Rekuperator – jak zaoszczędzić na wentylacji domu?

Rekuperator to urządzenie, które pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego z budynku. A budując nowy dom lub modernizując starszy, coraz częściej skupiamy się na poprawie jego energooszczędności. Likwidujemy mostki cieplne, poprawiamy izolację czy inwestujemy w okna i drzwi o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Są to działania jak najbardziej słuszne, jednak często zapominamy o tym, jak dużo ciepła budynek traci przez wentylowanie pomieszczeń.

Oczywiście nie można zrezygnować z wentylacji ze względu na bezpieczeństwo i komfort domowników. W jaki jednak sposób zniwelować te straty ciepła? Z pomocą przychodzi właśnie rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. To technologia, która powoli zyskuje popularność, szczególnie przy budowie nowych domów. Jak działa rekuperacja? Jaka jest zasada działania rekuperatora, czyli serca takiej instalacji? Za chwilę dowiesz się więcej o korzyściach, jakie płyną z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Jak działa rekuperacja?

Rekuperacja polega na odzyskiwaniu energii cieplnej z wentylowanego powietrza. Głównym elementem takiej instalacji jest rekuperator. Schemat działania rekuperacji jest bardzo prosty. Rekuperator wymusza ruch powietrza w dwie strony. Czyste powietrze napływa z zewnątrz budynku, natomiast zanieczyszczone jest wywiewane z jego wnętrza. Na pierwszy rzut oka wygląda to jak zwykła wentylacja. Istnieje jednak znacząca różnica. Powietrze wywiewane oddaje swoje ciepło, ogrzewając powietrze, które dostaje się do wnętrza budynku. Mimo wymiany energii, powietrze nie miesza się ze sobą, a specjalne filtry dodatkowo oczyszczają je z pyłów.

schemat rekuperacji
Źródło: shutterstock

Co to jest rekuperator?

Rekuperator to serce całej instalacji. Wprawia w ruch powietrze i zarządza wymianą ciepła. Rekuperator składa się z wentylatora nawiewnego i wywiewnego, wymiennika, filtrów i nagrzewnicy elektrycznej. Wentylatory są zdecydowanie najważniejszymi elementami. Ich cykl pracy, obroty i w konsekwencji ilość wentylowanego powietrza można regulować ręcznie lub za pomocą czujników mierzących stopień wilgotności powietrza wewnątrz budynku.

Zadaniem nagrzewnicy jest z kolei zapobieganie oszronieniu wymiennika podczas cyrkulacji powietrza. Mimo niemałej mocy, nie należy się martwić kosztami eksploatacji nagrzewnicy, ponieważ włącza się ona na krótko. Jeśli chodzi o samą wymianę powietrza, najpopularniejszym rozwiązaniem jest wymiennik krzyżowy. Bardzo dobrze sprawdza się w wymianie powietrza ze względu na swoją budowę.

Jak dobrać rekuperator?

Jaki rekuperator wybrać, aby dobrze spełniał swoje zadanie? Głównym czynnikiem wpływającym na wybór urządzenia jest powierzchnia budynku. Im większy budynek, tym mocniejszy rekuperator musisz zainstalować. Istnieje szereg innych parametrów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem takiego urządzenia. Mając na uwadze jak najniższe koszty eksploatacyjne, ważna jest energochłonność całego urządzenia, a głównie wentylatorów.

Ponadto w czasach, kiedy cały kraj walczy ze smogiem, należy upewnić się, że zastosowane filtry będą spełniały swoje zadanie. Ważną kwestią jest również możliwość współpracy rekuperatora z inteligentnym domem. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest powierzenie doboru urządzenia profesjonalnej firmie, która najlepiej wie, jaka centrala wentylacyjna do domu będzie najlepsza.

rekuperator
Źródło: shutterstock

Ile kosztuje rekuperator?

Rekuperacja to nie tylko rekuperator, ale również kanały wentylacyjne i cała infrastruktura zapewniająca wydajną pracę systemu. Koszty rekuperacji zależą od wielu czynników. Jest to przede wszystkim moc rekuperatora, która jest dobierana do powierzchni budynku. Jak w każdej instalacji, ważna jest jakość komponentów. Rozbieżność cenowa między rekuperatorami wysokiej klasy i wersjami budżetowymi może być naprawdę spora. Co więcej, konieczność przygotowania infrastruktury wpływa na koszty robocizny.

Zaprojektowanie i rozprowadzenie instalacji w dopiero powstającym domu będzie dużo prostsze niż w już zbudowanym. Można przyjąć, że koszt rekuperacji dla nowo budowanego domu o powierzchni 140 m² to około 12 000 zł. Ile kosztuje rekuperator? Sama jednostka centralna stanowi około 20% tej ceny. Do powyższych kosztów należy doliczyć koszty eksploatacyjne, jak np. wymiany filtrów.

Zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Największą zaletą rekuperacji są realne oszczędności na ogrzewaniu budynku. W budynkach, w których zastosowano zwykłą wentylację grawitacyjną, straty ciepła z tym związane mogą wynosić od 30 do aż 60%. Rekuperacja niweluje te straty, zwiększając energooszczędność budynku.

Druga zaleta rekuperacji to komfort czystego powietrza. Dzięki czujnikom lub dobremu skonfigurowaniu rekuperatora możesz nieprzerwanie cieszyć się świeżym powietrzem w domu. Co więcej, powietrze może być dodatkowo oczyszczane z bakterii czy alergenów. Niestety wszystkie te korzyści wiążą się z kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi.

Mity na temat rekuperacji

Po pierwsze nie jest prawdą, że rekuperator możesz zainstalować tylko w nowych domach. Każdy dom może zostać wyposażony w rekuperację. W niektórych przypadkach wymaga to jednak dużych nakładów finansowych i sporo zmian w konstrukcji budynku.

W dobie popularności budownictwa pasywnego wiele osób twierdzi, że w tego typu budynkach rekuperacja nie jest konieczna. To błędne myślenie, ponieważ straty ciepła wynikające z zastosowania tradycyjnej wentylacji zdecydowanie zmniejszają energooszczędność budynku.

rekuperacja - dom energooszczędny
Tu znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o domach energooszczędnych >>

Rekuperacja to system wentylacji domu, który ciągle zyskuje nowych zwolenników. Nie ma w tym przypadku, ponieważ rekuperator zapewnia komfort i generuje oszczędności. A to przecież dwa podstawowe kryteria, którymi kierujemy się w wielu dziedzinach życia, a przede wszystkim w budownictwie.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze