Jak zrobić dekoracje andrzejkowe? Najmodniejsze ozdoby na andrzejki

Jak zrobić dekoracje andrzejkowe – to pytanie zaczynamy sobie zadawać wraz z nadejściem listopadowych chłodów. Andrzejki, czyli wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, bywa w Polsce obchodzony bardzo hucznie. Święto kojarzone z magią i tajemniczymi obrzędami wywodzi się z tradycji ludowej i niegdyś było traktowane niezwykle poważnie. W minionych wiekach wróżby andrzejkowe były zarezerwowane wyłącznie dla niezamężnych panien, które w trakcie odprawiania rozmaitych rytuałów mogły dowiedzieć się czegoś o swoim przyszłym wybranku. Współcześnie andrzejki celebruje się wspólnie, zazwyczaj przy stole zastawionym smakołykami i wśród nastrojowego, jesiennego anturażu. Andrzejki 2019 tuż-tuż, zatem jak zrobić dekoracje andrzejkowe, aby urzekały doskonałym stylem i jednocześnie nawiązywały do rodzimego folkloru?

dekoracje andrzejkowe w formie stroików
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Jak wybrać styl dekoracji andrzejkowych 2019?

Wedle dawnych ludowych wierzeń andrzejki miały być nocą magiczną, podczas której przyszłość splatała się z teraźniejszością. Przykładano wówczas ogromną wagę nie tylko do odprawianych wróżb i rytuałów, ale również snów i przepowiedni. Dekoracje na andrzejki powinny zatem nawiązywać do dawnych wierzeń oraz wprowadzać do do domu aurę tajemniczości. Poszukując inspiracji, możesz śmiało sięgnąć do rodzimych ludowych korzeni i zaprosić do domu elementy łowickie, kurpiowskie czy góralskie. W połączeniu z charakternymi pasami czy kratą stworzą ciekawy miks z folkowym rysem!

dekoracje andrzejkowe

Oprócz tego doskonałym stylem, jaki sprawdzi się podczas dekorowania wnętrz przed andrzejkami jest boho. To trend barwny, często nawiązujący do meksykańskiej estetyki, urzekający zestawieniem jaskrawych barw i czerni. Często występują tu motywy czaszek, róż i kamieni szlachetnych, uznawanych za magiczne. Wiele osób wykorzystuje go również w trakcie Halloween, zatem dlaczego nie spróbować podobnej wariacji podczas wigilii świętego Andrzeja? Dekoracje andrzejkowe w domu mogą być przecież swobodną wariacją na temat rozmaitych stylistyk i kultur.

Andrzejkowe klucze i świece

Jedną z najbardziej popularnych wróżb andrzejkowych jest oczywiście lanie wosku. Wystarczy, że stopisz kilka zwykłych świeczek w rondelku i kolejno przelejesz wosk przez dziurkę od klucza wprost do miski wypełnionej zimną wodą. Gdy wosk zastygnie, wystarczy wyjąć go z wody i zinterpretować uzyskany kształt – najlepiej patrząc na cień figury układający się na ścianie.

Do wróżby andrzejkowej możesz śmiało zatem nawiązać w dekoracjach. Warto stworzyć np. oryginalną girlandę wykonaną z ozdobnych kluczy i sznurka, a na parapetach i blatach mebli porozstawiać wesoło mrugające świece. Pamiętaj, że nastrojowe ogniki zawsze tworzą fantastyczną oprawę dla wszelkich imprez z duszą!

Jak zrobić dekoracje andrzejkowe z jabłek?

Kolejną niezwykle popularną wróżbą andrzejkową wywodzącą się z rodzimego folkloru jest odczytywanie inicjałów przyszłego ukochanego ze... skórki jabłka! Skórka rumianego owocu ma być obrana tak, aby tworzyła jak najdłuższy pasek. Następnie, rzucona przez ramię powinna ułożyć się w kształt pierwszej litery imienia przyszłego ukochanego. Jabłkowe dekoracje andrzejkowe to zatem absolutny must have podczas zabawy andrzejkowej! Owoce można układać w szklanych naczyniach, misach, transparentnych świecznikach czy etażerkach do serwowania babeczek i ciast. Oprócz tego mile widziane są również niebanalne stroiki ozdobione charakterystycznymi rajskimi jabłuszkami.

dekoracje andrzejkowe z jabłek

Świecące ozdoby andrzejkowe

Świece zamknięte w lampionach i latarenkach to nie wszystko! Niezwykły nastrój podczas imprezy andrzejkowej wprowadzą również sznury drobnych żarówek o ciepłej, złocistej barwie. Takie świetliste girlandy można rozpiąć tuż pod sufitem, udekorować nimi stół andrzejkowy lub zamknąć w designerskich szklanych kopułkach. Te ostatnie są prawdziwym dekoracyjnym bestsellerem, jeżeli chodzi o ostatnie sezony!

Jak zrobić dekoracje andrzejkowe z papieru?

Dekoracje na andrzejki DIY to zawsze doskonały pomysł! Wśród tych najpopularniejszych prym wiodą m.in. ozdoby andrzejkowe z papieru. Warto zaznaczyć, że są one nie tylko efektowne i łatwe w wykonaniu, ale przede wszystkim ekologiczne. Designerzy namawiają m.in. do tworzenia gwiazd z papieru Wystarczy wydrukować i wyciąć dowolny szablon znaleziony w internecie, odrysować go na kartce bloku technicznego i ponownie wyciąć. Ramiona gwiazdy należy następnie ozdobić ażurowym wzorem (doskonale sprawdzi się tu zwykły dziurkacz), pozaginać, skleić ze sobą i... voila! Trójwymiarowa gwiazda gotowa.

Innym pomysłem może być zaprojektowanie ekologicznego obrusu z szarego papieru. Taki gadżet fantastycznie sprawdzi się w trakcie andrzejkowych wróżb - zwłaszcza podczas lania wosku! Warto pamiętać, że dekoracje andrzejkowe z papieru to również nie lada gratka dla dzieciaków, które poradzą sobie z nimi bez problemu!

Nastrojowe dodatki na andrzejki 2019

Pamiętaj, że ozdoby na andrzejki mają przywodzić na myśl nieprzeniknioną tajemnicę i mistycyzm. Dekorując mieszkanie, dobrze jest zatem sięgnąć po stare lampy naftowe, urokliwe kaganki, kolorowe fiolki przypominające buteleczki na eliksiry miłosne, bukiety suszonych ziół oraz wiekowe lusterka w ozdobnych ramach. Świetnie sprawdzą się również książki w leciwych obwolutach, wyświechtane talie kart lub dekoracyjne szklane kule, czyli wszystko to, co może kojarzyć się z przewidywaniem przyszłości! A im więcej tego typu smaczków, tym bardziej nastrojowy klimat i większy zachwyt andrzejkowych gości!

nastrojowe dekoracje andrzejkowe 2019

Andrzejki to jedna z najbardziej magicznych nocy w polskim kalendarzu. Kiedyś wierzono, że jest momentem spotkania się dwóch światów i szansą na dostrzeżenie tego, co na co dzień pozostaje niewidoczne dla oczu. Dziś wciąż kryje w sobie wiele uroku i niezwykłości, który oddają klimatyczne dekoracje andrzejkowe.

Tu znajdziesz świeczniki i lampiony – modne dekoracje andrzejkowe >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Dekoracje
Zobacz więcej artykułów w kategorii Dekoracje
Komentarze

Zobacz więcej produktów