🌞 SKANDYNAWSKIE LATO - odkryj produkty w trendzie!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Jak odnowić meble rattanowe? Wszystko o renowacji mebli rattanowych

Jak odnowić meble rattanowe? W pierwszej chwili może wydawać się to niemożliwe, a przynajmniej bardzo trudne. Praktyka pokazuje jednak, że renowacja mebli rattanowych nie jest aż tak skomplikowana, jak może wyglądać. Jak przeprowadzić naprawę mebli rattanowych? Podpowiadamy!

renowacja mebli rattanowych
Fot. Miejskie Ziele

Renowacja mebli rattanowych – kiedy jest potrzebna?

Meble ogrodowe z rattanu to częsty wybór z kilku powodów. Są przede wszystkim eleganckie i stylowe, a także praktyczne. Pasują doskonale do większości aranżacji ogrodowych i tarasowych. Meble rattanowe są również znane ze swojej sporej wytrzymałości, zarówno na czynniki atmosferyczne, jak i mechaniczne.

Nie ma jednak rzeczy niezniszczalnych i prędzej czy później renowacja mebli ogrodowych z rattanu może okazać się niezbędna. Najczęściej uszkodzeniu ulega siatka - w wyniku upadku, uderzenia, upuszczenia na mebel ciężkiego przedmiotu, a także wskutek niewłaściwego przechowywania (np. w warunkach sporej wilgotności, w dodatku pod obciążeniem).

W takich przypadkach siatka może się rozerwać lub odkształcić. Na szczęście jednak rattanowe meble można poddać renowacji. Naprawy uszkodzonych elementów można również dokonać samodzielnie. W sklepach bez problemu znajdziesz bowiem gotowe zestawy do renowacji mebli rattanowych, składające się najczęściej z siatki w różnych kolorach oraz kołka trapezowego.

vidaXL Fotel z poduszką, jasnobrązowy, naturalny rattan i len

vidaXL Fotel z poduszką, jasnobrązowy, naturalny rattan i len

1037 zł
vidaXL Fotel z poduszką, jasnobrązowy, naturalny rattan i len

vidaXL Fotel z poduszką, jasnobrązowy, naturalny rattan i len

856 zł
Fotel rattanowy VERSAILLES naturalny

Fotel rattanowy VERSAILLES naturalny

1320 zł 1650 zł
vidaXL Fotel z poduszką, szary, naturalny rattan i len

vidaXL Fotel z poduszką, szary, naturalny rattan i len

825 zł

Czym naprawić meble rattanowe?

Zestaw naprawczy do mebli rattanowych, w skład którego wchodzi gotowa plecionka, umożliwia szybką i łatwą naprawę mebli rattanowych. Wystarczy bowiem wymienić uszkodzone miejsca na nowe.

Takie zestawy naprawcze bez problemu kupisz w sklepach ogólnobudowlanych, ale także meblowych czy ogrodniczych. Szeroki wybór wzorów, kolorów i grubości plecionki sprawia, że bez problemu znajdziesz zestaw naprawczy pasujący do Twoich mebli.

Sprawdź też: Jak dbać o meble ogrodowe z rattanu? Czyszczenie i pielęgnacja mebli rattanowych

Jak odnowić meble rattanowe z uszkodzoną siatką?

Odnawianie mebli z rattanu, w których została uszkodzona siatka, jest bardzo proste. To także sposób na to, jak odnowić ogrodowe krzesła rattanowe. Naprawę zacznij od usunięcia dotychczasowego kołka trapezowego i oczyszczenia miejsca po nim. Następnie wystarczy wymierzyć, ile nowej siateczki potrzeba.

Przed rozpoczęciem naprawy wystarczy umieścić wycięty, potrzebny kawałek w ciepłej wodzie, by nabrał elastyczności. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie dopasować go idealnie we wszystkich miejscach. Teraz wystarczy już tylko naciągnąć siatkę i przymocować ją za pomocą klinów i kleju. Po usunięciu klinów wbij nowe kołki trapezowe - i gotowe!

Jak odnowić meble rattanowe wyplatane ręcznie?

Jak naprawić meble rattanowe ogrodowe, które są wyplatane ręcznie? Pytanie o to, jak odnowić fotel z rattanu wyplatany ręcznie pojawia się dość często. Na szczęście jednak i na to jest sposób - choć nieco bardziej wymagający.

W przypadku ręcznie wyplatanych mebli rattanowych, trzeba usunąć zniszczone włókna - jedno po drugim. Następnie zastępuje się je nowymi włóknami, które trzeba wpleść w tym samym miejscu. Nie jest to może bardzo trudne zadanie, jednak jest czasochłonne i monotonne. Dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług firm zajmujących się renowacją mebli.

Alternatywą dla wymiany włókien rattanowych pasmo po paśmie jest zastąpienie ich innym tworzywem. Warunek jest jeden: musi wizualnie pasować do rattanu. Jeśli dobrze dopasujesz takie tworzywo, efekt może być jeszcze ciekawszy niż z oryginalnym włóknem!

Ciekawym i praktycznym pomysłem jest zastąpienie siedziska (jeśli to ono zostało uszkodzone) sitowiem, trawą morską lub… tapicerką. Wszystkie chwyty dozwolone, jeśli tylko wszystko będzie tworzyć ładną, spójną całość.

MEBLE OGRODOWE DLA 8 OSÓB RATTAN 1091 POPIEL OUTLET

MEBLE OGRODOWE DLA 8 OSÓB RATTAN 1091 POPIEL OUTLET

2299 zł 2899 zł
vidaXL 7-cz. zestaw wypoczynkowy do ogrodu, poduszki, rattan PE, szary

vidaXL 7-cz. zestaw wypoczynkowy do ogrodu, poduszki, rattan PE, szary

1719 zł
Meble ogrodowe dla 7 osób 1090 czarny technorattan

Meble ogrodowe dla 7 osób 1090 czarny technorattan

2799 zł 2999 zł
MEBLE OGRODOWE DLA 7 OSÓB RATTAN 1090 POPIEL

MEBLE OGRODOWE DLA 7 OSÓB RATTAN 1090 POPIEL

2799 zł 2999 zł

Jak odświeżyć meble rattanowe? 3 szybkie sposoby

Jak odświeżyć rattan? Meble tapicerowane mogą z czasem stracić nieco swój blask - na przykład pod wpływem promieni słonecznych, w niektórych miejscach mogą wyblaknąć. Nie jest to oczywiście powód do wymiany mebli na nowe, jednak pozostawienie ich w takim stanie często również nie wchodzi w grę. Na szczęście są 3 proste sposoby na to, by odświeżyć rattan! To:

  • malowanie mebli rattanowych - jednym z prostych, szybkich i niedrogich sposobów na odnowienie mebli rattanowych jest pomalowanie ich na dowolny kolor. Dzięki temu nawet stare, wyblakłe fotele, krzesła czy stoły ogrodowe zyskają zupełnie nowe, ciekawsze oblicze!
  • obicie tapicerskie - siedzenie i oparcia możesz pokryć tapicerką nie tylko wówczas, gdy są uszkodzone. To prosty sposób na nadanie im zupełnie nowego charakteru w każdej sytuacji. Możesz położyć nawet poduchy i oparcia tekstylne, by meble wyglądały na nowe;
  • pledy i koce - to najprostsza metoda, która także może zmienić wszystko. Wystarczy, że meble przykryjesz pasującym do nich kocem lub pledem. W ten sposób nie tylko zamaskujesz ewentualne niedociągnięcia czy zniszczenia, ale także nadasz kącikowi, w którym meble stoją, niepowtarzalnego charakteru. Co więcej - to bardzo praktyczna metoda, bo gdy tylko zrobi się chłodniej, można się raz-dwa przykryć!

Renowacja rattanu jest prosta i opłacalna - wymiana uszkodzonego czy zużytego fragmentu siedziska czy oparcia sprawi, że mebel posłuży jeszcze przez wiele lat, ciesząc przy tym oczy. Dzięki temu, że bez problemu kupisz zestaw naprawczy do rattanu, naprawa będzie szybka i opłacalna.


Inne artykuły w tej kategorii