Rola koloru w wystroju wnętrz – jak barwy wpływają na nasz nastrój?

Niezależnie od tego, czy planujesz duży remont, czy przeprowadzasz weekendową metamorfozę mieszkania – prędzej czy później staniesz przed aranżacyjnym dylematem: jaki kolor wybrać? Podjęcie decyzji nie musi być trudne, każdy z nas ma przecież swoje ulubione barwy, a podczas urządzania wnętrza kierujemy się zwykle wymogami konkretnego stylu. Warto jednak wiedzieć, że kolory wpływają nie tylko na estetykę pomieszczeń, ale również na nasze emocje. Jaki odcień wybrać, by uzyskać piękne efekty i każdego dnia cieszyć się pozytywnym wpływem barw na nasz nastrój? Jak działają na nas najmodniejsze kolory? Zapraszamy do lektury!

Zimne czy ciepłe?

Intensywne kolory możemy podzielić na dwie główne grupy – zimne oraz ciepłe. Każdy z nich to wrażenie wzrokowe, efekt wywołany przez fale elektromagnetyczne o różnych długościach. Im dłuższa fala, tym więcej energii potrzebuje nasz mózg, by ją rozpoznać. Odpowiednio – im więcej energii, tym wyższy stan pobudzenia. Najdłuższe fale mają kolory ciepłe, najkrótsze – zimne. Zanim wybierzemy kolor i przystąpimy do malowania wnętrza, zastanówmy się więc, czego oczekujemy: spokojnej czy energetycznej przestrzeni?

Kolory dla poszukujących spokoju i wypoczynku:

Wszystkie odcienie zieleni

To jedne z najpopularniejszych barw ostatnich sezonów, a równocześnie kolory, które mają bardzo pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Zieleń może przybierać postać malachitu, oliwki, butelkowej zieleni, pistacji czy świeżej, wiosennej trawy. Pozwala na emocjonalny powrót do natury, a co za tym idzie: odprężenia, harmonii, świeżości i pozytywnej energii. Sprawia, że czujemy się bezpieczni, rozluźnieni, a nawet redukuje stres. Modna, ciemna zieleń kojarzona jest z dostatkiem, bogactwem i elegancją. Wiele zjawiskowych odcieni znajdziemy w palecie Magnat Ceramic: Zielony Diament, Czysty Oliwin czy Wytworny Malachit z pewnością udekorują niejedno wnętrze.

Różne oblicza niebieskiego

Błękitny Topaz, Niebiański Chalcedon czy Szmaragdowy Akwamaryn? Każdy z miłośników koloru niebieskiego, znajdzie wśród wielu opcji swój ulubiony odcień. To barwa, która działa na nas kojąco, uspokaja, pomaga się skupić, zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Podobnie jak zieleń, kojarzy nam się z naturą i przestrzenią – bezkresnym niebem i głębią oceanu. Jest symbolem kreatywności, a także intuicji i samorozwoju. Niebieski to kolor często używany w przestrzeniach biurowych, ponieważ poprawia produktywność i nie rozprasza. Popularny granat symbolizuje powagę, utożsamiany jest z inteligencją i stabilnością.

Kolory pobudzające i dodające energii:

Żółty w każdej postaci

Żółty to kolor nie tylko bardzo energetyczny, ale przede wszystkim – optymistyczny. Jest ściśle związany z odczuwaniem radości i pozytywnym myśleniem. Subtelny Cytryn, Złocisty Topaz, Kalifornijski Morganit – kolor ten w każdym wydaniu sprawdza się fenomenalnie. Jest żywy, wesoły i jasny jak promyk słońca przebijający się przez chmury. Skutecznie ożywi i wizualnie powiększy każde wnętrze, poprawiając przy okazji nasze samopoczucie. To także kolor, który przyciąga uwagę. Warto jednak pamiętać, że nadmiar koloru żółtego może przytłoczyć, a nawet doprowadzić do irytacji, dlatego – szczególnie te nasycone odcienie – powinniśmy stosować z umiarem.

Wariacje na temat pomarańczowego

Kolor pomarańczowy ma wiele twarzy – od ceglastych odcieni, jak Pomarańczowy Szafir, aż po lekką, Koralową Lagunę z palety Magnat Ceramic. Co łączy wszystkie odcienie oranżu? Pozytywna energia oraz ciepło. Barwa ta witalizuje, pobudza do działania i napełnia optymizmem. Zachęca do aktywności, jest niezwykle radosna i świeża. Nie bez powodu Instytut Pantone wybrał kolorem roku 2019 odcień Living Coral – subtelną, ale niezwykle żywą odsłonę koloru pomarańczowego. Pomarańczowy to kolor spontaniczności, pewności siebie, dynamiki działania… jeśli poszukujemy intensywnej, ciepłej barwy – będzie strzałem w 10!

Znajdź swój wymarzony kolor do swojego wnętrza >>

Kolory neutralne, czyli co z szarością, beżem i bielą?

Choć do wnętrz coraz częściej wkraczają intensywne kolory, barwy neutralne wciąż pozostają jednym z najpopularniejszych, wnętrzarskich wyborów. Dlaczego? Pasują niemal do wszystkiego, są na tyle uniwersalne, że nie przytłoczą nawet niewielkiego wnętrza i łatwo dobrać do nich dodatki. Mowa o szarościach, beżach i bieli, które niezmiennie od lat i niezależnie od zmieniających się trendów, są bardzo chętnie wybierane podczas aranżacji wnętrz. Jak jednak wpływają na nasze emocje?

Najpopularniejsze szarości

Szary to kolor psychologicznie neutralny, który symbolizuje spokój, harmonię oraz równowagę. We wnętrzu wspaniale sprawdzą się jasne szarości, takie jak Szary Piryt czy Srebrzysty Granit. Ciemniejsze odcienie zastosowane w nadmiarze mogą powodować przygnębienie, dlatego warto wzbogacić je nutą zdecydowanego koloru.

Stonowane beże

Podobnie, jak szarości, beże również nie budzą tyle emocji, co intensywniejsze barwy. Uznawane są za odcienie uniwersalne, eleganckie, odpowiednie na każdą okazję i do każdego wnętrza. Spokojna aura beżów może działać relaksująco i uspokajająco, a także podkreślić charakter intensywniejszych barw – jeśli zdecydujemy się na dodatki w kontrastowych kolorach. Finezyjny Opal czy Perłowy Dolomit od Magnat Ceramic świetnie odnajdą się w takich zestawieniach.

Czysta biel

To najjaśniejsza ze wszystkich barw. Symbolizuje czystość i elegancję, otacza wnętrze aurą spokoju i łagodności. Biel pomoże nam optycznie powiększyć przestrzeń, a także zapewni nam całkowitą swobodę wyboru dodatków. Pasuje do każdego stylu i do każdego innego koloru, będąc idealną bazą dla aranżacji. W nadmiarze może zostać uznana za sterylną i smutną, warto więc wzbogacić ją intensywnymi barwami lub elementami drewna, które ociepli całość.

Wpływ kolorów na nasze samopoczucie to niezwykle istotna kwestia – szczególnie kiedy urządzamy przestrzeń, w której spędzamy mnóstwo czasu. Kolorowy „total look” czy może neutralne odcienie przełamane intensywnym kontrastem? Wybierając paletę barw do swojego domu lub mieszkania, kierujmy się nie tylko trendami, ale również odczuciami, jakie towarzyszą nam w towarzystwie danych odcieni. Zanim chwycimy w dłoń pędzel, zastanówmy się, czego oczekujemy – spokoju i harmonii czy może dużej dawki pozytywnej energii? To przepis na udaną aranżację wnętrza i czerpanie z kolorów tego, co najlepsze!

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kolor we wnętrzu
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kolor we wnętrzu
Komentarze

Zobacz więcej produktów