Okna dachowe – jakie wybrać? 7 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem

Zakup okien dachowych to jeden z najważniejszych etapów projektowania lub remontowania domu. Mają one niemały wpływ na funkcjonalność i komfort mieszkania w pomieszczeniach umiejscowionych w najwyższych partiach budynku. Wspólnie z marką VELUX, będącą przodującym producentem okien, podpowiadamy o czym warto wiedzieć przed ich zakupem.

okna na poddasze, okna dachowe

1. Wielkość przeszkleń w pokoju ma ogromne znaczenie

Decyzja o wyborze konkretnych modeli okien na poddasze oraz plan ich rozmieszczenia w pomieszczeniu powinny pojawić się w naszych głowach jeszcze na etapie projektowania domu. Jest to bardzo ważne dla zachowania bilansu energetycznego całego budynku oraz optymalnej dystrybucji światła dziennego i przepływu świeżego powietrza w pomieszczeniach. Lokalizacja, liczba, rozmiar i wysokość montażu okien ma więc niemałe znaczenie dla funkcjonalności całego mieszkania.

okna dachowe

Przede wszystkim, zgodnie z przepisami: powierzchnia szyb w pokoju powinna stanowić nie mniej niż ⅛ powierzchni jego podłogi. Większa liczba mniejszych okien równomiernie rozłożona na dachu lepiej doświetli wnętrze niż jedno o tej samej powierzchni przeszklenia. Możemy zdecydować się okna montowane zestawach obok siebie w pionie lub poziomie. Pozwoli to na spełnienie wymogów prawnych, a przy tym zapewni odpowiednią ilość światła słonecznego.

Jeśli chcemy cieszyć jasnymi przestrzeniami, możemy zdecydować się więc na różne zestawy okien dachowych, a także połączyć je – w zależności od konstrukcji dachu – z dodatkowymi elementami doświetlającymi czy oknami kolankowymi. Możemy zastosować również lukarnę dachową, która stanowi innowacyjną alternatywę dla tradycyjnej lukarny, dostarczając jeszcze więcej światła. Takie rozwiązanie umożliwia montaż dowolnych okien dachowych w zestawach (4 lub 6) i wygląda bardzo efektownie.

okna dachowe, zestaw kombi

2. Okna energooszczędne pozwalają na oszczędność pieniędzy

To, jak okna połaciowe są rozmieszczone, ma też wpływ na ogrzewanie całego domu, a co za tym idzie – również oszczędność finansową. Pomagają one bowiem w wykorzystaniu energii słonecznej, a najwięcej ciepła zapewnią te skierowane na stronę południową. Jednak niezależnie od tego, jak rozmieszczone są okna, najlepiej postawić na modele energooszczędne z pakietami 3-szybowymi. Dlaczego? Pamiętajmy, że wiele ciepła ucieka właśnie przez okna. Dodatkowa uszczelka oraz innowacyjna konstrukcja ThermoTechnology™, zastosowana w oknach 3-szybowych VELUX, pozwalają łatwiej utrzymać ciepło w domu, co w praktyce przekłada się na doskonałe parametry izolacyjne i... niższe rachunki za energię.

3. Okna na poddasze w mniej typowej odsłonie

Okna na poddasze kojarzą się przede wszystkim z klasycznymi oknami dachowymi. Tymczasem na coraz większej popularności zyskują również inne rozwiązania, stanowiące dopełnienie modeli połaciowych. Są to przede wszystkim okna kolankowe i okna balkonowe, zaprojektowane specjalnie z myślą o pomieszczeniach w najwyższej części domu. Ich szyby pokrywają nie tylko skosy spadzistego dachu, ale również prostopadłe do niego ściany. Takie modele optycznie powiększają przestrzeń pomieszczeń na poddaszu oraz zapewniają większą ilość światła i bezpośredni kontakt ze światem zewnętrznym. Są też bardzo stylowym elementem architektonicznym, który wpływa na wygląd całej aranżacji wnętrza.

4. Materiał, z jakiego zbudowane jest okno, powinien być dobrany do funkcji pomieszczenia

Wybierając okno dachowe warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostało ono wykonane. Najtrwalszym i najbardziej odpornym na zmienne warunki atmosferyczne tworzywem jest drewno. Drewniane okna są też niezwykle eleganckie i stylowe. Sprawdzą się one w salonach i w sypialniach.

Do łazienek i kuchni, gdzie materiał okien musi być bardziej odporny na wilgoć, lepiej stawiać na okna drewniano-poliuretanowe. Są one pokryte grubą, jednolitą powłoką z poliuretanu, która sprawia, że nie chłoną wody. Chroni je to więc od zniszczenia, a także pokrycia się grzybem czy pleśnią.

okno do łazienki, okno dachowe

5. Okna to również element ozdobny

Podczas projektowania nowego domu lub remontu starego, często zapominamy o tym, że okna będą stanowić element całego wystroju pomieszczeń. Ich wygląd, a więc przede wszystkim kolor, powinien być więc dopasowany do potencjalnej aranżacji wnętrz. Do tych urządzonych w stylu rustykalnym, skandynawskim lub prowansalskim lepiej wybierać okna drewniane w naturalnej kolorystyce. Świetnie wkomponują się one w sielski wystrój pokoju. Natomiast w pomieszczeniach, gdzie dominować będą chłodniejsze barwy lub modny minimalizm, lepiej sprawdzą się okna drewniano-poliuretanowe w uniwersalnym białym kolorze.

Oczywiście okna to zakup na wiele lat. Wystrój pomieszczeń, w których się znajdują, może więc cyklicznie ulegać zmianom. Z tego powodu najlepiej więc postawić na okna wykonane z materiałów o uniwersalnej barwie, np. z drewna sosnowego.

okna sufitowe, okna dachowe

6. Okna dachowe różnią się od siebie sposobem otwierania

Dobierając okna na poddasze, musimy zastanowić się, jaki sposób ich otwierania, zapewni nam największy komfort w ich użytkowaniu. Najpopularniejszym wariantem są okna dachowe z osią obrotu umieszczoną w środku. Umożliwiają one swobodne otwieranie i ustawienie otwartego skrzydła w dowolnej pozycji.

Możemy zdecydować się na okna obrotowe lub klapowo-obrotowe, nazywane też klapowymi. Okna obrotowe można podzielić na dwie różne grupy: modele z klamką u góry oraz te z uchwytem w dolnej części skrzydła. Otwieranie górne sprawdzi się głównie tam, ściana kolankowa jest niższa niż 130 cm, a więc szyba została zamontowana bardzo nisko. Dolne otwieranie zaś to rozwiązanie lepsze dla wyżej umiejscowionych okien, nad ścianami kolankowymi ponad 130 cm.

Okna klapowo-obrotowe mają podwójny system otwierania: z pomocą klamki można unieść je na górnych zawiasach nawet do kąta 45° i zatrzymać w dowolnej pozycji lub otworzyć je obrotowo o 180° korzystając z górnego uchwyty. Tego typu okna stosuje się w przypadku montażu w wysokiej pozycji, np. wysokiej ścianki kolankowej. Mogą one również pełnić rolę włazu, ponieważ szeroki kąt otwierania umożliwi swobodne wychodzenie na dach.

rolety na okna dachowe, żaluzje

Otwieranie manualne to jednak nie jedyna opcja sterowania. W ofercie VELUX dostępne są również okna dachowe sterowane elektrycznie lub solarnie. Jeśli zależy nam na oknach elektrycznych, warto pomyśleć o tym rozwiązaniu już na etapie budowy i doprowadzić przewód elektryczny w okolice okna, by kontrolować je za pomocą klawiatury naściennej. Taki sposób sterowania sprawdzi się świetnie w miejscach, gdzie okna są trudno dostępne - np. na dużych wysokościach, ale też wszędzie tam, gdzie zwyczajnie zależy nam na ponadprzeciętnej wygodzie.

Modele elektryczne i solarne można wyposażyć również w inteligentny system kontroli klimatu na poddaszu, który umożliwia sterowanie oknami i roletami z poziomu aplikacji, a także potrafi samodzielnie zamykać je i otwierać, bazując na danych przekazanych z czujników jakości powietrza i lokalnych stacji pogodowych.

okna dachowe sterowane elektrycznie

7. Okna dachowe warto wyposażyć w rolety lub żaluzje

Gdy już wybierzemy odpowiednie okna dachowe do swojego domu, warto pomyśleć o ich dodatkowych wyposażeniu. W niektórych warunkach atmosferycznych „gołe” okna na poddaszu mogą powodować zbyt intensywne nasłonecznienie i nagrzewania się pomieszczeń. Wówczas pomóc mogą dobrze dobrane osłony – w wersji zewnętrznej lub wewnętrznej.

Rolety zewnętrzne VELUX pozwolą zredukować ilość wpadającego ciepła nawet o 94% – są więc idealną ochroną przed upałami. Dodatkowo zapewniają całkowite zaciemnienie, wyciszają hałas, np. podczas opadów deszczu czy gradu i poprawiają izolacyjność nawet o 17%.

Z kolei markizy są dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach, w których zależy nam na świetle dziennym niezależnie od natężenia promieni słonecznych. W przypadku markiz VELUX tkanina w formie siateczki, z której są wykonane, nie ogranicza widoku na zewnątrz i redukuje ilość wpadającego ciepła nawet o 76%.

rolety zewnętrzne velux

Rolety wewnętrzne umożliwiają natomiast kontrolę ilości wpadającego do pomieszczenia światła i są ciekawym elementem dekoracji wnętrza. Do wyboru mamy różne rodzaje: plisowane, z półprzepuszczalnej tkaniny lub zaciemniające. Gama wzorów i kolorów jest naprawdę bardzo szeroka. Możemy nawet zdecydować się na roletę zaciemniającą z kolekcji VELUX Colour by You i wybrać jej kolor z palety 1800 barw.

Decydując o tym, jakie okna dachowe wykorzystamy w naszym domu, należy pamiętać, że będą one towarzyszyć nam przez bardzo długi czas. Nierzadko bowiem zakup nowych okien to decyzja na wiele lat. Muszą one więc być jak najbardziej funkcjonalne, wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz zapewniać najwyższy komfort ich użytkowania. Przed ich zakupem warto też poradzić się specjalisty, architekta lub dekarza.

>> VELUX <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze
Mega fajnym pomysłem na poddaszu gdy nie ma już możliwości na normalne okno są lampy coelux z polightme
  • Dodano 5 dni temu