Czego szukasz?
PEKA
PEKA
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Przedświąteczna misja specjalna: dobrze zorganizowana kuchnia – co powinno się w niej znaleźć?

Kuchnia z założenia powinna być zaprojektowana tak, by wykonywane w niej czynności przebiegały płynnie i sprawnie. Tak jest jednak zazwyczaj tylko w teorii. W praktyce „nurkujesz” w głąb szafek, by wyciągnąć kubek, przeczesujesz saszetki z przyprawami, obiecując sobie, że następnym razem zrobisz tutaj porządek, a podczas przyrządzania obiadu wykonujesz skomplikowany zestaw ćwiczeń – od skłonów, po przysiady – w poszukiwaniu potrzebnych składników? Zwłaszcza teraz, w czasie przedświątecznych przygotowań, ten brak ergonomii da się we znaki. Co zrobić, by kuchnia była dobrze zorganizowana? Podpowiadamy!

Organizacja kuchni – zacznij od dobrego planu

Zanim zaczniesz dekorować pierniczki i kroić warzywa na sałatkę jarzynową, pomyśl o uporządkowaniu przestrzeni roboczej w kuchni, bo przecież to tam na kilka dni przed Wigilią najwięcej się dzieje. To dobry moment na przemeblowanie, zmianę organizacji, a nawet wymianę elementów, które zamiast pomagać w codzienności – ograniczają ją.

Od czego zacząć? Od dobrego planu! Skrupulatnie przeanalizuj zawartość szafek, pozbądź się niepotrzebnych rzeczy i uporządkuj newralgiczne miejsca – mowa tu chociażby o szafkach narożnych, w których głęboko gdzieś leżą dawno nieużywane przedmioty. Dostęp do nich jest często mocno ograniczony, bo żeby coś znaleźć, trzeba wyciągnąć wszystko, co znajduje się na froncie. Żeby pozbyć się tych problemów, dobrze jest postawić na funkcjonalny system narożny PEKA LE MANS, składający się z tzw. nerek, czyli półek wysuwających się jednym ruchem ręki.

Każda z półek systemu LE MANS wysuwa się niezależnie od siebie, zapewniając dostęp nawet do rzeczy znajdujących się na tyłach szafki – bez wyciągania wszystkiego, czasochłonnego przestawiania i nerwów. Dodatkowo antypoślizgowe powierzchnie nerek mają opływowe kształty, co zapewnia optymalną ilość miejsca do przechowywania okrągłych i owalnych naczyń, np. garnków, misek czy talerzy.

Wygodna spiżarnia i zapasy zawsze pod ręką

Co jest najgorsze podczas gorączki przedświątecznych przygotowań? Gdy nagle okaże się, że zabrakło proszku do pieczenia, a masa na biszkopt już niemal gotowa, albo gdy w pośpiechu zapomnisz kupić marchewki – niezbędnego elementu sałatki na świąteczny stół. W takich sytuacjach sprawdzi się nawyk gromadzenia zapasów. Możesz go łatwo wypracować – gorzej jednak z przechowywaniem wszystkich składników. Zwykłe szafki i szuflady w obliczu dodatkowych ilości produktów spożywczych magicznie się nie powiększą. Zamienią się w głęboką „studnię”, w której znalezienie czegokolwiek graniczy z cudem.

Systemem wręcz stworzonym do przechowywania nadprogramowych ilości (i nie tylko tych nadprogramowych!) jest cargo TANDEM. To pojemne półki do montażu wewnątrz szafek i na drzwiach, co znacznie zwiększa przestrzeń do magazynowania. Najlepiej ulokować je obok lodówki, przez co zbudujesz praktyczną domową spiżarnię, w której wszystko będzie pod ręką.

Jak działa system TANDEM? To mechanizm bazujący na wysuwanych prowadnicach, które swobodnie przesuwają się do przodu podczas otwierania drzwi szafki. Ich wyższe relingi zapobiegają przewracaniu się tego, co znajduje się na półce, a tym samym ułatwiają przeglądanie zawartości, pakowanie czy wyciąganie produktów.

kuchnia, spiżarnia domowa, cargo

Elastyczny sposób na przechowywanie produktów

Kolej na blat roboczy – newralgiczny element na kulinarnym placu boju. Tam wiele się dzieje; siekasz, kroisz, doprawiasz i mieszasz. Warto więc, by przestrzeń pod nim była doskonale zaplanowana, by szybko sięgnąć po deskę lub znaleźć durszlak, w którym odcedzisz uszka na wigilijny barszcz. Umożliwią to systemy JUNIOR, czyli mniejsze cargo podblatowe, które możesz dopasowywać do swojego stylu gotowania, a także zmieniać w trakcie użytkowania kuchni.

Podblatowe cargo JUNIOR to patent na pełną personalizację przestrzeni, a przy tym i efektywną organizację. System składa się z półek, koszy i pojemników YouboXx, dzięki którym możesz podzielić szafki na mniejsze, czytelne strefy zapewniające dostęp do przechowywanych rzeczy z dwóch stron, co sprzyja odnajdywaniu niezbędnych produktów i przedmiotów. Ich wysokość możesz regulować w zależności od tego, ile miejsca aktualnie potrzebujesz. To możliwe dzięki systemowi haczyków rozmieszczonych co 100 mm. W takim przypadku wysoka szklana butelka oliwy, kawiarka czy pojemniki na makaron nie będą problemem.

Sprawdzone patenty na porządek w szufladach

Kłopoty i trudności w znalezieniu przedmiotów w szufladach pojawiają się, gdy w tej pojemnej przestrzeni panuje chaos, a o ten nietrudno gdy brak odpowiednich wkładów czy organizerów. Rozwiązaniem może być m.in. SpaceFlexx.

System SpaceFlexx składa się z bocznych i wewnętrznych ramek oraz przegródek Nesttex®, które można dowolnie ustawiać, dopasowując tym samym przestrzeń przechowywania do zawartości. Z łatwością pomieścisz więc pudełka z herbatą, lunchboxy, do których ciężko znaleźć pasujące wieczka czy deski do krojenia – i to bez ryzyka ciągłego wypadania czy przesuwania się w najmniej spodziewanym momencie. To wpływa nie tylko na optymalne wykorzystanie każdego centymetra, ale też zapewnia znacznie więcej powierzchni. W ten sposób kuchenna strefa przechowywania może być jeszcze pojemniejsza.

A co z szufladą ze sztućcami? Pomocne będą specjalne wkłady PEKA, które dopasują się do każdej powierzchni – nawet tej nietypowej. Różnej wielkości komory wewnętrzne można tak ustawiać, by zagospodarować całą przestrzeń, a tym samym zapewnić miejsce nie tylko na standardowe sztućce, lecz także przyprawy czy przybory o nieregularnych wymiarach, takie jak chochelki czy trzepaczki. W systemach PEKA dostępne są też wkłady na folię aluminiową oraz bloki na noże kuchenne, które zapewnią bezpieczeństwo i uchronią ciekawskie rączki małych pomocników przed skaleczeniem się.

Do świątecznych wypieków, mieszania słodkich mas i krojenia warzyw na sałatkę pozostało jeszcze trochę czasu. To dobry moment na przygotowanie się do tej smacznej batalii! Jeśli, niczym dobry strateg, odpowiednio zagospodarujesz przestrzeń szuflad i półek, może się okazać, że kulinarne zmagania wcale nie będą tak nerwowe. Pełnym chaosu przygotowaniom może towarzyszyć porządek – nie tylko od święta! Wystarczy, że do listy zakupów dopiszesz kilka praktycznych systemów PEKA, które wspierają kuchenną ergonomię.


Artykuł powstał we współpracy z marką PEKA.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności