Trwają Sel Days w Selsey! Rabaty do -50%, raty 0%! Znajdź coś dla siebie!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak oszczędzać wodę? 9 sposobów na oszczędzanie wody

Jak oszczędzać wodę w domu? Jak jednocześnie zadbać o swój portfel i żyć bardziej ekologicznie? Takie pytania pojawiają się w głowach wielu z nas. Ocieplenie klimatu, zanieczyszczenie środowiska i brak rozwagi w korzystaniu z wody sprawiają, że jej zasoby zaczynają się wyczerpywać. Jak tego uniknąć? Poznaj 9 najskuteczniejszych sposobów na oszczędzanie wody i wprowadź je w życie od zaraz.

1. Jak oszczędzać wodę? Wybierz prysznic zamiast wanny

Tak, wiemy. Kąpiele w wannie wypełnionej po brzegi wodą są bardzo przyjemne i relaksujące. Zanim jednak odkręcisz kurek i wlejesz pieniący się płyn, zastanów się, ile wody musi wypłynąć z kranu, by wypełnić wannę.

jak oszczedzac wode

Podczas kąpieli w standardowej wannie (160-170 cm długości) zużywasz nawet 170 litrów wody! Biorąc szybki 4-minutowy prysznic, zużyjesz natomiast ok. 40 litrów. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, którą opcję powinien wybrać.


Jeśli jednak kochasz gorące kąpiele i nie chcesz z nich rezygnować, wyznacz jeden dzień w miesiącu, kiedy pozwolisz sobie na taką przyjemność. Codzienne prysznice skróć natomiast do 3 minut (tak, da się!). A jak oszczędzać wodę pod prysznicem? Nie lej wody non stop! Przecież nie potrzebujesz ciągłego strumienia w momencie, kiedy myjesz głowę, czy czekasz, aż odżywka do włosów zacznie działać.

2. Napraw cieknący kran

Czy wiesz, ile wody może się zmarnować przez nienaprawiany przez długie miesiące cieknący kran? Te pojedyncze krople, które mogą wydawać się nieznaczące, mogą wygenerować straty sięgające aż 5000 litrów wody rocznie!

Przestań więc odkładać naprawę na jutro, które nigdy nie nadchodzi. Napraw wszystkie domowe usterki już teraz i zacznij oszczędzać wodę.

Mobi Walk-in 100x200 Black

Mobi Walk-in 100x200 Black

1499 zł
Mobi Walk-in 120x200 Black

Mobi Walk-in 120x200 Black

1599 zł
Mobi Walk-in 80x200 Black

Mobi Walk-in 80x200 Black

1399 zł
Mobi Walk-in 110x200 Black

Mobi Walk-in 110x200 Black

1549 zł

3. Wykorzystuj wodę ponownie

Jeśli korzystasz z suszarki bębnowej, po skończonym cyklu suszenia nie wylewaj wody – możesz zużyć ją np. do podlania kwiatów. Jeśli zdecydujesz się już na kąpiel w wannie, wykorzystaj wlaną w nią wodę jeszcze raz np. do umycia podłogi czy spłukiwania toalety. Jesteś na etapie budowy domu? Pomyśl o inwestycji w specjalny system do pozyskiwania i oczyszczania wody.

4. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów

Mimo rosnącej świadomości na temat oszczędzania wody, nadal są osoby, które w trakcie mycia zębów nie zakręcają wody. Jeśli do nich należysz – koniecznie zmień ten nawyk. Przez takie bezmyślne działanie dziesiątki litrów wody marnują się bez celu.

SOTBE TOGA BLACK Zestaw bateria prysznicowa + bateria umywalkowa stojąca + drążek prysznicowy

SOTBE TOGA BLACK Zestaw bateria prysznicowa + bateria umywalkowa stojąca + drążek prysznicowy

668 zł
MOBI LIVA BLACK BATERIA UMYWALKOWA CZARNA

MOBI LIVA BLACK BATERIA UMYWALKOWA CZARNA

696 zł
Bateria Umywalkowa Nablatowa UNO Black Pure CZARNA

Bateria Umywalkowa Nablatowa UNO Black Pure CZARNA

249 zł
Zestaw Bateria stojąca Gala + Bateria umywalkowa Uno + bidetowa Uno BLACK

Zestaw Bateria stojąca Gala + Bateria umywalkowa Uno + bidetowa Uno BLACK

1299 zł

5. Uruchamiaj tylko pełną pralkę i zmywarkę

Pamiętaj, by włączać pralkę i zmywarkę dopiero wtedy, gdy będą pełne. Jeśli masz do umycia tylko kilka talerzy, zaczekaj, aż uzbiera się więcej naczyń lub umyj je ręcznie.

6. Używaj jednouchwytowych baterii i zamontuj perlator

Jesteś na etapie urządzania lub remontowania swojego wnętrza? Być może zastanawiasz się, jak oszczędzać wodę w gospodarstwie domowym. Co możesz zrobić, by wybrane wyposażenie pomogło Ci w prowadzeniu ekologicznego stylu życia?

oszczedzanie wody w domu

Przede wszystkim wybierz odpowiednie baterie – jedynym słusznym wyborem są te jednouchwytowe. Baterie z dwoma kurkami może i wyglądają stylowo, ale przyczyniają się do ogromnych strat wody.

Jest jeszcze jeden sposób na domowe oszczędzanie wody – perlator. To nakładka w kształcie sitka napowietrzająca strumień wody, którą montuje się u wylotu kranu. Dzięki temu wydaje nam się, jakby z kranu płynęło więcej wody niż w rzeczywistości. To małe sitko może sprawić, że zużycie wody będzie nawet o 50% mniejsze!

7. Zainwestuj w zmywarkę

Jeśli jeszcze nie masz zmywarki w swojej kuchni, koniecznie musisz to zmienić. Nie dość, że zyskasz czas, który każdego dnia przeznaczałeś na stanie przy zlewie, to jeszcze zupełnie przy okazji będziesz oszczędzał wodę. Zużycie wody przez zmywarkę może być nawet 4 razy mniejsze niż podczas mycia ręcznego. Wybierz taki model, który ma program ECO, pozwalający na jeszcze mniejszy pobór wody w trakcie jednego cyklu.

Zmywarka BEKO DIN24310

Zmywarka BEKO DIN24310

899 zł
Zmywarka BEKO DIN36430

Zmywarka BEKO DIN36430

1400 zł
Zmywarka BEKO MDIN48523AD

Zmywarka BEKO MDIN48523AD

1900 zł
Zmywarka BEKO DIN28431

Zmywarka BEKO DIN28431

1899 zł

8. Zbieraj deszczówkę w ogrodzie

A jak oszczędzać wodę w ogrodzie? Przecież rośliny jej potrzebują. Przede wszystkim podlewaj je o odpowiednich porach (wczesnym rankiem lub wieczorem) oraz zacznij gromadzić deszczówkę.

Jak to zrobić? Dowiesz się z artykułu Deszczówka – jak zbierać i wykorzystywać wodę deszczową?

9. Oszczędzaj wodę globalnie

Być może powyższe sposoby na oszczędzanie wody są Ci znane. Wielu z nas doskonale wie, jak oszczędzać wodę, ale często zapominamy, by wprowadzić je w życie. Warto od zaraz zacząć je stosować, ale również zastanowić się, co jeszcze można zrobić, by zadbać o naszą planetę.


Czy wiesz, że jedząc mniej mięsa, oszczędzasz wodę? By uzyskać kilogram wołowiny, która ląduje na Twoim stole, trzeba zużyć dziesiątki tysięcy litrów wody! Oczywiście tutaj mowa już wyłącznie o oszczędzaniu w skali globalnej, ten sposób nie będzie miał wpływu na stan Twojego portfela.


Pamiętaj również, by nie myć śmieci przed wrzuceniem ich do kosza. Często wydaje nam się, że powinniśmy myć butelki czy słoiki, szczególnie te poddawane recyklingowi. Nie ma takiej potrzeby – śmieci przed przetworzeniem i tak myte są przemysłowo – Ty, płucząc je dodatkowo w domu, tylko niepotrzebnie zużywasz cenną wodę.

IKEA - ALMAREN Bateria z wysuw wylotem wody

IKEA - ALMAREN Bateria z wysuw wylotem wody

349 zł
IKEA - BOSJON Bateria kuchenna

IKEA - BOSJON Bateria kuchenna

499 zł
IKEA - TOLLSJON Bateria kuchenna ze spryskiwaczem

IKEA - TOLLSJON Bateria kuchenna ze spryskiwaczem

799 zł
IKEA - INSJON Bateria kuchenna

IKEA - INSJON Bateria kuchenna

399 zł

Jak oszczędzać wodę? Przykłady można mnożyć. Pamiętaj o tym, że tylko 1% wody znajdującej się na całej planecie jest zdatny do picia. Jeśli każdy we własnym domu podejmie podstawowe kroki, by zacząć oszczędzać wodę, widmo wyczerpania zasobów może się oddalić. Jeśli ten argument nie do końca Cię przekonuje, pomyśl o swoich finansach. Zaoszczędzone pieniądze będą z pewnością miłym dodatkiem do domowego budżetu.


Inne artykuły w tej kategorii