Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Co na ścianę w salonie? 15 pomysłów na wykończenie ściany w salonie [DUŻO ZDJĘĆ]

Stare deski, cegła, beton dekoracyjny, gipsowe sztukaterie, panele z mchu – to tylko niektóre pomysły na wykończenie ściany w salonie. Jeśli masz już dość gładkich, pomalowanych farbą powierzchni, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Podpowiadamy, co położyć na ścianę w salonie i jak stosować wybrane materiały wykończeniowe, aby urządzić wnętrze z charakterem. Którą ścianę w salonie wyeksponować? Najlepiej tę, która znajduje się w strategicznym miejscu i mimowolnie przykuwa uwagę. Z reguły jest to ściana z telewizorem lub za kanapą. Miejsce znalezione? Pora na wybór materiałów!

1. Cegła na ścianie w salonie

Cegła to fantastyczny pomysł na pustą ścianę w salonie. To jednocześnie praktyczny wybór, bo pasuje do większości materiałów: świetnie współgra z drewnem, kamieniem, szkłem i stalą. W wersji czerwonej przykuwa wzrok i ociepla wnętrze, w wersji białej optycznie powiększa salon i wprowadza do niego przytulny, skandynawski klimat.

Jeśli chcesz wykorzystać cegłę na ścianie w salonie, masz dwie możliwości – możesz odsłonić stary mur lub położyć na ścianie płytki ceglane. Pierwsze rozwiązanie jest zarezerwowane dla osób, które mieszkają w zabytkowej kamienicy, pofabrycznych zabudowaniach lub innym miejscu z historią. Po odsłonięciu cegła musi zostać starannie oczyszczona i zaimpregnowana, ale efekt jest zdecydowanie wart wysiłku.

2. Tapeta na ścianę w salonie

Tapeta w salonie może zakrywać całą ścianę, od podłogi aż po sufit, lub występować w duecie z elegancką lamperią. Warto wykorzystać jej walory, wykańczając ścianę za modną kanapą, zabytkową komodą lub barkiem. Odpowiednio dobrana tapeta skieruje całą uwagę na mebel i podkreśli jego atuty.

Wybór wzoru tapety na ścianę to kwestia indywidualna. Obecnie na topie są tapety w duże kwiaty, liście egzotycznych roślin, graficzne przedstawienia zwierząt i wzory geometryczne. Niektóre z nich przypominają ilustracje z dziecięcych książek: są kolorowe, figlarne, żartobliwe. Inne pozwalają zbudować we wnętrzu dramatyczny, teatralny efekt.

W salonie może zagościć wytrzymała i odporna na mycie tapeta winylowa, ale równie dobrze poradzi sobie tańsza tapeta z papieru. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na rodzaj podkładu, czyli materiał, z którego wykonano spodnią warstwę okładziny. Najlepsze właściwości oferują tapety papierowe i winylowe na podkładzie flizelinowym, który jest znacznie bardziej wytrzymały niż cienki podkład papierowy. W celu przyklejenia tapety wystarczy nałożyć klej na powierzchnię ściany – nie trzeba pokrywać nim każdego brytu z osobna. Po namoczeniu tapeta na flizelinie nie wybrzusza się ani nie rozciąga, co znacznie ułatwia jej montaż i późniejsze usunięcie.

3. Fototapeta na ścianie w salonie

Fototapeta ścienna to ciekawa alternatywa dla zwykłej tapety. Z jej pomocą ozdobisz całą ścianę ulubioną fotografią lub grafiką. Oprócz tego możesz skorzystać z obszernej bazy gotowych wzorów, którą udostępnia wybrany producent. W ofercie fototapet rządzą aktualnie motywy egzotyczne i zwierzęce, duże kwiaty, a także wszelkie wzory, które wykorzystują zabawę perspektywą, m.in. ujęcia wąskich uliczek, korytarzy albo pałacowych wnętrz. Ponieważ fototapeta przypomina ogromny obraz i skupia na sobie całą uwagę, najlepiej prezentuje się na pustej ścianie, np. za kanapą.

Montaż fototapety na ścianie w salonie nie jest zadaniem trudnym. Wystarczy ułożyć bryty w odpowiedniej kolejności i przykleić je do uprzednio oczyszczonej, wygładzonej i zagruntowanej powierzchni. Wiele zależy jednak od rodzaju zastosowanego podkładu. W salonie zdadzą egzamin fototapety lateksowe, czyli wydrukowane na papierze z domieszką lateksu (opcjonalnie zabezpieczone laminatem) oraz droższe, ale znacznie trwalsze, fototapety winylowe na flizelinie.

4. Ściana z kamienia w salonie

Kamień naturalny na ścianie w salonie to ekskluzywne i dość drogie rozwiązanie. Jego cena jest jednak w pełni uzasadniona. Kamienne okładziny zachwycają trwałością, niepowtarzalnym wybarwieniem i rysunkiem. Odpowiednio pielęgnowane, mogą przetrwać dziesiątki, a nawet setki lat. Najlepiej świadczą o tym zabytkowe wnętrza kościołów i pałaców.

Ogromne bogactwo kamiennych okładzin pozwala uzyskać różnorodne efekty dekoracyjne. Na rynku można znaleźć m.in. idealnie gładki kamień polerowany, który odbija światło niczym lustro, chropowaty kamień palony, kamień szczotkowany o przyjemnej w dotyku, matowej powierzchni czy grubo ciosany łupek. Równie istotny jest rodzaj użytego surowca. Obecnie największym powodzeniem cieszą się płyty z eleganckiego białego marmuru, granitu, trawertynu i piaskowca.

5. Ściana z drewna w salonie

Drewniana ściana w salonie może być wykonana na wiele sposobów. Jeśli lubisz wnętrza z duszą, sięgnij po stare deski na ścianę, które zawdzięczają piękny wygląd wieloletniej ekspozycji na słońce, wiatr i śnieg. Podobny efekt zapewnią deski stylizowane, czyli poddane ręcznej obróbce. Tanim rozwiązaniem, które pozwala uzyskać doskonałe efekty, jest montaż klasycznej boazerii drewnianej. Wystarczy pomalować boazerię na biało lub zabezpieczyć matowym lakierem bezbarwnym. Tak wykończona boazeria upodobni salon do jasnych i przytulnych wnętrz skandynawskich.

Pamiętaj, aby przed montażem zabezpieczyć drewno wybranym produktem, np. olejem lub lakierem (o ile nie zrobił tego producent). W późniejszym czasie regularnie czyść ścianę z kurzu i zabrudzeń, a gdy zacznie tracić piękny wygląd, poddaj ją renowacji. Ze względu na duży ciężar drewnianych elementów (zwłaszcza desek) zadbaj o ich prawidłowy i solidny montaż na ścianie w pokoju.

6. Panele fornirowane na ścianę w salonie

Panele fornirowane na ścianę wyglądają jak lite drewno, ale są od niego zdecydowanie tańsze. Z drewna wykonana jest bowiem wyłącznie ich wierzchnia warstwa. Ponieważ przy produkcji forniru zużywa się niewielką ilość surowca, panele zdobione są drogimi i trudniej dostępnymi gatunkami drewna, takimi jak dąb, orzech, mahoń, teak, palisander czy iroko.

Oprócz forniru naturalnego, który zachowuje naturalny rysunek słojów, dostępny jest również fornir modyfikowany. Czym się charakteryzuje? Podczas procesu obróbki z płatów forniru usuwane są wszystkie niedoskonałości drewna. W efekcie panele mają ładny, ujednolicony kolor i regularny rysunek. Producenci oferują oprócz tego rozmaite warianty wykończenia. Panele fornirowane na ścianę w salonie mogą być zabezpieczone olejem lub lakierem, gładkie albo boniowane, matowe, półmatowe, satynowe bądź lakierowane na wysoki połysk.

7. Panele PCV na ścianie w salonie

Panele ścienne z PCV to szybki i tani sposób na wykończenie ściany w salonie, której wygląd pozostawia wiele do życzenia. Z ich pomocą zamaskujesz drobne nierówności i mankamenty powierzchni. Panele są dostępne w różnych wzorach, łatwe w montażu i codziennym utrzymaniu. Jako produkty wykonane z tworzywa mogą być czyszczone na mokro z użyciem delikatnych detergentów. Wprawdzie nie wymagają konserwacji, ale w razie gdy ulegną uszkodzeniu, np. głębokiemu zarysowaniu, ich naprawa może okazać się niemożliwa.

8. Panele podłogowe na ścianę w salonie

Nieoczywistym, ale bardzo ciekawym rozwiązaniem, jest montaż na ścianie paneli podłogowych, czy to winylowych, czy to laminowanych. Dobrej jakości panele wyglądają naturalnie, mają przyjemną w dotyku, zróżnicowaną fakturę i podwyższoną odporność na ścieranie. Na tle innych produktów wyróżniają się bardzo atrakcyjną ceną.

Jako wykończenie ściany w salonie sprawdzą się duże panele drewnopodobne o lekko matowym wykończeniu. Jeśli użyjesz tego samego wzoru paneli na jednej ze ścian i na podłodze, uzyskasz efekt przenikania się płaszczyzn i nadasz pomieszczeniu ciekawą głębię.

9. Lamperia na ścianie w salonie

Lamperia na ścianie w salonie to rozwiązanie o wielu zaletach. Nie tylko zdobi wnętrze, ale i zabezpiecza dolne partie ściany przed zabrudzeniem i zniszczeniem. Z reguły występuje w duecie z farbą, ale coraz więcej osób łączy lamperię z wzorzystą tapetą.

O walorach praktycznych i estetycznych lamperii decyduje użyty do jej wykonania materiał. Bardzo elegancki efekt zapewnia boazeria angielska z gotowych płyt MDF lub – w wersji droższej – z naturalnego drewna. Jej gładka, lakierowana powierzchnia pozwala na bezproblemowe utrzymanie czystości i łatwe usunięcie każdego zabrudzenia. Nieco tańszym, ale równie praktycznym rozwiązaniem, jest lamperia z przyciętych desek boazeryjnych. Bardzo dekoracyjny efekt przy niewielkim nakładzie pracy zapewnia natomiast lamperia namalowana farbą.

10. Sztukateria na ścianie w salonie

Sztukateria, w przeciwieństwie do lamperii, ma charakter wyłącznie dekoracyjny. Dzieli powierzchnię ściany na mniejsze segmenty i urozmaica jej wygląd. Odpowiednio wykorzystana, może poprawić proporcje salonu: optycznie podwyższyć sufit w niskim pomieszczeniu lub obniżyć go, jeśli wnętrze jest bardzo wysokie. Elegancka sztukateria stanowi znak rozpoznawczy stylu francuskiego, ale sprawdzi się równie dobrze we wnętrzach nowoczesnych (stworzy ciekawy kontrast z nowoczesnym wystrojem), glamour, eklektycznych czy nowojorskich.

Sztukateria na ścianę w salonie może być wykonana z drewnianych lub gipsowych listewek, które wystarczy przykleić do dekorowanej powierzchni. Listewki powinny tworzyć symetryczną, przemyślaną kompozycję (złożoną z prostokątów i kwadratów). Sztukateria zaprezentuje się najkorzystniej, jeśli zostanie pomalowana na ten sam kolor co ściana.

11. Panele 3D na ścianie w salonie

Panele ścienne 3D to płyty dekoracyjne z wypukłym wzorem. Wykończona nimi powierzchnia zyskuje efektowną, trójwymiarową strukturę. Panele mogą być wykonane z różnych materiałów, m.in. lekkiego, ale trwałego poliuretanu, frezowanego MDF-u, gipsu, drewna czy betonu. Rosnącą popularnością cieszą się panele 3D z miękkiej pianki poliuretanowej, wykończone miłą w dotyku powłoką, która przypomina aksamit. Ponieważ mogą pełnić rolę zagłówka, sprawdzą się doskonale jako wykończenie ściany za kanapą.

Panele 3D na ścianie w salonie to coś więcej niż dekoracja. Płyty pokryte wypukłym wzorem (zwłasza poliuretanowe) zapewniają dodatkową izolację akustyczną i cieplną. Ich montaż nie nastręcza większych trudności: panele wystarczy przykleić do uprzednio oczyszczonej i zagruntowanej powierzchni. Dekoracja nadaje się do malowania, więc łatwo dostosujesz jej kolor do wystroju salonu.

12. Płytki na ścianę w salonie

Montaż płytek na ścianie w salonie może się wydawać nietrafionym pomysłem. Materiał jest przecież chłodny w odbiorze i kłóci się z wizją przytulnego pokoju dziennego. Warto jednak dać mu szansę. W ofercie wiodących producentów ceramiki można znaleźć nowoczesne, wyjątkowo eleganckie płytki, które pasują nie tylko do kuchni czy łazienki, ale również do strefy dziennej. Z wystrojem salonu będą harmonizować m.in. wielkoformatowe płytki imitujące drewno, marmur czy beton. Materiał sprawdzi się zwłaszcza jako wykończenie ściany z kominkiem lub z telewizorem.

13. Panele z mchu na ścianę w salonie

Panele z mchem tworzą efekt żyjącej zielonej ściany. Chociaż mogą budzić obawy, w rzeczywistości są bardzo praktyczne i łatwe w utrzymaniu. Panele wykonuje się bowiem z odpowiednio spreparowanego i zabezpieczonego mchu, który nie potrzebuje żadnej pielęgnacji. Aby cieszyć się piękną zieloną ścianą przez wiele lat, wystarczy spełnić dwa proste warunki: zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza we wnętrzu (na poziomie 40-60%) i zamontować panele w słabo nasłonecznionym miejscu, które znajduje się z dala od kominka oraz innych źródeł ciepła.

Mech na ścianie w salonie będzie idealnym uzupełnieniem nowoczesnej lub minimalistycznej aranżacji. Zdecydowanie najlepiej zaprezentuje się w towarzystwie prostych, surowych materiałów (m.in. betonu, drewna i czarnej stali) oraz designerskich mebli.

14. Betonowa ściana w salonie

Betonowa ściana w salonie może być wykonana z betonu architektonicznego w formie gotowych płyt dekoracyjnych. Tańszym, ale też mniej efektownym rozwiązaniem, jest użycie farb lub tynków strukturalnych, które nadają powierzchni charakterystyczną chropowatą strukturę i szary kolor.

Beton to elegancki i nieco surowy materiał, dlatego warto wizualnie go ocieplić. W tym celu wystarczy przemycić do wnętrza kolorowy akcent, np. żółty fotel, turkusowe poduszki, soczyście zielone rośliny (rozłożystą monsterę, figowiec, alokazję) albo naturalne drewno. Betonowe płytki, farby i tynki mogą ozdobić dowolną pustą ścianę w salonie, ale zdecydowanie najlepiej zaprezentują się jako wykończenie ściany z telewizorem. Duży płaski ekran na tle szarej, chropowatej powierzchni wygląda ultranowocześnie i elegancko.

15. Kamień gipsowy na ścianie w salonie

Kamień gipsowy, nazywany również kamieniem dekoracyjnym, to nic innego jak płytki z utwardzonego gipsu, które imitują piaskowiec lub wapień łupany. Jakimi zaletami może pochwalić się ten materiał? Płytki gipsowe wyglądają naturalnie, są stosunkowo niedrogie i łatwe w montażu – dzięki temu stanowią doskonałą alternatywę dla kosztownych okładzin kamiennych.

Kamień gipsowy na ścianie w salonie pasuje zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Zdecydowanie najlepiej prezentuje się we wnętrzach utrzymanych w stonowanej, naturalnej kolorystyce: czerniach, szarościach i beżach. Wyjątek stanowią płytki gipsowe imitujące cegłę, które są znacznie bardziej uniwersalne. Aby podkreślić dekoracyjną fakturę kamienia, warto oświetlić ścianę za pomocą lampek LED, halogenów lub klasycznych kinkietów.

Jak widać pomysłów na wykończenie ściany w salonie nie brakuje. Wybór okładzin i dekoracji ściennych jest tak duży, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli marzysz o pięknym, pomysłowo urządzonym wnętrzu, koniecznie sięgnij po jedną z naszych propozycji. Najważniejsza zasada brzmi: zachowaj umiar. Jeśli nie chcesz, aby do wnętrza wkradł się chaos, zrezygnuj z łączenia kilku zupełnie różnych materiałów i ozdabiania każdej ze ścian. Świetny efekt uzyskasz, jeśli wyróżnisz jedną z nich, a resztę pomalujesz na jednolity kolor. Pamiętaj, że modne ściany w salonie to podstawa udanej aranżacji!


Inne pomysły na dekorację ściany w salonie – zobacz galerię zdjęć:



Inne artykuły w tej kategorii

Jaki kolor fotela do salonu wybrać?

Jaki kolor fotela do salonu wybrać?

11 trendów w aranżacji salonu – jak urządzić modny salon?

11 trendów w aranżacji salonu – jak urządzić modny salon?

Jak dobrać kolor fotela do kanapy?

Jak dobrać kolor fotela do kanapy?

Jakie zasłony do salonu wybrać? Dowiedz się, co wziąć pod uwagę

Jakie zasłony do salonu wybrać? Dowiedz się, co wziąć pod uwagę

Jak urządzić mały pokój? Praktyczne wskazówki

Jak urządzić mały pokój? Praktyczne wskazówki

Krzesła drewniane na pierwszym planie. Jakie wybrać do swojego domu?

Krzesła drewniane na pierwszym planie. Jakie wybrać do swojego domu?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.