Szezlong – mebel, który sprawdzi się w każdym salonie

Niegdyś ogromnie popularny, później nieco zapomniany, szezlong zwany także leżanką wraca coraz bardziej triumfalnie do łask, coraz częściej pojawiając się jako dodatkowy mebel wypoczynkowy w salonie. Jego rodowód jest niezwykle długi i sięga siedemnastego wieku. Bywalcy arystokratycznych, francuskich i angielskich salonów spędzali na nim długie godziny leniuchując, plotkując czy kontemplując muzykę. Można więc powiedzieć, że rodowód tego mebla jest niezwykle arystokratyczny.

Szezlong Lord – marka Gala Collezione, linia ENJOY
Szezlong Lord – marka Gala Collezione, linia ENJOY

Krótka historia szezlonga, czyli ulubionego mebla arystokratów

Szezlong – w latach swojej największej popularności – był synonimem bogactwa, klasy, elegancji i luksusu, na który mogli pozwolić sobie najbogatsi. Bogato zdobiony, z dekoracyjnymi rzeźbieniami, na finezyjnie dekorowanych nóżkach, wyścielony atłasem, aksamitem lub inną bogato zdobioną tkaniną, często przybierał wymyślne kształty, inspirowane naturą lub egzotyką. Miał swoje honorowe miejsce nie tylko na arystokratycznych dworach. To na nim siedziały portretowane damy na słynnych obrazach takich znanych twórców jak Francisco Goya, Euard Manet czy Jacues-Louis David.

Ze względu na swój kształt, szezlong stał się później meblem chętnie wybieranym przez rozmaitych terapeutów i psychiatrów do swoich gabinetów. Upodobał go sobie m.in. doktor Zygmunt Freud – twórca psychoanalizy. Na leżance siedzieli jego pacjenci, wyrzucający z siebie traumatyczne przeżycia i snujący emocjonalne opowieści o swoim życiu i problemach. To na szezlongu pacjenci poddawani byli seansom hipnozy.

Szezlong Bibbi – marka Gala Collezione, linia ENJOY
Szezlong Bibbi – marka Gala Collezione, linia ENJOY

Nowoczesny szezlong – ozdoba współczesnych wnętrz

Dziś szezlong traktowany jest jako niezwykle komfortowy mebel, który doskonale uzupełnia strefę wypoczynkową w pokoju dziennym. Projektanci mebli nadają mu niezwykle zróżnicowany wygląd, który może nawiązywać do pierwotnych, arystokratycznych korzeni, ale też być inspirowany nowoczesnym, minimalistycznym designem, niezwykle modnym w ostatnich sezonach.

Pojawiają się więc leżanki o łukowato wygiętej konstrukcji, których płynna, subtelna linia podkreśla ich wizualną lekkość i elegancję. Są szezlongi o niezwykle futurystyczne linii, które bardziej kształtem przypominają fotele rodem ze statków kosmicznych, niż meble królujące niegdyś na arystokratycznych dworach. Są także szezlongi, które harmonijnie łączą w sobie cechy charakterystyczne dla różnych styli, np. angielskiego czy skandynawskiego, tworząc elegancką, wytworną bryłę, która urozmaica w niezwykle efektowny sposób całą aranżację salonu.

Szezlong Orio wyróżnia się futurystycznym kształtem – marka Gala Collezione, lina ENJOY
Szezlong Orio wyróżnia się futurystycznym kształtem – marka Gala Collezione, lina ENJOY

Kształt i design szezlongów jest niezwykle różnorodny, co pozwala na dopasowanie mebla do charakteru wnętrza we własnym domu. Dziś co prawda nie są zdobione ornamentami w kształcie roślin czy zwierząt i nie są obijane wielobarwnym atłasem lub tkaninami tkanymi złotymi nićmi, ale też inne są oczekiwania i trendy w zakresie wzornictwa. Współczesne wzornictwo odpowiada na potrzeby współczesnych użytkowników. Producenci dbają o to, by kształt szezlongów wpisywał się w aktualne trendy wnętrzarskie, a komfort mebla zapewniał przyjemny wypoczynek w pozycji półleżącej.

Szezlong Lord – marka Gala Collezione, lina ENJOY
Szezlong Lord – marka Gala Collezione, lina ENJOY

Szezlong wyglądający jak fotel z wydłużonym siedziskiem, pełni rolę dodatkowego siedziska, a jednocześnie – zdobi i urozmaica przestrzeń. Doskonale sprawdzi się jako mebel do oglądania telewizji lub element aranżacji kącika czytelniczego. Chętnie jest wybierany zarówno do salonu, jak też jako dodatkowe wyposażenie sypialni, a nawet domowego gabinetu. Ze względu na swój kształt, gwarantuje miejsce do krótkiego, regenerującego odpoczynku w trakcie pracy. Bez względu na to, w jakim stylu zaaranżowane jest wnętrze, szezlong znajdzie w nim swoje miejsce, wprowadzając akcent luksusu i komfortu.

Więcej szezlongów zobaczysz na www.GalaMeble.com >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Meble
Zobacz więcej artykułów w kategorii Meble
Komentarze