykłą magię zbliżających się Świąt. W tym roku Jarmarki Bożonarodzeniowe ponownie pojawią się w wielu europejskich miastach - poniżej prezentujemy te, które z pewnością warto odwiedzić!

Jarmark bożonarodzeniowy

Jarmak bożonarodzeniowy - historia

Historia jarmarków bożonarodzeniowych nazywanych również Weihnachtsmarkt, Adventmarkt czy Glühweinmarkt, rozpoczęła się już pod koniec XIII wieku w Austrii. To właśnie tam na ulicach i placach stanęły pierwsze stragany pełne ręcznie robionych zdób świątecznych, lokalnych specjałów kulinarnych oraz wyrobów rękodzielniczych. Współcześnie jarmarkom towarzyszą rozmaite wydarzenia artystyczno-kulturalne, takie jak jasełka, koncerty, prezentacje szopek bożonarodzeniowych, a nawet kameralne lunaparki. Organizatory starannie dbają o oprawę wszelkich eventów, starając się aby urzekały nie tylko smakami i aromatami, ale i pięknym designem.

Jarmark bożonarodzeniowy
Jarmark bożonarodzeniowy w Strasburgu

Jarmark bożonarodzeniowy w Strasburgu

Jednym z najstarszych i najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych jest ten organizowany we francuskim Strasburgu. Mówi się nawet, że to europejska stolica Bożego Narodzenia! Centrum miasta oraz malownicze uliczki wokół katedry co roku goszczą świąteczny jarmark zwany - zgodnie z wielowiekową tradycją - Christkindelmerick czyli jarmark dzieciątka Jezus. Co ciekawe, podczas pięciu tygodni, Strasburg odwiedza blisko dwa miliony turystów, czyli niewiele mniej niż w sezonie letnim. Kiedy spada śnieg, jarmark przypomina urokliwe mini-miasteczko unurzane w białym puchu, nad którym góruje kilkumetrowa choinka.

Jarmark bożonarodzeniowy w Strasburgu

Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze

Okres adwentu to także wspaniała okazja, aby odwiedzić praski jarmark bożonarodzeniowy. Najpiękniejsze zakątki to te usytuowane na staromiejskim Rynku, a także na Placu Wacława. Bardzo dużo osób zagląda tuż pod Orloj, czyli średniowieczny astronomiczny zegar usytuowany na południowej ścianie Ratusza. Świąteczna wycieczka do Pragi to doskonały moment na spróbowanie tradycyjnych czeskich przysmaków - pieczeni wieprzowej z knedliczkami i zasmażaną kapustą, trdelnika, czyli tradycyjnego pieczonego ciastka z cynamonem czy wypicie Svařáka, będącego specjalnym rodzaju grzanego wina. Smakom i aromatom towarzyszy oczywiście wyjątkowa oprawa - śpiew chórów, dźwięk kolęd oraz wspaniała szopka betlejemska stojąca przy zamku Królewskim na Hradczanach.

Jarmark bożonarodzeniowy w Pradze

Jarmark bożonarodzeniowy w Wiedniu

O wiedeńskim jarmarku bożonarodzeniowym mówi się, że to istna świetlista bajka. Najpopularniejszym miejscem jest główny plac "Rathausplatz" przed Ratuszem, gdzie odbywa się jarmark zatytułowany "Vienna Magic of Advent". Drzewa okalające plac są fantazyjnie oświetlone, zaś nad straganami góruje przepiękna żywa choinka. Samych stoisk jest ponad 150 - można napotkać tam ozdoby choinkowe, wyroby rzemiosła artystycznego oraz regionalne pyszności. Uroku dodają malownicza karuzela, lodowiska o łącznej powierzchni 3000 m² , a także parkowe ścieżki, które na okres trwania jarmarku zamieniają się w szlaki dla łyżwiarzy. Dorosłych przyjemnie rozgrzeje glühwein - czyli austriackie wino spotykane a świątecznych jarmarkach. Trunek jest symbolem Adwentu, dlatego w Austrii kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia.

Jarmark bożonarodzeniowy w Wiedniu
<< Kliknij i wybieraj wśród najpiękniejszych świątecznych dekoracji! >>
Jarmark bożonarodzeniowy w Brukseli

Jarmark bożonarodzeniowy w Brukseli

Na starym mieście w Brukseli co roku powstaje zimowe miasteczko, ze sztucznym lodowiskiem, kołem młyńskim i karuzelą. Nie brakuje również urokliwej szopki ustawionej w samym sercu rynku oraz bożonarodzeniowego kiermaszu składającego się z 240 wielobarwnych stoisk. Na największym belgijskim jarmarku organizowanym pod hasłem "Brussels Winter Wonders" można spróbować regionalnych specjałów unurzanych w pysznej belgijskiej czekoladzie czy grzanego wina o nazwie glögg czy glühwein. Oprócz tego, warto zostać na odbywający się co noc pokaz "Sound and Light" na Wielkim Placu.

Jarmark bożonarodzeniowy w Brukseli
Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie

Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie

Mimo, że Berlin zachwyca wspaniałym jarmarkiem bożonarodzeniowym, coraz więcej osób kieruje swoje kroki do Drezna. To właśnie tu odbywa się Striezelmarkt - jeden z najsławniejszych i zarazem najstarszych jarmarków, którego tradycja sięga 1434 roku. Można tu podziwiać oraz kupić różnorodną regionalną sztukę i świąteczne rzemiosło. Nie lada atrakcją okazuje się najwyższa na świecie świąteczna piramida licząca sobie 14m wysokości, a także jarmark historyczny organizowany na dziedzińcu zamku Wettynów. Łasuchy koniecznie powinny spróbować tradycyjnego ciasta z bakaliami i wypić aromatyczne grzane wino. Prezentem bądź suwenirem, które warto przywieźć z Drezna jest miniaturka piramidy czy figurka kominiarza z suszonych śliwek, uznawana za talizman.

Jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie
Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu

Jeżeli nie masz czasu na zagraniczne wojaże być może warto abyś odwiedził jeden z rodzimych jarmarków. Za jeden z najpiękniejszych i najbardziej dekoracyjnych uważa się ten organizowany we Wrocławiu. Świąteczna magia gości nie tylko na Rynku, gdzie można znaleźć m.in. Bajkowy Lasek, jarmarkową scenę oraz stoiska z prezentami, ale również na Placu Solnym. To właśnie tam stanie trzypoziomowy domek z tarasem widokowym i „Galeria Mikołaja”. W podziemiach z kolei zaskoczy Galeria Sztuki Filmowej, przenosząca w magiczny świat filmu, nauki i historii. Na jarmarku, prócz smakołyków z całego świata, będzie można skosztować lokalnych wyrobów, takich jak tradycyjne sery i wędliny, a także miody z dolnośląskich pasiek i pierniki. Te ostatnie pojawią się również jako „wrocławskie kamieniczki” - od czterech lat jeden z symboli jarmarku.

Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu
Jarmark bożonarodzeniowy w Norymberdze

Jarmark bożonarodzeniowy w Norymberdze

Każdego roku ponad 2 miliony turystów odwiedza słynny norymberski jarmark świąteczny Christkindlesmarkt. Zimowe miasteczko otwiera się przed pierwszą niedzielą Adwentu, kiedy to z galerii górującego nad rynkiem kościoła Najświętszej Maryi Panny Dzieciątko Jezus wygłasza tradycyjną formułę. Wśród niezwykłej świątecznej oprawy można skosztować oryginalnych norymberskich pierników, zasmakować w pieczonych kiełbaskach oraz znaleźć największy na świecie gar ponczu. Na odwiedzających czeka ponad 180 stoisk z dekoracjami świątecznymi i lokalnymi smakołykami. Oprócz tego można odwiedzić nastrojowe koncerty adwentowe i bożonarodzeniowe, zobaczyć tradycyjne jasełka w barokowym kościele św. Idziego i na ulicy Spitalgasse, a także wystawę zabytkowych straganów w ratuszu.

Jarmark bożonarodzeniowy w Norymberdze

Jarmarki bożonarodzeniowe z założenia mają podkreślać kulturę i tradycję lokalnej społeczności, pozwalają poczuć magię nadchodzących Świąt i czynią okazję do kupna niebanalnych prezentów. Przy okazji europejskich wojaży warto zatem odwiedzić te niezwykłe miejsca, rozsmakować się w regionalnych wyrobach i dać sobie szansę na poznanie miejscowego folkloru.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Inne
Zobacz więcej artykułów w kategorii Inne
Komentarze