Co szukasz?
Zobacz także

Świecznik adwentowy – kiedy i dlaczego go zapalamy?

Świecznik adwentowy to klasyczny i chętnie wybierany element bożonarodzeniowego wystroju wnętrz. Grudzień to miesiąc, w którym coraz więcej ulic, balkonów i okien zaczyna błyszczeć magicznym światłem. Okna czasami ozdobione są zwykłymi lampkami, a czasem na parapecie stawia się właśnie świecznik adwentowy, który symbolizuje oczekiwanie na Boże Narodzenie. Jakie jest prawdziwe znaczenie tego symbolicznego świecznika? Kiedy zapalamy świecznik adwentowy? Dziś dowiesz się więcej o tej wyjątkowej ozdobie bożonarodzeniowej.

świecznik adwentowy
Źródło: Peter / adobestock.com
Tu znajdziesz ozdoby bożonarodzeniowe do 50 zł >>

Świecznik adwentowy – znaczenie

Co właściwie oznacza świecznik adwentowy? Ta popularna dziś dekoracja świąteczna ma bardzo długą tradycję. W średniowieczu siedmioramienny świecznik zapalano na kościelnym ołtarzu i oznaczał on gotowość śmiertelników na sąd ostateczny. Dziś nowoczesne świeczniki adwentowe oznaczają po prostu oczekiwanie na radosny czas Bożego Narodzenia. Do ozdabiania domów czy mieszkań wykorzystuje się siedmioramienne świeczniki oraz te z 4 lub 5 ramionami.

Dlaczego świecznik adwentowy ma 7 świeczek?

Ile świeczek ma świecznik adwentowy? Dziś w sklepach możesz znaleźć świeczniki z 7, 5 lub 4 ramionami. Najdłuższą tradycję ma świecznik siedmioramienny. Jakie jest jego znaczenie? Każde z 7 ramion takiego świecznika w średniowieczu miało swoją symbolikę – w tradycji kościelnej oznaczają one króla oraz biskupa, senatora, ziemianina, rycerza, mieszczanina i kmiecia, czyli 7 stanów reprezentowanych przez średniowiecznych mieszkańców miast i wsi. Setki lat temu przedstawiciel każdej z tych grup podczas mszy roratniej na jednym z ramion świecznika zapalał świecę, wypowiadając przy tym słowa „Jestem gotowy na sąd Boży”.

świecznik siedmioramienny znaczenie
Źródło: JRJfin / adobestock.com

Kiedy zapalamy świecznik adwentowy?

Adwent, czyli oczekiwanie na Boże Narodzenie, zaczyna się od pierwszej niedzieli po święcie Chrystusa Króla i trwa do 24 grudnia (obejmuje 4 niedziele przed Bożym Narodzeniem). Właśnie wtedy zapala się siedmioramienne świeczniki adwentowe, które przez cały grudzień rozświetlają nasze domy i mieszkania. Jeśli zdecydujesz się na świecznik czteroramienny, w pierwszą niedzielę adwentu zapal jedną świecę. Kolejne 3 będziesz zapalał w każdą kolejną niedzielę przypadającą na czas oczekiwania na Boże Narodzenie. W przypadku pięcioramiennych świeczników ostatnią, piątą świecę możesz zapalić w Wigilię. A do kiedy palimy świecznik adwentowy? Tradycja nakazuje, że adwentowy świecznik pali się do Wigilii, a dokładniej do północy między Wigilią a Bożym Narodzeniem.

Świecznik adwentowy – jaki wybrać?

Świecznik adwentowy to nie tylko symbolika, to również piękna i klimatyczna świąteczna ozdoba. Już w listopadzie rynek zalewany jest mnóstwem modeli, kolorów i rodzajów świeczników adwentowych. Który z nich wybrać?

Świecznik adwentowy LED

Elektryczny świecznik adwentowy z żarówkami LED zamiast świec to świetne rozwiązanie do domów, w których mieszkają dzieci. Taki świecznik jest w pełni bezpieczny i może być zapalony przez cały okres adwentu. To przewaga tego rodzaju świecznika nad tradycyjnym – nie musisz martwić się o to, że świece się wypalą. Bez obaw – żarówki ledowe są dodatkowo bardzo energooszczędne i nawet codzienne włączanie oświetlenia na dobre kilka godzin nie będzie odczuwalne w rachunkach za prąd. Jeśli nie masz możliwości podłączenia dekoracji do prądu, możesz również zdecydować się na świecznik adwentowy na baterie.

Drewniany świecznik adwentowy

Świecznik adwentowy z drewna to stylowa i uniwersalna dekoracja świąteczna, która sprawdzi się w mieszkaniach urządzonych np. w stylu skandynawskim czy rustykalnym. Surowe lub pomalowane na biało drewno świetnie wkomponuje się w klimat aranżacji, które trzymają się blisko natury.

świecznik adwentowy
Źródło: volis61 / adobestock.com

Świecznik adwentowy na 4 świece

Świecznik adwentowy na 4 świece pozwala wczuć się w atmosferę wyczekiwania na ciepłe, radosne i rodzinne Boże Narodzenie. Każda zapalana świeca to kolejny tydzień, który przybliża Cię do Świąt. Tego rodzaju świecznik adwentowy w oknie to przepiękna dekoracja, która sprawi, że będziesz jeszcze bardziej się cieszyć grudniową aurą.

Oświetlenie bożonarodzeniowe to dekoracje, które cieszą się największą popularnością wśród ozdób świątecznych. Nic w tym dziwnego – w końcu trudno sobie wyobrazić święta bez mrugających zewsząd światełek. Wybierając oświetlenie świąteczne do swojego domu, nie zapomnij o świeczniku adwentowym i celebruj radosne oczekiwanie na Boże Narodzenie. Jeśli szukasz innych inspiracji na świeczniki bożonarodzeniowe, sprawdź nasz artykuł Świecznik na Boże Narodzenie – jaki wybrać? TOP 7 świątecznych świeczników.

Jakie ozdoby świąteczne będą modne w 2020 r.? Sprawdź >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Ozdoby świąteczne
Zobacz więcej artykułów w kategorii Ozdoby świąteczne
Komentarze