Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Bordiura we wnętrzach – jak wykorzystać ornament w dekoracji?

Aranżacja wnętrz to dziedzina nieodłącznie związana ze światem sztuki i architektury. Elementy wystroju, formy i techniki zdobień, które wynaleziono setki albo tysiące lat temu, wciąż znajdują zastosowanie w naszych domach. Bordiura jest tego doskonałym przykładem. Jak wyglądała kiedyś i jaką formę przybiera dzisiaj?

Co to jest bordiura?

Pierwotnie określano w ten sposób dekoracyjne obramowanie tkanin, płaskorzeźb, rycin, obrazów oraz innych przedstawień rzeźbiarskich i malarskich. Dawna bordiura przyjmowała postać misternego ornamentu roślinnego lub geometrycznego, któremu mogły towarzyszyć motywy figuratywne: postaci ludzi, zwierząt oraz istot fantastycznych. Średniowieczni iluminatorzy używali jej, aby zapełnić puste marginesy na kartach drogocennych manuskryptów, a mistrzowie sztuki tkackiej, wykańczając brzegi arrasów i gobelinów. Ciekawy przykład zastosowania bordiury w sztuce polskiej możemy obejrzeć w Gnieźnie. Mowa rzecz jasna o przepięknym obramowaniu Drzwi Gnieźnieńskich, które uchodzą za jeden z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce.

Dzisiaj kojarzymy bordiurę przede wszystkim z popularną dekoracją ścian. Wąskie pasy z ornamentem, nazywane również borderami, mogą stanowić uzupełnienie tapety lub samodzielny element wykończenia. Co warto o nich wiedzieć? Jaki rodzaj bordiury wybrać i gdzie go zastosować?

Bordiury ścienne – rodzaje i wzory

Przed laty w sklepach dominowały bordiury papierowe, montowane za pomocą kleju. Próby usunięcia dekoracji ze ściany bywały równie kłopotliwe, co sam proces klejenia. Aby zerwać w całości papierowe pasy, trzeba je było wcześniej porządnie namoczyć.

Obecnie mamy do wyboru kilka atrakcyjnych produktów. Na rynku dostępne są m.in. ulepszone bordiury papierowe, które można zrywać na sucho, bordiury samoprzylepne i bordiury winylowe. Drugie rozwiązanie pozwala na bardzo łatwy montaż bez użycia dodatkowych akcesoriów i narzędzi, a także bezproblemowe usunięcie dekoracji. Bordiury winylowe wymagają natomiast zastosowania kleju, ale w zamian oferują bardzo dobrą jakość i wytrzymałość.

Uwaga! Wszystkie rodzaje bordiur sprzedawane są w rolkach o długości 0,5, 2,5 lub 5 m. Wybierając wzór, należy zwrócić uwagę na szerokość paska, która może wynosić od 2 do 15 cm.

Warto wspomnieć, że nowoczesne bordiury wyglądają znacznie atrakcyjniej niż te sprzed dziesięciu czy piętnastu lat. Miejsce krzykliwych kolorów i deseni zajęły eleganckie kompozycje kwiatowe, modne motywy geometryczne, imitacje drewna i kamienia, delikatne ornamenty oraz autorskie wzory, które zachwycają pomysłowością. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się bordiury ścienne do pokojów dziecięcych, zdobione postaciami zwierząt, bajkowych bohaterów, motywem samochodów, pastelowych serc czy gwiazdek.

Jak wykorzystać bordiurę w dekoracji ścian?

Bordiura może być wykorzystana na kilka sposobów. Pierwszy polega na przyklejeniu pasów tuż pod sufitem, tak by zamaskować nierówną krawędź lub inne niedoróbki malarskie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że bordiura optycznie obniży sufit, dlatego takie rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie w wysokich pomieszczeniach.

Drugi sposób zakłada przyklejenie bordiury na wysokości 1/3 lub 2/3 ściany. Pas z ornamentem może ozdobić gładką powierzchnię w jednolitym kolorze, brzeg lamperii albo górną krawędź tapety. Jeśli planujemy umieścić dekorację na wysokości dziecięcych rąk lub w miejscu narażonym na zabrudzenia, warto sięgnąć po materiał, który jest trwały i zmywalny.

Klasyczna bordiura zda egzamin we wszystkich pomieszczeniach z wyjątkiem kuchni i łazienki. W miejscach narażonych na wilgoć zdecydowanie lepiej poradzą sobie dekory i kafelki ceramiczne lub cementowe. W niektórych kolekcjach dostępne są gotowe elementy, m.in. bordiury i narożniki, które wystarczy połączyć jak puzzle, żeby uzyskać efekt zamkniętej, dopracowanej kompozycji.

Inne zastosowania bordiury we wnętrzach

Płytki z bordiurą mogą ozdobić nie tylko ściany, ale również podłogi. Tradycja układania mozaikowych dywanów, z której zasłynęła wiktoriańska Anglia, powraca dziś w wielkim stylu dzięki modzie na marokańskie wzory. Najlepszy efekt zapewniają ręcznie wykonane płytki cementowe, o idealnie równych brzegach i gładkim, matowym wykończeniu. Kafle mają z reguły ustandaryzowany, kwadratowy format, który ułatwia montaż i rozplanowanie elementów.

Dywan z płytek wygląda niezwykle elegancko i efektownie. Robi największe wrażenie, gdy jest umieszczony w miejscu pustym i przestronnym, które pozwala wyeksponować cały wzór, np. w dużej kuchni, łazience, jadalni, holu albo szerokim korytarzu.

Bordiura pojawia się również na meblach, dodatkach i tkaninach dekoracyjnych, m.in. ręcznikach, zasłonach, dywanach czy pościeli. Najczęściej przybiera postać nadruku lub haftu. Nieco rzadziej spotykanym rozwiązaniem są bordiury szydełkowe, czyli ażurowe pasy wykonane na szydełku, które wieńczą poduszki, obrusy, firanki albo serwetki.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności