4 pytania, które warto zadać przed zakupem płyty indukcyjnej

We współczesnej kuchni płyta indukcyjna zadomowiła się na dobre, a przecież to rozwiązanie jeszcze kilka lat temu było rzadko spotykane. Niemniej jednak wiele osób wciąż waha się podczas wyboru idealnej płyty grzewczej. Przedmiotem wątpliwości jest między innymi niezrozumiały sposób działania indukcji oraz rzekomo wysoka cena urządzeń. Ile jest prawdy w tych pogłoskach i na co zwrócić uwagę przy zakupie płyty indukcyjnej?

Płyta indukcyjna – dlaczego warto ją wybrać?

Właściwości indukcji najlepiej przybliżyć na przykładzie najnowszych rozwiązań zastosowanych w produktach szwedzkiej marki Electrolux. Intuicyjne płyty indukcyjne są przejawem nowatorskiej myśli technologicznej. Dlaczego? Ponieważ powstały w odpowiedzi na konkretne potrzeby użytkowników. Płyta SenseBoil® sprawi, że nic nam nie wykipi, SenseFry® pomoże nam równomiernie usmażyć dania, a SensePro® umożliwi nam precyzyjne gotowanie z dokładnością temperatury co do jednego stopnia. Płyty indukcyjne Electrolux są również bardzo bezpieczne w użytkowaniu, gdyż nie nagrzewają się, minimalizując ryzyko poparzenia przy przypadkowym dotyku. Co więcej, są one energooszczędne i wykorzystują aż do 90% wyprodukowanej energii. Dzięki temu gotowanie jest niezwykle wydajne, a rachunki za energię elektryczną – niższe.

Funkcjonalność to jednak nie wszystko, płyty indukcyjne wyróżniają się również godnymi uwagi walorami estetycznymi, dzięki którym kuchnia zyska nie tylko niezawodny sprzęt, ale i miły dla oka element dekoracyjny. Tak jak większość płyt indukcyjnych, zajmują mało miejsca. Na zaoszczędzonej przestrzeni można swobodnie przygotowywać niezbędne składniki. Electrolux oferuje najcieńsze płyty indukcyjne na rynku – to modele SLIM-FIT, których głębokość do tafli szkła wynosi 44 mm. Dzięki temu możemy umieścić ją nawet w modnym, cienkim blacie – od grubości 12 mm nad szufladami i 28 mm nad piekarnikiem. Wybór takiej indukcji to gwarancja niemal nieograniczonej swobody aranżacji. Płyta jest mocowana wyłącznie do blatu, co umożliwia przechowywanie naczyń, talerzy czy garnków tam, gdzie zazwyczaj znajduje się piekarnik i pozostałe części instalacji.

W jaki sposób działa płyta indukcyjna?

Smukła płyta kryje w sobie technologię, która przekształca zmienny prąd w pole magnetyczne. Strumień o niskiej częstotliwości podgrzewa naczynia umieszczone na czarnej, błyszczącej przestrzeni – tak w kilku słowach można opisać mechanizm działania indukcji. Wykorzystanie energii prądów wirowych jest możliwe tylko przy kontakcie z metalem i właśnie dlatego do gotowania na płycie indukcyjnej niezbędne jest posiadanie specjalnych garnków i patelni.

W praktyce docenimy płyty indukcyjne Electrolux za funkcje, które odpowiadają indywidualnym wymaganiom domowników. Płytę SensePro® polubimy za szybko nagrzewające się pola oraz bezprzewodową termosondę, która stale mierząc temperaturę potrawy, komunikuje się z płytą indukcyjną, by automatycznie ją regulować. Dzięki temu możemy gotować, jak prawdziwy szef kuchni, a nasze dania zawsze będą smakować perfekcyjnie.

Z kolei płyty indukcyjne SenseBoil® wyposażono w funkcję automatycznej redukcji mocy, dzięki czemu już nic nie wykipi nam z garnka. To doskonały wybór dla osób, które w kuchni wykonują wiele czynności w jednym czasie – nie będą musiały nerwowo spoglądać w stronę indukcji i odrywać się od innych zajęć, by stale kontrolować poziom temperatury. Model płyty indukcyjnej SenseBoil® rozpoznaje moment, w którym woda zaczyna się gotować. Gdy tylko to nastąpi, natychmiast redukuje moc. W ten sposób nie traci się energii, co pozytywnie wpływa na wysokość rachunków.

Miłośnicy smażonych potraw docenią natomiast właściwości płyt SenseFry®. Wybór takiej indukcji to pewność, że nasze ulubione dania będą usmażone równomiernie i dokładnie tak, jak lubimy najbardziej – wystarczy wybrać rodzaj potrawy oraz stopień wysmażenia, a płyta SenseFry® zadba, by przez cały czas utrzymać odpowiednią temperaturę.

Tutaj znajdziesz wszystkie płyty indukcyjne ELECTROLUX z linii SENSE >>

Płyty indukcyjne Electrolux są wyposażone w pola Infinite®, czyli elastyczne pola grzejne, które dostosowują się do różnych kształtów naczyń – wystarczy jedynie nakryć ich punkt centralny. Niektóre posiadają również w funkcję FlexiBridge®, która dostosowuje się do naczyń o różnych rozmiarach, ułatwiając codzienne gotowanie na płycie indukcyjnej. Swobodę zapewniają nam trzy opcje układu pół grzejnych – możemy więc równocześnie używać garnków oraz patelni o różnych wielkościach. Jak FlexiBridge® sprawdza się w praktyce? W zależności od potrzeb możemy wybrać dwie strefy średniej wielkości, małą i dużą lub jedną dużą pod bardzo obszerne naczynie. Nie stanowi zatem problemu ustawienie na niej zarówno patelni o średnicy kilkunastu centymetrów, jak i niewielkich rozmiarów garnka stosowanego wyłącznie do podgrzewania obiadu.

Warto zwrócić również uwagę na innowacyjną funkcję Hob2Hood®, która bezprzewodowo łączy płytę grzejną z okapem. Dzięki temu, po rozpoczęciu gotowania, okap automatycznie dostosuje ustawienia, zapewniając nam jak najlepszą ekstrakcję, dopasowaną do mocy wybranej na płycie grzejnej.

Jakie są zalety i wady płyty indukcyjnej?

Do niewątpliwych atutów płyty indukcyjnej należy przede wszystkim aspekt bezpieczeństwa. Korzystanie z tradycyjnych kuchenek gazowych obarczone jest ryzykiem pozostawienia odkręconego pokrętła. Wówczas wystarczy pojedyncza iskra i nieszczęście gotowe. Dodatkowym walorem płyt indukcyjnych Electrolux jest to, że podczas gotowania nagrzewają się wyłącznie postawione na płycie garnki czy patelnie oraz ich zawartość, praca w kuchni staje się więc bezpieczniejsza i bardziej komfortowa. Dużą zaletą jest również różnorodność rozwiązań, dzięki której możemy wybrać płytę, która sprosta naszym indywidualnym oczekiwaniom.

Niewielkim mankamentem wydaje się być przywołana już konieczność zakupu nowego zestawu naczyń pokrytych od spodu metalową powłoką. Wraz ze wzrostem popularności indukcji, ceny tego rodzaju garnków czy patelni stopniowo spadają. Poza tym, jednorazowy wydatek jest niewielki, jeśli uwzględni się ogólny koszt gotowania z wykorzystaniem taniej w eksploatacji płyty indukcyjnej.

Jak wybrać płytę indukcyjną?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością należy szukać pośród produktów AGD, w których zastosowano najnowsze rozwiązania. Pochwalić się nimi mogą uznani producenci, stale zwiększający środki przeznaczone na inwestycję w badania i rozwój. Firma Electrolux od wielu lat dokłada wszelkich starań, aby klientom na całym świecie dostarczać wygodne innowacje, które podwyższają komfort przyrządzania posiłków.

Wśród kolekcji tego producenta wyróżniają się zwłaszcza dwa, także już opisywane pokrótce, rozwiązania – SensePro®, SenseBoil® oraz SenseFry®. Płyty indukcyjne sygnowane tą nazwą wyróżniają się nie tylko walorami estetycznymi, ale także funkcjonalnością. Intuicyjna obsługa pozwala poznać wszystkie dostępne opcje w ciągu zaledwie kilku minut. Wybór płyt indukcyjnych Electrolux oznacza pożegnanie problemów z kipiącym garnkiem i wysokimi rachunkami za prąd. A co najważniejsze – od tej chwili każda podana potrawa będzie smakować jak w wykwintnej restauracji.

Przygotowanie posiłków może być świetną zabawą, zwłaszcza gdy ktoś uwielbia eksperymentować. Aby cieszyć się w pełni pasją gotowania, należy nie tylko śledzić kulinarne trendy, ale przede wszystkim dysponować sprawdzonym sprzętem. Wówczas nie ma znaczenia, czy przed kucharzem stoi wyzwanie przyrządzenia skromnego obiadu, czy wystawnej kolacji. Każdy poradzi sobie z nawet najtrudniejszą potrawą, gdy przed nim stoi wygodna w obsłudze płyta grzewcza.

>> ELECTROLUX <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze