Jak oszczędzić na budowie? 7 praktycznych porad

Tworzenie kosztorysu inwestorskiego to jeden z pierwszych kroków podejmowanych przez osoby planujące budowę domu. Według portalu kalkulatorybudowlane.pl średnia wartość remontu jest o 15% wyższa od wstępnych założeń. Przygotowaliśmy 7 porad, które pozwolą na spore oszczędności.

parterowy dom w stylu tradycyjnym

1. Zaplanuj mądrze

Nie bez przyczyny utarło się powiedzenie, że pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi na sprzedaż, a trzeci dla siebie. Inwestor, który rozpoczyna takie przedsięwzięcie, zmaga się z wieloma wyzwaniami, dlatego warto na etapie planów rozważyć i stworzyć różne scenariusze. Nie wszystkie bowiem decyzje są zależne od nas. Zdarza się, że inwestorzy wyceniają prace na podstawie np. rozmów ze znajomymi, rodziną. W branży budowlanej stawki dynamicznie się zmieniają.

domowe biuro w stylu eklektycznym

2. Zdobądź wiedzę

Inwestor XXI wieku ma przewagę w postaci ogromu contentu w internecie, wcześniej bazowało się głównie na informacjach z okrojonej prasy branżowej. Dziś merytorycznej wiedzy nie brakuje – każdy duży portal branżowy dzieli się merytorycznymi wskazówkami, poradami ekspertów, coraz częściej robią to również producenci komponentów budowlanych. Dobrym przykładem może być nowy cykl materiałów, które stworzyła marka KRISHOME na swoim kanale na Youtube’ie. W krótkich, merytorycznych wideo Akademia Eksperta wyjaśnia, jak dobierać odpowiednio stolarkę otworową, przygotować budowę do montażu czy na późniejszym etapie dbać o żywotność okien, bram, drzwi czy żaluzji i rolet.

3. Wybierz system dostosowany do Twoich możliwości

Zdobycie wiedzy, przygotowanie planów powinno być powiązane z jedną z pierwszych, najważniejszych decyzji, przed jakimi staje inwestor: w jakim systemie budować swój dom.

Szacuje się, że budowa systemem gospodarczym pozwala na oszczędności rzędu 10-20%, wówczas to inwestor wykonuje część pracy samodzielnie. Ta metoda pozwala również na dostosowanie tempa prac do możliwości finansowych, a jej zwolenników w Polsce nie brakuje - wciąż wielu amatorów budowlanych z powodzeniem stawia swoje przyszłe domy.

Najwygodniejsze rozwiązanie to oczywiście wynajęcie jednego wykonawcy, który odda inwestycję pod klucz, tu jednak należy się liczyć z tym, że takie rozwiązanie generuje również najwyższe koszty. Wyzwaniem bywa też znalezienie sprawdzonego wykonawcy, któremu powierzymy tak ważny projekt. Przewaga tego rozwiązania polega też na tym, że w razie jakichkolwiek problemów – pomocy szukamy u jednej firmy. To zdecydowana oszczędność czasu.

- Nasz dom budowaliśmy systemem gospodarczym. Ekipa murarzy postawiła ściany, dekarz zrobił dach, natomiast większość prac wykonaliśmy już samodzielnie. Sami ociepliliśmy nasz dom, zrobiliśmy zabudowę kominka, położyliśmy płyty GK na poddaszu, wylaliśmy tarasy. Sami zrealizowaliśmy całą wykończeniówkę – satysfakcja z takiej pracy jest ogromna! Warto pamiętać, że własna praca to także spora oszczędność. Wykonując te prace samodzielnie zaoszczędziliśmy około 40 tys. zł. Dodam tylko, że żadne z nas nie zna się na budowlance, działaliśmy na podstawie wskazówek znajomych i własnych obserwacji. W trakcie budowy domu założyliśmy bloga, aby pokazać, że można samodzielnie wykonać część prac. W budowie systemem gospodarczym nie chodzi tylko o oszczędność finansową, wiele rzeczy jesteśmy w stanie zrobić nawet dokładniej niż ekipa. Tak było z naszymi płytkami w łazienkach. Położone przez nas wyglądają lepiej niż te, które dwa lata wcześniej kładła ekipa w domu, przy którego budowie braliśmy udział. Po trzech latach mieszkania u siebie w domu postawiliśmy z mężem nasz budynek gospodarczy o powierzchni 35m2. Wszystko poza montażem bramy, który chcieliśmy zlecić profesjonalistom, zrobiliśmy samodzielnie. Sami postawiliśmy ściany, ociepliliśmy budynek, położyliśmy tynk, wykonaliśmy pokrycie dachu, zrobiliśmy opaskę z płyt betonowych. Dzięki temu budynek powstał za 22 tys. zł. Gdy na niego patrzymy, czujemy wielką satysfakcję z własnoręcznie wykonanej pracy – powiedziała Monika Wereda z bloga usiebiewdomu.com

salon w stylu skandynawskim
Budujesz dom? Zobacz więcej porad od Krispol >>

4. Sprawdź fachowców

Poszukiwanie dobrych fachowców to również jedno z największych wyzwań inwestorów. Tu nieoceniona jest pomoc znajomych i tzw. „marketing szeptany”, czyli poszukiwanie sprawdzonych ekip z polecenia. Wybór dobrej jakości okien, drzwi czy bramy garażowej to dopiero połowa sukcesu – tu bardzo istotne są kompetencje monterów, którzy będą produkt instalować na terenie budowy.

5. Umowa gwarancją bezpieczeństwa

Newralgicznym punktem bywają również umowy z wykonawcami. To bardzo istotna część i zabezpieczenie dla inwestora, które pozwoli mu „spać spokojnie”. Nawet jeżeli część prac powierzana jest zaprzyjaźnionym firmom, konieczność spisania warunków jest interesem właściciela budowy. Unikniemy wówczas nieporozumień, posiadamy potwierdzenie w przypadku reklamacji, dodatkowo mamy gwarancję, że któregoś dnia nasza „pewna ekipa” nie zniknie bez słowa, a wbrew pozorom, to niestety wciąż częsta sytuacja na polskich budowach.

6. Czas na zakupy

Sprawdzonym sposobem na oszczędność jest samodzielny zakup materiałów budowlanych. Zdarza się, że ekipy posiadają stałe współprace z danymi podwykonawcami i zapewniają nas o preferencyjnych warunkach, warto jednak sprawdzić ten temat samodzielnie i porównać różne opcje. – Poszukiwanie podzespołów bywa uciążliwe i czasochłonne, ale naprawdę opłacalne. Szacuję, że tym systemem udało mi się zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych podczas budowy domu – mówi Przemysław Kłosowski, młody inwestor, który właśnie finalizuje swoją pierwszą budowę.

7. Negocjuj ceny

Ostatnią poradą, wcale nie tak oczywistą, jak się wydaje, jest negocjowanie cen. Chociaż negocjowanie dla wielu inwestorów jest wyjściem ze strefy komfortu, warto się przełamać i zawsze zapytać czy jest taka możliwość. Małe sumy zliczone pod koniec budowy, niejednokrotnie okazują się pięciocyfrowymi kwotami.

sypialnia z dużym oknem

Budowa domu to jedna z najtrudniejszych i najważniejszych decyzji w życiu wielu inwestorów. Aby uniknąć stresu i cieszyć się wymarzoną oazą spokoju, warto dokonywać mądrych wyborów.

>> KRISPOL <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze