Wieniec adwentowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć przed Świętami

Wieniec adwentowy jest pierwszą oznaką nadchodzących Świąt i często pierwszą świąteczną ozdobą, jaka gości w naszych domach. Tradycyjny wieniec adwentowy przygotowuje się 4 tygodnie przed Bożym Narodzeniem. Jaka jest historia i symbolika wieńca adwentowego, jak wygląda wieniec adwentowy i jak go samodzielnie zrobić? Zapraszamy do lektury!

wieniec adwentowy
Źródło: Magdalena Kucova / Shutterstock

Jaka jest historia wieńca adwentowego?

Historia wieńca adwentowego sięga 1939 roku i zaczyna się od Johanna Hinricha Wicherna, niemieckiego pastora i teologa, który prowadził świetlicę dla sierot w Hamburgu. By umilić dzieciom czas oczekiwania na Boże Narodzenie oraz wzbogacić wystrój świetlicy, w pomieszczeniu zawiesił duże drewniane koło i umieścił na nim 24 świece adwentowe. W pierwszą niedzielę adwentu wspólnie z dziećmi zapalił pierwszą świecę. Każdego kolejnego dnia aż do Bożego Narodzenia, gromadząc się przy modlitwie, zapalali kolejne płomienie. Tradycja ta pozostała żywa do dziś, zmniejszyła się tylko liczba świec – zamiast 24 zapalamy 4, po jednej w każdą niedzielę adwentu. W 2019 roku pierwszą świecę adwentową zapalamy zatem 1 grudnia.

Jak wygląda wieniec adwentowy?

Dziś wieńce adwentowe są dużo mniejsze niż pierwowzór, który musiał pomieścić aż 24 świece. Współczesne wieńce tworzone są zwykle na kole mającym od 20 do 40 cm średnicy. Podstawą ozdoby są gałązki drzewa lub krzewu iglastego ułożone w okrąg – zwykle wykorzystuje się do tego świerk, sosnę, cyprysik, jodłę czy cis. Na tak stworzonym kole mocuje się cztery świece o dowolnym kształcie. Wieniec można dowolnie udekorować przy pomocy szyszek, owoców, małych bombek czy kolorowych wstążek.

wieniec adwentowy w domu
Źródło: Natalia Ruedisueli / Shutterstock

Co oznacza wieniec adwentowy?

Jakie znaczenie ma wieniec adwentowy? Symbolika tej dekoracji jest niezwykle istotna i rozbudowana – każdy jej element ma swoje znaczenie i nie jest przypadkowy.

  • Okrągły kształt wieńca adwentowego symbolizuje nieskończoność, życie wieczne oraz to, że Bóg jest wieczny i nie ma początku ani końca.
  • Gałązki wiecznie zielonego drzewka iglastego to symbol życia i wspólnoty.
  • Cztery świece zapalane w każdą niedzielę adwentu symbolizują zbliżanie się do prawdziwej światłości, czyli do Jezusa Chrystusa.
  • Każda świeca z osobna również ma swoje znaczenie. Pierwsza to Świeca Nadziei, druga – Świeca Pokoju, trzecia – Świeca Radości, a czwarta to Świeca Miłości.
wieniec adwentowy do kościoła
Źródło: Roza Sharipova / Shutterstock

Jak zrobić wieniec adwentowy do kościoła?

W grudniu wieńce adwentowe obecne są również w kościele, a podczas nabożeństwa w każdą kolejną niedzielę adwentu zapalana jest kolejna świeca. Wieńce adwentowe można kupić w każdym sklepie z dekoracjami oraz kwiaciarni, jednak to te własnoręcznie wykonane są najpiękniejsze i najbardziej wartościowe. Jak zrobić wieniec adwentowy krok po kroku? Taki, który będzie pasował zarówno do kościoła, jak i do każdego domu?

Wieniec adwentowy krok po kroku

  1. Całą konstrukcję wieńca adwentowego zacznij od szkieletu. Może on być wykonany z giętkich gałązek, cienkich, splecionych drucików lub grubego sznura zaplecionego w warkocz.
  2. Następnym krokiem jest ozdobienie stworzonego szkieletu zielonymi gałązkami za pomocą drucików lub kleju na gorąco.
  3. Najistotniejszym elementem wieńca są jednak symboliczne świece adwentowe. Zamontuj je tak, by stabilnie trzymały się na swoim miejscu przez cały grudzień. Najlepiej użyj w tym celu kleju na gorąco, który aplikuje się za pomocą specjalnego pistoletu.
  4. Końcowym etapem jest przyozdobienie wieńca adwentowego dowolnymi dekoracjami – szyszkami, bombkami, wstążkami czy owocami. Każdy z tych elementów najlepiej będzie trzymał się konstrukcji przymocowany drucikami lub mocnym klejem.

Wieniec adwentowy w domu

Wieniec adwentowy będzie piękną przedświąteczną dekoracją domu, która umili i wzbogaci oczekiwanie na Święta. Wykonując wieniec adwentowy, możesz odejść nieco od tradycji i stworzyć dekorację, która idealnie wpasuje się w styl Twojego mieszkania. W nowoczesnych wnętrzach lub tych utrzymanych w stylu skandynawskim świetnie będą wyglądały wieńce z elementami drewnianymi i dekoracją z mchu. Do wnętrza w stylu glamour idealnie wpasuje się wieniec adwentowy ze srebrnymi akcentami oraz wysokimi, strzelistymi świecami. Gdzie umieścić stworzony własnoręczne wieniec adwentowy? Taka dekoracja świetnie będzie prezentować się podwieszona pod sufitem. Możesz również położyć go w widocznym miejscu w salonie, by cieszył oko za każdym razem, kiedy wrócisz do domu.

wieniec adwentowy
Źródło: SP-Photo / Shutterstock

Wieniec adwentowy DIY to nie tylko piękna dekoracja. Proces jego tworzenia może być także doskonałą rozrywką. Warto w dekorowanie wieńca zaangażować również dzieci, które pod Twoim okiem świetnie poradzą sobie z mniej skomplikowanymi czynnościami. Przy okazji tworzenia dekoracji można opowiedzieć najmłodszym o symbolice i znaczeniu świec adwentowych. Kiedy zapalamy kolejną świecę, oznacza to, że Święta są coraz bliżej.

Tu dowiesz się, jak zrobić wieniec bożonarodzeniowy na drzwi >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Ozdoby świąteczne
Zobacz więcej artykułów w kategorii Ozdoby świąteczne
Komentarze