Pokój Dziecka - Modne wyposażenie wnętrz
Sprawdź

Jak stworzyć własne kino domowe na jesienne wieczory?

Długie jesienne wieczory sprzyjają seansom filmowym w domowym zaciszu. Rodzinne oglądanie filmów przygodowych czy maraton ulubionego serialu z przyjaciółmi to zawsze świetny sposób na mile spędzony czas. Jak więc stworzyć własne kino domowe, aby nasz salon wypełniła prawdziwa kinowa atmosfera?

salon, kino domowe, telewizor

Gdzie urządzić kino domowe?

Pierwszym krokiem do stworzenia kina domowego jest wybór jego lokalizacji. Najlepszym do tego miejscem jest pokój dzienny. Salon posiada bowiem najlepsze do tego warunki – zazwyczaj jest największym pomieszczeniem w domu i jest wyposażony w wygodną kanapę i fotele. Kino domowe może jednak stanąć w dowolnym wnętrzu, chociażby w sypialni, sali zabaw czy w osobnym pokoju, urządzonym na wzór minisali kinowej.

kino domowe, telewizor, pokój dzienny

Serce kina domowego

Sercem kina domowego jest bez wątpienia telewizor lub ekran i projektor. Aby zwiększyć doznania podczas oglądania ulubionych ekranizacji, warto wybierać modele o dużej przekątnej oraz te zapewniające najlepszą jakość wyświetlanego obrazu. Im większy i lepszy obraz – tym więcej emocji i wrażeń.

Telewizor warto wyposażyć dodatkowo w odtwarzacze płyt, które pozwolą na puszczanie ulubionych filmów w dowolnym momencie. Co więcej niektóre z nich, tak jak odtwarzacz Blu-ray SONY BDP-S3700, mają wpływ na głębię, kolorystykę i ostrość wyświetlanego na ekranie obrazu. Dzięki nim można poczuć się niczym na premierze znanego filmu na festiwalu w Cannes.

głośniki, telewizor, kino domowe, salon

Nagłośnienie niczym w sali kinowej

Podczas oglądania filmów oprócz efektów wizualnych ważne są także te dźwiękowe. Na odbiór dzieła filmowego wpływa bowiem nie tylko to, co widzimy, ale i słyszymy. Czym byłyby chociażby „Gwiezdne Wojny” bez dźwięku mieczy świetlnych czy „Gladiator” bez wspaniałej muzyki w tle?

Kino domowe warto więc wyposażyć w dobrej jakości sprzęt nagłaśniający, który myślami przeniesie nas z salonu w sam środek rozgrywanych na ekranie scen. Jego podstawą jest amplituner, który odpowiada za wzmocnienie i przesyłanie dźwięku do głośników. Najlepsze modele, takie jak chociażby DENON AVR-X550BT, umożliwiają połączenie nie tylko z telewizorem, ale i telefonem, laptopem czy pendrivem.

kino domowe, salon, pokój dzienny

Kolejnym elementem sprzętu odpowiadającego za dźwięk są oczywiście odpowiednio dobrane głośniki. W tej sferze od kilku sezonów ogromną popularnością cieszą się soundbary – zgrabne, nierzucające się w oczy systemy audio, które – mimo swoich niewielkich rozmiarów – zapewniają dobrej jakości nagłośnienie i głębokie basy. Takie modele jak SONY HT-SF150, JBL BAR 2.1 DEEP BASS lub JBL BAR 9.1 zapewnią doskonałe wrażenia audio podczas oglądania filmów, słuchania muzyki czy grania w gry video. Jednocześnie możemy mieć pewność, że dzięki nim nie umknie nam żaden dźwiękowy szczegół, jak szept postaci, szelest liści czy szum wiatru.

Wybierz najlepszy sprzęt do kina domowego >>

Kino domowe a wystrój wnętrza

Telewizor i dołączony do niego sprzęt to zazwyczaj rzecz, która po wejściu do salonu rzuca się w oczy jako pierwsza. Komponując kino domowe, nie można więc zapomnieć o tym, że stanowi ono ważny element wystroju całego wnętrza i nierzadko ma wpływ na całą jego stylistykę.

Wybierając poszczególne elementy kina domowego, warto więc zwrócić uwagę nie tylko na ich walory techniczne, ale i estetyczne. Choć większość z nich ma bardzo uniwersalną budowę, niektóre będą pasować do konkretnego wystroju. Dobrym na to przykładem jest chociażby subwoofer KLIPSCH R-12SW, który ze względu na swoje miedziane detale idealnie wkomponuje się w aranż utrzymany w stylu loftowym lub rustykalnym.

kino domowe, ekran, projektor

Tworząc kino domowe, można kupować poszczególne jego elementy pojedynczo bądź też zdecydować się na zakup całego zestawu. Wówczas jego estetykę także dobrze jest dopasować do reszty wystroju pomieszczenia. Smukłe, minimalistyczne modele, takie jak SONY BDV-E4100 idealnie sprawdzą się w klasycznych stylizacjach, nowoczesnych wnętrzach oraz w aranżacjach utrzymanych w stylu glamour. Wizualnie masywniejsze propozycje, takie jak zestaw DENON AVR-X550BT + ELTAX UTAH 5.0 to doskonałe rozwiązania do pomieszczeń loftowych oraz tych o urbanistycznym charakterze.

salon, telewizor, kino domowe do salonu

Elementy dodatkowe

Kiedy dobierzemy już sprzęt do kina domowego, dobrze jest pomyśleć o reszcie dodatków składających się na salonowy kącik filmowy. Nie bez znaczenia pozostaje tu dobór mebli i dekoracji. Jego podstawą jest wygodny zestaw wypoczynkowy, który zapewni komfort podczas długich seansów. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na telewizor wiszący czy stojący – dobrym wyborem jest też szafka pod RTV, na której oprócz ekranu można ustawić wszelki dodatkowy sprzęt. Okna zaś warto wyposażyć w zaciemniające zasłony lub rolety. Dzięki nim do pokoju nie będą wpadać niekorzystne dla obrazu na ekranie promienie słoneczne czy też światło ulicznych latarni i reflektorów samochodów.

kino domowe, salon, kino w salonie

Tworząc kino domowe, które zapewni nam rozrywkę na długie jesienne wieczory, warto zwrócić szczególną uwagę na zalety techniczne sprzętu. Kolejnym aspektem jest jego wygląd. Ładnie wizualne modele będą bowiem cieszyć nasze oczy zawsze – włączone czy nie.

>> MEDIA EXPERT <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów