Jak uzyskać efekt betonu na ścianie? Podpowiadamy

Wnętrza utrzymane w surowym klimacie nie bez powodu znajdują coraz większe grono sympatyków. Styl industrialny przyciąga oszczędną estetyką i nawiązaniami do najlepszych tradycji designu. Jego nieodzownym elementem jest wykorzystanie betonu, który stał się atrakcyjnym materiałem aranżacyjnym także w przestrzeniach minimalistycznych czy modnych w tym sezonie eklektycznych. W wystroju wnętrz często stosuje się płytki imitujące beton, które nie są jednak jedynym rozwiązaniem dla uzyskania pożądanego efektu.

Płytki z betonu architektonicznego wyglądają bardzo naturalnie, ale dobrze prezentują się tylko na dużych powierzchniach całych ścian. W zakamarkach wnęk, na kominkach, zabudowach i ścianach narożnych nie unikniemy docinania płyt i eksponowania ich nieefektownych krawędzi. To również dość inwazyjna i pracochłonna metoda, która wymaga wprawy i nie może się obyć bez uciążliwego klejenia. W naszym poradniku przybliżamy kilka alternatyw dla betonowych płyt, które gwarantują równie atrakcyjny efekt, a są łatwiejsze w realizacji i przedstawiają szersze możliwości zastosowania. Podpowiadamy też, którą z nich wybrać w zależności od naszych umiejętności, rodzaju powierzchni i wnętrza oraz efektu, jaki chcemy uzyskać.

beton na ścianie, beton w łazience, efekt betonu

Tynk mineralny – łatwy sposób na doskonały efekt betonu

Jednym z najpopularniejszych, a przy tym najbardziej efektownych rozwiązań jest wykorzystanie dekoracyjnego tynku mineralnego. Ten materiał możemy zastosować praktycznie na każdej powierzchni, unikając efektu typowych dla płyt spoin. Dużą zaletą jest możliwość personalizacji ostatecznego wykończenia dzięki wybranemu zabarwieniu i technice nakładania, która nie jest trudna do opanowania. Drobnoziarnisty tynk mineralny Beton Magnat Style wyprodukowany na bazie spoiwa wapiennego zachowuje naturalne przebarwienia, dzięki czemu pokryta nim ściana czy jej część będzie idealnie imitować betonową.

beton w sypialni, betonowa ściana, efekt betonu, tynk z efektem betonu
Poznaj zalety tynku mineralnego imitującego beton >>

Dokładne wykończenie zależy natomiast tylko od naszego gustu i charakteru, jaki chcemy nadać ścianie i wnętrzu. Oprócz typowej imitacji betonu możemy uzyskać też stylowy efekt deskowania, stalowej formy, gładki lub lity z charakterystycznymi wżerami i ubytkami. Warto też użyć pigmentu i dopasować odcień betonu do naszej aranżacji – ciemniejszy, nieco tajemniczy, typowo industrialny lub jaśniejszy, który odnajdzie się w minimalistycznych wnętrzach pełnych stonowanych barw, a nawet w skandynawskich aranżacjach.

beton na ścianie, beton w sypialni, betonowa ściana, efekt betonu

Dzięki dodatkowym produktom możemy łatwo zadbać też o powierzchnię ścian i zabezpieczenie jej wykończenia. Przed położeniem tynku należy zastosować Farbę Podkładową Magnat Style, która zapewni właściwą przyczepność materiału. Lakier Rustykalny Magnat Style zabezpieczy zaś udekorowaną powierzchnię i podkreśli uzyskany efekt. Ten zaś nie zawiedzie nawet największego estety, a parametry użytkowe – najbardziej skrupulatnej pani czy pana domu. Beton Magnat Style jest odporny na zmywanie i szorowanie na mokro, a także na działanie bakterii i grzybów. Można go stosować nawet w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności – przy jego użyciu zaaranżujemy zatem nie tylko industrialny salon czy sypialnię, ale i ekstrawagancką, minimalistyczną łazienkę!

beton w salonie, ściana z betonu, efekt betonu

Zaprawa tynkarska, czyli zrób to sam

Alternatywą dla gotowego tynku jest samodzielne wykonanie i położenie zaprawy tynkarskiej. W tym rozwiązaniu z pewnością zagustują miłośnicy majsterkowania i domowych prac ręcznych. Metoda świetnie wpisuje się również w modny trend DIY. Nie wymaga od nas dużych nakładów kosztów, ale pracy – nie decydujmy się na tę opcję, jeśli nie mamy doświadczenia. Zaprawieni w domowych remontach mogą jednak przemyśleć uzyskanie zadowalającego efektu betonu za niewielkie pieniądze. Ciekawym wyzwaniem będzie też położenie zaprawy tynkarskiej na zaimpregnowanych wcześniej płytach OSB i zamontowanie ich na ścianie. Tym sposobem otrzymamy imitację betonowych płyt i… satysfakcję z samodzielnego wykonania tak oryginalnej dekoracji.

efekt betonu, beton na ścianie, beton dekoracyjny

Farba strukturalna z efektem betonu – jak ją stosować?

Farby strukturalne można usytuować gdzieś pomiędzy zwykłymi farbami a tynkami. To rozwiązanie stworzone dla osób lubiących wygodę i częste zmiany aranżacji. Malowanie farbą strukturalną przebiega podobnie, co przy użyciu zwykłej farby, a więc jest dosyć łatwe i nie wymaga wprawy. Niewątpliwą zaletą jest też możliwość zastosowania jej na niemal każdym podłożu (na ścianach surowych i otynkowanych, płytach gipsowych i drewnopodobnych), którego nie trzeba specjalnie przygotowywać. Farba pokryje pęknięcia i drobne ubytki już po nałożeniu jednej warstwy. Efekt betonu nie jest jednak tak spektakularny – ściana zdecydowanie lepiej wygląda z daleka niż z bliska. Pewne niedoskonałości wynagradza jednak łatwość w zastosowaniu tej metody. Minusem jest mała dostępność farb imitujących beton, które zajdziemy w ofercie tylko kilku producentów.

beton, beton w salonie, efekt betonu

Fototapeta, czyli bogactwo wzorów i kolorów

Miłośnikom nowinek i odważnych rozwiązań proponujemy natomiast imitujące beton fototapety. Podkłady zawierające strukturę betonu oraz wysokie parametry wydruku zapewniają interesujący, choć nieco oddalony od naturalnego efekt betonu. Najgrubsze i najtrwalsze są fototapety na podkładzie fizelinowym, które świetnie kryją niedoskonałości ścian i nie sprawią trudności przy zastosowaniu. Godne uwagi są również fototapety 3D, wśród których znajdziemy całe mnóstwo wzorów i kolorów inspirowanych betonem. Podłużne, betonowe bloki czy nieregularne, nachodzące na siebie bryły, a może betonowy tunel lub labirynt? Oryginalne wzory świetnie odnajdą się w przestrzeniach kreatywnych, takich jak biuro czy domowy gabinet, urozmaicą też ścianę nad łóżkiem czy salonową strefę wypoczynku lub ścianę z telewizorem.

beton, beton architektoniczny, ściana z betonu, efekt betonu

Sposobów na zapewnienie ścianom efektu surowego betonu jest co najmniej kilka, a każdy z nich odznacza się istotnymi zaletami. Najważniejsze to wybrać taką metodę, która będzie dopasowana do naszych umiejętności i charakteru powierzchni, którą chcemy zaaranżować, a ostateczny efekt spełni nasze oczekiwania. Weźmy pod uwagę stopień trudności aplikacji, różnorodność efektów i możliwości kształtowania przestrzeni według własnego pomysłu, a na pewno z łatwością wyłonimy własnego zwycięzcę. Stąd już tylko krok do wyjątkowej aranżacji z efektem betonu w roli głównej!

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Dekoracja ścian
Zobacz więcej artykułów w kategorii Dekoracja ścian
Komentarze

Zobacz więcej produktów