Co szukasz?
Zobacz także

Jak wybrać meble dla dzieci?

Dawno minęły czasy, kiedy to aranżacje pokoju dla dziecka traktowano po macoszemu. Dziś urządzenie pokoju dla pociechy jest nie lada wyzwaniem.

Nie dość, że powinien być przyjazny, funkcjonalny i bezpieczny to przede wszystkich musi sprzyjać rozwojowi malucha. Decydując się więc na zakup mebli lub dekoracji powinniśmy zapoznać się z wszystkimi cechami i aspektami produktów.

biała ściana z różowymi trójkątami, szara lampa wisząca, biały fotel bujany, cotton balls, pokój dziecka

Po pierwsze, zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo, na które w przypadku pokoju dziecięcego składa się wiele elementów. Pierwszym z nich jest rodzaj materiału, który wykorzystany został do produkcji danego przedmiotu - najlepiej wybierzmy meble wykonane z naturalnych i trwałych materiałów. Ponadto unikajmy ostrych krawędzi mebli, niestabilnych elementów czy dodatków wykonanych ze szkła.

różowy okrągły dywan, w pokoju dziecka, drewniana podłoga, namiot do zabawy

Po drugie praktyczność. Wybierzmy meble, które będą "rosły" razem z dziećmi i nie będzie konieczna ich wymiana co rok czy dwa. Zdecydujmy się raczej na uniwersalny kolor i styl - proste, neutralne w stylu meble dziecięce mogą służyć długie lata. Warto również pomyśleć o funkcjonalnych rozwiązaniach, jak np. szuflady pod łóżkiem, liczne schowki na zabawki czy piętrowe łóżko - w przypadku gdy pokój dzieli więcej osób.

łóżko dziecięce na antresoli, biurko pod antresolą, szafa z jasnego drewna, biała podłoga

Po trzecie wygodne łóżko. Niemowlę spędza w wybranym przez rodziców łóżku ponad połowę doby, przy czym czas spędzony na sen zmniejsza się wraz z wiekiem. Dobre łóżko powinno być wygodne i łatwe w utrzymaniu. Kiedy dziecko przestaje być niemowlakiem i wyrasta z łóżeczka ze szczebelkami, często kupujemy do pokoju dziecka łóżko pośrednie, choć nie zawsze jest potrzebne. Trzylatek może spać na pełnowymiarowym łóżku, a taki mebel dla dzieci będzie mu służyć aż do wieku dorosłego. Pomyślmy o tym!

białe biurko, srebrna litera, przezroczyste krzesło, lampka pix

Po czwarte oświetlenie, które jest jedną z ważniejszych, jednak często pomijanych kwestii. Odpowiednio dobrane korzystnie wpływa zarówno na zdrowie jak i samopoczucie dziecka- wiele dzieci odczuwa lęk przed ciemnością, a jasność kojarzy z bezpieczeństwem. Najlepiej w pokoju dziecka zamontować kilka źródeł światła o różnym natężeniu – od mocnego światła górnego (ciepłego, jasnego, nierażącego), przez neutralny kinkiet ścienny, po delikatną lampkę nocną. Na rynku dostępnych jest wiele ozdobnych, kolorowych lamp, puszczających fantazyjne cienie po ścianach, czy grających melodie.

regał do pokoju dziecka z kwadratów, szara wykładzina, białe zasłony w drobne czarne wzorki

Kolejna ważna kwestia to tekstylne dodatki. Zarówno dywan jak i zasłony ocieplają wnętrze sprawiając, że wydaje się bardziej przytulne. Nie zapominajmy jednak, że są siedliskiem roztoczy i kumulacją zanieczyszczeń - dotyczy to również pluszowych zabawek. Kiedy więc zdecydujemy się na ich zakup, pamiętajmy o częstym czyszczeniu, praniu cz y odkurzaniu 'zagrożonych" powierzchni.

kosz wiklinowy, namiot do zabawy, biała komoda, szary dywanik

Warto również zadbać o wydzielenia odpowiedniego miejsca na przechowywanie zabawek. Idealnie sprawdzą się plastikowe pojemniki lub skrzynie, do których maluch będzie miał swobodny dostęp. Bez problemu będzie mógł chować i wyciągać zabawki, co ułatwi również naukę samodzielnego sprzątania.

biały regał na zabawki w pokoju dziecka, tapeta w kratę, niebieska lampa stołowa

Aby ograniczyć zniszczenia mebli i ścian przez małego artystę warto kupić dużą tablicę lub pomalować fragment ściany farbą tablicową, na której dziecko będzie mogło swobodnie rozwijać swój talent plastyczny.

czarna lampa tablicowa w pokoju dziecka, pokój dziewczynki i chłopca

Pokój dziecka to przede wszystkim, w pierwszych latach życia, miejsce do zabawy, dlatego należy pozostawić wolną przestrzeń, aby nasze dziecko mogło swobodnie rozwijać wyobraźnię.

drabina na sznurkach, drewniana kolumna, lampa z drewnianym abażurem

W przypadku niewielkich powierzchni i dwójki dzieci warto zainwestować w piętrowe łóżko. Zaoszczędzimy miejsca pozostawiając więcej miejsca na harce i zabawy.

drewniane łóżko piętrowe, biały dywan, drewniana podłoga

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
http://happybabies.pl/ - a zobaczcie tutaj te meble to coś pięknego ;)
  • Dodano 4 lata temu

Zobacz więcej produktów