Kanapa do salonu – jaką wybrać, by się wyróżnić? Zobacz 3 nietypowe sofy

Pokój dzienny to pomieszczenie, które ze względu na swoją funkcję powinno być zaaranżowane ze szczególną dbałością o szczegóły. Dotyczy to zarówno kwestii związanych z designem i stylem poszczególnych elementów wyposażenia, jak też ich odpowiedniego ustawienia i aspektów użytkowych mebli. Możemy postawić tutaj na dobrze znaną i sprawdzoną klasykę. Możemy także trochę poeksperymentować, na przykład w zakresie designu mebla wypoczynkowego, jaki wybierzemy.

salon w stylu skandynawskim z zieloną ścianą i szarym narożnikiem
Narożnik Modo (marka Sweet Sit) o nietypowym kształcie, z szerszą niż standardowa „jedynką długą”

Nietypowe sofy – typowe funkcje

W salonie spędzamy każdego dnia sporo czasu. Tutaj przyjmujemy gości, odpoczywamy po pracy, relaksujemy się z bliskimi, oglądamy w telewizji ulubione seriale. Czasem pokój dzienny zamienia się w sypialnię, szczególnie gdy mieszkanie ma mały metraż. W salonie może nie być meblościanki, półek na ścianach czy ogromnego stołu, bo ten może z powodzeniem zastąpić niewielka ława. To, czego jednak nie może zabraknąć, to wygodna sofa lub narożnik.

Mebel wypoczynkowy pełni rolę centrum salonu, nawet jeśli nie jest ustawiony na jego środku, tylko w jednym z rogów pokoju lub pod ścianą. Centrum, bo to na nim zasiadamy z rodziną, by wypoczywać, plotkować czy oglądać telewizję. Musi być więc wygodny, przytulny i odpowiednio dopasowany do potrzeb. Typowe funkcje, w jakie dobrze, by był wyposażony taki mebel, to funkcja spania (pozwalająca na przenocowanie gości) oraz pojemnik na pościel (by schować okazjonalnie wykorzystywaną kołdrę i poduszki).

A co z kształtem? Ten może być bardziej nowoczesny i przełamujący standard. Na przykład tak jak w narożniku Modo (marka Sweet Sit), w którym projektanci wprowadzili ciekawe rozwiązanie w postaci poszerzonej „jedynki długiej”, czyli tej głębszej części mebla. Siedzisko w tym przypadku ma aż 100 cm szerokości, dzięki czemu mogą na nim wypoczywać w pozycji półleżącej nawet dwie osoby.

wymiary szarego narożnika modo
Narożnik Modo (Sweet Sit) z poszerzoną „jedynką długą”

Co daje takie rozwiązanie? Prócz tego, że bryła narożnika nabiera niestandardowego kształtu, zwiększa się także komfort korzystania z mebla.

Szerzej znaczy wygodniej

Niewielkie mieszkania to najczęściej spore wyzwanie dla jego mieszkańców. Kluczowe jest w tym przypadku odpowiednie zaplanowanie przestrzeni i optymalne wykorzystanie każdego dostępnego centymetra. W takim przypadku wieloelementowe zestawy wypoczynkowe po prostu się nie mieszczą. Gdy nie ma wystarczającego miejsca, by sofę czy narożnik uzupełnić np. fotelami, warto sięgnąć po taki mebel, który zapewni odpowiednio dużo powierzchni do siedzenia, a jednocześnie będzie doskonale sprawdzać się jako miejsce do spania.

tradycyjny salon z miętową ścianą i szarym narożnikiem
Narożnik Ted (Sweet Sit) z poszerzoną „jedynką długą”

Także w takim przypadku doskonałym rozwiązaniem będzie narożnik, w którym tradycyjna forma zostanie przełamana przez poszerzenie „jedynki długiej”. Ta część mebla najczęściej ma szerokość równą głębokości siedziska. W przypadku narożnika Ted (marka Sweet Sit), została ona poszerzona aż do 100 cm. Dzięki temu zyskujemy więcej przestrzeni na wygodne ułożenie nóg i wspólny odpoczynek w pozycji półleżącej na przykład z partnerem lub dzieckiem.

szary narożnik ted marki sweetsit
Narożnik Ted (marka Sweet Sit) gwarantuje po rozłożeniu bardzo dużą powierzchnię spania

Dodatkową zaletą narożnika Ted jest bardzo wygodna i łatwa do rozkładania funkcja spania typu DL. Po jej rozłożeniu uzyskujemy bardzo szeroką, równą powierzchnię o wymiarze 144 x 220 cm. Daje ona komfort spania zbliżony do łóżka.

Sofa w stylu futon

Czasem zmiana niewielkiego elementu potrafi wpłynąć na ogólny odbiór całości. Wprowadzenie miękkiego „materacyka”, który wyścieła siedzisko i oparcie, uczyniło z klasycznej kanapy Snap (marka Sweet Sit) mebel nietuzinkowy, którego design łamie utarte standardy i emanuje przytulnością. „Materacyk” pełni tutaj zarówno rolę dekoracyjną, jak też podnosi komfort mebla. Dzięki niemu jest on jeszcze bardziej miękki i sprężysty, a po rozłożeniu – gwarantuje wygodną powierzchnię do spania.

jasny salon w stylu skandynawskim  z niebieską sofą na drewnianych nóżkach
Sofa i taboret Snap (marka Sweet Sit) wyścielone są miękkim „materacykiem”

W kolekcji Snap projektanci zaproponowali jeszcze jedno sprytne rozwiązanie. Dostawiając duży taboret do sofy otrzymujemy w prosty sposób wygodny, pełnowymiarowy narożnik. Można więc powiedzieć, że Snap do doskonały przykład kolekcji, w której 1 + 1 = 3. Taboret dodatkowo kryje w sobie jeszcze jedną, ukrytą na pierwszy rzut oka funkcję. Część siedziska może być podniesiona i ustawiona w jednej z dwóch pozycji, tworząc w ten sposób wygodny mini-fotel bez boków.

Klasycznie czy niestandardowo? Odpowiedź na to pytanie zależy od Ciebie. Czasem warto spojrzeć na aranżację wnętrza z nieco innej perspektywy. Każdy wybór będzie dobry, o ile będzie odpowiadać Twoim potrzebom.

Więcej sof i narożników do mniejszych mieszkań znajdziesz na www.SweetSit.pl >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Meble
Zobacz więcej artykułów w kategorii Meble
Komentarze