🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Remont kuchni do 10 tysięcy złotych, czyli jak odnowić kuchnię tanim kosztem

Remont kuchni, czyli serca całego domu, dla jednych jest długo wyczekiwaną okazją do zaprezentowania swoich umiejętności, zaś dla innych żmudną koniecznością pochłaniającą większość domowego budżetu. Aby jednak mieć finanse pod kontrolą i jednocześnie uzyskać tzw. efekt wow, wcale nie trzeba inwestować dużej sumy pieniędzy. O tym, jak wyremontować kuchnię za 10 tysięcy złotych, dowiemy się już za chwilę.

Od czego zacząć remont kuchni?

Remont kuchni to poważna sprawa, dlatego nie warto zabierać się za niego bez wstępnego rozpoznania tematu. Dysponowanie odpowiednim budżetem to dopiero początek, ponieważ równie istotne jest:

 • znalezienie zaufanej firmy remontowej (w przypadku, gdy zdecydujemy się na pomoc fachowców);
 • stworzenie projektu kuchni lub konsultacja;
 • sporządzenie podstawowego kosztorysu materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz sprzętów;
 • zapoznanie się z opiniami dotyczącymi wybranych materiałów i sprzętów.

Zasada jest prosta. Im więcej ustalimy przed, tym sprawniej przebiegnie cały remont kuchni. Jeśli zależy nam na tym, aby odnowić kuchnię tanim kosztem, musimy dużo wcześniej zaplanować, ile prac wykonujemy samodzielnie, a ile oddajemy w ręce specjalistów.

remont kuchni

Remont kuchni – samodzielnie czy z fachowcem?

W trakcie remontu kuchni wiele prac możemy wykonać samodzielnie, dzięki czemu zaoszczędzimy niemałą sumę pieniędzy. Jednak niektóre etapy, np. kładzenie płytek podłogowych, mogą wymagać pomocy fachowców. W zależności od rejonu ceny za podstawowe usługi remontowe mogą się od siebie różnić. Przykładowo ułożenie glazury podłogowej o wymiarach 30x30 cm kosztuje średnio 60 zł/m².

Co można wykonać samodzielnie przy remoncie kuchni?

Skuwanie starych płytek, wyniesienie mebli, montaż armatury, podłączanie sprzętów lub malowanie ścian w zasadzie nie jest bardzo skomplikowane i po przeczytaniu odpowiednich poradników powinniśmy sobie poradzić bez większych trudności. Oczywiście niektóre prace są cięższe, inne lżejsze, ale zsumowane pozwalają zaoszczędzić na remoncie kuchni nawet do kilku tysięcy złotych.

Kiedy wezwać fachowca do remontu kuchni?

Nie wszystko da się zrobić samodzielnie, dlatego w niektórych przypadkach będziemy zmuszeni zatrudnić fachowca. Na pewno przyda się jego pomoc, jeśli chodzi o:

 • wykonanie wylewki samopoziomującej w przypadku nierównego podłoża (ok. 20 zł/m²),
 • układanie płytek podłogowych (ok. 60 zł/m²),
 • nakładanie gładzi na ściany i sufit (ok. 25 zł/m²),
 • montaż sufitu podwieszanego (ok. 80 zł/m²),
 • montaż nowych punktów świetlnych (ok. 50 zł/punkt).

Ile kosztuje remont małej kuchni? Koszty robocizny

Załóżmy, że nasza kuchnia ma powierzchnię 9 m². Nie jest zawilgocona, nie wymaga wymiany instalacji hydraulicznej, elektrycznej czy grzewczej. Zależy nam na zmianie całej aranżacji i większość prac chcemy wykonać samodzielnie, aby zaoszczędzić możliwie jak najwięcej pieniędzy. Decydujemy się na samodzielne skuwanie płytek, montaż armatury oraz nałożenie gładzi na ściany. Zatrudniona ekipa wykonuje jedynie wylewkę samopoziomującą oraz układa płytki o wymiarach 30x30 cm.

 • Wylewka na posadzkę: koszt robocizny (dla pow. 9 m²) – 180 zł + koszt zakupu materiałów – ok. 160 zł = ok. 340 zł.
 • Układanie płytek: koszt robocizny (dla pow. 9 m²) – 440 zł + koszt zakupu materiałów - ok. 100 zł (bez płytek) = ok. 540 zł.
 • Nakładanie gładzi na ściany i sufit: koszt zakupu materiałów - ok. 150 zł (wykonanie samodzielne).

W budżecie pozostało: ok. 8970 zł.

Koszt remontu kuchni: wyposażenie w stylu minimalistycznym

Pozostało nam ok. 9 tysięcy złotych i chcemy, aby nasza nowa kuchnia była nowoczesna, biała i minimalistyczna. Musimy zakupić płytki podłogowe, meble, blat kuchenny, zlewozmywak oraz baterię. Dodatkowo zależy nam na dobrej lodówce, najlepiej dwudrzwiowej z kostkarką do lodu. Powierzchnia podłogi to 9 m², zaś ścian i sufitu (z pominięciem okna i drzwi) – około 25 m².

Przybliżony koszt wyposażenia kuchni w stylu minimalistycznym:

 • Szare, nowoczesne, a zarazem stosunkowo tanie płytki podłogowe kupimy już za 40 zł/m², co dla kuchni o powierzchni 9 m² daje ok. 400 zł.
 • Siedmioczęściowy komplet gotowych mebli na wysoki połysk (wraz z blatem) kupimy już za ok. 800 zł.
 • Lodówkę dwudrzwiową z kostkarką i zamrażalnikiem kupimy za ok. 3900 zł.
 • Zmywarka średniej klasy to koszt ok. 1100 zł.
 • Półtorakomorowy zlewozmywak granitowy z baterią i syfonem w zestawie to koszt ok. 700 zł.
 • Dobrej jakości farba zmywalna to koszt ok. 60 zł za puszkę.
 • Piekarnik wraz z płytą indukcyjną to koszt w granicach 1300 zł.
 • Za prosty okap zapłacimy niespełna 200 zł.

Razem wyposażenie: ok. 8460 zł (przy samodzielnym montażu i malowaniu). Pozostałą kwotę możemy przeznaczyć na zakup dodatków i akcesoriów do kuchni.

Ile kosztuje wyposażenie kuchni w stylu Hampton?

Kuchnia w stylu Hampton cieszy się ogromną popularnością, przede wszystkim z uwagi na swój wyważony wystrój. Mając do dyspozycji niecałe 9 tysięcy złotych, możemy zaaranżować nie tylko funkcjonalną, ale również niezwykle piękną kuchnię.

Orientacyjny koszt wyposażenia kuchni w stylu Hampton o powierzchni 9 m²:

 • Białe płytki podłogowe: 500 zł.
 • Zestaw mebli kuchennych (mat) składający się z sześciu części: 1030 zł.
 • Blat z płyty laminowanej: 200 zł.
 • Lodówka jednodrzwiowa: 1400 zł.
 • Zmywarka dobrej jakości: 1500 zł.
 • Ekspres do kawy: 1200 zł.
 • Dwukomorowy zlewozmywak stalowy z baterią chromowaną i podwójnym syfonem: 500 zł.
 • Bardzo dobrej jakości farby zmywalne w kolorze białym i błękitnym: 150 zł.
 • Piekarnik z płytą: 1200 zł.
 • Okap: 200 zł.

Razem wyposażenie: 7880 zł (przy samodzielnym montażu i malowaniu).

remont małej kuchni

Remont portugalskiej kuchni z rustykalnym twistem

Jeśli nasze meble kuchenne są w dobrym stanie, możemy je tylko odświeżyć, np. pomalować na biało i lekko przetrzeć, aby wydawały się starsze. Dzięki zaoszczędzonej w ten sposób kwocie, będziemy mogli skusić się na płytki w stylu azulejos, które wyglądają jak małe dzieła sztuki i wprowadzają do wnętrza portugalski akcent. Zakładając, że pozostaniemy przy tych samych sprzętach AGD, co w poprzednim przykładzie aranżacji, za płytki w stylu portugalskim możemy zapłacić od 1200 do nawet 2000 zł. Musimy również doliczyć koszt renowacji mebli, jednak w porównaniu do nowego kompletu, są to raczej tzw. groszowe sprawy.

Ile kosztuje remont kuchni z meblami na wymiar?

Czasami zależy nam na oryginalnych rozwiązaniach lub po prostu posiadamy kuchnię o niestandardowych rozmiarach. W takim przypadku warto rozważyć zakup mebli do kuchni na wymiar. Co prawda jest to wyższy koszt niż w przypadku gotowych mebli, jednak możemy np. zrezygnować z ekspresu do kawy, granitowego zlewozmywaka lub dwudrzwiowej lodówki i zakupić tańszy, ale równie dobry sprzęt. Cena takiej kuchni jest zależna od wielu czynników, których nie da się określić bez zebrania wymiarów i poznania oczekiwań inwestora, jednak średni koszt to ok. 1200 zł/mb.

Mając do dyspozycji 10 tysięcy złotych na remont kuchni, możemy stworzyć piękne, oryginalne i niezwykle funkcjonalne wnętrze. Co więcej, wcale nie musimy wydawać całej kwoty. Jak odnowić kuchnię tanim kosztem? Wiele zależy od naszej kreatywności, chęci do pracy oraz umiejętności szukania promocyjnych cen. Decydując się na samodzielne prace remontowe w kuchni lub zakup końcówek serii np. płytek podłogowych, możemy podarować sobie bardzo wysoką jakość za względnie niewielkie pieniądze.


Inne artykuły w tej kategorii


 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

 • proste triki na wielkie zmiany
 • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
 • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności