Studia czas start! Zobacz biurka do -46% z darmową dostawą 🚚
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Boazeria angielska – z czego wykonać modną lamperię?

Boazeria angielska zyskuje coraz większą popularność. Chociaż wygląda ekskluzywnie, stanowi rozwiązanie na każdą kieszeń. Zamiast zamawiać panele ścienne u stolarza, można przecież wykonać je własnoręcznie lub złożyć z gotowych elementów.

Chcesz ozdobić ścianę modną boazerią? Prezentujemy sprawdzone pomysły na panele angielskie – zarówno w wersji premium, jak i ekonomicznej.

Co to jest boazeria angielska?

Boazeria angielska (ang. wainscot) to typ paneli ściennych, które zakrywają tylko dolną część ściany. Płyty mogą być wykonane z drewna, MDF-u lub innego materiału o dużej wytrzymałości. Z reguły pełnią rolę dekoracyjno-ochroną. Zdobią wnętrze, a równocześnie zabezpieczają ścianę przed trwałym zabrudzeniem i uszkodzeniami mechanicznymi.

W przeciwieństwie do boazerii francuskiej tradycyjna lamperia angielska wygląda bardzo skromnie. Jej powierzchnię ozdabiają wyłącznie prostokątne płyciny. To właśnie oszczędne wzornictwo sprawia, że panele wyglądają świetnie w większości pomieszczeń, a na ich zakup decyduje się coraz więcej osób.

Ze względu na swoje walory wizualne i praktyczne boazeria jest chętnie wykorzystywana jako wykończenie klatek schodowych, korytarzy, pokoi dziecięcych oraz innych pomieszczeń narażonych na intensywną eksploatację. Panele goszczą również w eleganckich salonach i jadalniach.

Gotowa boazeria angielska

Coraz więcej firm oferuje boazerię angielską w formie gotowych systemów. W skład zestawu wchodzi kilka elementów, które należy w odpowiedniej kolejności połączyć i przymocować do ściany za pomocą kleju montażowego. Jego najbardziej rozbudowana wersja obejmuje: cokół dolny i cokół górny, dekoracyjny gzyms, listwę przypodłogową, pionowe poprzeczki i wypełnienie w formie prostokątnych płyt.

Klienci mają do wyboru dwa rozwiązania. Mogą kupić standardowy zestaw, który zawiera fabrycznie docięte elementy (opcja tańsza), lub zlecić wykonanie boazerii według indywidualnego projektu (opcja droższa). Jeśli planujesz montaż boazerii angielskiej na schodach albo w pomieszczeniu o nietypowym układzie, koniecznie sięgnij po drugie rozwiązanie.

Gotowa lamperia może przybierać różne kształty. Najczęściej spotykane są trzy warianty:

  • boazeria angielska płycinowa z wklęsłym wypełnieniem,
  • boazeria angielska kasetonowa z wypełnieniem wypukłym,
  • boazeria angielska panelowa z pionowych desek, która przypomina klasyczną boazerię łączoną na pióro wpust.

Sklepy dokonują wyceny za metr bieżący zabudowy. Najwięcej zapłacimy za gotowe panele (pomalowane na docelowy kolor i zabezpieczone lakierem), najmniej za surową boazerię do samodzielnego wykończenia. Przed złożeniem zamówienia należy wciąż pod uwagę, że podana cena nie obejmuje montażu. Usługa jest dodatkowo płatna i wyceniana indywidualnie dla każdego klienta.

LISTWA ŚCIENNA PX103 200x2,5x1,2

LISTWA ŚCIENNA PX103 200x2,5x1,2

24 zł
Lamele ścienne Dąb Klasyczny Medio by Mardom Decor Lamelli - L0206

Lamele ścienne Dąb Klasyczny Medio by Mardom Decor Lamelli - L0206

100 zł
Lamele ścienne Dąb Naturalny Largo by Mardom Decor Lamelli - L0305

Lamele ścienne Dąb Naturalny Largo by Mardom Decor Lamelli - L0305

100 zł
Lamele ścienne Dąb Naturalny Medio by Mardom Decor Lamelli - L0205

Lamele ścienne Dąb Naturalny Medio by Mardom Decor Lamelli - L0205

100 zł

Boazeria angielska MDF czy z drewna – co wybrać?

Tradycyjnie boazerię wykonywano z drewna olchowego. Dzisiaj w ofercie producentów przeważają lakierowane panele z MDF-u, które są tańsze w produkcji i łatwiejsze w obróbce. Koszt zakupu takiej boazerii to ok. 150-350 zł za metr bieżący (w zależności od rodzaju wykończenia). Za jej drewniany odpowiednik należy zapłacić aż 700-1200 zł.

Czy niższa cena idzie w parze ze słabszą jakością? W żadnym razie. Boazeria angielska MDF jest starannie wykonana, odporna na uszkodzenia i łatwa do utrzymania w czystości. Gładka, pozbawiona porów powierzchnia nie przyciąga brudu i kurzu – aby usunąć zabrudzenia, wystarczy przetrzeć panel wilgotną ściereczką. Boazeria z MDF-u sprawdzi się więc doskonale na klatce schodowej, w pokoju dziecięcym lub w przedpokoju.

Dowiedz się więcej: Nowoczesna boazeria w przedpokoju – inspiracje i pomysły na modny przedpokój z boazerią

Wazon Chessboard 26cm, 17 x 26 cm

Wazon Chessboard 26cm, 17 x 26 cm

185 zł
Wazon RONA ceramiczny brązowy 10x10x24 cm - Homla

Wazon RONA ceramiczny brązowy 10x10x24 cm - Homla

50 zł
Beliani Wazon dekoracyjny złoto-niebieski postarzany vintage stołowy podłogowy 43 cm

Beliani Wazon dekoracyjny złoto-niebieski postarzany vintage stołowy podłogowy 43 cm

190 zł 239 zł
Wazon z kamionki paski żółty Ø25x18 cm

Wazon z kamionki paski żółty Ø25x18 cm

304 zł 467 zł

Boazeria angielska zrób to sam

Nie da się ukryć, że zakup gotowych paneli to spory wydatek. Jeśli chcesz ograniczyć koszty za wszelką cenę, możesz wykonać boazerię samodzielnie. Internauci chętnie dzielą się sprawdzonymi pomysłami na to, jakich materiałów i trików użyć, żeby uzyskać pożądany efekt.

Własnoręcznie zrobiona boazeria pełni funkcję dekoracyjną. Wygląda równie efektownie jak gotowe panele, ale jest od nich zdecydowanie mniej praktyczna. Zamiast pełnej zabudowy stosuje się bowiem szkieletową konstrukcję, która zasłania ścianę tylko częściowo. Odkryte fragmenty są więc w dalszym ciągu narażone na zabrudzenia i otarcia.

Boazeria angielska z desek

Z czego wykonać boazerię angielską DIY? Pierwszy sposób zakłada wykorzystanie surowej płyty MDF albo drewnianych desek o grubości ok. 1 cm. Najlepiej kupić materiały w najbliższym sklepie budowlanym i poprosić obsługę o przycięcie elementów na wskazany wymiar.

Do wykonania boazerii niezbędne będą: pionowe poprzeczki, listwa dolna, listwa górna i wąska deseczka, która posłuży za cokół. Wymiary poszczególnych elementów należy ustalić indywidualnie. Aby ułatwić sobie zadanie, zacznij od starannego rozrysowania boazerii na ścianie. W ten sposób upewnisz się, czy planowana zabudowa wygląda proporcjonalnie.

Kluczowe znaczenie ma sposób przygotowania powierzchni. Ściana musi być idealnie gładka, czysta, sucha, pozbawiona krzywizn i ubytków. W razie konieczności wyrównaj powierzchnię za pomocą gładzi szpachlowej.

Gdy ściana będzie gotowa, przyklej deseczki klejem montażowym. Zamocuj kolejno: listwę dolną, pionowe poprzeczki, listwę górną i cokół. Zadbaj o właściwie wypoziomowanie elementów i równe odstępy między poprzeczkami. Jeśli zauważysz, że między płytami a ścianą utworzyły się drobne szczeliny, wypełnij je silikonem lub masą szpachlową. Na koniec pomaluj całość farbą w wybranym kolorze. Nałóż co najmniej dwie warstwy, aby uzyskać idealnie gładką, kryjącą powłokę.

Pamiętaj, że ściana będzie częściowo odsłonięta, a przez to narażona na zabrudzenia. Jeśli to możliwe, użyj dobrej farby zmywalnej, która pozwoli na łatwe utrzymanie lamperii w czystości.

Boazeria angielska ze styropianu

Najłatwiej wykonać boazerię przy pomocy styropianowych listew ściennych, czyli popularnej sztukaterii. Wystarczy rozmieścić je na ścianie w taki sposób, by tworzyły prostokątne lub kwadratowe ramki, a tym samym naśladowały kształt i układ boazeryjnych płycin. Na górze należy przykleić długą listwę, która zastąpi gzyms i domknie kompozycję. Delikatna dekoracja pięknie ożywi puste ściany i wizualnie uporządkuje przestrzeń.

Aby praca przebiegała sprawnie i przyniosła dobre efekty, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności zadbaj o ścianę: uzupełnij ubytki, usuń zabrudzenia, stare powłoki malarskie czy pozostałości tapety. Jeśli to konieczne, zastosuj gładź. Oprócz tego zaopatrz się w niezbędne narzędzia: piłę do drewna z drobnymi ząbkami, skrzynkę uciosową, która pozwala na precyzyjne docięcie listew, pistolet do kleju, kątownik, poziomicę i ołówek.

Zanim przykleisz listwy, zaznacz na ścianie miejsca, w których powinny się znaleźć. Użyj kątownika i poziomicy, żeby wyznaczyć idealnie proste linie i kąty. Następnie przytnij listwy (posiłkując się piłą i skrzynką uciosową) i przymocuj je do ściany klejem montażowym. Aby uzyskać efekt perfekcyjnie gładkiej powierzchni, uzupełnij masą akrylową wszystkie ubytki, łączenia i szczeliny między podłożem a sztukaterią. Na koniec pomaluj ścianę i listwy wybraną farbą (najlepiej zmywalną).

Boazeria angielska do łazienki i kuchni

Czy boazeria angielska zda egzamin w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienka i kuchnia? Oczywiście! Wystarczy sięgnąć po panele z wilgocioodpornej płyty MDF i prawidłowo ją zabezpieczyć.

Najlepiej zamontować boazerię na ścianach, które znajdują się w pewnym oddaleniu od wanny, prysznica, umywalki czy blatów kuchennych. Permanentny kontakt z wodą i tłustymi substancjami może doprowadzić do zniszczenia zabudowy. Boazeria angielska w kuchni sprawdzi się doskonale jako wykończenie ściany obok stołu – panele zabezpieczą powierzchnię przed uderzeniami krzeseł czy rozlanym sokiem.

Ciekawą alternatywą dla paneli MDF są płytki łazienkowe imitujące boazerię angielską. Wielkoformatowe kafle powinny zakrywać tylko dolną część ściany. Jej górne partie należy wykończyć farbą lub tapetą. Boazeria ceramiczna jest nie tylko praktyczna, ale przede wszystkim niezwykle elegancka i ciepła w odbiorze. Pasuje do ekskluzywnych łazienek w stylu retro, nowoczesnym, jak również glamour. Doskonale dogaduje się z modną mozaiką, drewnem, szarością, dodatkami w kolorze złota i czerni.


Inne artykuły w tej kategorii