Mieszkanie 25 m² – znana meblościanka w nowej odsłonie

Przedstawiamy kolejny zwycięski projekt zgłoszony do konkursu MINImum powierzchni, MAXImum funkcjonalności. Przypomnijmy, że zadaniem uczestników było zaprojektowanie jak najbardziej funkcjonalnego mikromieszkania o powierzchni 25 m² + antresola. Tym razem prezentujemy koncepcję, której jury przyznało drugie miejsce. Architekt Kuba Krysiak zaproponował niezwykle ciekawe rozwiązanie nawiązujące do estetyki PRL-u. Tak też powstała funkcjonalna dwupoziomowa przestrzeń z subtelnym rysem retro.

małe mieszkanie z meblościanką

Pomysłowa wariacja na temat meblościanki

Główną inspiracją do stworzenia konceptu „Podstawa do zamieszkania” była estetyka vintage. Kuba Krysiak pokusił się o zaprojektowanie wielofunkcyjnego bloku meblowego inspirowanego PRL-owską meblościanką. Całość pełni zarówno funkcję zabudowy meblowej, jak i ciągu kuchennego oraz antresoli. Jak mówi sam projektant, chodziło przede wszystkim o wydzielenie kameralnych, w pełni funkcjonalnych stref, umożliwiających swobodne zagospodarowanie przestrzeni.

małe mieszkanie z meblami PRL

Funkcjonalne strefy w estetyce PRL-u

I tak dzięki odpowiednim wymiarom oraz ustawieniu nowoczesnej meblościanki niewielkie mieszkanie zyskało korytarz, wydzieloną łazienkę, antresolę z funkcją sypialnianą, aneks kuchenny oraz wygodny salonik z kącikiem jadalnianym i wypoczynkowym. Strefa kuchenna zaaranżowana w formie niewielkiego bufetu może pochwalić się wieloma pojemnymi szafkami. Projektant zmieścił tu także okap meblowy Amica OMC6241B oraz płytę indukcyjną na dwa palniki Amica PI3510U.

plan małego mieszkania z antresolą

Warto zwrócić uwagę, że baza aranżacji pozostaje stonowana – zarówno na suficie, jak i ścianach projektant zastosował farbę Magnat Ceramic Care A1 o odcieniu Szlachetna biel. Dzięki neutralnej, jasnej kolorystyce całość wydaje się lekka i wizualnie większa. Aby dodać wnętrzu charakteru, na ścianach wyeksponowano nowoczesne obrazy z sektora młodej sztuki. W salonie znalazło się również miejsce dla kącika na płyty winylowe i gramofon, co przyjemnie współgra z nastrojową konwencją vintage. Nawiązaniem do trendu jest również lekka, szklana lampa na długim kablu, wiklinowe krzesła oraz charakterystyczny, okrągły stół.

Tu obejrzysz cały projekt mieszkania o powierzchni 25 m² z antresolą >>

Przedpokój z miejscem do przechowywania

Dzięki stworzeniu solidnego bloku meblowego z MDF-u projektant uzyskał kameralny korytarz oraz pojemną strefę przeznaczoną do przechowywania odzieży i obuwia. Oprócz krętych schodów prowadzących na antresolę w przedpokoju znalazły się również: wejście do łazienki oraz praktyczny schowek na pralkę. Warto zwrócić uwagę, że każde drzwi otwierają się nowoczesną metodą tip on (która polega na otwarciu drzwi po lekkim naciśnięciu), dzięki czemu można było zrezygnować z uchwytów i uzyskać wrażenie jednolitej, spójnej płaszczyzny. Całość, mimo że prosta i pozbawiona ozdobników, prezentuje bardzo ciepło i przytulnie – a wszystko to za sprawą przyjaznego, miodowego odcienia zastosowanego materiału.

wąski przedpokój w mieszkaniu 25 m²

Przytulna sypialnia na antresoli

Na antresoli projektant zaaranżował kameralną strefę sypialnianą. Górne partie „meblościanki” tworzą tutaj blat roboczy wraz z półkami na książki i drobiazgi. Nie zabrakło również świetlika, dzięki któremu na górę wpada jeszcze więcej światła. Aby ożywić nieco przestrzeń, designer zdecydował się na wprowadzenie do aranżacji roślin doniczkowych, które dodają całości przyjemnych, świeżych nut. Na ścianach zamieszkała natomiast lamperia z MDF-u, a na podłodze wysokojakościowe panele Swiss Krono – Dąb Curry. Aby oddzielić schody od podestu, designer zainstalował ażurowy, metalowy panel, będący ponownym nawiązaniem do estetyki vintage. Całość projektu jest zatem niezwykle spójna, harmonijna i stale oscyluje wokół jednego stylistycznego mianownika.

sypialnia na antresoli w małym mieszkaniu

Praktyczna łazienka w stylu vintage

Łazienka zaaranżowana przez Kubę Krysiaka została utrzymana w takiej samej estetyce, co reszta mieszkania. W roli głównej występują tu: specjalnie zaimpregnowana płyta MDF oraz jasne, klasyczne płytki Paradyż Modern Bianco Taco. Oprócz tego projektant zaprosił do wnętrza zgrabną armaturę: 50-centymetrową umywalkę Koło Twins, a także doskonale dopasowaną do niej podtynkową baterię umywalkową Kludi Bozz.

Warto zwrócić uwagę, że w łazience została zainstalowana obszerna, przeszklona kabina prysznicowa. Tego rodzaju modele fantastycznie pasują do niewielkich łazienkowych przestrzeni, dodając im lekkości i będąc jednocześnie niezwykle komfortowym rozwiązaniem. Co ciekawe, tuż nad półeczką przeznaczoną na kosmetyki, designer umieścił szklany, matowy panel, który po drugiej stronie ścianki odgrywa rolę wykończenia ponad kuchennym blatem. Takie rozwiązanie nie tylko nawiązuje do stylistyki vintage, ale sprawia również, że łazienka zyskuje dopływ naturalnego światła.

Koncepcja zaproponowana przez Kubę Krysiaka jest szalenie spójna, funkcjonalna i nietuzinkowa. Projekt zachęca do stosowania rozwiązań jednocześnie nieszablonowych i ergonomicznych. Co ciekawe, cały pomysł opiera się na nowoczesnym ujęciu dobrze wszystkim znanej meblościanki. Taki projekt jest zatem doskonałym przykładem na to, że nawet w pozornie przebrzmiałej modzie na meble „na wysoki połysk”, można odnaleźć morze inspiracji i wykorzystać je do stworzenia zaskakującego projektu na miarę naszych czasów.

Tu znajdziesz wszystkich laureatów konkursu na projekt mieszkania 25 m² >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Konkursy
Zobacz więcej artykułów w kategorii Konkursy
Komentarze

Zobacz więcej produktów