Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jaka fuga do białych płytek?

Kolor fugi ma znaczenie! Odpowiednio dobrany może podkreślić kształt i układ płytek, subtelnie ożywić aranżację lub zamaskować łączenia między kaflami. Warto dobrać go z namysłem, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą białe, gładkie płytki. Jakie kolory fug pasują do białych płytek i na co zwrócić uwagę, szukając idealnego odcienia? Podpowiadamy!

O czym pamiętać, dobierając fugę do białych płytek ?

Estetyka to ważne, ale nie jedyne kryterium, którym należy kierować się na etapie projektowania i późniejszych zakupów. Równie istotne są względy praktyczne. Kolor fugi powinien być dobrany z myślą o przeznaczeniu i specyfice miejsca, w którym zostaną położone płytki. Wybierając fugę do białych płytek, warto wziąć pod uwagę również inne kwestie, takie jak cena, dostępność zaprawy w określonym kolorze i ewentualne trudności związane z jej użyciem.

1. Kolor fugi a umiejscowienie płytek

W miejscach intensywnie eksploatowanych, takich jak podłoga w łazience czy w kuchni, warto zastosować ciemniejsze fugi, które wolniej się brudzą. Fugi w jasnych kolorach są nie tylko trudniejsze do utrzymania w czystości (widać na nich każdą plamkę), ale również bardziej podatne na zmianę koloru i żółknięcie.

2. Kolor fugi a rodzaj płytek

Wybór białych płytek jest bardzo bogaty. Dostępne w sklepach produkty różnią się kształtem, formatem i rodzajem wykończenia, dlatego nie sposób wskazać jednego, uniwersalnego koloru fugi, który będzie pasował do każdego wzoru z osobna. Przykładowo wielkoformatowe białe płytki, które mają tworzyć jednolitą powierzchnię, wyglądają najlepiej z fugą w tym samym kolorze. Jak upewnić się, że płytki i fuga stworzą harmonijny duet? Wystarczy poszukać zdjęć gotowych realizacji, w których użyto podobnych materiałów.

3. Kolor fugi a wystrój wnętrza

Kolor fugi wpływa na odbiór płytek i całej aranżacji. Kontrastująca fuga eksponuje kształt i układ kafli, czyniąc z nich dominujący akcent we wnętrzu. Jasne spoiny, w odcieniu zbliżonym do koloru płytek, zapewniają natomiast bardzo elegancki i subtelny efekt. Warto pamiętać o tej zależności i umiejętnie korzystać z niej podczas remontów.

4. Potencjalne problemy z nałożeniem fugi

Osoby, które planują wykorzystać czarną fugę, powinny zdawać sobie sprawę, że to bardzo wymagający kolor. Drobne błędy na etapie przygotowania podłoża czy mieszania zaprawy do fugowania mogą skutkować zmianą koloru fugi z czarnego na ciemnoszary lub powstawaniem przebarwień na jej powierzchni. W związku z tym należy bezwzględnie wystrzegać się niedoświadczonych i niechlujnych wykonawców, którzy mogą zaprzepaścić cały efekt swoim lekkomyślnym działaniem.

5. Dostępność fugi w wybranym kolorze

Biały, czarny, szary i beżowy to popularne kolory fug, które można znaleźć w każdym sklepie budowlanym. Sytuacja komplikuje się w przypadku niestandardowych kolorów, takich jak niebieski, złoty czy ciemnozielony. Ponieważ wymienione odcienie cieszą się mniejszym zainteresowaniem, trudno zakupić je od ręki. Większość sklepów sprowadza je na indywidualne zamówienie klienta. Fugi w nietypowych kolorach mają też adekwatnie wyższe ceny.

Białe płytki – jaka fuga? Sprawdzone połączenia

Total white, czyli białe płytki i biała fuga

Białe płytki i białe fugi tworzą bardzo subtelne połączenie. Warto po nie sięgnąć, jeśli pomieszczenie jest niewielkie i słabo doświetlone, bo duża, jasna powierzchnia odbija światło i pozwala optycznie powiększyć wnętrze. Oprócz tego stanowi eleganckie, neutralne tło dla mebli i dodatków w mocnych kolorach. Ponieważ biała fuga szybko się brudzi, radzimy stosować ją głównie na ścianach. W miejscach, w których ryzyko zabrudzeń jest nieco większe (np. na ścianie między blatem a szafkami), pamiętaj o jej zaimpregnowaniu.

Biała fuga zaprezentuje się najlepiej w towarzystwie płytek o prostym kształcie, np. popularnych cegiełek. Można ją również stosować w połączeniu z różnego rodzaju mozaikami o nietypowych kształtach. Płytki zostaną wprawdzie słabiej wyeksponowane, ale w zamian uzyskasz subtelny efekt, który przywodzi na myśl wypukłe tłoczenie na tkaninie czy tapecie.

Gra kontrastów: czarna fuga do białych płytek

Białe płytki z czarną fugą wyglądają bardzo efektownie. Ciemny kontur pięknie podkreśla ich kształt i ciekawy układ na podłodze bądź ścianie. W czarnej oprawie najkorzystniej prezentują się płytki o geometrycznym kształcie, takie jak cegiełki, kwadraty czy heksagony. Do sprawdzonych połączeń należą m.in. białe płytki z czarną fugą ułożone w jodełkę, płytki metro (cegiełki) z czarną fugą i płytki kwadratowe z czarną fugą. Te ostatnie mogą być ułożone w równych rzędach, na podobieństwo kratki w zeszycie, lub z przesunięciem o pół długości płytki. W przypadku drobnej mozaiki radzimy zachować ostrożność. Czarna fuga może ją zwyczajnie przytłoczyć i odciągnąć od niej całą uwagę. Osoby, które uważają czarne fugi za zbyt odważne, mogą sięgnąć po nieco bezpieczniejsze rozwiązanie, czyli fugi w kolorze ciemnoszarym (grafitowym).


Ważne! Ciemne fugi do białych płytek zaprezentują się zjawiskowo, jeśli urządzisz całe wnętrze w czarno-białej tonacji. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar: jeśli na ścianie zastosujesz kontrastową fugę, posadzka powinna być jednolita (lub odwrotnie).


Grzecznie i bezpiecznie, czyli jasnoszara fuga do białych płytek

Jasnoszara fuga to bezpieczny i sprawdzony wybór. Jest odrobinę ciemniejsza od białych płytek, więc delikatnie podkreśla kształt kafli, ale nie odwraca od nich uwagi. Co istotne, pasuje do zdecydowanej większości wzorów, bez względu na ich wielkość i kształt. Czy ma jakiekolwiek wady? Jasnoszara fuga, podobnie jak jej biała odpowiedniczka, jest bardziej podatna na zabrudzenia. Niektórzy zarzucają jej również, że wygląda zachowawczo i odrobinę nijako.

Ciepło, cieplej... czyli beżowa fuga do białych płytek

Beżowa fuga łagodzi chłodny charakter białych płytek. Z tego względu pasuje doskonale do kuchni i łazienek, w których rządzą ciepłe kolory i drewniane akcenty. Jeśli zależy Ci, aby zbudować we wnętrzu przytulną atmosferę, wybór beżowej fugi do białych płytek będzie strzałem w dziesiątkę. Na korzyść tego rozwiązania przemawia również fakt, że beżowa fuga jest łatwa do utrzymania w czystości, powszechnie dostępna i niedroga.

Odrobina błysku, czyli białe płytki i srebrna fuga

Ciekawy efekt uzyskasz, łącząc białe płytki i srebrną fugę. Delikatnie połyskująca spoina urozmaici aranżację i nada jej nowoczesny, lekko ekskluzywny charakter. Największy zachwyt wzbudzi w połączeniu z płytkami o nietypowym, dekoracyjnym kształcie, np. z mozaiką w kształcie rybiej łuski, rombów lub gwiazdek. Więcej o płytkach w kształcie rybiej łuski przeczytasz w artykule Płytki rybia łuska – hit czy kit? Poznaj trend ostatnich sezonów.

Bez kompromisu, czyli kolorowa fuga do białych płytek

W ostatnich latach coraz odważniej sięgamy po mocne, nasycone kolory. Ten radosny trend nie omija kuchni i łazienek, gdzie można spotkać białe płytki z kontrastową spoiną – niebieską, zieloną, różową, a nawet czerwoną. Niestety sięgając po tak wyraziste połączenie, bardzo łatwo otrzeć się o kicz. Do stworzenia udanej, kolorowej aranżacji niezbędne jest wyczucie. Osoby, które nie ufają do końca swojej intuicji, powinny powierzyć to zadanie doświadczonemu projektantowi.

Kolor fugi ma ogromne znaczenie dla estetyki i funkcjonalności wnętrza. Należy dobrać go z taką samą starannością, jak wzór płytek czy rodzaj zaprawy do fugowania. Dzięki temu unikniesz wielu rozczarowań i problemów – np. konieczności mozolnego wydrapywania fugi czy malowania spoin przy pomocy specjalnych preparatów.


Inne artykuły w tej kategorii

Budowa domu – 5 wskazówek, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś!

Budowa domu – 5 wskazówek, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś!

Dom parterowy czy z poddaszem. Co opłaca się budować?

Dom parterowy czy z poddaszem. Co opłaca się budować?

Fundament pod ogrodzenie – jak wykonać go prawidłowo? Praktyczne wskazówki

Fundament pod ogrodzenie – jak wykonać go prawidłowo? Praktyczne wskazówki

Stara podłoga: wymieniać czy odnawiać?

Stara podłoga: wymieniać czy odnawiać?

Płytki klinkierowe – jak wykorzystać klinkier we wnętrzach i na elewacji?

Płytki klinkierowe – jak wykorzystać klinkier we wnętrzach i na elewacji?

Jak fugować płytki klinkierowe?

Jak fugować płytki klinkierowe?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.