Weekendowe okazje! Stoliki do -60% ☕
Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Tynk dekoracyjny, czyli sposób na ponadczasową dekorację wnętrza. Co warto o nim wiedzieć?

Ściany nie zawsze muszą być gładkie i jednolite, czasami warto zdecydować się na rozwiązanie, które nada im niepowtarzalnego charakteru. Z pomocą nowoczesnych struktur stworzymy ciekawe i niepowtarzalne efekty aranżacyjne dopasowane do wystroju naszego domu lub mieszkania – takiej różnorodności faktur i wykończeń nie zapewni nam żaden inny materiał. Co warto wiedzieć o tynkach dekoracyjnych i na jaki produkt się zdecydować? Podpowiadamy!

Tynki dekoracyjne – najważniejsze informacje

Tynk dekoracyjny, nazywany również tynkiem ozdobnym czy strukturą to specjalna masa, która umożliwia tworzenie na powierzchni ściany wybranych wzorów i faktur. Przy ich pomocy możesz stworzyć abstrakcyjne wzory, tradycyjnego „baranka” lub modne efekty inspirowane materiałami takimi jak beton, kamień czy drewno. Innym sposobem na uzyskanie takich rezultatów jest użycie farb strukturalnych lub dekoracyjnych mas akrylowych. Nieskończone właściwości aranżacyjne to ogromny atut struktur – dzięki temu możemy idealnie dopasować wygląd ścian do charakteru wnętrza.

Jakie zalety mają struktury? Ze względu na grubość pomogą optycznie wyrównać nierówności ściany – jej powierzchnia nie musi więc być idealnie gładka. Zazwyczaj można kłaść je na wielu rodzajach podłoża: na cegle, betonie, tynkach cementowo-wapiennych, a także na płytach gipsowo-kartonowych, podłożach gipsowych i płytach drewnopochodnych. Takie podłoże wymaga takiego samego przygotowania, jak przed malowaniem czy układaniem tapet – ścianę należy oczyścić ze starych powłok, odkurzyć, a w razie potrzeby odtłuścić. Głębokie ubytki warto wypełnić masą szpachlową lub tynkiem podkładowym, a także pomalować farbą podkładową, by ujednolicić powierzchnię.

Struktura na ścianę – rodzaje

W zależności od konkretnego produkty, struktury mogą różnić się sposobem przygotowania podłoża, nakładania, a także właściwościami. Dlatego niezwykle ważne jest zapoznanie się z informacjami załączonymi na opakowaniu. Jakie są najpopularniejsze rodzaje tynków dekoracyjnych?

  • Drobnoziarnisty tynk mineralny

To tynk o drobnoziarnistej, delikatnej fakturze – jego struktura prezentuje się subtelnie i jest gładsza, niż ta wykonana z mas o grubym uziarnieniu. Wyprodukowany jest na bazie spoiwa wapiennego, które występuje w formie sypkiej. Suchy tynk należy przed użyciem zalać wodą w proporcji określonej przez producenta, a następnie wymieszać i pozostawić na czas oznaczony na opakowaniu produktu. Nakładając tego typu tynk, trzeba pamiętać, by łączenie kolejnych fragmentów dekorowanej powierzchni odbywało się „na mokro”.

  • Dekoracyjna farba strukturalna

Może to być farba na bazie akrylu, który pozwala uzyskać określoną strukturę, lub farba z dużą zawartością drobinek kwarcu, który tworzy ziarnistą warstwę na powierzchni ściany. Sposób użycia farby różni się w zależności od konkretnego produktu – niektóre są gotowe do użycia, inne należy zabarwić pigmentem barwiącym. Taka farba ma mniej zwartą konsystencję niż tynk mineralny, jest więc stosunkowo łatwa w modelowaniu pędzlem czy innymi narzędziami.

  • Dekoracyjna masa akrylowa

To drobnoziarnista masa na bazie akrylu, przy pomocy której można kształtować dowolne wzory, uzyskując różne efekty wzornicze. Taka masa – w zależności od produktu – może być gotowa do użycia, jak np. Magnat Style Marmur Klasyczny, lub wymagać dodania wybranego barwnika. Kolejne fragmenty należy łączyć „na mokro”, by uzyskać jednolity efekt.

BETON

BETON

TRAWERTYN

TRAWERTYN

MARMUR KLASYCZNY

MARMUR KLASYCZNY

PERGAMENO

PERGAMENO

5 pomysłów na ścianę z dekoracyjną strukturą

Różnorodne struktury goszczą w naszych domach od lat. To ponadczasowy sposób na dekorację każdego wnętrza. Prezentuje się bardzo efektownie, przyciąga spojrzenia, a przy tym jest trwały, wytrzymały i odporny na zabrudzenia. Dziś do wyboru mamy wiele produktów, a co za tym idzie – także faktur i wzorów, które mogą powstać na naszych ścianach. Oto 5 pomysłów na to, jaką strukturę wybrać:

1. Tynk dekoracyjny beton

tynk dekoracyjny imitujący beton w salonie

Beton to już stały bywalec nowoczesnych wnętrz. Jest obowiązkowym elementem aranżacji utrzymanych w stylu industrialnym, często pojawia się we wnętrzach nowoczesnych, czy urządzonych zgodnie z regułami minimalizmu. Uzyskanie efektu betonu może być bardzo proste – wystarczy wybrać odpowiedni produkt. W tej roli sprawdzi się np. drobnoziarnisty tynk mineralny Magnat Style Beton. Produkt ten pozwala na uzyskanie zróżnicowanych efektów – surowego betonu z klasycznymi przebarwieniami, stalowej formy, gładkiego lub litego betonu z charakterystycznymi wżerami i ubytkami. Co ciekawe, z jego pomocą stworzymy także dekorację, która będzie do złudzenia przypominać… drewno!

2. Tynk dekoracyjny o strukturze drewna (deska)

Efekt deskowania uzyskamy poprzez użycie stempla, który stworzy na betonowej powierzchni wzór „słoi drewna”. Takie „deski” mogą być ułożone pionowo lub poziomo, w zależności od tego, w jakim kierunku przeciągniemy stempel. Podczas przeciągania stempla należy wykonywać nadgarstkiem krótkie ruchy góra-dół – dla uzyskania efektu nieregularnych rysunków drewna. Taka betonowa deska może stać się wspaniałym uzupełnieniem aranżacji w stylu skandynawskim, które przecież uwielbiają zarówno drewno, jak i subtelne szarości.

Jak uzyskać różne efekty z pomocą tynku dekoracyjnego? O tym w filmie poniżej:

3. Tynk dekoracyjny trawertyn

Urządzając wnętrza, coraz częściej szukamy inspiracji w świecie natury. Jednym ze sposobów na stworzenie takiego klimatu we wnętrzu jest zaaranżowanie ściany na wzór kamienia – trawertynu. To skała wapienna składająca się głównie z kalcytu i aragonitu. Ma jasny kolor oraz widoczne, ciemniejsze uwarstwienia. Jak stworzyć taki efekt na ścianie? Można sięgnąć po drobnoziarnisty tynk mineralny Magnat Style Trawertyn, który pomoże nam odwzorować ciekawe wzory. Tak udekorowana ściana sprawdzi się doskonale we wnętrzach klasycznych i tradycyjnych, a także tych urządzonych zgodnie z duchem „eko”.

błyszczący tynk dekoracyjny na ścianie w kuchni

4. Tynk dekoracyjny z brokatem

Jeśli marzy nam się ściana pokryta delikatnie połyskującą strukturą, mamy różne opcje wykonania. Możemy pokryć ścianę tynkiem strukturalnym, a następnie pomalować ją lakierem zawierającym delikatne drobinki brokatu, albo użyć gotowego produktu – np. dekoracyjnych farb strukturalnych Magnat Style: Perla Sabbia, Metallici czy Stiuk Perłowy, które nadadzą ścianom subtelny połysk. Tak pomalowane ściany będą wspaniałym uzupełnieniem wnętrz urządzonych w stylu glamour, klasycznym, a nawet nowoczesnym – w zależności od tego, jakie wybierzemy meble i dodatki.

PERLA SABBIA (ZŁOTO)

PERLA SABBIA (ZŁOTO)

PERLA SABBIA (SREBRO)

PERLA SABBIA (SREBRO)

METALLICI

METALLICI

STIUK PERŁOWY

STIUK PERŁOWY

5. Tynk dekoracyjny o strukturze papieru

Ściana pokryta strukturą dekoracyjnego pergaminu prezentuje się naprawdę efektownie! Odnajdzie się w eleganckich wnętrzach urządzonych zgodnie z zasadami stylu klasycznego, może stać się elementem wystroju rustykalnego, kolonialnego lub – w odpowiedniej aranżacji – industrialnego. By uzyskać taki efekt, możemy użyć papieru dekoracyjnego oraz farby klejowej o tej samej nazwie. Taki zestaw pozwoli nam wyczarować naprawdę piękną dekorację ścian.

Struktura może stać się ponadczasową dekoracją każdego wnętrza. Różnorodność faktur i efektów to gwarancja swobody wyboru i otrzymania wyjątkowych efektów ozdobnych, pasujących do wybranego stylu aranżacji. Ostateczny rezultat zależy od wybranego produktu, sposobu nanoszenia, a także użytych narzędzi. Jedno jest jednak pewne – tak udekorowane ściany z pewnością będą prezentowały się fenomenalnie!


Artykuł powstał we współpracy z marką Magnat.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności