🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE
Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE
Opublikowany:  

Jak urządzić kącik wypoczynkowy w małym mieszkaniu?

Kawalerka – dla niektórych konieczność wynikająca z posiadanych funduszy, dla innych świadomy wybór związany ze stylem życia. Urządzenie takiej mikro-przestrzeni w sposób funkcjonalny, a jednocześnie estetyczny i piękny wizualnie, często jest nie lada wyzwaniem. Niewielka powierzchnia musi pełnić wiele funkcji – wypoczynkową, jadalnianą, sypialnianą, gościnną, a w czasie pandemii często również biurową. Jak zrobić to sensownie, by osiągnąć sukces w każdym ze wspomnianych aspektów? Wraz z architektem wnętrz Aliną Badorą podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Wypoczynek dzienny i nocny

Brak oddzielnego pomieszczenia, które służy za sypialnię, z góry definiuje charakter mebli wypoczynkowych, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę urządzając kawalerkę. Przed podęciem tak ważnej decyzji, jak wybór sofy, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z możliwościami, jakie daje dany model. Design to jedno, a względy praktyczne to druga, niezwykle istotna strona medalu. Niewielka, dostępna przestrzeń ogranicza zakres modeli, jakie można wziąć pod uwagę, do sof kompaktowych, które można rozłożyć do spania. Taki mebel w dzień powinien zapewniać wygodne miejsce do siedzenia, a w nocy zmieniać się w łóżko, zapewniające wysoką jakość snu.

Wydawałoby się, że każda rozkładana sofa o małych wymiarach będzie spełniała te funkcje. Okazuje się jednak, że tak nie jest. Nie każdy model jest wyposażony w mechanizm, który jest dedykowany do spania codziennego. Jeśli chcemy go wykorzystywać w ten sposób, należy zwrócić uwagę właśnie na ten aspekt. W ofercie Gala Collezione znaleźć można kompaktowe sofy (m.in. Nola, Olbia, Sora i nowość – Jana, dostępne w trzech różnych szerokościach), które nie zdominują przestrzeni, w naturalny sposób podkreślą proporcję wnętrza, a dodatkowo –mogą z powodzeniem służyć jako łóżko.

Klasyczny fotel Jana o wąskich bokach, z poręczną skrzynką, Gala Collezione

Klasyczny fotel Jana o wąskich bokach, z poręczną skrzynką, Gala Collezione

Kompaktowa sofa Jana w trzech szerokościach z funkcją spania codziennego, Gala Collezione

Kompaktowa sofa Jana w trzech szerokościach z funkcją spania codziennego, Gala Collezione

Sofa Nola z systemem włoskim, Gala Collezione

Sofa Nola z systemem włoskim, Gala Collezione

Mała sofa do spania Olbia , Gala Collezione

Mała sofa do spania Olbia , Gala Collezione

Alina Badora, architekt wnętrz

Alina Badora, architekt wnętrz

W mniejszych mieszkaniach lub kawalerkach, salon pełni także funkcję sypialni. Tu liczy się każdy centymetr, dobrze jest więc wybrać sofę, na której nie tylko wygodnie się siedzi, ale także komfortowo śpi. Do codziennego spania szczególnie polecane są modele z systemem rozkładania typu „stelaż włoski PLUS”, w przypadku których po rozłożeniu śpimy na wygodnym, pełnowymiarowym materacu, sprytnie schowanym za dnia w środku mebla. Kiedy dostawimy do tego fotel Jana, z ukrytym schowkiem, zyskamy dodatkowe siedzisko oraz przestrzeń do przechowania pościeli czy koca.

Funkcjonalność przede wszystkim

Mądrze wybrana sofa to punkt wyjścia do aranżacji strefy dziennego wypoczynku. Jeśli nie masz miejsca na stół z krzesłami, dobierz lekki wizualnie stolik kawowy. Dobrze sprawdzą się w małych mieszkaniach stoliki typu dwa w jednym lub trzy w jednym, które w razie potrzeby można ustawić jeden pod drugim, zyskując dzięki temu więcej przestrzeni. Zamiast dużej lampy podłogowej wybierz zgrabne, ruchome kinkiety. Powieszone nad sofą zapewnią odpowiednią ilość światła do czytania, a także pomogą stworzyć odpowiedni nastrój wieczorem.

Unikaj wprowadzania do wnętrza wielu bibelotów, mocno efektownych elementów dekoracyjnych czy wielu różnych kolorów – mogą przytłoczyć małą przestrzeń i sprawić, że będzie na mniejszą, niż jest w rzeczywistości. Postaw raczej na jasne kolory lub dobierz barwy ze zbliżonej gamy kolorystycznej, powielając ten sam odcień np. na obiciu sofy, tapecie, poduszkach czy grafikach wiszących na ścianie. Taka kompozycja będzie bardzo harmonijna i stylowa.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności