Jak wykonać stiuk wenecki?

Lekkie przetarcia, delikatny połysk i ten wzór! Nic dziwnego, że przypomnieliśmy sobie o – pełnym uroku i dyskretnej elegancji – stiuku weneckim. Tynk dekoracyjny nie jest trudny w wykonaniu, wystarczy kierować się zaleceniami producenta oraz zarezerwować sobie jeden wolny weekend.

Stiuk wenecki to nic innego jak rodzaj kilkuwarstwowego tynku dekoracyjnego. Dekoracyjność to jedna z najbardziej charakterystycznych cech tego wykończenia – ściana nawiązuje do stylu antycznego, przypomina drogi marmur, nadaje wnętrzu szyku. Nakładanie stiuku nie jest skomplikowane, należy jedynie przestrzegać ściśle określonej procedury oraz zapewnić optymalne warunki dla sezonowania powłoki.

stiuk wenecki na ścianie w salonie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tynk wenecki: renesans przecieranych ścian

Wenecki tynk dekoracyjny powrócił do łask i na salony. Charakterystyczne, poprzecierane ściany coraz częściej przewijają się przez propozycje projektantów wnętrz i designerów, pozwalają bowiem na diametralną metamorfozę wystroju – stosunkowo niewielkim nakładem prac i niskim kosztem. Choć kojarzą nam się z wytwornym pałacem, nawiązują nić porozumienia również z nienachalnym, nowoczesnym stylem aranżacji, a jednocześnie znakomicie uzupełniają wnętrza minimalistyczne.

Stiuk wenecki sprawdza się jako gustowne uzupełnienie pieczołowicie zaplanowanej aranżacji salonu, ale również jako wykończenie kuchni i łazienek, jest bowiem bardzo trwały i odporny na oddziaływanie wilgoci – stanowi godną rozważenia alternatywę dla płytek ceramicznych.

>> Zobacz efekty dekoracyjne

Stiuk i jego wykonanie – przygotowanie pomieszczenia i ściany

Pamiętajmy, że zanim wykonamy stiuk na ścianie, musimy dokładnie przygotować pomieszczenie. Usuńmy z niego dywany, meble oraz wszelkie sprzęty, które mogą nam utrudnić dostęp do remontowanej powierzchni; tyczy się to również półek oraz ramek ze zdjęciami. Następnie ścianę oczyśćmy z zabrudzeń, plam oraz zatłuszczeń, które mogłyby zmniejszyć przyczepność nowej warstwy tynku. Kluczowe jest także wypełnienie ubytków oraz nierówności. Na koniec zabezpieczmy sąsiednie ściany, sufit oraz podłogę – użyjmy do tego taśmy malarskiej oraz folii. Taśmy nie naklejajmy jednak na styk, zostawmy niewielki, milimetrowy odstęp na warstwę stiuku.

Jak wykonać stiuk wenecki? Instrukcja krok po kroku

Stiuk wenecki to najczęściej szybkotwardniejąca dekoracyjna masa z zaprawy gipsowej, wapiennej lub mieszanej bądź specjalnego piasku. Może być też produkowana z materiału na bazie akrylu albo mączki marmurowej. Zakres kolejnych czynności uzależniony jest od specyfiki wyrobu oraz zaleceń producenta. Dostępne na rynku stiuki mogą bowiem różnić się między sobą nie tylko składem, ale również sposobem aplikacji.

Do nakładania stiuku należy użyć pacy weneckiej. Tynk rozprowadzamy miejscowo, na poszczególne fragmenty ściany, aż pokryjemy całą jej powierzchnię. Uważajmy, aby nie nakładać zbyt grubej warstwy stiuku. Po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy tynku – powinno potrwać to kilka godzin – lekko szlifujemy powierzchnię i ją odpylamy. Powinniśmy już zauważyć subtelny, kształtujący się na ścianie wzór. Następnie nakładamy kolejną warstwę wyrobu. Postępujemy w ten sam sposób, jak za pierwszym razem. Czasami, dla osiągnięcia lepszego efektu dekoracyjnego, polecane jest wykonanie jeszcze jednej warstwy tynku.

Tynk wenecki charakteryzuje się oryginalnymi, niebanalnymi przetarciami. Aby je uzyskać, musimy więc dokładnie przeszlifować powierzchnię, szczególnie ostatnią, wierzchnią warstwę stiuku. Kluczowy jest moment, w którym przystępujemy do tego etapu prac. Tynk musi być całkowicie suchy, inaczej zniszczymy ścianę i porozcieramy utrwalony na niej wzór. Do szlifowania możemy użyć np. kantu naszej packi, uważając jednak, aby nie uszkodzić stiuku ostrymi krawędziami, lub wełny stalowej, która nada ścianie subtelnego połysku.

Połysk jest kluczowy dla powodzenia całego przedsięwzięcia – wenecki tynk dekoracyjny prezentuje się najbardziej okazale, kiedy lekko połyskuje, odbijając promienie światła. Aby to osiągnąć, konieczne jest przeprowadzenie woskowania. Wosk nakładamy na powierzchnię czystą szmatką, delikatnie go rozprowadzając. Im dokładniej i dłużej będziemy polerować powierzchnię, tym bardziej będzie ona połyskliwa. Jednocześnie wydobędziemy na wierzch oryginalny, głęboki kolor tynku oraz zabezpieczymy ścianę przed uszkodzeniami oraz oddziaływaniem niszczących czynników zewnętrznych, wilgoci oraz promieniowania słonecznego.

Stiuk wenecki będzie odgrywał główną rolę w wystroju wnętrza. Wystarczy kontynuować kolory ściany na poziomie dodatków oraz postawić na eleganckie, nowoczesne lub klasyczne meble i sprzęty.

Stiuk: cena, rodzaje stiuków, wady i zalety >> poradnik

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów