Czego szukasz?
Zobacz także
Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE Fabryka Mebli GALA COLLEZIONE
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Mebel wypoczynkowy dla mamy – jak wybrać fotel do karmienia i relaksu?

Gdy w rodzinie pojawia się nowy członek rodziny, najczęściej pociąga to za sobą zmiany w dotychczasowej aranżacji całego mieszkania czy domu. Przygotowując się do powiększenia rodziny, często bierze się pod uwagę przede wszystkim potrzeby dziecka, zapominając nieco o potrzebach młodych rodziców. W pokoju dziecięcym pojawia się łóżeczko, przewijak i nowe szafki pozwalające na przechowywanie dziecięcych ubranek i produktów do pielęgnacji. Przygotowując aranżację dziecięcej przestrzeni, warto jednak zwrócić uwagę także na wygospodarowanie przestrzeni z myślą o komforcie mamy. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Kącik do karmienia i relaksu można stworzyć, wykorzystując do tego wygodny fotel z podnóżkiem lub dobrze wyprofilowany szezlong. Tego typu mebel nie zajmie wiele miejsca, a przy tym zapewni szansę na odciążenie dla zmęczonych nóg i kręgosłupa mamy. Gdy dziecko podrośnie, będzie mógł zmienić swoje zastosowanie i stać się elementem przestrzeni przeznaczonej na miejsce odpoczynku po dniu wypełnionym nauką i zabawą.

Fotel do karmienia i usypiania

Planując aranżację pokoju dziecięcego, warto uwzględnić w nim dodatkowe siedzisko, na którym mama w spokojnej i intymnej atmosferze będzie mogła utulić niemowlę lub nakarmić je, siedząc w najbardziej wygodnej dla siebie pozycji. Jest to bardzo ważne, bo samo karmienie może zajmować nawet trzy godziny w ciągu doby, co nie pozostaje bez wpływu na kręgosłup kobiety.

W pierwszych miesiącach życia dziecko budzi się w nocy nawet po kilka razy. Z tego punktu widzenia niezwykle ważne jest to, by podczas nocnych pobudek i prób ponownego uśpienia malucha, mieć w zasięgu łóżeczka miejsce, na którym można przysiąść lub wygodnie ułożyć się z dzieckiem na rękach. W mniejszych pokojach sprawdzi się doskonale miękki, przytulny fotel z wysokim oparciem, wygodnymi podłokietnikami oraz podnóżkiem, taki jak na przykład Fido. Podnóżek – prócz spełniania swojej podstawowej funkcji – może posłużyć także jako dodatkowe siedzisko.

Innym rozwiązaniem są fotele Res, Arosa i Inari, czyli modele z funkcją relaksu w wersji rozkładanej elektrycznie. Funkcja relaksu czyli możliwość zmiany kąta nachylenia podnóżka i oparcia pozwoli na dopasowanie mebla do swoich potrzeb. Łatwe sterowanie za pomocą przycisków sterujących pozwoli na bezproblemowe manewrowanie ustawieniami fotela bez konieczności wstawania z niego. Po maksymalnym rozłożeniu fotela podnóżek uniesie się do góry, a oparcie odchyli mocno do tyłu, co pozwoli na zajęcie pozycji półleżącej i wygodne przystawienie dziecka do piersi lub nakarmienie go mlekiem z butelki. Trzeba pamiętać tylko o tym, by zapewnić odpowiednio dużą ilość miejsca przed i za fotelem, by móc w pełni rozłożyć mechanizm mebla.

Monika Sałak, projektant wnętrz MSprojekt

Monika Sałak, projektant wnętrz MSprojekt

Urządzenie pokoju niemowlęcia jest bardzo istotnym elementem podczas oczekiwania na przyjście naszego malucha na świat. Oczywiście inspirowanie się radami specjalistów i znajomych jest wskazane, jednak uważam, że ważniejsze będzie przemyślenie, czego Ty jako przyszły rodzic, będziesz tak naprawdę potrzebować podczas opieki nad maluszkiem.

Na pewno pomocna będzie praktyczna i funkcjonalna baza, jak odpowiedni wybór łóżeczka, przewijak, miejsce do przechowywania oraz karmienia. Pamiętajmy również o tym, że w pierwszych miesiącach życia nasz maluch będzie leżał głównie na pleckach, zatem dekoracje sufitu oraz delikatne oświetlenie LED przy łóżeczku nie tylko spełnią funkcje dekoracyjne, nadając przytulnego klimatu, ale również przyciągną zainteresowanie pociechy.

W całym szale zakupowym, który zawsze ogarnia młodych rodziców, nie zapomnij również o sobie! Wygodne miejsce do karmienia, czytania bajek oraz czuwania przy łóżeczku na pewno odwdzięczy się po długich nocach spędzonych w pokoiku dziecięcym.

Blisko maluszka

Inną opcją – wymagającą jednak nieco więcej przestrzeni – jest szezlong (np. Lord lub Nicea marki Gala Collezione), czyli rodzaj fotela z szerokim, wydłużonym siedziskiem. Taki mebel wstawiony do pokoju dziecięcego zapewni komfort zarówno podczas karmienia, jak i wieczornego czytania czy wspólnych zabaw przed zaśnięciem. Jego konstrukcja pozwala na ułożenie się wygodnie nie tylko w pozycji siedzącej, ale też półleżącej, z wygodnie rozprostowanymi nogami. Z tego powodu szezlong możesz wykorzystać także na krótką drzemkę, gdy zmuszony będziesz czuwać przy łóżeczku w przypadku choroby dziecka.

Dzięki temu będziesz mógł być blisko malucha w każdym momencie, gdy będzie tego potrzebował. To zapewni mu poczucie bezpieczeństwa, tak ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Gdy dziecko nieco podrośnie, szezlong może posłużyć mu jako wygodne siedzisko podczas nauki lub spotkań z przyjaciółmi z przedszkola czy szkoły. Może także zmienić swoją lokalizację i trafić np. do salonu, w którym – obok funkcji wypoczynkowej – pełnić będzie funkcję dekoracyjną.

Fotel uszak Fido, na nóżkach, pokojowy, Gala Collezione

Fotel uszak Fido, na nóżkach, pokojowy, Gala Collezione

Rozkładany fotel Res z relaksem, elektryczny, Gala Collezione

Rozkładany fotel Res z relaksem, elektryczny, Gala Collezione

Duży szezlong Lord, uszak, Gala Collezione

Duży szezlong Lord, uszak, Gala Collezione

Komfortowy szezlong Nicea, leżanka do salonu, Gala Collezione

Komfortowy szezlong Nicea, leżanka do salonu, Gala Collezione

Mebel przyjazny w użytkowaniu

Dobierając mebel wypoczynkowy do pokoju dziecka, zwróć uwagę zarówno na walory wizualne i komfort, jak też na kwestie związane z jego użytkowaniem. Wpływa na nie m.in. to, jakiego rodzaju obicie wybierzesz. Powinno być praktyczne i gwarantować łatwość czyszczenia. Przy opiece nad maluchem często może się zdarzyć nagła „awaria” – wylane mleko czy sok, plama z kaszki czy artystyczny rysunek pisakiem, wykonany przez malucha. Z tego powodu warto wybrać wysokiej jakości tkaninę wykonaną w technologii, która sprawia, że czyścić je można zwykłą ściereczką zmoczoną czystą wodą, a na co dzień – odkurzać odkurzaczem z miękką szczotką. Tzw. tkaniny hydrofobowe (czyli takie, w przypadku których dodatkowe apretury opóźniają wchłanianie wody i innych płynów) oraz plamoodporne są bardzo przyjazne w codziennym użytkowaniu i znacząco przedłużają żywotność mebla.


Artykuł powstał we współpracy z marką Gala Collezione.


Inne artykuły w tej kategorii