Modernistyczne płytki w aranżacji współczesnych wnętrz – zobacz, jak prezentują się kultowe gorseciki!

Modernizm w architekturze oznaczał całkowite odejście zarówno od wypracowanych przez lata stylów historycznych, jak i od wszelkiego rodzaju stylizacji. Idea modernistyczna nawiązywała do sentencji Miesa van der Rohe, "mniej znaczy więcej", a estetykę silnie łączyła z funkcjonalnością. W takim też duchu rodziły się nie tylko architektoniczne perełki, ale i niezwykłe wykończenia. Jednym z nich były gorseciki, czyli niewielkie płytki ceramiczne o charakterystycznym kształcie, przywodzące na myśl kobiecy gorset z wcięciem w talii. Wspominając urokliwe mozaiki, Ceramika Paradyż we współpracy ze Studiem Ganszyniec, postanowiła powrócić do wspaniałego echa przeszłości, jakim bez wątpienia jest wzornictwo lat 20. i 30. Tak też powstała niezwykła kolekcja płytek "Modernizm", uzupełniona o nowoczesne wzory, która wraz z ikonicznymi gorsecikami pozwala na tworzenie klasycznych aranżacji z nowoczesnym rysem!

płytki gorseciki, ceramika paradyż

Powrót modernistycznego sznytu

Chociaż kultowe gorseciki uznaje się za spuściznę po wzornictwie holenderskim, w międzywojennej Polsce były szalenie popularne. Wykończenia można było znaleźć zarówno we wnętrzach monumentalnych, modernistycznych kamienic, jak i przestrzeniach typowo usługowych oraz sklepach. Niewielkie i zgrabne płytki, cieszyły oko geometryczną formą i mozaikowymi układami. Projektanci Ceramiki Paradyż wraz ze znaną designerką Mają Ganszyniec postanowili powrócić do tej dawnej, szlachetnej konwencji i stworzyli nietuzinkową kolekcję płytek "Modernizm". Jest to propozycja, w której z pewnością rozkochają się zarówno osoby tęskniące za geometryczną klasyką z dawnych lat, jak i nowoczesnymi mariażami. Warto podkreślić, że podobnie jak w przypadku przedwojennych oryginałów, również i teraz zdecydowano się wykorzystać kamionkę szlachetną barwioną w masie. Jest to materiał nie tylko estetyczny, ale również bardzo wytrzymały i uniwersalny, czyli zgodny z ideą modernizmu "forma podąża za funkcją".

płytki gorseciki, ceramika paradyż
płytki gorseciki, ceramika paradyż

Gorseciki w nowoczesnej oprawie

Wśród najnowszej kolekcji Paradyż można znaleźć aż 16 gorsecikowych mozaik o wymiarach 30,86 x 30,86 cm, które zostały zainspirowane przedwojennymi wzorami. Projektanci postanowili jednak pójść o krok dalej i wzbogacili kolekcję "Modernizm" o intrygujące linie nawiązujące do świata współczesnego designu. Miłośnicy aktualnych trendów napotkają tu zatem zarówno heksagony o wymiarach 19,8 x 17,1 cm, jak i kwadratowe mozaiki 29,8 x 29,8 cm oraz klasyczne, kwadratowe płytki w dwóch wariantach - standardowym 19,8 x 19,8 cm i wielkoformatowym 59,8 x 59,8 cm.

<< KOLEKCJA MODERNIZM >>

Dzięki tak bogatemu wachlarzowi stylistycznemu można tworzyć dowolne, nawet najbardziej zaskakujące zestawienia. Co równie istotne, wszystkie warianty płytek są ścienno-podłogowe, dlatego będą zgodne z każdą, choćby najśmielszą wizją!

płytki gorseciki, ceramika paradyż
płytki gorseciki, ceramika paradyż

Mnogość wzorów i kolorów

Fakt, że w kolekcji "Modernizm" kryją się rozmaite kształty płytek o różnych rozmiarach sprawia, że można je dopasować do dowolnego projektu aranżacyjnego. Jak się okazuje, podobnie jest z jej kolorystyką. Projektanci z Ceramiki Paradyż i ze Studia Ganszyniec starannie zadbali, aby odcienie płytek były zróżnicowane i umożliwiały uzyskanie nieoczywistych stylistycznych połączeń. I tak, wśród dostępnych modeli można znaleźć aż sześć intrygujących barw śmiało nawiązujących do międzywojennej estetyki: czerń, biel, szarość, ochrę, chłodny błękit oraz odcień klasycznej cegły. Warto zwrócić uwagę, że to kolory, które nie tylko doskonale ze sobą współgrają, ale okazują się być wspólnym mianownikiem dla obu nurtów - modernistycznego i współczesnego.

Co pozostaje równie istotne, gorsecikiowe mozaiki są zaskakująco plastyczne. Ideą kolekcji były bowiem m.in. uniwersalność i ponadczasowość, dlatego można tu znaleźć zarówno warianty jednobarwne, jaki i dwu- czy trójkolorowe, z których można tworzyć rozmaite, podłogowe i ścienne, wariacje.

płytki gorseciki, ceramika paradyż

Do jakich wnętrz pasuje kolekcja "Modernizm"?

Ideą przyświecającą zarówno ekspertom Ceramiki Paradyż, jak i designerce, Mai Ganszyniec, było silne nawiązanie do niezwykłej estetyki lat 20. i 30. Stąd też, co oczywiste, płytki fantastycznie sprawdzą się wśród wnętrz inspirowanych nurtem modernistycznym. Jak jednak podpowiadają projektanci, nie warto się zamykać na aranżacyjne eksperymenty! Kolekcja "Modernizm" doskonale sprawdzi się bowiem zarówno w przestrzeniach w stylu vintage, jak i we wnętrzach urządzonych całkiem nowocześnie. Doskonałym przykładem mogą być tu np. przestrzenie skandynawskie lub te utrzymane w modnym nurcie egzotycznym. Zieleń tropikalnych palm, mosiężne dodatki i meble obite pluszowymi tkaninami będą fantastycznie prezentować się na tle różnobarwnych, gorsecikowych mozaik!

Niezwykle stylowe, ponadczasowe, nieco filuterne - takie są właśnie kultowe gorseciki. W ubiegłych sezonach nieśmiało powróciły w odsłonie czarno-białej, aby teraz projektanci Paradyż mogli z rozmachem dać im drugie, wielobarwne życie. Oto więc propozycja dla wszystkich niepokornych dusz, które uwielbiają zerkać w przeszłość i wprowadzać ją w nieco odmienionej formie do aktualnie obowiązujących trendów.

<< CERAMIKA PARADYŻ >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Inne
Zobacz więcej artykułów w kategorii Inne
Komentarze