Czego szukasz?
Zobacz także
Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE
Opublikowany:  

Skórzana sofa czy obita tkaniną – co wybrać?

Podobno od nadmiaru głowa nie boli. Prawda jest jednak taka, że jeśli musisz dokonać wyboru spośród wielu różnych opcji, to bardzo często stajesz przed dylematem, na co ostatecznie się zdecydować. I nie ma znaczenia, czy decyzja dotyczy kupna nowej garderoby, obiadu w restauracji czy mebli wypoczynkowych do salonu. W tym ostatnim przypadku producenci zaskakują ogromną różnorodnością wzorów, stylów i rodzajów wykończenia. Co sprawdzi się lepiej w Twoim domu – skórzana sofa czy obita tkaniną? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze materiału.

skórzana sofa
Skórzane sofy Volta skonfigurowane z elementów systemu modułowego Volta marki Gala Collezione

Wybór materiału a trendy

W podjęciu decyzji często nie pomagają trendy, które zmieniają się tak szybko, że czasami trudno za nimi nadążyć. Gazety wnętrzarskie podsuwają mnóstwo inspiracji w zakresie stylizacji, kuszą modnymi odcieniami kolorów, które zmieniają się co roku. Pojawiają się nowe tkaniny o nowoczesnych parametrach technicznych, które przedłużają trwałość pokrowca sofy. W takiej sytuacji decyzja o tym, jaki rodzaj obicia wybrać podczas zakupu sofy, może przyprawić o zawrót głowy. Jak więc to zrobić mądrze?

Kolor to nie wszystko

Jeśli właśnie zastanawiasz się nad kupnem nowej sofy do swojego salonu, to na pewno bierzesz pod uwagę nie tylko to, jakie ten mebel oferuje funkcje, ale także to, czy jej wygląd pasuje do Twojego gustu i całej aranżacji. Podejmując decyzję, sprawdzasz na pewno czy sofę można rozłożyć do spania, czy ma pojemnik na pościel, czy ma wysokie, czy niskie nóżki, wąskie czy szerokie boczki, wystarczająco wysokie dla Ciebie oparcie oraz czy wypełnienie jest na tyle miękkie, by wygodnie było wypoczywać na meblu. To są elementy wpływające na ogólny komfort wypoczynku.

sofa welwetowa
Narożnik Nola marki Gala Collezione w obiciu z tkaniny welwetowej

Kolejnym aspektem jest linia wizualna sofy, która decyduje o tym, czy będzie pasować do klimatu, jaki chcesz zbudować w swoim salonie. Na ogólny look wpływa zarówno to, czy linia mebla jest bardziej obła i miękka, czy kanciasta, jak też liczba ewentualnych pikowań i przeszyć, kształt i wysokość nóżek oraz rodzaj obicia. Ten ostatni element wbrew pozorom nie sprowadza się wyłącznie do wyboru koloru. Ogromne znaczenie ma nie tylko to, czy zdecydujesz się na skórę, czy tkaninę, a także to, jaki rodzaj każdego z tych materiałów obiciowych wybierzesz.

Obecnie w ofercie Gala Collezione dostępnych jest 5 rodzajów skór, różniących się między sobą wyglądem i sposobem wykończenia oraz ponad 40 kolekcji tkanin, o szerokiej palecie kolorystycznej, różniących się fakturą i właściwościami. Swobodnie dopasujesz więc do swoich potrzeb zarówno funkcjonalność mebla, jak i jego estetykę. W Twoim salonie może zagościć wymarzona sofa skórzana z funkcją spania lub kompaktowa kanapa obita miękką tkaniną.

System modułowy Volta, skórzany, Gala Collezione

System modułowy Volta, skórzany, Gala Collezione

Skórzana sofa Nicea, designerska, Gala Collezione

Skórzana sofa Nicea, designerska, Gala Collezione

Komfortowy narożnik Nola do spania codziennego, Gala Collezione

Komfortowy narożnik Nola do spania codziennego, Gala Collezione

Narożnik Axel wypoczynkowy, wysokie nóżki, Gala Collezione

Narożnik Axel wypoczynkowy, wysokie nóżki, Gala Collezione

Skórzana sofa czy z tkaniny?

Skóra czy tkanina – jaki rodzaj obicia sprawdzi się najlepiej? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Materiał należy dopasować do własnych upodobań. Niezależnie od tego, czy w Twoim salonie stanie skórzana sofa rozkładana, czy kanapa, która będzie pełnić wyłącznie rolę wypoczynkową – skóra na pewno nada jej bardziej dostojnego i klasycznego wyglądu. Tkanina z kolei sprawi, że mebel wyda się wizualnie nieco bardziej przytulny i „mięsisty”.

Współczesne technologie produkcji tkanin oraz obróbki skóry naturalnej sprawiają, że i jeden, i drugi materiał obiciowy można bardzo łatwo utrzymać w czystości. Producenci tkanin oferują wiele kolekcji wyprodukowanych przy zastosowaniu specjalistycznych technologii, dzięki którym przy odpowiednio szybkiej reakcji można wyczyścić nawet rozlaną kawę lub czerwone wino, wykorzystując do tego tylko ściereczkę zwilżoną wodą. Z drugiej strony – nowoczesne sposoby obróbki skóry pozwalają na uzyskanie wrażenia „ciepłej”, aksamitnej w dotyku faktury, która całkowicie przełamuje stereotypy o odczuwaniu zimna podczas jej dotyku.

skórzana sofa z funkcją spania
Narożnik skonfigurowany z elementów systemu modułowego Volta marki Gala Collezione, w obiciu ze skóry

Pamiętaj, że ten sam model sofy zupełnie inaczej będzie prezentować się „ubrany” w pokrowiec ze skóry, a inaczej z tkaniny. Co więcej, wpływ na jego wygląd będzie miała także faktura wybranego materiału obiciowego oraz jego parametry. Tkaniny welwetowe i welury, które delikatnie się mienią, sprawią, że na powierzchni mebla w zależności od rodzaju oświetlenia, rozgrywać się będzie ciągła gra światła i cienia, potęgując wrażenie trójwymiarowości. Tkanina będzie „cieniować” w zależności od kierunku, w jakim ułoży się meszek.

Dość sztywne floki, o jednolitej powierzchni, dobrze ułożą się na meblu minimalistycznym, o gładkich siedziskach i oparciach, natomiast mniej korzystniej wyglądać będą na meblu o dużej liczbie pikowań. I przeciwnie – miękkie i lejące tkaniny dobrze prezentować się będą na sofie sprężystej i miękkiej, o bogatych pikowaniach i przeszyciach, natomiast na dużych, gładkich powierzchniach mogą nieznacznie się marszczyć.

narożnik w obiciu z tkaniny
Narożnik Axel marki Gala Collezione, w obiciu z tkaniny

To wszystko sprawia, że decyzja dotycząca rodzaju obicia powinna być równie uważnie przemyślana, jak dobór funkcji mebla. Najważniejsze jest to, by mebel dokładnie trafiał w Twój gust czy upodobnia. Pamiętaj, że tak jak nie ma tkaniny całkowicie odpornej na pazurki naszych domowych pupilów czy plamy, jakie mogą powstać na skutek zabaw naszych milusińskich, tak też nie ma materiału obiciowego, który opierałby się upływowi czasu i był odporny na powstawanie śladów codziennego użytkowania. Jednak przy odpowiedniej konserwacji i czyszczeniu, zarówno skóra, jak i tkanina, mogą z powodzeniem przetrwać w doskonałym stanie przez długie lata, ciesząc wzrok oraz zapewniając przyjemne wrażenia dotykowe.


Artykuł powstał we współpracy z marką Gala Collezione.


Inne artykuły w tej kategorii