🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Kolory farb – jak dobierać barwy do wnętrza?

Zmiana koloru farby na ścianach i suficie może zupełnie odmienić wnętrze i nadać mu nowego charakteru. Przy wyborze kolorów farb do pokoju w odświeżonej aranżacji, zwłaszcza tych o średniej lub małej wielkości, nie wystarczy jednak kierowanie się wyłącznie własnym gustem. Jak dobrać kolor farby do ścian, aby efekt był zadowalający? Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach. Przedstawiamy krótki poradnik na temat doboru kolorów farb do ścian.

Krok 1. Obejrzyj aranżacje wnętrz z kolorowymi ścianami

Planując malowanie wnętrza w innych barwach niż klasyczna biel, w poszukiwaniu inspiracji warto obejrzeć pomieszczenia urządzone przez inne osoby. Przykładowe aranżacje, w których użyto kolorowych farb do ścian, znaleźć można między innymi na naszej stronie internetowej w zakładce „Inspiracje”, a także na Pinterest czy nawet na Instagramie (hasztagi np. #interior #interiordesign). Szukając przykładów pomieszczeń z barwnymi ścianami, warto także sięgnąć do prasy drukowanej i online dotyczącej dekoracji.

Dobrym sposobem na znalezienie ciekawych przykładów użycia kolorów we wnętrzach i interesującej palety kolorów farb do ścian jest także odwiedzanie zaprojektowanych przez specjalistów przestrzeni publicznych czy mieszkań. Kolory ścian, które wzbudzą nasze zainteresowanie i zrobią na nas dobre wrażenie, najlepiej zapisać na liście. Dzięki zastosowaniu się do poniższych zasad, z pewnością szybko uda się wyeliminować nieodpowiednie barwy i dobrać idealny kolor farby do ścian.

Krok 2. Określ styl swojego wnętrza

Styl elementów wystroju wnętrza w dużym stopniu warunkuje dobór kolorystyki ściany. Zanim więc wybierze się z palety kolorów farb do wnętrz konkretny odcień, warto zastanowić się, jakie barwy będą pasować do mebli i dekoracji w naszym salonie, sypialni czy kuchni. W aranżacjach nowoczesnych na ścianach dominują monochromatyczne barwy, np. biel, czerń, szarość. Charakterystyczne są one także dla stylu loftowego, w którym wybrane ściany mogą mieć terakotowy odcień pomarańczowego dzięki zastosowaniu cegły. W stylu glamour na dużych powierzchniach, jako tło pojawiają się głównie jasne kolory farb do ścian - śmietankowa biel, beż, brąz w odcieniu kawy z mlekiem czy jasna szarość. W dodatkach są to złoto, fiolet, granat i czerń.

Wnętrza w stylu rustykalnym to królestwo bieli, beżu i jasnego brązu, które są dobrym tłem dla naturalnego drewna, cegły i kamienia. W przestrzeniach w stylu boho obok bieli pojawiają się pojedyncze ściany w intensywnych kolorach farb do ścian, zwłaszcza w odcieniach zieleni (np. szmaragdowym czy szałwiowym). Wnętrza w odświeżonym stylu skandynawskim zachwycają natomiast barwnymi przestrzeniami z przybrudzonymi, pastelowymi kolorami farb do ścian (np. jasnoróżowym, błękitnym, jasnożółtym, morelowym, lawendowym). Chcąc wprowadzić do wnętrza minimalizm, warto sięgnąć nie tylko po ponadczasową biel, ale także po ciepłe, neutralne kolory farb do ścian, np. miodowy, czekoladowy, koralowy.

Krok 3. Poznaj wpływ kolorów na samopoczucie

To, jakimi kolorami się otaczamy, może wpływać na nasz nastrój. Wybierając więc kolory farb do ścian do pomieszczeń, w których spędzamy dużo czasu (np. do sypialni, biura czy salonu), warto poznać ich oddziaływanie na psychikę. Ciepłe barwy farb do wnętrz, takie jak pomarańczowy, czerwony i żółty, określane są jako kolory energetyczne, które skłaniają do aktywności. Warto stosować je w biurze, gdyż sprzyjają skupieniu i dodają radości, a także w jadalni, ponieważ pobudzają apetyt. Decydując się na mocne odcienie tych kolorów farb do ścian, najlepiej pomalować nimi jedną ścianę. W jasnych czy też pastelowych odcieniach, które nadają wnętrzu przestronności i sprawiają, że wydaje się ono bardziej słoneczne, dobrze prezentować będą się natomiast wszystkie ściany, a nawet sufit.

Chłodne kolory farb do ścian, np. zieleń, błękit, szarość, biel, to natomiast najlepszy wybór do sypialni lub salonu. Sprzyjają one relaksowi oraz nie skupiają na sobie uwagi. Kolorami farb do ścian, które kojarzą się z bezpieczeństwem, a które najlepiej zastosować w sypialni, są natomiast brąz, beż, ciepła biel, a także zieleń w różnych odcieniach. Neutralne kolory farb na ściany, czyli biel i szarość, najlepiej sprawdzą się w przestrzeniach dziennych, czyli w salonie, łazience czy przedpokoju. Ciemne barwy inspirowane paletą kolorystyczną kamieni szlachetnych, takie jak granatowy, fioletowy, rubinowy czy szafirowy warto wprowadzić do wnętrz, które mają odznaczać się intymnym charakterem, np. do sypialni, łazienek typu spa czy eleganckiego salonu. Stosując je, trzeba jednak zachować umiar – w zbyt dużej dawce mocne kolory farb do ścian mogą bowiem obniżać samopoczucie.

Krok 4. Dobierz barwy ścian do konkretnego wnętrza

Nie jest tajemnicą, że kolory mogą zmieniać optycznie wielkość czy kształt wnętrza. Stojąc więc przed wyborem kolorów farb do ścian, warto wiedzieć, jak zastosowanie konkretnych grup barw może zmienić wygląd pomieszczenia. Jasne kolory farb do wnętrz z zasady powiększają optycznie przestrzeń, poszerzając ją, gdyż dobrze odbijają światło słoneczne. Pomalowany na ciemno pokój będzie natomiast sprawiał wrażenie mniejszego, niż jest w rzeczywistości. Zasada ta jest jedynie wskazówką - nie oznacza więc, że w małych wnętrzach konieczne jest pomalowanie ścian na jasno, a w dużych w ciemnych barwach farb do wnętrz.

W pierwszym przypadku można użyć ciemnego koloru farby do wnętrz, np. na jednej ścianie (zwłaszcza gdy pokój jest prostokątny – wtedy wybór powinien paść na jedną z krótszych ścian) lub suficie (o ile jest on bardzo wysoki). W drugim, tj. w dużej przestrzeni, można pomalować wszystkie ściany zarówno na jasno, powiększając ją dodatkowo, jak również na ciemno, czyniąc ją bardziej przytulną. Stosując ciemne kolory farb do ścian, trzeba jednak uważać, aby wnętrze nie stało się przygnębiające i przytłaczające. Wybór jednego koloru farb do ścian i sufitu będzie dobrym posunięciem w przypadku wąskich, ale wysokich wnętrz. Takie zabieg sprawi, że pokój optycznie się poszerzy i obniży. W niskich pokojach najlepiej nie eksperymentować i pomalować sufit na biało, dzięki czemu wyda się on wyższy.

Krok 5. Skorzystaj z wizualizera

Duża pomocą w wyborze farby do ścian są wizualizery internetowe czy aplikacje na telefon z opcją wizualizacji. Warto z nich skorzystać, zanim wybierze się kolor farby do ścian czy też jego konkretny odcień. Działanie wizualizerów kolorów farb do ścian jest proste. W większości przypadków wystarczy zrobić zdjęcie pomieszczenia, które ma być malowane, a następnie załadować je do programu czy aplikacji. Tam możliwe jest dobranie barw kolorów farb z palety kolorystycznej konkretnego, oferującego wizualizer producenta. Po wybraniu interesującego nas koloru farby do wnętrza po kilkunastu sekundach uzyskujemy obraz naszego pokoju z kolorową ścianą. Aby uzyskać materiał do porównań, warto wykonać co najmniej kilka czy kilkanaście prób, zmieniając nie tylko kolor farby do ścian, ale także np. porę dnia, w której wykonuje się zdjęcie.

Krok 6. Zastosuj próbniki kolorów

Dobrym pomysłem przed przystąpieniem do malowania ścian, zwłaszcza jeżeli decydujemy się na intensywne kolory farb do wnętrz, jest zastosowanie próbników, nazywanych też testerami. Obecnie większość producentów kolorowych farb ściennych oferuje je w niskiej cenie swoim klientom. Próbniki czy testery kolorów farb można zamówić bezpośrednio w sklepie firmowym wytwórcy farb, jak również kupić w sklepach z materiałami remontowymi i budowlanymi. Robiąc zakupy, najlepiej wybrać od razu kilka próbników w różnych odcieniach wybranego koloru – ten, który nam się najbardziej podoba na palecie kolorów producenta oraz po jednym o ton ciemniejszym i o ton jaśniejszym. Dlaczego? Mocne kolory farb do ścian na dużej powierzchni wypadają zazwyczaj ciemniejsze niż na małym wzorniku.

Pomalowanie małych części ściany (lub opcjonalnie kartonu, który można łatwo przenosić w inne miejsca w domu) dwoma warstwami farb w trzech odcieniach pozwoli uzyskać najlepsze porównanie i wybrać ten z nich, który rzeczywiście spełnia nasze oczekiwania. Gdzie umieszczać próbne malunki lub pomalowany karton z różnymi kolorami farb do ścian? Najlepiej zarówno tuż przy oknie, jak i miejscu, do którego dociera mało światła słonecznego, a także w narożniku i przy posadzce. Próbniki sprawdzą się również w sytuacji, gdy chcemy pomalować wnętrze dwoma kolorami farb do ścian. Zestawiając ze sobą niewielkie plamy kolorystyczne wykonane z użyciem próbnika, można upewnić się, czy będą one do siebie pasować.

Zestaw malarski z kuwetą Diall 7 szt.

Zestaw malarski z kuwetą Diall 7 szt.

21 zł
Pędzel do odcinania kolorów Diall 100 mm

Pędzel do odcinania kolorów Diall 100 mm

13 zł

Krok 7. Sprawdź kolor farby do ścian w różnym świetle

Ostatnim krokiem przed decydującym wyborem konkretnego odcienia koloru farby do ścian jest sprawdzenie jego właściwości o różnych porach dnia, a także w różnych typach oświetlenia. Uwagę na pomalowane próbne malunki na ścianach, o ile to oczywiście możliwe, warto więc zwrócić nie tylko w słoneczny, ale także pochmurny dzień, zarówno rano, jak i wieczorem, a także przy oświetleniu naturalnym i sztucznym. W tym drugim przypadku warto sprawdzić wygląd próbki wykonanej testerem farby przy typie świetlówki, która będzie na stałe umieszczona w tym pokoju. Inaczej bowiem będzie wyglądać kolor farby do ścian w świetle zwykłej żarówki o ciepłej barwie, a inaczej przy lampie LED-owej czy zimnej jarzeniówce. Próby takie są nieodzowne, jeżeli chcemy uzyskać pewność, że wybrany kolor farby do wnętrz, będzie nam odpowiadał niezależnie od pogody czy momentu, w którym będziemy korzystać z pomieszczenia.


Inne artykuły w tej kategorii


 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności