Czego szukasz?
Zobacz także
GARDENA POLSKA GARDENA POLSKA
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Robot koszący – co to jest i czym różni się od zwykłej kosiarki?

Trawnik to część ogrodu, która najmocniej wpływa na estetykę przestrzeni dookoła domu. Jednak, aby wyglądał atrakcyjnie – trzeba się czasem napracować. Zwłaszcza jeśli do jego koszenia używamy kosiarki spalinowej. Znacznie mniej wysiłku wymagać będzie robot koszący, czyli innowacyjne urządzenie, które w ostatnich latach zyskało spore grono zwolenników. Jak działa i jakie są zalety wynikające z użycia robota koszącego?

Dlaczego warto wybrać robota koszącego?

Robot koszący to innowacyjne urządzenie, które może samodzielnie zadbać o Twój trawnik. Jeśli szukasz urządzenia, które zagwarantuje w ogrodzie efekt zielonego dywanu, a przy tym zaoszczędzi Twój czas, jest ekologiczne i ciche – właśnie znalazłeś najlepszego przyjaciela każdego ogrodnika.

Praca robota koszącego polega na ścinaniu bardzo małych kawałków trawy, które następnie opadają na ziemię i stanowią dla niej naturalny nawóz. Dzięki temu trawnik nie wymaga już zbierania trawy i jest bardziej odżywiony, a co za tym idzie – można ograniczyć jego nawożenie i zaoszczędzić wodę. Co istotne, robot koszący trawę nie wymaga obsługi technicznej, takiej jak na przykład wymiana oleju, dodanie paliwa czy konserwacja, co także wpływa na zmniejszenie wydatków. Kolejnym aspektem przemawiającym za wyborem robota koszącego zamiast tradycyjnej kosiarki jest fakt, że robot jest praktycznie bezobsługowy, więc czas, który zyskujesz, możesz poświęcić na odpoczynek czy inne prace w ogrodzie – na przykład cięcie roślin czy sadzenie rabat z kwiatami.

Jak pracuje robot koszący?

Lista cech odróżniających robota koszącego od zwyczajnej kosiarki jest długa! Na jej szczycie znajduje się wygoda użytkowania, ponieważ robot do koszenia trawy wykonuje pracę w pełni samodzielnie. Urządzenie po prostu porusza się w wyznaczonym polu magnetycznym, dzięki przewodom ograniczającym, które mocuje się do ziemi szpilkami dołączonymi do zestawu. Roboty marki GARDENA nie tylko koszą, ale także systematycznie analizują warunki, w których pracują – sprawdzają się więc niezależnie od pogody czy ukształtowania terenu. W zależności od modelu te zaawansowane urządzenia posiadają szereg funkcji wspierających ich pracę:

  • Czujnik SensorControl dopasowuje częstotliwość koszenia do wzrostu trawy.
  • Funkcja Spot Cutting pozwala na intensywniejsze przycięcie trawy w miejscach trudno dostępnych. Robot koszący usuwa trawę za pomocą spiralnych ruchów, dzięki temu bardziej zarośnięte obszary, jak te pod meblami ogrodowymi czy trampoliną nie zostają pominięte.
  • Funkcja CorridorCut pozwala na skuteczne koszenie w bardzo wąskich przejściach, o szerokości 60 cm.
  • Czujnik mrozu wstrzymuje koszenie wtedy, gdy temperatura za oknem spadnie poniżej zera, co chroni trawnik przed zniszczeniem.
  • Czujnik zderzeniowy, dzięki któremu robot omija przeszkody.
  • Czujnik podnoszenia gwarantuje natychmiastowe wyłącznie robota koszącego, jeśli sprzęt zostanie uniesiony.

Co ważne, roboty koszące GARDENA, w przeciwieństwie do tradycyjnych alternatyw świetnie radzą sobie nawet podczas ulewy czy delikatnej mżawki. Mogą być także czyszczone bezpośrednio przy użyciu węża ogrodowego. Możesz używać ich także w ogrodach domów szeregowych czy miejscach o gęstej zabudowie, ponieważ emitują hałas na niskim poziomie 57 dB. Dla porównania – kosiarki spalinowe generują hałas na poziomie ponad 94 dB!

Sterowanie robotem koszącym

Urządzenie sterujesz i konfigurujesz z poziomu telefonu komórkowego i stworzonych do tego celu aplikacji, na przykład takich jak GARDENA Bluetooth®. W przypadku tej aplikacji możesz korzystać także z asystenta, który w prosty sposób przeprowadzi Cię przez meandry instalacji, a także podpowie, jak najlepiej pielęgnować trawnik. Wszelkie ustawienia możesz dowolnie zmieniać, siedząc na kanapie czy przed komputerem, ponieważ GARDENA Bluetooth® ma zasięg aż do 10 m. Nie musisz więc nawet wychodzić z domu, żeby włączyć lub wyłączyć sprzęt, czy zmodyfikować konkretne parametry. Po skończonej pracy lub w momencie wyczerpania akumulatorów robot wraca do stacji dokującej, gdzie następuje proces ładowania.

Sileno minimo – nowy robot koszący Gardena

Nowością w ofercie Gardeny jest model Sileno minimo, który szczególnie dobrze sprawdzi się w niewielkich ogrodach o powierzchni 250 m2 czy 500 m2, także takich, gdzie pełno jest zakamarków, krętych alejek czy wzniesień o nachyleniu do 25%. Wystarczy, że weźmiesz do ręki smartfona, aby dowolnie konfigurować robota według swoich potrzeb. Funkcje robota, jak na przykład koszenie punktowe, CorriorCut, SensorControl czy czujniki mrozu sprawią, że ogród będzie zawsze starannie wypielęgnowany. Cena sugerowana: od 2834 zł.

GARDENA POLSKA

Robot koszący Sileno minimoArtykuł powstał we współpracy z marką GARDENA.


Inne artykuły w tej kategorii