Okna dachowe sposobem na komfort na poddaszu! Jakie rozwiązania wybrać i co warto wiedzieć przed montażem?

Poddasze to przestrzeń, którą coraz częściej zamieniamy na przytulną sypialnię albo prywatny pokój kąpielowy oddalony od pozostałej części mieszkania. By jednak w pełni korzystać z możliwości, jakie daje pomieszczenie ze skosami, należy zadbać o właściwe doświetlenie. Odpowiednia ilość promieni słonecznych nie tylko wykreuje kameralny nastrój, lecz także stanie się kluczowym elementem dla bilansu energetycznego budynku i przełoży się na komfort jego użytkowania. Istotne z punktu widzenia inwestora będą więc dobór, rozmieszczenie oraz montaż okien dachowych. Co warto wiedzieć i jak uniknąć błędów?

Jak rozmieścić okna dachowe?

Okna na poddaszu doświetlą ciemne zakamarki, będą odpowiadać za prawidłową wentylację i dopływ świeżego powietrza. Naczelną zasadą, jeśli chodzi o ich rozmieszczenie, jest to, że powierzchnia przeszkleń powinna stanowić minimum 1/8 powierzchni podłogi, a więc im większym metrażem dysponujemy, tym więcej okien powinniśmy zamontować, by optymalnie oświetlić przestrzeń i stworzyć odpowiednie warunki do pracy, nauki czy relaksu. Ilość, wielkość oraz wysokość montażu okien warto też skonfrontować z warunkami danego pomieszczenia, a więc orientacją pokoju względem stron świata czy kątem nachylenia dachu.

Główne zasady rozmieszczenia okien dachowych:

• Powierzchnia przeszkleń powinna stanowić minimum 1/8 powierzchni podłogi,

• Kilka mniejszych okien równomiernie rozmieszczonych na dachu gwarantuje więcej światła niż jedno duże okno o tej samej powierzchni,

• Więcej światła i ciepła zapewniają okna instalowane po południowej stronie dachu,

• Aby zapewnić najlepszą dystrybucję światła, dobrze jest zamontować okna po dwóch stronach dachu. Takie rozlokowanie będzie też sprzyjać prawidłowej wentylacji. Jeśli to jednak niemożliwe, okno usytuujmy w centralnym miejscu.

• Im mniejszy spadek dachu, tym okno powinno być dłuższe.

Jakie okna sprawdzą się w pokoju dziecka, a jakie w kuchni?

W łazience i kuchni, czyli miejscach narażonych na częsty kontakt z wodą i wyższymi temperaturami najlepiej sprawdzą się drewniano-poliuretanowe okna VELUX GLU, które dzięki gładkiej powierzchni naroży oraz powłoce poliuretanowej, stanowią znakomitą ochronę przed wnikaniem wilgoci, kurzu czy brudu. Nie wymagają konserwacji, a dzięki specjalnej konstrukcji profili ThermoTechnology™ zapewniają wysokie parametry izolacyjne. Funkcjonalnym rozwiązaniem będą również nawiewniki, w które wyposażone są okna dachowe VELUX. Zapewniają świeże powietrze, nawet wtedy, gdy okno jest zamknięte.

W sypialni albo pokoju dziecka ważna będzie możliwość wyciszenia pomieszczenia, co zagwarantuje spokojny sen czy efektywną naukę niezakłóconą hałasami z zewnątrz. W oknach dachowych VELUX zadanie to spełniają m.in. uszczelki zapewniające wyższą dźwiękochłonność (m.in. w oknach VELUX GLL) czy pakiet wyciszania deszczu, który redukuje jego pogłos aż o 7 Rw dB (m.in. w oknach VELUX GGL i GGU, modelach klapowo-obrotowych GPL i GPU oraz modelach sterowanych elektrycznie VELUX INTEGRA®). Dzięki temu okna VELUX stanowią dodatkową izolację akustyczną, stając się skuteczną barierą tłumiącą nie tylko odgłosy kapryśnej aury, lecz także zgiełki ruchliwej ulicy.

Niezależnie jednak od przeznaczenia pokoju, ważnym parametrem, który pozwoli wybrać idealne okno dachowe, jest współczynnik przenikania ciepła, określany symbolem Uw (normą dla okien połaciowych jest Uw równy 1,3 W/m2). Im jego wartość będzie niższa, tym lepiej zabezpieczymy poddasze przed utratą ciepła, a równocześnie też zmniejszymy opłaty za ogrzewanie oraz zadbamy o ekologię. Wybierajmy więc okna energooszczędne, które dzisiaj są dostępne w korzystnych cenach np. trzyszybowe okna dachowe VELUX z linii Standard Plus, które mają współczynnik przenikalności cieplnej Uw = 1,1 (W/m2K). Ich pakiet szybowy składa się z trzech tafli szkła i dwóch komór wypełnionych argonem. Okna zostały wyposażone w dodatkową uszczelkę, która jeszcze lepiej chroni przed chłodem i stratami ciepła, a także zapewnia wyższą dźwiękochłonność.

Okna występują w dwóch rodzajach wykończenia – okno VELUX GLL to naturalna sosna, które nadaje wnętrzom przytulności. Okno VELUX GLU wykonane jest z drewna pokrytego poliuretanem i ma biały kolor, dzięki czemu pasuje do nowoczesnych stylizacji. Jest także odporne na wodę, więc doskonale sprawdzi się w łazience i kuchni.

Jaki sposób otwierania okna wybrać?

Sposób otwierania okna także nie jest bez znaczenia. Wpłynie na codzienny komfort i możliwości wyposażenia wnętrza. Największą popularnością, zwłaszcza w przestrzeni poddasza, cieszą się okna obrotowe, które można obracać o 180°, co pozwala na bezpieczne mycie szyby, bez konieczności wychylania się poza krawędź. Mogą być otwierane za pomocą uchwyty w górnej części skrzydła lub klamki na dole.

Jeśli dolna krawędź okna ma znajdować się na wysokości ścianki kolankowej od 80 cm do 130 cm, egzamin zdadzą modele z górnym otwieraniem. Bez problemu ustawimy pod nimi meble, nie ograniczając możliwości otwierania skrzydła. Propozycje te będą też odpowiednie w pokoju dziecka, bo ulokowany wysoko uchwyt nie wzbudzi ciekawości malucha, więc nie otworzy on okna bez wiedzy rodziców. Z kolei klamka na dole będzie korzystną alternatywą przy wysokiej ściance kolankowej (od 130 cm do 150 cm od podłogi). Dzięki temu zdecydowanie łatwiej po nią sięgniemy, by wpuścić do wnętrza trochę świeżego powietrza.

Okna dachowe a wysokość ścianki kolankowej:

• Okna dachowe z górnym otwieraniem sprawdzą się wtedy, gdy dolna krawędź okna ma znaleźć się na wysokości od 80 cm do 130 cm od podłogi,

• Okna dachowe z dolnym otwieraniem to dobre rozwiązania, gdy dolna krawędź okna znajduje się na wysokości 130 cm do 150 cm od podłogi.

W ofercie firmy VELUX znajdują się także okna klapowo-obrotowe, które można uchylić aż do kąta 45 stopni lub bezstopniowo zatrzymać w dowolnej pozycji. Z łatwością można je również umyć i obrócić o 180 stopni. VELUX oferuje także okna wyłazowe (służące najczęściej jako włazy dachowe) i kolankowe, które można łączyć z oknami dachowym, zapewniając w ten sposób atrakcyjne przedłużenie okien w pionie i lepszy widok. Ciekawymi rozwiązaniami są też okna balkonowe, które po otwarciu tworzą wyjście na zbudowany wcześniej taras, a także balkony dachowe, czyli okna, które po otwarciu przekształcają się w niewielki balkon – jego górną część można uchylić do kąta 45 stopni i zatrzymać w dowolnej pozycji, zaś dolna część ma wbudowane wysuwne barierki.

Do najbardziej funkcjonalnych oraz innowacyjnych rozwiązań zaliczane są warianty otwierane elektrycznie lub solarnie, które można wyposażyć w system VELUX Active. Umożliwia on automatyczne wietrzenie pomieszczeń, otwieranie i zamykanie okien i rolet, sterowanych elektrycznie lub solarnie, za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie VELUX ACTIVE with NETATMO. System działa w oparciu o dane wewnętrzne - pochodzące z czujników zainstalowanych w domu i zewnętrzne – pobierane ze stacji pogodowych. Czujniki nieustannie monitorują poziom temperatury, wilgotności i stężenia CO2. Gdy wykryją, że w domu jest np. zbyt wilgotno automatycznie otworzą okna, by przewietrzyć pomieszczenie lub opuszczą markizy, gdy otrzymają informacje ze stacji pogodowej o zbliżającej się fali upałów. System pozwala także na tworzenie dowolnych programów, dopasowanych do naszego stylu życia np. wietrzenie wnętrz o określonej godzinie, odsłanianie rolet o poranku, a zasłanianie o świcie. System jest kompatybilny z oprogramowaniem iOS i aplikacją Apple HomeKit, Android oraz innymi urządzeniami Netatmo oraz io-homecontrol®.

Czy warto inwestować w markizy zewnętrzne?

W lecie na poddaszu bardzo ważna jest ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrza, które powoduje dyskomfort oraz ogranicza wygodę korzystania z przytulnej przestrzeni. Dlatego też razem z montażem odpowiednich okien dachowych warto pomyśleć o instalacji markiz zewnętrznych, które zatrzymują nawet 76% ciepła, zanim przedostanie się ono do pomieszczenia, a jednocześnie nie zaciemniają wnętrza i nie ograniczają widoku rozpościerającego się za oknem. W czasie upalnego lata produkty tego typu staną się zdecydowanie zdrowszą i tańszą alternatywą dla klimatyzacji i innych mechanicznych sposobów schładzania wnętrza. Warto więc je wybrać, by w pełni korzystać z uroków mieszkania na poddaszu.

Zalety siatkowanej markizy zewnętrznej VELUX:

• Absorpcja promieni słonecznych nawet o 76%,

• Ochrona przed nagrzewaniem pomieszczenia,

• Łatwy montaż i obsługa (w ofercie VELUX markizy dostępne są w trzech wariantach manualnym (MHL), elektrycznym (MML) lub zasilanym baterią słoneczną (MSL)),

• To zdrowsza alternatywa dla mechanicznych sposobów schładzania pomieszczenia,

• Dyskretny design, który nie ingeruje w charakter aranżacji.

Markizy zewnętrzne dobrze jest połączyć z roletami wewnętrznymi VELUX. Wpłynie to na komfort użytkowania przestrzeni. Warianty dekoracyjne, zaciemniające lub plisowane, dzięki możliwości regulacji rozproszenia promieni słonecznych pozwolą manipulować nastrojem aranżacji, tworząc spektakularny teatr świateł i cieni.

Jak poprawnie zamontować okna dachowe?

Nawet najlepsze okna nie ochronią domu przed stratami ciepła, jeśli będą źle zamontowane. Dobry i ciepły montaż jest kluczowy, gdyż to od niego zależy, czy okno będzie szczelnie połączone z dachem i odpowiednio ocieplone. Jeśli chcemy mieć pewność, że okno dachowe zostanie poprawnie zainstalowane, zadbajmy o wysokiej jakości, kompleksowy system montażu: kołnierz uszczelniający, dopasowany do rodzaju pokrycia dachowego oraz produkty izolacyjne, które umożliwią wykonanie tzw. ciepłego i szczelnego montażu. Dla pewności procesu instalacji warto korzystać z gotowych rozwiązań izolacyjnych np. systemu ciepłego montażu VELUX BDX, które zapewniają szczelne połączenie okna z dachem i ochronę przed stratami ciepła. System VELUX BDX składa się z trzech elementów, które są montowane podczas instalacji okna. Zapewniają dodatkowe ocieplenie zewnętrznej powierzchni okna, szczelność przed wilgocią i wiatrem oraz ochronę przed wilgocią, które może pojawić się pod pokryciem dachowym.

Dowiedz się więcej o ciepłym montażu >>

Dlaczego ciepły montaż to dobry wybór?

• gwarancja energooszczędności i bardziej zaawansowanej izolacji okien niż w przypadku tradycyjnej instalacji

• efektywna ochrona przed stratami ciepła

• ochrona przed wilgocią i wiatrem

• gwarancja poprawnego montażu

• dodatkowe 10 lat gwarancji na okna zamontowane z ramą izolacyjną BDX – to razem 20 lat gwarancji na całe okno VELUX.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając okna dachowe?

Wybór okien dachowych nie może być dziełem przypadku. Przed zakupem warto poświęcić czas na zapoznanie się z ofertą rynku, a także porównanie rozwiązań pod kątem energooszczędności i innych parametrów użytkowych. Kierujmy się jakością wykonania, funkcjonalnością systemów, a także szukajmy aktualnych promocji, np.: promocyjny Pakiet Komfort od firmy VELUX: energooszczędne okno trzyszybowe VELUX z linii Standard Plus wraz z markizą przeciwsłoneczną, z wliczonym w cenę systemem ciepłego montażu BDX*. Dodatkowo, po zarejestrowaniu zakupu na stronie velux.pl, gwarancja na okno zostanie przedłużona o 10 lat (łącznie będzie to więc 20 lat). Promocja potrwa do końca października, szczegóły na stronie: www.velux.pl/pelnykomfort

*cena detaliczna pakietu została pomniejszona o równowartość produktu BDX.

Sprawdź promocję VELUX – W Pakiecie komfort na Lata >>

Wybór odpowiednich okien dachowych oraz ich prawidłowy montaż to krok do zwiększonego komfortu przez cały rok i sposób na więcej gotówki w portfelu. Żeby cieszyć się z funkcjonalnego poddasza, warto zainwestować w innowacyjne systemy ciepłego montażu BDX – marki VELUX – oraz wysokiej jakości rozwiązania z oferty producenta. Dzięki temu mostki termiczne, wakacyjne upały, deszcz stukający o szybę i zimowa zawierucha nie będą straszne.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze