Weekendowe okazje! Stoliki do -60% ☕
Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak kłaść tynk mozaikowy?

Zwany także tynkiem mozaikowym lub marmolitem, który po nałożeniu na powierzchnię przybiera stałą postać, a w blasku słońca delikatnie mieni się za sprawą drobinek. Czym dokładnie są te małe kamyczki stosowane w przedpokojach lub na wykończenie elewacji? Dekoracyjny marmolit – jak ułożyć mozaikę na ścianie? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.

Tynk mozaikowy to ziarnista mieszanina piasków kwarcowych, marmuru oraz żywicy. Dzięki ostatniemu składnikowi mozaika zastyga po nałożeniu na ścianie, tworząc twardą i trwałą skorupę.

Jakie są właściwości marmolitu? Za sprawą żywicy tynk mozaikowy ma bardzo wysokie parametry wytrzymałościowe. Jest odporny zarówno na zabrudzenia i zachlapania, jak i na skrajne warunki atmosferyczne – nie straszne mu są zima, deszcz czy słońce. Ma bardzo twardą strukturę, przez co jest oporny na uszkodzenia mechaniczne – otarcia czy wgniecenia. Taki tynk można szorować i polewać wodą, dlatego jest łatwy w pielęgnacji. Większość marmolitów w składzie ma również substancje chroniące powierzchnię przed działaniem wilgoci.

Tynk mozaikowy wewnętrzny

Mozaikowy tynk dekoracyjny jest praktycznym rozwiązaniem na ściany we wnętrzu domu czy mieszkania. Żywica na ścianę jest bardzo wytrzymała i odporna na ścieranie, zabrudzenia i stłuczenia, dlatego w szczególności zastosowanie znajduje tynk mozaikowy w przedpokoju, kuchni, wiatrołapie, pomieszczeniu gospodarczym czy garażu.

Niedawno odmalowane ściany mogą szpecić: odpryśnięte błoto na ścianach, otarcia od rowerów, pył i kurz wnoszony z ulicy, a zwykłe czyszczenie ścian gąbką może tylko pogorszyć wygląd wnętrza. Wszystkie te mankamenty będą niewidoczne na ścianach pokrytych tynkiem żywicznym wewnętrznym, który po nałożeniu przybiera twardą postać, dzięki czemu nie chłonie zabrudzeń i jest łatwy w utrzymaniu czystości.

Bardzo popularna we wnętrzach jest lamperia z tynku mozaikowego. Dolna część ściany pokryta marmolitem jest odporna na zabrudzenia, górna natomiast może być pomalowana farbą w ulubionym kolorze. Tak wykończona ściana będzie zarówno zabezpieczona przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, jak i pięknie ozdobiona.

Tynk mozaikowy zewnętrzny

Delikatna mozaika często zdobi i chroni zewnętrzne ściany domu. Zaleca się kłaść tynk kamyczkowy tuż przy fundamentach, na tzw. cokołach, które są najbardziej narażone na zabrudzenia i odpryski. Przy dolnej części elewacji zbierają się brudna woda, kurz, błoto, pył, dlatego tak istotne jest prawidłowe zabezpieczenie ściany. Tynk żywiczny można także kłaść w okolice parapetów, okien, drzwi czy schodów, a także jako wykończenie ścian balkonowych czy tarasowych.

Tynk żywiczny – nakładanie tynku mozaikowego

Krok 1 – Oczyszczenie podłoża

Ścianę, na którą zamierzamy położyć mozaikę tynkową, należy odpowiednio przygotować. Musi być dokładnie oczyszczona i wyrównana, kilka razy przecieramy ją szorstką szczotką. Wszystkie zdobienia (tapety, dekoracje ścienne) usuwamy, a ubytki w ścianie uzupełniamy tak, aby ściana była równa. Pominięcie tego kroku może zmniejszyć przyczepność tynku mozaikowego do podłoża.

Krok 2 – Gruntowanie ściany

Przed nałożeniem marmolitu ścianę należy dobrze zagruntować. W tym celu pokrywamy podłoże preparatem gruntującym zgodnie z instrukcją i czekamy okrągłą dobę, aby ściana była sucha.

Krok 3 – Rozrobienie tynku mozaikowego

Otwieramy wiaderko z tynkiem żywicznym i za pomocą wiertarki ze specjalną końcówką rozrabiamy marmolit. Można do tynku dodać małą ilość wody. Zbyt długie rozrabianie tynku może niepotrzebnie napowietrzyć całą mieszankę. Tynk należy krótko przemieszać, aby było możliwe przełożenie go na ścianę.

Krok 4 – Rozprowadzanie na ścianie

Masę żywiczną nakładamy za pomocą pacy ze stali nierdzewnej, przy zbieraniu nadmiaru preparatu może pomóc kielnia lub inne płaskie narzędzie. Należy pamiętać o równomiernym rozprowadzaniu mozaiki i częstym wygładzaniu ściany tak, aby uniknąć ewentualnych nierówności i widocznych wybrzuszeń. Tynk nakładamy zawsze w jednym kierunku. Bardzo ważne jest, aby nie robić podczas nakładania tynku mozaikowego długich przerw i w miarę możliwości pokryć całą powierzchnię za jednym razem. Kluczowe są także temperatura i wilgoć powietrza. Tynku mozaikowego nie nakładamy w upały przekraczające 25 stopni oraz mroźniejsze dni (poniżej 10 stopni). Unikajmy kładzenia mozaiki, kiedy jest w powietrzu duża wilgoć – tynk będzie miał trudności z prawidłowym zawiązaniem.

Krok 5 – Zabezpieczenie wiązania się tynku

Tynk mozaikowy schnie około dwie doby i w tym czasie należy chronić ścianę przed działaniem warunków atmosferycznych (silnym słońcem, deszczem) – w tym celu podłoże można zabezpieczyć siatką lub folią. Podczas wysychania tynku na ścianie mogą pojawić się białe wykwity – tzw. mlecznienie mozaiki – czym nie powinniśmy się przejmować. Nalot zniknie w momencie, gdy tynk całkowicie wyschnie.

tynk marmolit tarasy balkony
Marmolit polecany jest na ściany balkonowe czy tarasowe.

Tynk mozaikowy – praktyczna dekoracja

Tynk kamyczkowy nie jest trudny do nałożenia, zwłaszcza że pokrywamy nim jedynie wybrane partie ściany. Nakładanie tynku mozaikowego można przeprowadzić samodzielnie w ciągu kilku godzin. W przypadku większych powierzchni możemy zlecić położenie marmolitu firmie budowlanej, która tynk mozaikowy ułoży metodą natryskową.

Czy warto decydować się na takie wykończenie ściany? Jak najbardziej! Te z pozoru zwykłe kamyczki na ścianę są bardzo wytrzymałe, odporne na wilgoć, zabrudzenia czy wgniecenia. Oprócz tego, tynk mozaikowy jest ładną dekoracją ściany. Palety dostępnych barw marmolitu są bardzo bogate, więc łatwo znaleźć odpowiedni kolor pasujący do elewacji czy wnętrza domu. Tynk żywiczny pięknie prezentuje się w słońcu, które sprawia, że drobinki subtelnie się mienią, odbijając promienie światła. Niektórzy producenci dodają do mieszanek piaskowo-żywicznych brokat, dzięki czemu efekt na ścianie jest jeszcze ciekawszy.

Tynk mozaikowy w prosty sposób można odnowić. W tym celu oczyszczamy powierzchnię z tłuszczu i zabrudzeń, a następnie malujemy na wybrany kolor. Dzięki temu w łatwy sposób odświeżamy ścianę, unikając jednocześnie czasochłonnego i kosztownego remontu.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności