Wielka wyprzedaż w BONAMI! -15% na wszystko z kodem: MINUS15
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Magnat Magia Szlachetnych Barw
Magnat Magia Szlachetnych Barw
Opublikowany:  

Jak urządzić mieszkanie alergika?

Z alergią zmaga się wiele osób. To jedna z chorób cywilizacyjnych, która rzutuje nie tylko na styl życia, lecz także na sposób organizacji mieszkania. W takich wnętrzach należy unikać wielu rozwiązań, a podczas urządzania czy remontu warto sporo kwestii przemyśleć dwa razy. Czy mimo to da się mieszkać stylowo i komfortowo? Oczywiście! Sprawdź, jak to zrobić.

Wybieraj bezpieczne materiały

Zarzewiem alergicznych problemów w mieszkaniu mogą być chemikalia, pyłki roślin, opary stosowanych farb czy impregnatów, a także kurz czy nawet meble wykonane z niewłaściwych materiałów. To powoduje, że selekcja rozwiązań, które wypełnią cztery kąty, powinna być skrupulatna – i nie chodzi tylko o zakup przedmiotów wykonanych z ekologicznych surowców i pozbycie się sztucznych tkanin. Bardzo często problem tkwi głębiej; w farbach, impregnatach, panelach podłogowych, sklejkach czy tapetach. Mimo że są piękne, niejednokrotnie okazują się niebezpieczne dla zdrowia.

W wielu produktach stosowanych do wykańczania wnętrz zawarte są substancje alergenne, które będą nasilać objawy alergii. Zamiast więc sięgać po najtańsze farby i lakiery na bazie rozpuszczalników organicznych, lepiej postawić na farby ceramiczne MAGNAT Ceramic Care, a także inwestować w produkty pozbawione formaldehydu, czyli substancji alergennej, która obecna jest w ogromnej ilości przedmiotów codziennego użytku; płytach wiórowych i MDF, a nawet dywanach czy wykładzinach. Czym je zastąpić? Możliwości jest wiele! Należą do nich lite drewno impregnowane olejem lnianym, hipoalergiczne farby, płytki ceramiczne, szkło, korek, metal (za wyjątkiem niklu i chromu) czy kamień naturalny.

Postaw na minimalizm

Choć wydaje się, że przestrzeń skrojona na miarę dla alergika jest pozbawiona wielu wygód i wnętrzarskich smaczków, to jednak pozory mogą mylić. W takim mieszkaniu świetnie sprawdzi się jeden z najpopularniejszych kierunków urządzania – minimalizm! To styl, którego główną zasadą jest „mniej znaczy więcej”. Dominują w nim oszczędne w formie meble, które dzięki temu, że pozbawione są zakamarków, ograniczają powstawanie skupisk kurzu i zabrudzeń. Nie ma w nim też zbyt wielu bibelotów, a otwarte półki zastępują zamykane szafki, w których ukryte są przydatne przedmioty.

Dekoracyjna oszczędność jest też znakiem rozpoznawczym stylu skandynawskiego. To nurt, w którym na próżno szukać natłoku niepotrzebnych rzeczy. Przekłada się to na to, że wnętrze łatwiej utrzymać w czystości i zdecydowanie szybciej można w nim ograniczyć występowanie licznych alergenów. Kierunek hołduje potrzebie prostoty i naturalności, która urzeczywistnia się listą materiałów wykończeniowych przyjaznych alergikom. Mogą to być drewniane posadzki, kamienne okładziny, efektowna stal czy szkło, które wzmocni poczucie wizualnej lekkości.

Magnat Magia Szlachetnych Barw

MAGNAT CERAMIC CARE


Stosuj odpowiednie farby

Podczas urządzania mieszkania dla alergika warto szczególnie skupić się na powierzchniach zajmujących najwięcej przestrzeni. Mowa o ścianach! Najlepiej by te płaszczyzny pozostały całkowicie gładkie, bez strukturalnych wzorów i szczelin, w których gromadzi się kurz. Nie bez znaczenia będzie też to, czym zostaną one pokryte. W tej roli doskonale sprawdzą się farby. Pytanie tylko, jakie? O właściwościach hipoalergicznych, tworzące powłokę antystatyczną, łatwe do utrzymania w czystości i odporne na częste szorowanie oraz zmywanie. Należą do nich m.in. plamoodporne ceramiczne farby MAGNAT Ceramic Care.

Farba MAGNAT Ceramic Care zawiera w swoim składzie cząsteczki srebra, które ograniczają rozwój bakterii na powierzchni ścian. Cechują ją też właściwości antystatyczne, eliminujące możliwość przylegania kurzu. To dlatego produkt określany jest jako bezpieczny zarówno dla dzieci, jak i dorosłych borykających się z alergiami. Jego korzystne oddziaływanie związane jest również z zastosowaniem innowacyjnej formuły polegającej na zdolności oczyszczania powietrza ze szkodliwego formaldehydu, który obecny jest w wielu produktach stosowanych do wykańczania mieszkania. MAGNAT Ceramic Care zapewnia redukcję tej substancji nawet o 98%, zamieniając ją w parę wodną, co przyczynia się do zwiększenia jakości powietrza w pomieszczeniach.

Ogranicz tekstylia

Największe skupiska potencjalnych alergenów stanowią tekstylne dekoracje, dlatego też warto zrezygnować z zasłon (zastępując je roletami czy żaluzjami). Ta sama reguła dotyczy dywanów – ich obecność zredukuj do jednego lub kilku wariantów o krótkim włosiu, wykonanych z bawełny lub juty. Dekoracyjny charakter wszelkiego rodzaju ozdobnych produktów najlepiej zastąpić zielonymi sadzonkami, których zadaniem jest filtracja powietrza. W tej roli świetnie sprawdzą się dracena czy skrzydłokwiat. Dzięki temu zyskasz podwójnie – mieszkanie nie straci na przytulności i będzie znacznie bardziej przyjazne dla alergika.

Oczyszczaj powietrze

W walce z alergią (zwłaszcza wziewną) ważne jest czyste powietrze – wolne od smogu, sierści pupila, kurzu i pyłków. By móc oddychać pełną piersią dobrze jest postawić na systematyczne sprzątanie, a właściwie przecieranie powierzchni mebli wilgotną szmatką (to samo dotyczy podłogi); regularne wietrzenie mieszkania (najlepiej wcześnie rano lub wieczorem, w okresie niskiego stężenia pyłków), oraz oczyszczanie przy pomocy zaawansowanych sprzętów, które usuwają szkodliwe drobinki. Takie działania pomogą stworzyć strefę wolną od zanieczyszczeń, w której przebywanie będzie bezpieczne i przyjemne – nie tylko dla alergika.

Z alergią da się żyć – zwłaszcza jeśli mieszkanie zostanie odpowiednio przystosowane do walki z rozmaitymi alergenami. Wystarczą gładkie ściany pokryte innowacyjnymi farbami, minimalistyczna zabudowa meblowa i ograniczona liczba dekoracji. Dzięki temu można podnieść komfort przebywania w mieszkaniu i zdecydowanie zredukować uporczywe dolegliwości.


Artykuł powstał we współpracy z marką MAGNAT.


Inne artykuły w tej kategorii