Jak walczyć z plastikiem? Recykling i bioplastik – przyszłość sprzętów AGD

Od kilku lat coraz głośniej mówi się o pogłębiającym się kryzysie ekologicznym, a w szczególności – o zanieczyszczeniu środowiska plastikiem i innymi odpadami. Choć naukowcy i organizacje międzynarodowe biją na alarm, co roku do mórz i oceanów trafia 8 milionów ton plastikowych odpadów, z czego 236 tysięcy ton stanowi mikroplastik. Według prognoz, przy takim trendzie do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb, a tymczasem w skali globalnej jedynie 9% plastikowych śmieci trafia do recyklingu. Przeważająca większość kończy na mniej lub bardziej oficjalnych wysypiskach albo, co gorsza, wraca wprost do środowiska naturalnego. Jak zatrzymać ten proces? Oczywiście każdy z nas w swoim zakresie może wiele zrobić dla naszej Planety, ale prawda jest taka, że systemowa zmiana musi też zajść na samej górze, na poziomie rządów i przemysłów. Dlatego do walki z plastikiem staje marka Grundig, prezentując innowacyjne rozwiązania, które mają realny wpływ na ekologię.

Koncern Arçelik, do którego należy marka Grundig, od lat działa na rzecz zrównoważonego rozwoju i wprowadza rozwiązania przyjazne środowisku. Jego CEO, pan Hakan Bulgurlu, w swoich przemówieniach nieustająco podkreśla, że to właśnie światowe koncerny mogą mieć ogromny wpływ na poprawę sytuacji ekologicznej i powinny tę odpowiedzialność odpowiednio wykorzystywać. Jak? Na przykład poprzez używanie w produkcji recyklingowanych odpadów lub innowacyjne technologie, które ograniczają zanieczyszczenia środowiska.

Marka Grundig na przestrzeni ostatnich kilku lat opracowała rewolucyjne rozwiązania, które przyczynią się do walki z zanieczyszczeniem plastikiem. Innowacje już niedługo będą dostępne na rynkach, a my przyglądamy się dziś niektórym z nich.

Przełomowa technologia filtracyjna w pralkach – zatrzymuje 90% mikrowłókien!

Czy wiesz, że większość Twoich ubrań ma w sobie syntetyczne mikrowłókna? W tej chwili po każdym praniu ponad milion takich – de facto plastikowych – drobinek trafia przez kanalizację do mórz i oceanów, a połykane później przez ryby i inne zwierzęta morskie znajdują w ten sposób drogę z powrotem do naszych żołądków. Nowa technologia marki Grundig za pomocą skrzynki filtracyjnej w szufladzie na detergent sprawi, że do ekosystemu przedostanie się aż o 90% mikrowłókien mniej.

Obudowa bębna z recyklingu

Marka Grundig opracowała również innowacyjną obudowę bębna w pralkach i pralko-suszarkach, wykonaną z przetworzonych plastikowych butelek z tworzywa PET. W sumie już 25 milionów plastikowych butelek - aż 250 ton plastiku - zostało przetworzonych na obudowy bębna. Dzięki temu udało się oszczędzić 5,7 mln kWh energii i zapobiec emisji 885 ton dwutlenku węgla do atmosfery. Ta innowacja będzie dostępna w pralkach i pralko-suszarkach Grundig już w przyszłym roku.

Biolodówka wkrótce na rynku

Biolodówka to kolejna ekologiczna innowacja opracowana dla marki Grundig – używane do jej wykonania biotworzywa powstają są na bazie odpadków biologicznych z pozostałości żywności. Dzięki zwiększeniu wytrzymałości materiałów odzyskiwanych z soi, skorupek jaj i kukurydzy, otrzymujemy bioplastik o właściwościach porównywalnych do tradycyjnych tworzyw sztucznych, przy jednoczesnym obniżeniu śladu węglowego aż o 80%.

Elementy piekarnika z przetworzonych sieci rybackich

Szacuje się, że co roku traconych w wodzie jest 640 000 ton sieci i lin rybackich, które później przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci, mogą stanowić zagrożenie dla morskich zwierząt. Wyławiając i poddając recyklingowi te sieci oraz odpadowe włókna tekstylne, Grundig tworzy kompozytowy materiał na bazie nylonu o wysokiej wytrzymałości mechanicznej i odporności termicznej stosowany w częściach piekarnika. Do końca 2018 roku aż 65 ton tego materiału zostało odzyskanych i przetworzonych. Produkty marki Grundig zawierające przetworzone sieci rybackie wkrótce będą dostępne na rynku.

Choć na masową produkcję powyższych produktów trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, opracowane w ten sposób technologie dają nadzieję, że plastik, która zaśmieca teraz plaże i oceany, da się stopniowo eliminować dzięki ponownemu, długotrwałemu użyciu. Tym bardziej, że Grundig swoich innowacji wcale nie chce trzymać tylko dla siebie. Hakan Bulgurlu ogłosił, że koncern gotów jest się podzielić nową technologią z każdym producentem z branży, w tym z bezpośrednią konkurencją, na rzecz zrównoważonego rozwoju i walki o przetrwanie Planety. Jak podkreślił – sytuacja klimatyczno-ekologiczna stała się tak dramatyczna, że tylko bliska współpraca i natychmiastowe działanie może ją opanować.

Warto dodać, że za swoje działania na rzecz środowiska Arcelik został ogłoszony liderem branży w rankingu Dow Jones Sustainability Index mierzącej zaangażowanie w zrównoważony rozwój.

>> GRUNDIG <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze