Produkty w supercenach i DARMOWĄ DOSTAWĄ od 500 zł!😍
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Wosk do drewna – jaki preparat wybrać do woskowania drewna?

Woskowanie jest jedną z najprostszych, a przy tym stosunkowo niedrogich technik impregnacji oraz pielęgnacji drewna. Jak – spośród dziesiątek produktów dostępnych w sklepach – wybrać najlepszy wosk do drewna? Do czego można używać wosku do drewna? Który wosk do drewna sprawdzi się na powierzchniach gładkich, a który na rzeźbionych? Czym różnią się wosk bezbarwny od wosku barwiącego czy wosku wybielającego? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące wosków do drewna.

Co to jest wosk do drewna?

Wosk do drewna jest produktem do pielęgnacji oraz renowacji powierzchni drewnianych. Produkuje się go na bazie wosku pszczelego oraz innych składników (zobacz niżej). Dostępny jest jako preparat o różnych konsystencjach – płynu, kremu, pasty, kostki, a także jako olejowosk.

zabezpieczenie mebla woskiem
Biurko woskowane.

Jaki jest skład wosku do drewna?

Tradycyjnie wosk do drewna produkowany był z wosku pszczelego. Współcześnie w składzie gotowych wosków do drewna, oprócz tego produktu znaleźć można także utwardzające woski roślinne (np. tłuszcz carnauba z liści kopernicji) oraz wosk mineralny (parafinę). Rozpuszczalnikiem, dzięki któremu twardy wosk do drewna uzyskuje płynną czy kremową konsystencję, najczęściej jest terpentyna, alkohol etylowy czy benzyna ekstrakcyjna. Do uzyskania odpowiedniego koloru stosuje się natomiast naturalne pigmenty.

Jaki wosk do drewna jest najlepszy?

Wybierając wosk do drewna, warto zwrócić uwagę na jego skład. Najlepsze właściwości mają produkty z największą zawartością naturalnego wosku pszczelego, który chroni drewno przed wilgocią, jednocześnie nadając mu elegancki wygląd. Doskonale, jeżeli wybrany przez nas wosk do drewna wzbogacony jest dodatkiem tworzącego twardą powłokę wosku roślinnego carnauba uzyskiwanego z brazylijskiej palmy gatunku kopernicja. Dzięki temu woskować można nie tylko rzadko używane meble antyczne, ale także elementy drewniane poddawane codziennym obciążeniom.

Jaki efekt daje woskowanie drewna?

Wcieranie w powierzchnie drewniane specjalnego wosku do drewna sprawia, że zyskują one satynowe, gładkie i wykończenie. Dodatkowo są one odporne na działanie wilgoci, a przy tym pozwalają drewnu oddychać. Drewno po woskowaniu odznacza się również zdecydowanie bardziej delikatnym i naturalnym wyglądem niż w przypadku stosowania politury czy lakieru do drewna o wysokim stopniu połysku. Wosk do drewna dodatkowo wypełnia pory i ubytki drewna, czyli niweluje niedoskonałości. Każdy typ wosku do drewna podkreśla również usłojenie i pogłębia kolor drewna.

Jakie są zalety stosowania wosku do drewna?

Zaletą stosowania wosku do drewna jest także fakt, że zabezpiecza on przed działaniem wody i innych cieczy zarówno drewno surowe, jak również wcześniej olejowane, politurowane czy bejcowane. Korzyścią wynikającą z woskowania drewna jest również możliwość odświeżania powłoki woskowanej tylko w wybranych i wymagających renowacji miejscach na powierzchni drewnianej. Zamiast usuwać całą warstwę izolującą drewno (jak ma to miejsce w przypadku na przykład lakieru czy lazury do drewna), wskazane miejsce ponownie woskuje się bez ryzyka powstania plam czy odbarwień.

Kiedy warto stosować wosk do drewna?

Wosk do drewna najlepiej używać do zabezpieczania mebli i elementów drewnianych niezbyt intensywnie używanych. W odróżnieniu bowiem od lakieru do drewna, wosk wsiąka w strukturę drewna, ale nie tworzy na jego powierzchni twardej, odpornej na szorowanie czy uszkodzenia mechaniczne powłoki. Najczęściej woskuje się więc antyki, rzeźby, ramy obrazów i zdjęć, toczone elementy balustrad schodów czy balkonów. Metoda ta, o ile sięga się po woski do drewna bez żywic czy twardniejących wosków roślinnych, nie jest jednak polecana do zabezpieczania sprzętów codziennego użytku, na przykład stołu, krzeseł czy mebli kuchennych. Wybierając specjalne produkty, na przykład wosk do drewna na zewnątrz, można impregnować w ten sposób także elementy drewniane w ogrodzie czy na tarasie.

Jakie są typy wosków do drewna?

Dostępne w sklepach gotowe mieszanki, określane jako po prostu woski do drewna, można podzielić na kilka kategorii. Kryteriami doboru wosków do drewna do poszczególnych grup mogą być: stan skupienia (kremy, pasty, płyny, twarde woski do drewna i olejowoski), przeznaczenie (wosk do drewna do pierwotnego pokrycia, wosk renowacyjny do drewna i pielęgnacyjny wosk do drewna) oraz efekt stosowania (naturalny wosk do drewna, barwiący wosk do drewna, wybielający wosk do drewna). Poniżej opisujemy szczegółowo każdy z tych typów wosków do drewna.

Wosk do pierwotnego pokrycia czy wosk renowacyjny?

Wosk do drewna do pierwotnego krycia to najczęściej płynne bądź półpłynne (pasta, krem) produkty, które stosowane są do zabezpieczenia surowego drewna. Dzięki swojej konsystencji lepiej wnikają one w strukturę drewna, chroniąc je przed wilgocią. Jednocześnie zapewniają mu one naturalny wygląd i głęboki kolor. Woski do pierwszego krycia najczęściej wybierane są do zabezpieczania rzeźb, mebli, ramek na zdjęcia czy obrazy i innych elementów wykonanych z surowego bądź pokrytego wcześniej innymi specyfikami, ale oszlifowanego drewna.

Wosk renowacyjny do drewna przeważnie ma natomiast stałą (wosk twardy) lub półpłynną konsystencję (pasta lub krem woskowy do drewna). Stosowany jest najczęściej do nanoszenia kolejnych powłok na drewno wcześniej już woskowane. Z jego pomocą można również uzupełnić drobne rysy czy dziurki, a także odświeżyć i wyrównać kolor drewna na całej powierzchni.

Naturalny, barwiący czy wybielający wosk do drewna?

Dawniej wosk do drewna najczęściej robiono samodzielnie. Dziś półki sklepowe uginają się od butelek, puszek czy słoików z gotowymi woskami do drewna. Chcąc osiągnąć konkretny efekt, można sięgnąć po bezbarwne woski do drewna, barwiące woski do drewna oraz wybielające woski do drewna. Specyfiki z pierwszej grupy, czyli naturalne woski do drewna lub bezbarwne woski do drewna nie zmieniają po zastosowaniu koloru drewna. Jego odcień staje się jednak nieco głębszy, a usłojenie podkreślone, ale efekt jest bardzo delikatny i naturalny. Wśród wosków do drewna z pigmentami można natomiast wyróżnić woski kolorowe do drewna oraz woski barwiące do drewna.

podłoga dębowa woskowana
Deski dębowe wykończone białym woskiem.

Woski kolorowe do drewna zawierają niewielką ilość barwników, przez co tylko ożywiają naturalną barwę drewna, nie zmieniając jego koloru. Stosuje się przeważnie jako warstwę wykończeniową. Woski barwiące do drewna odznaczają się dużo większą zawartością pigmentów, dzięki czemu z ich pomocą można zmienić kolor drewna, nadając mu nie tylko klasyczne odcienie drewna (np. dąb, heban, kasztan), ale również nieco zwariowane barwy (np. zielony, niebieski). Co ważne, wosk kolorowy nie jest kryjący, a więc po zawoskowaniu nadal widoczne są sęki i usłojenie drewna. Wosk wybielający, czyli biały wosk do drewna, używany jest najczęściej do postarzania mebli drewnianych z porowatych gatunków drewna (np. dębu).

Jak samodzielnie zrobić wosk do drewna?

W sytuacji, gdy w sklepach można przebierać w dziesiątkach gotowych produktów do woskowania drewna, coraz mniej osób decyduje się na samodzielne przygotowanie wosku do drewna. Nie jest to trudne, jednak czasochłonne i wymaga zgromadzenia poszczególnych składników takich, jak na przykład naturalny wosk pszczeli, wosk carnauba, naturalne pigmenty do barwienia wosku oraz stanowiącą rozpuszczalnik terpentynę. Twarde kawałki wosków należy zmieszać ze sobą, umieścić w odpornym na działanie ciepła pojemniku, a następnie ulokować w garnku z wodą. Podgrzewając je w tak zwanej kąpieli wodnej, woski po kilku minutach powinny zacząć się topić. Gdy staną się całkowicie płynne, a ciecz jeszcze nie zacznie się gotować, dodaje się terpentynę oraz opcjonalnie pigmenty i miesza miksturę. Po połączeniu składników pojemnik z woskiem należy wyjąć z wody i pozostawić do wystygnięcia. Masa, czyli gotowy wosk do drewna po ostudzeniu powinna być zbita, o kremowej konsystencji.


Inne artykuły w tej kategorii

9 najczęściej popełnianych błędów przy wyborze płytek. Radzimy, jak ich unikać

9 najczęściej popełnianych błędów przy wyborze płytek. Radzimy, jak ich unikać

Jak ukryć rury w mieszkaniu? 4 sprawdzone sposoby maskowania rur

Jak ukryć rury w mieszkaniu? 4 sprawdzone sposoby maskowania rur

Jak odmienić wnętrze starego mieszkania w bloku - zobacz metamorfozy mieszkań do 50 m2

Jak odmienić wnętrze starego mieszkania w bloku - zobacz metamorfozy mieszkań do 50 m2

 Pomysły na wykorzystanie farby tablicowej we wnętrzu

Pomysły na wykorzystanie farby tablicowej we wnętrzu

Jak obudować kominek krok po kroku?

Jak obudować kominek krok po kroku?

Stan deweloperski mieszkania i domu – co oznacza i co warto wiedzieć?

Stan deweloperski mieszkania i domu – co oznacza i co warto wiedzieć?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.